Domy marzeń

Nowoczesny dom marzeń wybudowany na wąskiej, pustej działce

nowoczesny wymarzony dom pusty działka wykorzystuje dwupiętrową wąską działkę

„Moore Park” to nowoczesny dom marzeń zbudowany na wąskiej pustej działce w dzielnicy mieszkalnej o tej samej nazwie w Toronto w Kanadzie. Projekt został uruchomiony w 2013 roku przez Drew Mandel Architekci zrealizowany i uhonorowany nagrodą Design Excellence Award od społeczności architektonicznej Ontario w 2014 roku. Ulice w tej okolicy charakteryzują się wzorem wypracowanym w latach 20. XX wieku – domki jednorodzinne ze wspólnymi podjazdami. Koncepcja projektu przyciąga wzrok, aby zintegrować się z typową sceną uliczną Toronto i mieć ciekawą architekturę, która powoli rozwija się na wąskiej posesji.

Nowoczesny wymarzony dom zbudowany na wąskiej działce

nowoczesny dom marzeń pusta działka wąskie wejściowe drewniane drzwi wejściowe

Trzypiętrowy dom pokazuje ciekawe relacje, takie jak architektura-ziemia i masa-pustka. Ożywia je światło i cień, którym można sterować poprzez wysoką betonową ścianę, duże okna i przeszklone ścianki działowe. Betonowa ściana spełnia przepisy budowlane i ograniczenia dotyczące niezabezpieczonych otworów od strony południowej, a jednocześnie pozwala na wpuszczanie naturalnego światła w głąb trzech kondygnacji domu. Wnętrza zaprojektowano tak, aby były wystarczająco elastyczne, aby mogły służyć różnym zastosowaniom. Prefabrykowane drewniane elementy na parterze otaczają rozkładany stół jadalny na duże uroczystości rodzinne, z czterema biurkami rozmieszczonymi w całym domu, można ustawić wiele miejsc pracy. Piwnica nie jest zaniedbana, ale traktowana jako jedna z przestrzeni mieszkalnych w celu maksymalizacji dostępnej przestrzeni.

Nowoczesny dom marzeń w Toronto 

nowoczesna wąska fasada domu szare płytki przeszklenie czarna rama

Architektura krajobrazu obejmuje trzy oddzielne zielone dachy, natomiast taras na drugim piętrze oferuje widok na korony drzew w okolicy. Ta integracja krajobrazu łagodzi również istotne problemy z gospodarowaniem wodami opadowymi. W domu nie ma rynien deszczowych, lecz systemy bulgotania powietrza, infiltracji, retencji wody i ewapotranspiracji. „Projekt jest udany, ponieważ został opracowany w taki sposób, aby idealnie wpasował się w pustą działkę i współgrał z sąsiednimi domami. „Mówi Bill Birdsell, prezes Stowarzyszenia Architektonicznego w Ontario. “A nowoczesny dom marzeń na niezabudowanej działce, która nie wpływa na całą scenę uliczną, co jest ważne dla dzielnicy Moore Park. Spełnia wszystkie kryteria nagrody Design Excellence Award – kreatywność, zrównoważony rozwój, dziedzictwo – ale naprawdę błyszczy w kategorii biznesowej. W jego unikalny projekt zaangażowani byli sąsiedzi, grupy testowe i urzędnicy miejscy. Granice, które wyznaczają ich zmartwienia, były postrzegane jako źródło inspiracji, a nie ograniczenie tego, co wyjątkowe i interesujące. “

wąska wyspa kuchenna biała matowa okleina drewniana fronty narożne

nowoczesne wąskie meble do domu wyspa kuchenna białe fronty drewniane

wąskie wyposażenie domu kuchnia biały mat okna od podłogi do sufitu podłoga drewniana

wąskie wyposażenie domu okna od podłogi do sufitu sofa łukowa kominek na drewno

wąski domek szklany dostęp do drzwi przesuwnych na zewnątrz odsłoniętej betonowej ściany

schody projekt drewniane stopnie szare płytki podłogowe oświetlenie schodów poręcz

łukowe schody drewniane wbudowane oświetlenie schodów poręcz ściana

sypialnia drewniana podłoga zagłówek spadzisty dach białe ściany

nowoczesny wymarzony dom pusta działka z wyposażeniem miejskim okna od podłogi do sufitu naturalne światło

wąski dom wolne ściany betonowe okna od podłogi do sufitu

nowoczesne okładziny elewacji domu szare okna o wysokości sufitu

dom architekta wąska nowoczesna pusta działka wzniesiona szara fasada