Meble

Kupno i konserwacja prawdziwych mebli rattanowych – na co zwrócić uwagę?

prawdziwe meble rattanowe, wnętrze z naturalnej wikliny

Rattan jest produktem naturalnym i ponownie staje się materiałem na meble, ponieważ meble rattanowe idealnie pasują do stylu wyposażenia inspirowanego kuchnią śródziemnomorską lub azjatycką. Ekspert powiedział nam w wywiadzie, skąd pochodzi materiał stajni i gdzie tkwią różnice w meblach z rattanu. W poniższym artykule zdradza również, jakie kryteria należy brać pod uwagę przy zakupie.

Pytania i odpowiedzi: Wszystko związane z meblami rattanowymi

Polirattan-meble-zewnętrzne czyszczenie-żywotność

Poziom świadomości mebli dla szczurów jest wciąż stosunkowo niski. Rozmawialiśmy z Moritzem, ekspertem z www.rattanmöbel.org, Rozrywka, która odpowiedziała na kilka kluczowych pytań na ten temat:

Zespół redakcyjny DEAVITA: Skąd właściwie pochodzi rattan i do jakiego rodzaju roślin należy rattan??

Moritz z rattanmöbel.org: Dłonie rattanowe lub też Palmy rattanowe, należące do roślin z rodzaju Calamus, rosną zwykle na terenach tropikalnych, np. w południowych Indiach czy Afryce. Ich liany mają długość do 200 metrów i średnicę do pięciu centymetrów.

Z tej rattanowej palmy wykonane są meble rattanowe

Źródło obrazu: Robert Adrian Hillman – 2339354 / Shutterstock.com

Palma rattanowa jest jednym z najbardziej zrównoważonych materiałów do budowy mebli

Zespół redakcyjny DEAVITA: Na co powinni zwrócić uwagę zainteresowani kupnem rattanu??

Moritz z rattanmöbel.org: Przede wszystkim pojawia się pytanie, czy meble powinny być używane wewnątrz, czy na zewnątrz. Polirattan, który jest wykonany z polietylenu, jest szczególnie odporny na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Oznacza to, że wiatr, a przede wszystkim wilgoć, nie wpływa tak dobrze na sztuczny materiał plecionki jak nic. Z drugiej strony nieprzetworzony rattan nie przetrwałby długo na zewnątrz.

Redakcja DEAVITA: Jaka jest dokładna różnica między rattanem a poli rattanem??

Moritz z rattanmöbel.org: Rattan i polirattan są bardzo podobne, ale ten ostatni jest wytwarzany sztucznie i jest szczególnie niedrogi w produkcji. Dlatego meble z polirattanu są zwykle oferowane taniej niż meble wykonane z prawdziwych włókien naturalnych.

Redakcja DEAVITA: A co z konserwacją tego mebla? Łatwe lub złożone?

Moritz z rattanmöbel.org: Oba materiały są niezwykle łatwe w pielęgnacji. Ponieważ polirattan jest sztucznym surowcem, ma wielką przewagę nad produktem naturalnym, ponieważ może przeciwstawić się nieco bardziej szorstkiemu chodowi przy silnym zabrudzeniu, bez powodowania tego przez materiał.

Meble rattanowe należy regularnie zwilżać atomizerem wodnym, aby materiał pozostał giętki. Jednak wody nie należy używać zbyt obficie, ponieważ materiał bardzo szybko staje się kruchy. Rattan Kubu wymaga nieco więcej pielęgnacji i powinien być od czasu do czasu olejowany. Można stosować ten sam olej, co do pielęgnacji mebli z drewna tekowego.

Różnica między rattanem, poli rattanem i kabu rattanem

rattanowe-meble-ogrodowe-poli-rattanowe-plastikowe-odporne na warunki atmosferyczne

Zespół redakcyjny DEAVITA: Co to jest kubu rattan?

Moritz z rattanmöbel.org: Jest to specjalna forma rattanu, która może być bardzo cienka, ale też gruba. Rattan Kubu jest również używany do mebli ogrodowych, ale najczęściej jest używany do mebli wewnętrznych. Ponieważ ważne jest, aby meble Kubu zawsze przechowywać pod jednym dachem. Rattan Kubu wygląda bardzo dobrze, ale bardzo dobrze toleruje silne nasłonecznienie, zimno i deszcz.

Redakcja DEAVITA: Czy mogę sprawić, by prawdziwy rattan był odporny na warunki atmosferyczne??

Moritz z rattanmöbel.org: To łatwe. Jeśli produkt został dostarczony w stanie naturalnym, można go pomalować, aby chronić go przed wpływami zewnętrznymi. Decydującą rolę odgrywa tutaj wybór odpowiedniej farby. To nie może stać się całkowicie stałe. Powinien również mieć pewną elastyczność po wyschnięciu. W przeciwnym razie na powierzchni farby mogą pojawić się pęknięcia podczas użytkowania mebla. W rezultacie wilgoć przeniknie i obniży trwałość urządzenia.

Redakcja DEAVITA: Można naprawić uszkodzone meble rattanowe?

Moritz z rattanmöbel.org: Tak, jest taka możliwość. Każdy może samodzielnie naprawić uszkodzenia przy odrobinie umiejętności. Samodzielna naprawa oszczędza niepotrzebne koszty naprawy. Istnieje możliwość odnowienia części plecionki lub całkowitej wymiany poszczególnych pędów. Odpowiednie włókna są dostępne głównie w odpowiednich kolorach w sklepach specjalistycznych.

Spędź przytulny letni wieczór z przyjaciółmi na stylowych i solidnych meblach

Meble rattanowe w zestawie porad do salonu-tarasu-pielęgnacji na świeżym powietrzu

Źródło obrazu: rodho – 75356974 / Shutterstock.com

Ważne kryteria przy zakupie mebli rattanowych

Jak wspomniano, naturalna wiklina może być również używana na zewnątrz, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio traktowana. Ponieważ jednak wiąże się to ze znacznym dodatkowym wysiłkiem, zwykle nie jest to realizowane. Ponadto lakierowany rattan często nie wygląda już naturalnie, a naturalny wygląd jest dla wielu osób decydującym czynnikiem. Dlatego warto kupować meble z polirattanu do ogrodu lub na balkon.

Przy zakupie upewnij się, że meble są połączone za pomocą kołków i kleju lub czopów drewnianych. Jeśli używane są gwoździe, można się spodziewać, że rdzewieją. Skutkuje to mniej pięknymi przebarwieniami. Aby uniknąć takich skaz w konstrukcjach z gwoździami, zaleca się zabezpieczenie mebli ogrodowych pokrowcem, gdy nie są używane.

Statystyki dotyczące ankiety dotyczącej najważniejszych kryteriów przy zakupie mebli w Niemczech

Infografika: Dla większości klientów przy zakupie mebli ważniejszy jest atrakcyjny wygląd niż nowoczesny kolor czy kształt. Gdzie ponownie siebie rozpoznajesz? Źródło grafiki: ilustracja własna

Zalety i wady mebli rattanowych

Zalety:

• Bardzo niska waga w porównaniu do mebli wykonanych ze skóry, drewna lub metalu

• Meble można przenosić przy niewielkim wysiłku

• Rattan jest tak samo stabilny jak drewno

• Rattan jest wytrzymały i elastyczny

• Rattan to szybko odnawialny surowiec; roślina odrośnie całkowicie w ciągu pięciu do siedmiu lat, dzięki czemu będzie materiałem zrównoważonym

• Rattan można poddać recyklingowi

• Każdy mebel jest niepowtarzalny, ponieważ towar wykonywany jest ręcznie

Niekorzyść:

• Nieobrobiony rattan nie jest odporny na warunki atmosferyczne

• Jeśli rattan zostanie pozostawiony na deszczu, po kilku prysznicach stanie się szary i kruchy

• Meble rattanowe po użyciu należy przykryć pokrowcami ochronnymi

Meble zawsze należy trzymać pod jednym dachem, aby chronić je przed deszczem.

Rozpoznaj jakość mebli rattanowych

Długa żywotność mebli rattanowych jest ważna dla wielu osób, które poszukują nowej i wysokiej jakości Okucia meblowe z rattanu inwestować. Ale jak można rozpoznać tę jakość??

Im gęstsze i gęstsze oczka, tym dłużej producent pracował nad produktem. Dzięki temu mebel jest też droższy, ale na pewno też trwalszy. Ale podstawowy materiał jest również kluczowy. Jeśli materiał jest szorstki i kanciasty, włókna szybciej odrywają się na krawędziach. Jeśli natomiast splecione włókna są gładkie i okrągłe, to dosłownie przytulają się, ustępują i wolniej pękają.

Aby zapewnić elastyczność materiału w dłuższej perspektywie, stosuje się pewien proces. Pędy Liany są wyginane za pomocą pary. Są one podgrzewane parą do 350 stopni Celsjusza. Dzięki temu stają się tak miękkie, że można je zginać. Innym sposobem na uelastycznienie materiału jest użycie opalarki. Po ostygnięciu liany zakrzywiony kształt utrzymuje się przez długi czas.

Źródła obrazu:

Robert Adrian Hillman – 2339354 / Shutterstock.com

rodho – 75356974 / Shutterstock.com