Meble

Wskazówki dotyczące pielęgnacji olejowanych mebli z litego drewna i codziennej obsługi litego drewna

Wskazówki dotyczące pielęgnacji olejowanych mebli z litego drewna-stół-powierzchnia-piękne-ziarno

Wyjaśniliśmy już szczegółowo, dlaczego meble z litego drewna są idealne do zdrowego domu i na co należy zwrócić uwagę przy zakupie w naszym artykule na temat „Wyposażenie w meble z litego drewna”. Dziś chcielibyśmy Wam pokazać, jak właściwie pielęgnować meble wykonane z olejowanego litego drewna, abyście mogli cieszyć się nimi przez całe życie. Pielęgnacja olejowanych mebli z litego drewna jest łatwiejsza niż myślisz.

Wskazówki pielęgnacyjne dla olejowanych mebli z litego drewna: Ogólne informacje o działaniu oleju

Wskazówki pielęgnacyjne dla olejowanych mebli z litego drewna, które-olejowe do pielęgnacji drewna

Szczegółowa pielęgnacja mebli z litego drewna zależy indywidualnie od charakteru powierzchni. Jeśli zajrzysz do salonów meblowych lub sklepów internetowych, szybko przekonasz się, że meble z litego drewna są dostępne w szerokiej gamie wzorów. W sklepie meblowym naturloft Na przykład w Internecie można znaleźć nieobrobione, a także lakierowane, szkliwione lub olejowane meble z litego drewna. Podczas naturalne drewno wymagają szczególnej uwagi, malowane alternatywy są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji. Zaletą powierzchni lakierowanych jest to, że brud i wilgoć nie mogą wnikać w drewno, ponieważ pory są zamknięte. Może to mieć sens w przypadku mebli narażonych na duże obciążenia, takich jak stoły w jadalni.

W przypadku litego drewna olejowanego powierzchnia jest szczelna, a tym samym chroniona przed wilgocią i brudem, ale pory drewna pozostają otwarte. Drewno nadal jest w stanie „oddychać” i pomagać regulować wilgotność w pomieszczeniach. Zaletą oleju do drewna jest to, że podkreśla naturalną strukturę słojów drewna i wygładza powierzchnie. Kolor jest zauważalnie zintensyfikowany, co uatrakcyjnia cały wygląd. W porównaniu do mebli lakierowanych charakterystyczny wygląd całkowicie zakonserwowany przez traktowanie olejem. Olej służy do ochrony pozytywnych aspektów naturalnego materiału bez jego zmiany.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji mebli z litego drewna olejowanego – uszczelnienie powierzchni

porady-pielęgnacyjne-olejowane-z-litego-drewna-meble-jadalne-naprawa-powierzchni

Lite drewno powinno być regularnie olejowane, aby nie wysychało i przedłużyło jego żywotność. Uszczelnianie jest szczególnie ważne w przypadku mebli intensywnie eksploatowanych, takich jak stoły, aby zapobiec powstawaniu plam. Dobre olejki chronią nawet przed uporczywymi substancjami, takimi jak czerwone wino. Jednak płyny należy natychmiast usunąć, w przeciwnym razie drewno je nasiąknie, pozostawiając nieestetyczne uszkodzenia. Upewnij się, że używasz wyłącznie oleju organicznego, aby cenne właściwości litego drewna nie zostały zniszczone przez gorsze produkty.

Oto przewodnik krok po kroku dotyczący olejowania:

1. Przed użyciem dobrze wstrząśnij olejami.

2. Olej pielęgnacyjny do drewna należy najpierw równomiernie nałożyć za pomocą ręcznika kuchennego lub bawełnianego ręcznika i pozostawić na 15 minut. Jeśli niektóre miejsca wysychają w ciągu kwadransa i przestają się błyszczeć, nałóż tam dodatkowy olej.

3. Olej jest teraz rozprowadzany wzdłuż włókien czystą bawełnianą szmatką i usuwany jest nadmiar oleju. Polerowanie uszczelnia drewno.

4. Nie używaj mebla przez co najmniej 24 godziny po olejowaniu.

Aby uniknąć różnic kolorystycznych, należy zawsze olejować cały mebel, a nie tylko poszczególne części.

Poniższy film wyjaśnia, które oleje są szczególnie odpowiednie do pielęgnacji litego drewna:

Z reguły producenci mebli sprzedają całkowicie nieszkodliwe oleje na bazie biologicznej, które są indywidualnie dopasowane do rodzaju drewna.

Naprawa powierzchni

lite-drewno-meble-oleje-naprawa-powierzchni-polerowanie

Z biegiem czasu użycie może spowodować niewielkie uszkodzenia i zanieczyszczenie drewna. Ze specjalnym Gąbki ścierne do drewna możesz naprawić powierzchnię. Aby to zrobić, najpierw nałóż olejek zgodnie z powyższym opisem i pozwól mu zacząć działać. Następnie weź gąbkę szlifierską i przeciągnij ją równomiernie po drewnie wzdłuż słojów. Jeśli miejscami wyschła, posmaruj ją nieco większą ilością oleju. Po szlifowaniu drewno musi być całkowicie gładkie. Po zakończeniu szlifowania nadmiar oleju i pozostałości po szlifowaniu usunąć czystą szmatką i polerować. W razie potrzeby olej ponownie, a potem jeszcze raz polerowanie.

Więcej wskazówek dotyczących codziennego użytku

Wskazówki dotyczące pielęgnacji olejowanych mebli z litego drewna, słoje drewna na biurku

Do usuwania kurzu należy używać suchego lub umiarkowanie wilgotnego Tkanina bawełniana ideał. Grube gąbki lub ściereczki z mikrofibry nie nadają się do litego drewna. Wystarczy lekkie zwilżenie. Unikaj zbyt dużej wilgoci. Delikatne neutralne mydło może być używane do delikatnego usuwania plam.

Ogólnie rzecz biorąc, do drewna litego nie wolno używać agresywnych środków czyszczących, takich jak mleczko do szorowania. Uszkodziłbyś drewno. „Powinniśmy ostrzec przed tak zwanymi produktami do pielęgnacji drewna, ponieważ często zawierają rozpuszczalniki, które są agresywne dla powierzchni – chyba że producent mebli z litego drewna wyraźnie je nazwał”, wyjaśnia inicjatywa Pro Massivholz online. Używaj tylko olejów zalecanych przez producenta mebli.

W życiu codziennym meble z litego drewna również powinny być mocniejsze Ciepło, wilgoć i przedmioty o ostrych krawędziach być chronionym. Na przykład nie byłoby wskazane ustawianie szafki z litego drewna w bezpośrednim sąsiedztwie pieca. Źródło ciepła może prowadzić do niekorzystnego wysychania drewna, co z kolei może mieć konsekwencje zmieniające kształt. Pamiętaj o tym podczas konfiguracji.

porady pielęgnacyjne-olejowane-lite drewno-meble-krzesła-stół-jadalny-w stylu wiejskim

Ponieważ lite drewno w naturalny sposób rozszerza się i kurczy ze względu na jego zdolność do wchłaniania i uwalniania wilgoci, materiały mocujące mogą się poluzować. Dlatego należy regularnie dokręcać śruby, aby upewnić się, że pozostają takie same stabilność do zabezpieczenia mebla.

Zalecamy to, aby zapobiec różnicom kolorów spowodowanym naturalnym ciemnieniem Magazyn Living at Home: “Wystawiaj drewno równomiernie na działanie promieni słonecznych i nigdy nie zostawiaj przedmiotów w tym samym miejscu zbyt długo.”

Dalsze fakty na temat mieszkania z olejowanymi meblami z litego drewna

lite-drewno-meble-pielęgnacja-oelen-łóżko-zagłówek-wiejski styl

Chcesz dowiedzieć się więcej o procesie produkcji i zastosowaniu poszczególnych gatunków drewna? Ponadto przeczytaj nasz artykuł „Zdrowe życie i zrównoważony rozwój”.