gospodarstwo domowe

Czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej – praktyczne wskazówki dla Twojej kuchni

czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej praktyczne porady sztuczki naczynia kuchenne gotowanie przechowywanie żywności

Twoja kuchnia wymaga ciągłego czyszczenia i konserwacji, a jeśli posiadasz Le Creuset lub chcesz wyczyścić żeliwną patelnię, w tym przewodniku zebraliśmy dla Ciebie kilka świetnych pomysłów i wskazówek. Żeliwo jest prawie tak dobre, jak doskonały materiał do gotowania. Nie jest bardzo drogi, trwa wiecznie i można w nim obsmażyć swój najlepszy stek. Jeśli regularnie używasz żeliwnej patelni, może to nawet poprawić wchłanianie żelaza. Oczywiście konwencjonalna patelnia nie ma tych zalet.

Czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej – porady i wskazówki

czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej praktyczne wskazówki sztuczki czyszczenie kuchni naczynia kuchenne zmywarka nieodpowiednia

Być może wahasz się, czy kupić patelnię żeliwną, ponieważ słyszałeś, że jest trochę trudna do czyszczenia. Prawdą jest, że żeliwa nie wkłada się do zmywarki ani nie traktuje się jak typowego rondla do naczyń. Ale nie jest trudno użyć do tego gorącej wody po pierwszym użyciu. Oznacza to, że możesz łatwo wyczyścić i konserwować patelnię żeliwną czystą wodą po pozostawieniu jej przez noc do ostygnięcia. Kiedy zmieniasz markę swojego urządzenia kuchennego, możesz użyć kilku przydatnych sztuczek, aby ponownie je wyczyścić w zaledwie kilku krokach.

Ponieważ jest to świetne naczynie kuchenne, które wymaga szczególnej troski, możemy jedynie polecić jego zakup. Jeśli czyścisz żeliwną patelnię, dzięki naszym przydatnym wskazówkom nie będzie to zbyt trudne. Istnieje wiele ścisłych zasad, których musimy być świadomi, i istnieje kilka prostych kroków, które możesz wykonać, aby je obejść. Oznacza to, że Twoje naczynia żeliwne zawsze będą w doskonałym stanie.

Co należy zrobić przed czyszczeniem żeliwnej patelni

czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej praktyczne porady sztuczki naczynia kuchenne gotuj gotowe danie smaż

Jeśli patelnia żeliwna jest nowa, może być konieczne uprzednie jej sezonowanie. To prosty proces, w którym pierwsza przyprawa tworzy twardą warstwę ochronną na patelni. Warstwę tę tworzy się poprzez nacieranie olejem, a następnie podgrzewanie. Pod wpływem ciepła każda warstwa oleju zamienia się w niezwykle cienką, przypominającą plastik powłokę. W miarę nawarstwiania się tych warstw patelnia jest coraz bardziej chroniona przed rdzą, a jednocześnie rozwijają się właściwości zapobiegające przywieraniu. W stanie rozebranym robi się to szybko, po prostu stojąc na świeżym powietrzu.

czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej praktyczne porady sztuczki czyszczenie kuchni naczynia kuchenne smarowanie olejem tłuszcz jadalny tłuszcz roślinny boczek gładka warstwa tłuszczu

Po utworzeniu pierwszych warstw przypraw, najważniejszym następnym krokiem jest używanie przyborów kuchennych tak często, jak to możliwe, a zwłaszcza do gotowania z tłuszczem lub olejem. W związku z tym można smażyć mięso, boczek, kurczaka, warzywa i wiele innych potraw. Z każdym użyciem będziesz tworzyć kolejne warstwy, które tylko ulepszą Twoją żeliwną patelnię. I tu pojawia się temat sprzątania.

Czyste żeliwo

czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej praktyczne porady sztuczki czyszczenie kuchni garnki i patelnie płukanie czyszczenie gąbka do mycia naczyń woda z mydłem

Zacznijmy od bardzo podstawowego założenia, z którym chyba wszyscy się zgadzamy: brudną patelnię żeliwną też trzeba odpowiednio wyczyścić. Jednym z najpopularniejszych przekonań jest to, że nie musisz używać mydła do naczyń. Powodem tego jest to, że mydło jest wystarczająco mocne, aby zmyć przyprawy, które tak mocno nagromadziłeś. Mydło do naczyń może czyścić tłuszcz i brud, więc zrozumiałe jest, że zmyje to warstwę tłuszczu. Chociaż przyprawa zaczyna się jako tłuszcz, później jest przetwarzana tak dokładnie, że nie można jej już oderwać zwykłym płukaniem.

czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej praktyczne wskazówki sztuczki naczynia kuchenne czyszczenie wełny stalowej

W takim przypadku można zmyć odtłuszczenie tylko czymś bardzo ściernym, takim jak wełna stalowa. Patelnię podgrzewamy w bardzo wysokiej temperaturze przez długi czas bez tłuszczu. Następnie namocz go w mocnym ługu lub poddaj żeliwnej patelni elektrolizie. W tym miejscu musimy jednak podkreślić, że usuwanie przypraw jest wyczerpujące przy czyszczeniu patelni żeliwnej. Więc weź mydło do naczyń i gąbkę i dokładnie wyczyść to coś.

Krok 1: dobrze umyj

czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej praktyczne porady sztuczki kuchenne przybory kuchenne czyszczenie sól tłuszcz smarowanie ogrzewanie

Po zakończeniu gotowania opłucz ją ciepłą wodą z mydłem. Następnie użyj gąbki do wytarcia. Jeśli jest kilka uporczywych oparzeń, syntetyczny spód gąbki dobrze je usunie. Dzieje się tak, ponieważ nie jest tak twarda jak wełna stalowa.

czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej praktyczne porady sztuczki czyszczenie kuchni garnki podgrzewanie

Jeśli z jakiegoś powodu wrzuciłeś na patelnię jakieś brudne rzeczy, możesz wsypać do niej sól. Następnie przegrzej naczynie do gotowania i wytrzyj zwęglone śmieci papierowymi ręcznikami. Sól działa jak środek ścierny, który jest bezpieczny dla powłoki, podczas gdy ciepło karbonizuje resztki jedzenia. Ułatwi to ich usunięcie podczas czyszczenia żeliwnej patelni. Na koniec zmyj sól, ponownie opłucz patelnię ciepłą wodą z mydłem i przejdź do następnego kroku.

Krok 2: dobrze wysuszyć po wyczyszczeniu żeliwnej patelni

czyszczenie i pielęgnacja patelni żeliwnej praktyczne porady sztuczki czyszczenie kuchni garnki ręcznik do suszenia umożliwia usuwanie płynu przez noc

Żeliwo emaliowane ma wroga zwanego wodą. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to pozostawić do wyschnięcia, kapiąc na mokro po wyczyszczeniu. Powstała warstwa tłuszczu z pewnością zapobiegnie natychmiastowemu tworzeniu się rdzy, ale jeśli patelnia z wodą pozostanie w niej, nawet te twarde warstwy spolimeryzowanego oleju nie wystarczą, aby zatrzymać nieustanny konflikt oksydacyjny między żelazem a H2O.

czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej praktyczne wskazówki sztuczki czyszczenie kuchni naczynia kuchenne suszenie wytrzeć ręcznikiem papierowym

Dlatego po wyczyszczeniu należy dokładnie osuszyć żeliwną patelnię ręcznikiem. Jeszcze lepiej, gdy już ręcznie wysuszysz patelnię tak bardzo, jak to możliwe, umieść patelnię na silnym ogniu. Ciepło przyspiesza parowanie, usuwa resztki wilgoci i gwarantuje, że patelnia jest całkowicie sucha.

Krok 3: olej i ciepło

czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej praktyczne porady sztuczki czyszczenie kuchni naczynia kuchenne sól tłuszcz olej podgrzewanie

Ostatnim krokiem jest przygotowanie patelni do następnego użycia. Możesz to zrobić, dodając dodatkową warstwę przyprawy ochronnej przed odłożeniem przyborów kuchennych. Po prostu lekko posmaruj patelnię nienasyconym tłuszczem spożywczym, takim jak olej rzepakowy lub kukurydziany. Następnie zetrzyj widoczne zatłuszczenia, aby żeliwo wyglądało na wypolerowane.

czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej praktyczne porady sztuczki czyszczenie kuchni smarowanie naczyń kuchennych smarowanie tłuszcz jadalny tłuszcz roślinny gładka warstwa tłuszczu

Następnie umieść patelnię z powrotem na palniku na dużym ogniu i pozostaw na kilka minut, aż zacznie palić. Możesz również przeprowadzić tę procedurę w piekarniku, aby uzyskać bardziej równomierne ogrzewanie. Jednak na początku okaże się to zbyt uciążliwe w ramach codziennego rytuału. Jeśli odłożysz patelnię bez podgrzewania oleju, tłuszcz stanie się lepki i zjełczał przed kolejnym użyciem. Abyś mógł wyczyścić i odpowiednio dbać o żeliwną patelnię, nie powinieneś do tego dopuścić. Jeśli przypadkowo do tego dopuścisz, po prostu wyczyść patelnię mydłem do naczyń i wodą, aby pozbyć się lepkich rzeczy. Następnie powtórz proces z suszeniem i podgrzewaniem, a żeliwna patelnia będzie gotowa do ponownego użycia.

Przechowywanie patelni żeliwnych

czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej praktyczne wskazówki sztuczki naczynia kuchenne przechowywanie w stosy

Żeliwo jest ciężkie i dlatego czasami może być trudne do przechowywania. Większość profesjonalnych kucharzy logicznie używa żeliwnej patelni każdego dnia i cały czas pozostaje na kuchence. Jeśli jednak musisz przechowywać patelnie w inny sposób, zalecamy zawieszenie ich na wytrzymałym haczyku. Możliwe jest również układanie między innymi patelniami za pomocą ręcznika papierowego. Obie metody zapobiegną uszkodzeniu warstw.

czyszczenie i konserwacja patelni żeliwnej praktyczne porady sztuczki czyszczenie kuchni naczynia kuchenne smarowanie olejem tłuszcz jadalny tłuszcz roślinny gładka warstwa tłuszczu gotowy do użycia

Jeśli Twoja żeliwna patelnia jest w naprawdę złym stanie, istnieją wszystkie możliwe sposoby jej naprawy. Ale jeśli zauważysz tylko kilka plam, które wyglądają na matowe i nie błyszczące, ułatwi to naprawienie problemu. Najsmaczniejszym sposobem na to jest po prostu usmażenie bekonu. Jeśli jednak nie ma tego w Twoim menu, możesz również użyć do tego tłuszczu roślinnego lub oleju spożywczego. Na koniec pozostaw naczynie do całkowitego ostygnięcia przez noc, a gładka żeliwna patelnia będzie dobrze zadbana.