Meble

Figuranci skandynawskiego designu domów: Muuto, Hay i Iittala

meble do kuchni skandynawskiej firmy Hay - jadalnia-czarno-biała

Dania i Finlandia słyną z niezwykłego, ponadczasowego wzornictwa i mogą spojrzeć wstecz na wiele ikon, takich jak Alvar Aalto, Arne Jacobsen i Kay Bojesen. Jej projekty wywarły trwały wpływ na świat designu – i nadal są popularne. Jeśli szukasz kreatywnych pomysłów na mieszkanie, trafiłeś we właściwe miejsce z nowym skandynawskim projektem domu od Muuto, Hay lub Iittala.

Iittala – pionier uwielbianego skandynawskiego designu

skandynawski projekt domu-finlandia-świecznik-metal-biały-iittala

W Iittala nie ma mebli do siedzenia, ale wybór przyborów kuchennych, dekoracji stołów i akcesoriów domowych jest ogromny. Tradycyjna firma została założona jako huta szkła pod koniec XIX wieku w małym miasteczku Iittala w południowej Finlandii. W naszej własnej pracowni dmuchania szkła sztuka na szkle jest tworzona ludzkimi rękami. Materiały ceramiczne, metalowe i betonowe uzupełniają teraz zróżnicowane portfolio produktów. W przeciwieństwie do typowo skandynawskiej niechęci do używania kolorów, Iittala jest odważna. Uwydatniają to kolorowe wzory i graficzne zdobienia naczyń tealight, świeczników, wazonów, naczyń i tekstyliów domowych. Ciekawy? Te i inne elementy wyposażenia wnętrz Iittala są wliczone w cenę Found4you.

Kominek na bioetanol zaprojektowany przez Ilkkę Suppanena dla Iittalla

skandynawski-projekt-domu-z-otwartym-kominkiem-metal-szkło-iittala

Po znanych projektantach, takich jak Alvar Aalto, Tapio Wirkkala i Oiva Toikka, fiński producent zdobył ostatnio kolejnego topowego projektanta: Japończyka Issey Miyake znanego z kreacji mody i zapachów. Dla Iittala zaprojektował kolekcję „Iittala X Issey Miyake”, składającą się z tkanin, porcelany i szkła w kształtach inspirowanych sztuką składania origami.

Siano – projekt z Danii

skandynawski-design-meble-biały-dąb-lekko-krzesło-aac22-siano

Młoda marka projektowa Hay z Kopenhagi od kilku lat porusza świat designu. Założyciel firmy Rolf Hay świadomie wskrzesza klasyczne wzornictwo mebli z lat 50. i 60. XX wieku. Sprawdzona tradycja meblarska będzie kontynuowana i dalej rozwijana z myślą o przyszłości. Odważny plan, w końcu mała Dania wyprodukowała już wielkich projektantów, takich jak Arne Jacobsen. Kolekcje Hay obejmują siedzenia, stoliki, dywany i akcesoria domowe. Nie zabrakło również lustra, akcesoriów łazienkowych oraz praktycznych akcesoriów domowych. Zaletą Siano: świetny design w rozsądnych cenach.

Woody zachwyca zredukowaną formą

Skandynawski design-salon-regał-system-biały-dąb-siano

Marka, która powstała prawie 15 lat temu, zyskała sławę m.in. dzięki „Drewnianej Ręce”, czyli ozdobnej, drewnianej dłoni o wielkości około 20 centymetrów z ruchomymi palcami. Stanowi akcenty zarówno na biurku, jak i na półce z książkami, ale także jako stojak na biżuterię w sypialni. Fajny pomysł na życie i świetny pomysł na prezent.

Kopenhaska firma Muuto

skandynawski-salon-jadalnia-szara-antracyt-żółta-lampa-wisząca-muuto

Projekt Muuto jest odważny i bardzo nowoczesny. Nazwa firmy pochodzi od fińskiego słowa muutos, co oznacza „nową perspektywę”. To pasuje! Nacisk kładziony jest na trwałość i funkcjonalność. Muuto słynie ze stylowych siedzisk, stołów, lampek, wielofunkcyjnych systemów regałów i praktycznych opcji przechowywania. Podobnie jak Hay, Muuto jest jeszcze dość młody. Firma powstała w 2006 roku. Od tego czasu znacząco ukształtowała nowy skandynawski styl życia.

Sofa Oslo zaprojektowana przez Anderssena i Voll

scandinavian-living-design-czerwona-2-osobowa-sofa-drewno-stolowa-lampa-muuto

Autor zdjęcia: Hay Design / F4Y

Iitala / F4Y

Muuto / F4Y