Kuchnia

Chcesz postawić pralkę w kuchni? Powinieneś na to zwrócić uwagę!

Nowoczesne mieszkanie bez pralki trudno sobie wyobrazić. Oczywiście najlepszym miejscem na postawienie pralki jest pralnia lub pomieszczenie gospodarcze. W domu zwykle nie stanowi to problemu, ale jeśli mamy małe mieszkanie, pralkę musimy postawić w łazience lub w kuchni. Jeśli łazienka jest za mała, pojawią się problemy z układem. W tej sytuacji pozostaje tylko jedno: zainstalować pralkę w kuchni. Poniżej dowiesz się, jakie zalety i wady oferuje to rozwiązanie oraz na co zwrócić uwagę podczas instalacji.

Pralka w kuchni: zalety – wady

pralka w kuchni z drzwiami

Zintegrowanie pralki w kuchni to dobry pomysł, gdy nie ma na nią miejsca w łazience. Oto zalety i wady takiego rozwiązania:

Zalety

 • Masz już rurociągi i odpływy.
 • Jest wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić pełnowymiarowy model.
 • Zmniejsza się ryzyko zwarć spowodowanych wysoką wilgotnością.
 • Masz więcej miejsca w łazience, by stworzyć prawdziwą oazę relaksu.
 • Dużo wydajniej wykonujesz prace domowe, ponieważ możesz mieć na oku zarówno kuchenkę podczas gotowania, jak i pranie.
 • Możesz zrobić pranie w kuchni o każdej porze, nawet jeśli łazienka jest zajęta.

Podłącz pralkę do zlewu kuchennego

Pralkę wygodnie jest zainstalować w kuchni, ponieważ są tam podstawowe przyłącza, wodociąg i kanalizacja. Wystarczy zaplanować dodatkowe gniazdo. Najważniejsze: gniazdko musi być wodoodporne i uziemione. Wymagany jest kabel o wysokiej wydajności o przekroju 2,5 mm i wyłącznik FI do pralki. Dokładną lokalizację należy ustalić wspólnie z elektrykiem.

mała biała kuchnia z pralką ukryta za drzwiami

niekorzyść

 • Mniej miejsca do przechowywania w kuchni.
 • Hałas maszyny może przeszkadzać osobom w pokoju. (* Nowoczesne pralki pracują bardzo cicho, dzięki czemu nie przeszkadzają w kuchni.)
 • Detergentów nie należy przechowywać w pobliżu żywności.

Co zrobić z brudną bielizną? Brudne pranie pachnie, a jeśli trzymasz je w kuchni, również wyczuje zapachy kuchenne. A to oznacza, że ​​ubrania trzeba przenieść albo z łazienki, albo z innego pokoju do kuchni. Niektórzy uważają to za bardzo niepraktyczne – chociaż tak naprawdę nie ma w tym nic krytycznego.

Zintegruj pralkę z małą kuchnią za rogiem

Wiele osób martwi się również, że świeżo uprane pranie nasiąknie zapachami gotowania. Aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów, po gotowaniu można otworzyć okno lub pozostawić okap włączony dłużej.

Jak zintegrować pralkę z kuchnią??

pralka w małej kuchni z blatem barowym

Główne wymagania dotyczące instalacji pralki to: bliskość mediów (woda i kanalizacja), obecność uziemionego gniazdka i płaska powierzchnia podłogi.

Oto kilka rzeczy, na które należy uważać:

 • Unikaj umieszczania pralki w pobliżu innych urządzeń gospodarstwa domowego: wibracje są szkodliwe dla lodówki i piekarnika.
 • W żadnym wypadku nie należy umieszczać urządzenia pod płytą grzejną – wysokie temperatury mogą uszkodzić plastikowe części.
 • Istnieje możliwość ustawienia pralki obok zmywarki, jeśli jest między nimi odległość, a wibracje podczas wirowania nie są przenoszone na zmywarkę.

Zainstaluj normalną pralkę w kuchni

 • Węże wodociągowe i kanalizacyjne nie powinny być dłuższe niż 2,5 do 3 metrów. Zmniejszy to możliwość wycieków i blokad.
 • Instalując pralkę w szafce, pozostaw 2 cm wolnej przestrzeni z każdej strony.
 • Upewnij się, że cokół kuchenny można łatwo wyjąć i ponownie włożyć, aby uzyskać dostęp do filtra kłaczków pralki.

Wybór metody montażu zależy od projektu kuchni, modelu i własnych preferencji. Ładowacz czołowy można łatwo schować za drzwiami szafy i nie zakłóca to ogólnej koncepcji. Ponieważ top loader jest otwierany do góry, wymaga osobnej przestrzeni.

Pralka w kuchni pod blatem bez drzwi

czarna kuchnia i czarna pralka z drewnianym blatem

Standardowa pralka jest zainstalowana w pustej wnęce między modułami kuchennymi. Nie musisz zamawiać do tego specjalnego pudełka, ale powinieneś wcześniej zadbać o harmonię we wnętrzu. Wybierz model, który pod względem koloru i stylu dobrze komponuje się z innymi urządzeniami lub meblami kuchennymi i który sam w sobie pasuje. W kuchni w stylu rustykalnym, w shabby chic lub w Prowansji pralkę można schować za zasłoną z ładnej tkaniny.

Kuchnia o industrialnym klimacie w czerni, bieli i drewnie

Wymiary są tak samo ważne jak projekt: Uchodzi za udany model, jeśli jest 2-3 cm poniżej blatu i 5-6 cm węższy niż nisza. Oblicz głębokość, aby było miejsce na połączenie.

Ponieważ po bokach wymagane są szczeliny, będą one zawsze widoczne. Wybierz inną opcję, jeśli Ci to przeszkadza.

Ukryj pralkę w kuchni 

Pralka w kuchni z osłoniętymi drzwiami

Wybór modeli do zabudowy nie jest duży, a ich cena dość wysoka, ale pralka do zabudowy jest prawie niewidoczna w kuchni.

Model wolnostojący można również schować za drzwiami szafki, jeśli wybierzesz model o zmniejszonej głębokości około 45 – 50 cm. W tej wielkości urządzenie idealnie wpasowuje się we wnękę pod blatem i pozostawia wystarczająco dużo miejsca na węże. Przy wyborze odpowiedniego modelu zalecamy jednak nie tylko uwzględnienie informacji producenta, ale także samodzielne zmierzenie urządzenia, w tym drzwi pralki.

kuchnia w kształcie l z pralką ukrytą za składanymi drzwiami

Należy również pamiętać, że pralki mają zwykle szerokość ok. 60 cm, a konwencjonalne drzwi wymagają zakresu obrotu w pomieszczeniu. Aby zaoszczędzić miejsce, możesz rozważyć montaż drzwi harmonijkowych z technologią przesuwną.

Wskazówka: Ładowanie i rozładowywanie prania jest wygodniejsze, jeśli drzwi można otworzyć na 110 stopni lub więcej.

Ukryj pralkę w szafie

Ukryj pralkę i suszarkę w szafce w kuchni

Możliwości instalacji pralki w kuchni nie ograniczają się tylko do zainstalowania jej pod blatem. W przestronnej kuchni lub kawalerce można ustawić wydzieloną pralnię z pralką i suszarką we wnęce ukrytej za harmonijkowymi drzwiami. Rolety meblowe to również dobre, oszczędzające miejsce rozwiązanie.

Przykład wygodnej pralni z szafkami kuchennymi IKEA

pralka szafka kuchenna ikea

A oto świetny przykład na to, jak zaprojektować małą pralnię obok kuchni. Za pomocą płyty gipsowo-kartonowej zaprojektowano niszę, w której mieści się pralka. Jest też wystarczająco dużo miejsca na wąską szufladę kuchenną na detergenty i tym podobne.

pralka kuchnia ikea w stylu loft

Zintegruj pralkę ładowaną od góry w kuchni

Zintegruj nakładkę do pralki w kuchni

Taki model można zamontować pod składanym blatem lub zintegrować z szafką. Jedno jest tutaj szczególnie ważne – urządzenie musi być zawsze łatwe w obsłudze. Umieszczając go w szafie, należy pozostawić wystarczająco dużo miejsca na wygodny załadunek i rozładunek.

Opcje dla różnych układów kuchni

Kuchnia pod skosami w kolorze antracyt i drewno z pralką

W kuchni w kształcie litery L pralkę umieszcza się w pobliżu zlewu, na końcu aneksu kuchennego lub pod oknem.

W prostej kuchni pralka jest zwykle instalowana bliżej zlewu lub zintegrowana z szafką.

zintegrować pralkę z małą kuchnią

Dwurzędowa kuchnia oferuje więcej możliwości wygodnego rozmieszczenia wszystkich niezbędnych urządzeń: zlew, pralka i zmywarka są umieszczone po jednej stronie, tworząc kompaktową „strefę mokrą”.

Przestrzeń do zainstalowania pralki w kuchni w kształcie litery U zależy od wielkości i układu. Nie umieszczaj ich dalej niż 3 metry od wyjścia rury.

Nowoczesna kuchnia w stylu rustykalnym z pralką

Wyspa kuchenna w kuchni nie tylko wygląda szykownie, ale oferuje również dużo miejsca do przechowywania. Więc jeśli masz wystarczająco dużo wolnego miejsca, możesz rozważyć zainstalowanie pralki na wyspie.

W małej kuchni pralkę najlepiej umieścić pod blatem, aby nad nią było wystarczająco dużo miejsca do przechowywania.

pralka kuchnia pod blatem

Wniosek

Zintegrowanie pralki z istniejącym projektem kuchni nie jest trudne, ale zanim to zrobisz, warto rozważyć wady i zalety oraz wybrać odpowiedni model i sposób montażu. Rozwiązanie powinno nie tylko dobrze wyglądać, ale także być łatwe do mycia.

W połączeniu z ceramicznym zlewem pralka wygląda harmonijnie

Kuchnia w stylu Vintage i szare fronty zintegrowana pralka

W kuchni w kształcie litery U zwróć uwagę na odległości

pralka zintegrowana z wyspą kuchenną

Dzięki temu, że zwykła pralka wolnostojąca znika w szafce, możesz wykorzystać utworzone na niej miejsce do przechowywania

pralka w kuchni z planem drzwi

Możesz też zorganizować na nim stanowisko z kawą lub herbatą

pralka obok lodówki w kuchni wibracje