majsterkowanie

Eksperymenty dla dzieci – 9 pomysłów na majsterkowanie z instrukcjami do naśladowania

Eksperymenty dla dzieci nauka-chemia-kolba-bateria-fizyka

Dzieci są zawsze ciekawe środowiska, w którym żyją. Ekscytujący Eksperymenty dla dzieci wzbudzić zainteresowanie najmłodszych i podekscytować naukami przyrodniczymi. Dzięki eksperymentom fizycznym i chemicznym dzieci zawsze w ciekawy sposób uczą się czegoś nowego. Czytaj dalej, aby znaleźć świetne i łatwe projekty DIY wraz z instrukcjami eksperymentowania z dziećmi.

Eksperymenty na dzieciach – korzyści i środki bezpieczeństwa

Eksperymenty dla dzieci nauka-mikroskop-kolba-chemia-okulary ochronne dla dzieci

W przedszkolu, szkole, a nawet w domu dzieci mogą bawić się fizyką, chemią i technologią za pomocą różnych eksperymentów. Dzięki temu nauka jest dla nich łatwiejsza i bardziej interesująca. Substancje niebezpieczne lub toksyczne do eksperymentów powinny być ewentualnie unikane lub zabezpieczone odpowiednimi środkami bezpieczeństwa. Na przykład w przypadku testów chemicznych okulary ochronne i rękawice zapewniają odpowiednią ochronę.

Eksperymenty dla dzieci – stwórz własną lampę lawową

Eksperymenty dla dzieci lampa lawowa-zrób to sam-niebieska-barwnik-przezroczysta-butelka

Nietoksyczne eksperymenty są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku – od małych dzieci w przedszkolu po starszych uczniów. Na przykład kolorowe lampy lawowe z ciekawymi efektami są bardzo popularne wśród dzieci i dorosłych, dlatego poniżej przedstawiamy proste instrukcje, jak zrobić lampę lawową z dziećmi.

Zrób lampę lawową sam – pierwsze kroki

Eksperymenty dla dzieci instrukcje-lampa lawowa-olej-woda-mieszanka-plastikowa butelka

Do tego eksperymentu będziesz potrzebować wysokiej przezroczystej plastikowej lub szklanej butelki, oleju kuchennego, wody, wybranego barwnika spożywczego oraz tabletek musujących lub soli. Najpierw napełnij butelkę olejem spożywczym nieco ponad połowę. Następnie dodaj wodę, aż butelka będzie prawie pełna. Już można zaobserwować pierwszą reakcję chemiczną – olej ma mniejszą gęstość niż woda, więc unosi się na wierzchu.

Eksperymenty dla dzieci – instrukcje

Eksperymenty z tabletkami musującymi do barwienia żywności dla dzieci, rozpuszczania oleju i wody

Następnie dodaj 10-12 kropli popularnego barwnika spożywczego. Widać, że kolor miesza się z wodą, a nie z olejem, ponieważ ma zbliżoną gęstość do wody. Następnie przełam tabletkę musującą na mniejsze kawałki.

Chemia dla dzieci – gotowa lampa lawowa

eksperymenty-dzieci-czerwona-lawa-lampa-majstrowanie-chemia-mieszanie-cieczy

Na koniec dodaj trochę soli lub upuść kawałek tabletki musującej i obserwuj magię. Substancje te mają większą gęstość niż olej i woda, dlatego opadają na dno butelki, zabierając po drodze krople oleju. Po rozpuszczeniu w wodzie „wleczone” krople oleju ponownie unoszą się i tworzą ciekawy efekt lawy.

Domową lampę lawową w szklanym pojemniku i dwa inne eksperymenty dla dzieci można znaleźć na filmie:

Kolorowanie kwiatów barwnikami spożywczymi

eksperymenty-dzieci-w-domu-kolory-roslin-biale-kwiaty-kolorowanka-wynik

Kwiaty można barwić barwnikami spożywczymi. Po spożyciu płynu, w którym stoją, przez łodygę, ich kwiaty są zabarwione na odpowiedni kolor. Możesz również uzyskać ten sam efekt z zielonymi roślinami, takimi jak sałata rzymska, chociaż kolory nie wyglądają na tak mocne.

Popularne eksperymenty dla dzieci

eksperymenty-dzieci-kolby-farbowanie-spozywcze-rozpuszczanie-biale-kwiaty

Do tego dziecięcego eksperymentu potrzebujesz wybranych przez siebie białych kwiatów, barwników spożywczych oraz szklanek lub wazonów. Pojemniki są napełniane wodą, a kolory rozpuszczają się w wodzie. Następnie umieść kwiaty w wazonie z kolorowym płynem i obserwuj zmianę koloru przez kolejne dni.

Eksperymenty chemiczne dla dzieci – kolorowa chmura deszczowa

eksperymenty-dzieci-kolorowe-deszczowe-chmury-pianka-do-golenia-akwarele

Niektóre eksperymenty dla dzieci niekoniecznie prowadzą do uczenia się czegoś nowego. Od czasu do czasu Ty i Twoje dzieci możecie wykonać ciekawe projekty, które bardziej rozwiną ich wyobraźnię. Przedstawiamy odpowiedni pomysł z tą kolorową chmurką deszczową.

Deszczowa chmura w szkle – materiały i instrukcje

eksperymenty-dzieci-chmura-deszczowa-szklo-zrób-to-sam-instrukcje-woda-barwniki

Przygotowanie do tego doświadczenia dla dzieci rozpoczyna się od rozpuszczenia barwnika spożywczego w małych kubeczkach z wodą. Większa szklanka, szklany pojemnik lub przezroczysty wazon jest do połowy wypełniony wodą, a reszta pianką do golenia.

Stwórz kolorowy deszcz w szklance za pomocą pipety

eksperymenty-dzieci-szklanka-woda-pianka-barwniki-spozywcze

Jak widać piana wygląda jak chmura. Jego mniejsza gęstość zapewnia, że ​​utrzymuje się na powierzchni wody. Aby uzyskać efekt deszczu, kolorową wodę należy kapać na chmurkę za pomocą pipety.

Eksperymentuj z dziećmi w kuchni

eksperymenty-dla-dzieci-kubki-woda-farbowanie-jedzenia-szklanka-raiserschaum-kolorowa-chmura-deszczowa

W końcu otrzymujesz chmurę deszczową dowolnego koloru. Możesz przeprowadzić ten eksperyment we własnej kuchni z dziećmi i wspólnie zobaczyć piękne efekty kolorystyczne.

Eksperymenty na świeżym powietrzu dla dzieci

eksperymenty-dzieci-piaskownica-piasek-wulkan-zrób-sam-soda-ocet

Eksperymenty z dziećmi można również przeprowadzać na świeżym powietrzu, kiedy jest ładna pogoda. Jeśli masz w ogrodzie piaskownicę, dziecko może zrobić mały wulkan i zaobserwować reakcję chemiczną.

Wulkan z piasku – eksperyment chemiczny dla dzieci

eksperymenty-dzieci-chemia-outdoor-wulkan-piasek-majstrowanie-kolor-efekt-piany

Wulkan piasku ma uformować się wokół pojemnika, dopóki pojemnika nie będzie już widać. Nie zapomnij zostawić miejsca w rdzeniu wulkanu. Następnie dodaj sodę oczyszczoną i wlej ocet. Reakcja chemiczna między nimi powoduje erupcję wulkanu.

Eksperymenty dla dzieci z wodą i papierem

eksperymenty-dzieci-woda-eksperyment-szklanki-farbowanie żywności-ręczniki kuchenne

Większość dzieci jest zafascynowana eksperymentami z wodą. Dzięki trzem szklankom, barwnikom do żywności i papierowi kuchennemu możesz zobaczyć, jak woda sama przemieszcza się z jednej szklanki do drugiej! Dla dzieci eksperyment wygląda jak magia, ale ma też fizyczne wytłumaczenie.

Fizyka dla dzieci – magiczny akwedukt

eksperymenty-dzieci-fajki-sztuczka-kuchenne-reczniki-akwarele-ciekawe

Dwie szklanki są wypełnione kolorową wodą, a trzecia jest pusta na środku. Dwa kawałki papieru kuchennego są zwijane i umieszczane na szklankach, jak pokazano. Szklanka w środku jest wypełniona wodą, a na końcu trzy szklanki są pełne. Sekret: papier składa się z blisko rozmieszczonych włókien i pustych przestrzeni między nimi. Kiedy ręcznik kuchenny zamoczy się, działa jak wąż, który przenosi wodę z jednej szklanki do drugiej. Przyczyną jest tak zwana „siła adhezji” między ubytkami a cieczą.

Eksperymenty dla dzieci w przedszkolu lub szkole

eksperymenty-dzieci-woda-fizyka-zamrażarka-torba-piercing-kolorowy ołówek

Ciekawy eksperyment można przeprowadzić z wodą, torbą do zamrażania i kilkoma ostrymi kredkami. Napełnij połowę worka wodą i zamknij suwak. Niech dzieci włożą kolorowe kredki do wypełnionej części torby.

Perforowany worek wody, który nie przecieka

eksperymenty-dzieci-na dworze-woda-sztuczka-torba-kolorowe-pisaki-szczelne

Zamiast rozerwać torbę, po drugiej stronie pojawiają się ostre kredki, nie rozlewając wody. Ten studencki eksperyment z wodą to dobry pomysł na zajęcia z polimerów.

Eksperymenty dla dzieci z powietrzem – niezbędne materiały do ​​rakiety balonowej

eksperymenty-dzieci-balon-rakieta-materialy-do-picia-slomkowy-sznur

Eksperymenty dla dzieci można również wykonać z prostych materiałów, które każdy ma w domu. Za pomocą sznurka, balonika, słomki do picia i taśmy samoprzylepnej zrobi latającą rakietę.

Eksperymenty dla dzieci w domu lub na łonie natury

eksperymenty-dla-dzieci-fizyka-balon-rakieta-zrób-to-sam-eksperyment-na zewnątrz

Załóż słomkę do picia na sznurek i przeciągnij sznurek przez pokój. Następnie nadmuchaj balon, trzymaj ustnik ręką i przymocuj balon do słomki do picia za pomocą taśmy. Następnie wypuść rakietę balonową i obejrzyj ją z dzieckiem.