Domy marzeń

Dom o konstrukcji stalowej z frontem okiennym – nowoczesna architektura i minimalistyczny design

szklana fasada domu o konstrukcji stalowej i nowoczesnej architekturze o minimalistycznym designie

Pod koniec 2018 roku architekt Maria Fradinho zaprojektowała własne biuro i dom o konstrukcji stalowej na działce o powierzchni 940 m² na obrzeżach Ílhavo w Portugalii. Ziemia jest również „u drzwi” Vista Alegre. Jest to miejsce, które jest dość popularne wśród wielu architektów. Wynika to głównie z tego, że swoją nazwą przypomina fabrykę porcelany Vista Alegre ze względu na swoje pochodzenie. To jedna z najważniejszych branż w regionie. Fabryka zainspirowała projektanta domu, ponieważ okolica jest bardzo popularna. Szukała odniesień w architekturze przemysłowej, aby zrealizować dom o konstrukcji stalowej jako zunifikowanej bryły. Z tego powodu pokryła go metalowymi materiałami i zbudowała wnętrze niezależnie od jego zewnętrznej powłoki.

Nowoczesny dom o konstrukcji stalowej

Fasada domu wykonana ze stali i betonu kontrastuje na ulicy w dzielnicy

„Dom pod Łukiem” nawiązuje do ciągłości sąsiednich budynków, przy czym fasada główna zapewnia zgodność z całością. Jest jednak stylizowany na przepuszczalność światła i widoków w symbolicznej grze skojarzeń z obecnością łuku. Oznacza to również wejście na teren Vista Alegre. To ulepszenie tworzy „ukoronowanie” fasady i przybiera postać dziecięcego rysunku.

dom ze szklanym frontem i stalową ramą z mostkiem widzianym od dołu

Teatralność elewacji nadaje również domowi ze stalową konstrukcją odpowiednią nazwę, która jednak nie określa go tylko. Budynek cofa się w stosunku do opisanej fasady miasta i tworzy półprywatną przestrzeń.

wieczorne lampki na dziedzińcu z drzewkiem bonsai przed domem o konstrukcji stalowej i frontem okiennym

Istnieje frontowy dziedziniec, który pozwala na główną w pełni otwartą fasadę z dużymi przeszklonymi oknami. Taras to moment rozerwania środowiska zewnętrznego i przygotowuje nas na nową rzeczywistość wnętrza. To most, który łączy dwie pozornie powiązane, ale tak naprawdę różne rzeczywistości.

salon z kanapą i stołem jadalnym w połączeniu z drugim piętrem z różnych pomieszczeń

Hol wejściowy przypomina małą drewnianą skrzynkę, w której mieszkańcy i goście mogą czuć się komfortowo i mile widziani. Zaraz potem zachwycamy się światłem i wysokim sufitem salonu.

drewniane schody prowadzące do pokoju gościnnego z podwójnym łóżkiem i tapicerowaną ścianą

Dla architektów ważne było zagwarantowanie tego procesu przejścia z przestrzeni publicznej do prywatnej oraz zapewnienie odpowiedniej prywatności wewnątrz domu ze względu na maksymalny pożądany poziom jasności. Zainspirowana kontenerami wysyłkowymi, objętość, z jaką zaprojektowano wnętrze, tworzy w niektórych obszarach całkowitą wysokość, która odzwierciedla wspaniałe środowisko przemysłowe głównego statku.

Innowacyjny układ i projekt pomieszczenia

Gabinet z oknem i drewnianą podłogą oferuje piękny widok na zielone podwórko na zewnątrz

Różne wysokości sufitów poszerzają pomieszczenia, czynią je bardziej wszechstronnymi i oferują wizualną relację między różnymi miejscami w domu. Stwarza to wrażenie, że w jednym pokoju znajdują się mniejsze elementy.

sypialnia ze schodami i tarasem z przesuwanymi szklanymi drzwiami

Są one odpowiednio rozprowadzane w budynku ruchem „przesuwnym” wzdłuż jego długości. Tworzy to rytm, który w żywy sposób przełamuje monotonię zewnętrznej bryły budynku.

praktyczny i innowacyjny układ pomieszczeń w formie boksów i kostki z przeszkleniami

Tylna elewacja jest również bogato w pełni przeszklona. Tworzy to relację z zielonym podwórkiem, a także zapewnia bezpośredni kontakt z terenem zewnętrznym. Wszystkie pola mają możliwość odnoszenia się do tej fasady w tej samej hierarchii, ponieważ wszystkie zostaną przekształcone w jedno duże okno.

dom o konstrukcji stalowej i spadzistym dachu z lotu ptaka z zielonym podwórkiem

Ze względów konstrukcyjnych nie wybudowano piwnicy przeznaczonej na pracownię. Ta decyzja wymusiła całkowitą przeprojektowanie. Zapewniło to jednak minimalne zmiany w pierwotnym projekcie domu.

nowoczesny dom o konstrukcji stalowej i przeszklonej elewacji w dzielnicy ze starszymi domami

Arch House jest zatem połączeniem tych trzech założeń: teatralności elewacji miejskiej, złożoności rzekomego zastosowania kontra inspiracje przemysłowe i granice spisku, które razem sprawiają, że ta stalowa konstrukcja domu jest złożoną i niepowtarzalną perełką architektoniczną.

*Strona architektów

ciemne drzwi wejściowe i biała fasada metalowego domu z łukiem

minimalistycznie zaprojektowana łazienka w kolorze szarym z długim lustrem i szafką łazienkową w kolorze białym przed kabiną prysznicową

nowoczesna minimalistyczna dwurzędowa kuchnia w kolorze białym z podłogą wyłożoną kafelkami w kolorze szarym

Połączenie domu o konstrukcji stalowej z wnętrzem w postaci pomostu z kratownicą

rzut parteru domu o konstrukcji stalowej i spadzistym dachu