gospodarstwo domowe

Pakowanie próżniowe: Co powinieneś wiedzieć o hermetycznym pakowaniu żywności i tym podobnych?

Pakowanie próżniowe zyskuje na popularności i nie bez powodu. Jakie są ich zalety? Znacznie wydłuża okres przydatności do spożycia żywności, ale przydaje się również do przechowywania ubrań i pościeli. Co to znaczy pakowany próżniowo, jakie są zalety i wady tej metody, jaką zgrzewarkę próżniową kupić do swojego domu – wszystko to zdradzimy w naszym poradniku.

 1. Co to jest pakowanie próżniowe?
 2. Co można zapakować w worki próżniowe??
 3. Jak pakowana jest próżniowo żywność??
 4. Jak pakowane są próżniowo ubrania i pościel??
 5. Pakowanie próżniowe – zalety i wady
 6. Czy opakowanie próżniowe jest zdrowe??
 7. Którą domową zgrzewarkę próżniową powinienem wybrać??

Co to jest pakowanie próżniowe?

pakowanie próżniowe do przechowywania mięsa,

Jak wiemy, tlen jest w dużej mierze odpowiedzialny za psucie się żywności, zmiany smaku, powstawanie pleśni, odwodnienie, jełczenie i utlenianie witamin. Zmniejszając ilość tlenu w hermetycznym opakowaniu, produkt pozostaje świeży i dłużej zachowuje przyjemny zapach, konsystencję i wartość odżywczą. Pakowanie próżniowe (VP) to jeden z najlepszych sposobów przechowywania żywności. W tej metodzie produkt umieszczany jest w hermetycznym opakowaniu foliowym, następnie obniżane jest ciśnienie wewnętrzne poprzez redukcję ilości tlenu i zwiększanie ilości CO2, a na koniec jest hermetycznie zamykany.

Pojemniki do pakowania próżniowego występują w wielu różnych kształtach – mogą to być specjalne torebki, worki i folie, ale także słoiki i puszki wykonane ze szkła, plastiku czy stali nierdzewnej. Opakowanie musi być odporne na uszkodzenia, szczelne, antykondensacyjne i mało przepuszczalne dla dwutlenku węgla, tlenu i pary wodnej. Do przechowywania żywności najczęściej stosowanymi materiałami opakowaniowymi są laminaty celofan/polietylen, laminaty PET/PE, laminaty PA/PE oraz folie PET i PA w postaci rękawów.

Co można zapakować w worki próżniowe??

pakowanie próżniowe na ubrania

Pakowanie próżniowe służy przede wszystkim, ale nie wyłącznie, do przechowywania żywności. W ten sposób można przechowywać praktycznie wszystkie produkty, ale trzeba liczyć się z tym, że każdy z nich ma inny termin przydatności do spożycia. Można przechowywać surowe mięso i wędliny, surowe i wędzone ryby, sery, zboża, owoce, przetwory warzywne, dania gotowe, zupy i sosy, pieczywo i słodycze, a nawet… wino. Pakowanie próżniowe jest również dobre do przechowywania pościeli i odzieży. Głównym celem jest zmniejszenie ich objętości i lepsze wykorzystanie przestrzeni w szafie, ale także ochrona materiałów przed kurzem, wilgocią i roztoczami.

Jak pakowana jest próżniowo żywność??

pakowane próżniowo co to jest?

Żywność, którą chcesz zapakować próżniowo, musi być świeża, czysta, schłodzona i jak najbardziej sucha. Przestrzegając tych zasad, możesz w pełni wykorzystać tę metodę przechowywania. Mięso, ryby, owoce i warzywa należy przed zapakowaniem dokładnie umyć i wytrzeć. Umieść zupy i sosy w osobnej torebce do zamrażania i umieść ją pionowo w zamrażarce. Gdy płyny są zamrożone, włóż je do worka próżniowego i szczelnie zamknij.

Najbardziej popularne jest pakowanie próżniowe w folię lub woreczki foliowe. W tym celu potrzebna jest zgrzewarka próżniowa (urządzenie pakujące), która może usunąć powietrze. Jeśli używasz folii, odmierz kawałek rolki i zgrzej jeden koniec ze sobą. Umieść produkt na środku, a drugą stronę folii w zgrzewarce próżniowej, która odsysa tlen i zamyka opakowanie. Możesz również użyć gotowych worków próżniowych, które są dostępne w różnych rozmiarach. Niektóre z nich wyposażone są w specjalne taśmy absorbujące nadmiar płynu, co jest szczególnie przydatne przy pakowaniu mięsa. Warto sięgnąć po folię i torebki, które można włożyć do mikrofalówki lub wykorzystać do gotowania sous vide, w których hermetycznie zapakowane produkty gotują się w niskiej temperaturze przez długi czas. Ta technika, popularna wśród francuskich szefów kuchni, jest ceniona za aromat, smak i soczystość przygotowywanych potraw.

Pojemniki na żywność z pakowaniem próżniowym

Specjalne słoiki, pojemniki i garnki można również wykorzystać do pakowania próżniowego, co jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż folia jednorazowa. Mogą służyć do przechowywania miękkich owoców (np. truskawek), mieszanek sałat, ziaren kawy i suszonej herbaty, a także do marynowania mięsa. Po zamknięciu pojemnika powietrze należy odessać za pomocą ręcznej pompki lub węża dołączonego do pakowarki próżniowej. Możesz go również użyć do przedłużenia trwałości wina. Po otwarciu butelki wina, wino reaguje z tlenem z powietrza i szybko traci smak i zapach, nawet po zamknięciu butelki zastępczym korkiem. Wężykiem można wyssać powietrze ze starej butelki i ponownie szczelnie zamknąć wino – do następnego spożycia.

Jak pakowane są próżniowo ubrania i pościel??

Pakowanie próżniowe kołder i pościeli

Do pakowania ubrań i pościeli można używać toreb wielokrotnego użytku wykonanych z wytrzymałego i wytrzymałego tworzywa sztucznego. Niektóre z nich są wyposażone w wieszaki, dzięki czemu można je powiesić w szafie. Przedmioty wkładane do worka próżniowego powinny być suche i czyste, starannie złożone i ułożone jeden na drugim. Uważaj, aby nie przepełnić torby ani nie włożyć rzeczy krzywo. Po włożeniu ubrań lub pościeli do torby należy ją zamknąć zamkiem błyskawicznym i nałożyć rurkę odkurzacza na specjalny zawór. Użyj odkurzacza, aby wyssać powietrze z wnętrza, a następnie zakręć zawór. Objętość worka z zawartością zmniejsza się nawet o 25 procent.

Pakowanie próżniowe – zalety i wady

żywność pakowana próżniowo dla dłuższego okresu przydatności do spożycia

Zalety pakowania próżniowego:

 • Wydłużony okres trwałości, zmniejszając tym samym ryzyko zepsucia i wyrzucenia żywności, co jest bardzo ważną częścią decyzji konsumenckich w dobie trendów zero waste.
 • Dostępne są również opakowania próżniowe higieniczny, ponieważ zapobiegają wyciekom płynów i zapachowi żywności. Ponadto produkty zawierają niewiele lub nie zawierają konserwantów, co może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
 • Dla firm zajmujących się przetwarzaniem i sprzedażą żywności pakowanie próżniowe oznacza również dobrą prezentację produktu, zmniejszenie kosztów produkcji i magazynowania i łatwiejsza dystrybucja.

maszyna do pakowania próżniowego żywności

Wady pakowania próżniowego:

 • Wysokie koszty – Zarówno zgrzewarki próżniowe, jak i niezbędne opakowania są dość drogie. Jeśli planujesz zakup zgrzewarki próżniowej na własny użytek, nie musi to obciążać portfela, ale powinieneś zwracać uwagę na stosunek ceny do wydajności. Najtańsze zgrzewarki można kupić za około 22 euro, ale te najbardziej funkcjonalne kosztują od 70 do nawet 300 euro. Za profesjonalne zgrzewarki komorowe trzeba nawet zapłacić kilka tysięcy euro.
 • Chociaż z jednej strony można wydłużyć okres przydatności do spożycia żywności i ograniczyć marnowanie żywności dzięki pakowaniu próżniowemu, z drugiej strony opakowanie foliowe tworzy duże ilości trudne do recyklingu Plastikowy.

Czy opakowanie próżniowe jest zdrowe??

pakowanie próżniowe trwałość żywności

Chociaż pakowanie próżniowe pomaga zachować świeżość żywności, należy pamiętać, że należy ją przechowywać w odpowiedniej temperaturze, wilgotności i pH oraz przez odpowiedni czas. W przeciwnym razie w żywności mogą namnażać się niebezpieczne mikroorganizmy beztlenowe, które są odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. Jak długo można przechowywać żywność zapakowaną próżniowo? Każdy produkt ma inny czas przechowywania, ale ogólnie przyjmuje się, że dzięki próżni może on być nawet pięciokrotnie dłuższy!

Którą maszynę do pakowania próżniowego wybrać do domu??

worek lub rolka do zgrzewania próżniowego

Często stosowaną metodą pakowania próżniowego jest pakowanie w kontrolowanej atmosferze (CAP), w którym reguluje się stężenie dwutlenku węgla, tlenu, azotu i pary wodnej w opakowaniu. Z kolei pakowanie w zmodyfikowanej atmosferze (MAP) konserwuje żywność, zastępując powietrze wewnątrz pojemnika specjalnym gazem lub mieszanką gazów o właściwościach ochronnych. Jednak metody CAP i MAP wymagają bardziej profesjonalnego sprzętu i są stosowane głównie w zakładach przetwórstwa spożywczego. Prosta zgrzewarka próżniowa najlepiej nadaje się do użytku osobistego.

Komorowa zgrzewarka próżniowa do pakowania żywności

Jeśli chodzi o maszyny do pakowania próżniowego, możesz wybierać między komorowymi zgrzewarkami próżniowymi a zgrzewarkami próżniowymi do prętów, nadal znanymi jako zgrzewarki do folii. Zgrzewarki komorowe posiadają specjalną komorę, w której zasysane jest powietrze i zgrzewana jest folia. Zaletami tych urządzeń są szybkość, powtarzalność pracy, regulacja ciśnienia, możliwość napełniania gazem, a także możliwość zastosowania tańszych worków z folii gładkiej. Wady? Przede wszystkim spory rozmiar urządzenia i jego wysoki koszt. Z tych powodów pakowarki próżniowe są stosowane głównie w dużych firmach. Do użytku prywatnego lepiej kupić kompaktową zgrzewarkę próżniową – tańszą, mniejszą i łatwiejszą w zarządzaniu. Wadą tego typu maszyny próżniowej jest jednak mniejsza wydajność oraz konieczność stosowania worków i folii o strukturze droższej niż zwykłe pakowanie. Wybierając zgrzewarkę do folii należy zwrócić uwagę na kilka elementów, które wpłyną na wygodę jej użytkowania.

Główne parametry zgrzewarek próżniowych do prętów:

Zgrzewarka do folii na co zwrócić uwagę przy zakupie

Długość opaski – to określa maksymalny rozmiar żywności. Długość potnika odpowiada maksymalnej szerokości woreczka, z którego możesz korzystać. Najpopularniejsze zgrzewarki próżniowe mają długość pręta ok. 30 cm.

moc – od tego zależy prędkość maszyny. Na ten parametr warto zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli wybierasz dużą zgrzewarkę – im większe opakowanie, tym trudniej opróżnić.

Maksymalne osiągalne ciśnienie – im wyższa próżnia, tym lepsze warunki do przechowywania żywności.

Wydajność pompy – im wyższa wydajność pompy, tym szybciej powietrze jest odsysane z opakowania.

Grubość folii/worka – każda zgrzewarka jest przystosowana do innej grubości opakowania, które można nią zgrzewać. Pamiętaj, że im grubsze worki, tym lepsza ich trwałość i odporność na wpływy środowiska.

Liczba spoin – im więcej spawów wykona urządzenie, tym mniejsze ryzyko wycieków. Niektóre maszyny wykonują podwójne lub nawet potrójne zgrzewanie, co jest szczególnie przydatne przy pakowaniu produktów wilgotnych, np. B. Mięso jest ważne.

zgrzewarka próżniowa kompatybilna z pojemnikiem próżniowym

Funkcje i akcesoria:

Tryb ręczny / tryb automatyczny – pozwala na regulację odciąganego powietrza tak, aby nie było ryzyka zmiażdżenia miękkich i soczystych produktów.

Ciśnieniomierz

Funkcja zgrzewania worków na rolkach

Dozownik folii

Wbudowany nóż

Kompatybilność akcesoriów, takich jak pojemnik próżniowy lub korek do wina do zamykania butelki wina pod próżnią

Tryb suchy/mokry

Łosoś pakowany próżniowo w strukturalne torebki

Miękkie i niesmaczne truskawki, zwiędła sałata, zgniła szynka, spleśniałe warzywa. Jesteśmy pewni, że go znasz. Ale jest jeszcze gorzej, gdy dużo jedzenia ląduje w śmietniku, bo nie zdążyłeś go zjeść, zanim straciło świeżość. W czasach, gdy ruch „Less Waste” zyskuje na popularności, warto nie tylko mniej robić zakupy, ale także zwracać uwagę na prawidłowe przechowywanie żywności. Pakowanie próżniowe może być świetnym lekarstwem na marnowanie żywności.