łazienka

Samodzielnie wykonuj środki do czyszczenia łazienki i szybko usuwaj osady z kamienia, pleśń i resztki mydła

W gorączkowej codzienności prawie nie ma czasu na codzienne sprzątanie łazienki. Skutkiem tego są często zwapnione kabiny prysznicowe, brudne kafelki, pozostałości mydła na zlewie. Na szczęście można je szybko usunąć nawet za pomocą uniwersalnego środka czyszczącego z drogerii. Jeśli jednak szukasz przyjaznej dla środowiska alternatywy, powinieneś zdecydować się na naturalny środek czyszczący. W dzisiejszym poście wyjaśniamy, w jaki sposób można samemu sprzątać łazienkę.

1. Sam przygotuj środki do czyszczenia łazienki: jakie domowe środki mogą usunąć brud i osady?

Wyczyść łazienkę i uzyskaj biel umywalki i ceramiki

Dezynfekcja, usuwanie osadów i aromatów: sprzątaczka łazienek musi wiele umieć. Na szczęście istnieje kilka domowych środków, które każdy z nas ma w domu, które mają świetne właściwości czyszczące. Należą do nich soda oczyszczona, ocet, mydło twarogowe, sok z cytryny. Podczas sprzątania należy jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • Materiały naturalne, takie jak kamień, są bardzo wrażliwe na kwaśne środki czyszczące. Aby zapobiec przebarwieniom i plamom z domowego środka do czyszczenia łazienki, należy sporządzić listę wszystkich materiałów znajdujących się w łazience i wcześniej sprawdzić u producenta, czego można użyć do ich czyszczenia. Jeśli nie jest to możliwe, możesz najpierw przetestować środek do czyszczenia łazienki w niewidocznym miejscu.
 • Szkło i ceramika są w większości kwasoodporne, ale wrażliwe na zarysowania. Więc domowe środki z sokiem z cytryny lub rozcieńczonym octem są dla nich odpowiednie, ale soda oczyszczona i soda oczyszczona są mniej odpowiednie.

Czyszczenie kabin prysznicowych i umywalek łazienkowych oraz armatury łazienkowej i glazury

 • Jeśli samodzielnie czyścisz łazienkę, wymagana jest przede wszystkim cierpliwość. Często trzeba kilkakrotnie przetestować formułę i w razie potrzeby poprawić ją lub dostosować do własnych potrzeb.
 • Domowy środek do czyszczenia toalet może sprawić, że toaleta znów będzie lśniła bielą. Jednak niektóre domowe środki zaradcze mogą również uszkodzić rurę odpływową. Aby tego uniknąć, przed eksperymentowaniem ze środkami do czyszczenia toalet należy najpierw zasięgnąć porady profesjonalisty.

2. Sam przygotuj środki do czyszczenia łazienki: różne przepisy

Użyj sody oczyszczonej i oczyszczonej przeciwko rdzewieniu Użyj domowych środków do czyszczenia łazienki

Aby sprzątanie było szybsze, możesz podzielić łazienkę na kilka stref i usunąć zabrudzenia różnymi środkami czyszczącymi.

2.1. Zrób własną łazienkę czystszą przed osadzaniem się kamienia

Osady kamienia w łazience nie są ładnym widokiem. Do ich usunięcia potrzebny będzie środek do usuwania kamienia. W drogeriach znajdziesz wiele produktów, ale możesz też sam zrobić odkamieniacz.

Stwórz własną łazienkę Usuń kamień z drzwi prysznicowych

Stwórz własną łazienkę z esencją octu do armatury łazienkowej

Biały ocet i ocet jabłkowy zawierają esencję octu, która może usunąć wapno. Jeśli nie masz octu w domu, możesz po prostu rozcieńczyć esencję octową wodą w stosunku 1:10. Oznacza to, że możesz rozpuścić 100 ml esencji octowej w 1 litrze wody. Następnie wlej środek do czyszczenia kamienia do szklanej butelki i użyj go do spryskania zanieczyszczeń. Pozostaw roztwór esencji octowej na pół godziny przed spłukaniem obszaru.

Środek do czyszczenia łazienki ze środkiem nabłyszczającym do płytek pod prysznicem: Z płytek można szybko i niezawodnie usunąć kamień za pomocą nabłyszczacza. Jeśli osady kamienia są bardzo uporczywe, można je bezpośrednio pokryć środkiem nabłyszczającym. Pozostaw na 10 minut przed wyszorowaniem płytek miękką gąbką.

Alternatywnie możesz również samodzielnie przygotować nabłyszczacz. Aby to zrobić, rozpuść 10 g startego organicznego mydła twarogowego w 50 ml ciepłej wody. Następnie dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i rozcieńcz roztwór 250 ml zimnej wody.

2.2. Zrób własną łazienkę czystszą przed rdzą

Cytrynowy środek przeciw rdzy przygotuj swój własny przepis i składniki

Zardzewiała armatura łazienkowa lub plamy rdzy w zlewie? Środek do czyszczenia łazienki może temu zapobiec. Możesz Możesz również sam zrobić środek do czyszczenia cytryny przeciwko rdzy. Aby to zrobić, potrzebujesz 5 świeżych cytryn i 350 ml białego octu. Najpierw pokrój cytryny w cienkie plasterki i umieść je w słoiku z masonem. Następnie wlej biały ocet do słoika z dżemem. Upewnij się, że całkowicie zakrywa plasterki cytryny i zamknij szklankę. Teraz umieść go w chłodnym miejscu. Idealna jest spiżarnia w kuchni lub nieogrzewany i zacieniony ogród zimowy. Odstaw cytrynę do czyszczenia na miesiąc. Następnie ostrożnie wyjmij plasterki cytryny i użyj płynu do usunięcia plam z rdzy w łazience.

Stwórz własną łazienkę z sodą oczyszczoną i proszkiem do pieczenia

Soda i proszek do pieczenia przeciw rdzy

Połączenie sody oczyszczonej i proszku do pieczenia jest również szczególnie skuteczne w walce z rdzą. Możesz umieścić dwa składniki w czystej misce. Stopniowo napełniaj miskę wodą i mieszaj składniki aż do uzyskania kremowej konsystencji. Następnie rozprowadź środek do czyszczenia łazienki na miejscu rdzy i wyszoruj miękką gąbką, spłucz, a następnie dobrze osusz ściereczką.

2.3. Zrób własną łazienkę czystszą przed pleśnią

Wskazówki dotyczące czyszczenia pleśni łazienkowej

Masz pleśń w łazience? Następnie możesz go usunąć za pomocą następujących domowych środków do czyszczenia łazienki. Ale aby naprawdę się go pozbyć, należy dobrze przewietrzyć pomieszczenie. Zostaw drzwi do łazienki otwarte na noc.

Jeśli pleśń zaatakowała tylko niewielki obszar w łazience, to tak jest alkohol medyczny. Po prostu nałóż trochę alkoholu na suchą szmatkę i potraktuj nim zainfekowany obszar. Aby być bezpiecznym, możesz najpierw przetestować w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić, czy alkohol nie pozostawia plam. Chociaż jest to bardzo rzadkie, można to zrobić, jeśli powierzchnia jest bardzo delikatna. Nie należy używać alkoholu na metalu.

Usuwanie pleśni z metalu i ceramiki nie jest łatwym zadaniem. Jednak biały ocet może skutecznie zabić groźne zarodniki grzybów. Namocz ściereczkę w białym occie i pozostaw na noc na zaatakowanej armaturze łazienkowej.

2.4. DIY środek do czyszczenia łazienki przeciwko pozostałościom mydła

Środki czyszczące do łazienki przeciw pozostałościom mydła tworzą receptury środków czyszczących

Resztki mydła można usunąć tylko z dużym trudem. Dlatego musisz pozwolić, aby samodzielnie wykonany środek do czyszczenia łazienki działał przez jakiś czas.

Środek do czyszczenia łazienki z sodą oczyszczoną i octem może być stosowany do kabiny prysznicowej, armatury ze stali nierdzewnej, wanny i umywalki. Do spoin i płytek z kamienia naturalnego, a także do mebli drewnianych można stosować inne łagodne środki do czyszczenia domu.

Niezbędne składniki:

 • 200 g sody oczyszczonej
 • 120 ml ciepłej wody
 • 120 ml mydła w płynie
 • 2 łyżeczki białego octu lub octu jabłkowego
 • 5-6 kropli soku z cytryny (opcjonalnie)
 • słoik z dżemem

Wszystkie składniki wlej do słoika z dżemem, zamknij słoik i energicznie wstrząśnij. Nałóż trochę środka czyszczącego na gąbkę i delikatnie wyszoruj powierzchnię. Następnie pozwól, aby środek do czyszczenia łazienki działał i spłucz go.

Użyj mydła twarogowego na powierzchniach ze stali nierdzewnej Wskazówki dotyczące czyszczenia

Stwórz własną łazienkę za pomocą nabłyszczacza Za pomocą nabłyszczacza można szybko i łatwo usunąć nie tylko kamień. Możesz też szybko i łatwo pozbyć się resztek mydła z płytek.

Mydło twarogowe na powierzchniach ze stali nierdzewnej posługiwać się. Aby to zrobić, po prostu wymieszaj w misce 50 g sody oczyszczonej, 50 g proszku do pieczenia i 75 g tarników twarogowych. Następnie rozpuść suche składniki w 500 ml ciepłej wody i wlej do butelki ze spryskiwaczem. Spryskaj nim armaturę łazienkową i w razie potrzeby pozostaw na 10 minut. Następnie spłucz i wysusz.

3. Uczyń toaletę czystszą?

Środek do czyszczenia toalet z białym octem i olejkiem zapachowym oraz sokiem z cytryny i boraksem

Jeśli chodzi o utrzymanie toalety w czystości, należy zastosować inne domowe środki zaradcze. Wyjaśniamy, w jaki sposób możesz samodzielnie zrobić środek do czyszczenia toalety.

Środek do czyszczenia toalet z uporczywymi osadami z colą i sodą oczyszczoną

 • 1 puszka Coca-Coli (355 ml)
 • 50 ml sody oczyszczonej
 • 100 ml białego octu

Najpierw wstrząśnij colą w muszli klozetowej i pozostaw na 10 minut przed spłukaniem. Następnie wlej do muszli klozetowej ocet i sodę oczyszczoną pojedynczo i poczekaj. Jeśli środek do czyszczenia toalety przestanie bulgotać, spłucz kilka razy.

Same środki czyszczące do toalet tworzą różne przepisy

Zrób własną toaletę czyszczącą przed osadem z moczu i kamieniem.

Składniki:

 • 200 ml białego octu (z buraków cukrowych lub kukurydzy, jest łagodnym kwasem, który dezynfekuje i usuwa zapachy)
 • 150 g boraksu (sól sodowa kwasu borowego, która może usunąć plamy i sprawić, że toaleta znów będzie lśniła bielą)
 • 10 kropli olejku zapachowego. Do czyszczenia toalety możesz użyć olejku z drzewa herbacianego, a także olejku z mięty pieprzowej, rozmarynu lub eukaliptusa, które są znane ze swoich właściwości antybakteryjnych.

Wymieszaj wszystkie składniki w misce i wlej roztwór do muszli klozetowej. Odczekaj 2-3 godziny przed płukaniem.

Zrób delikatny środek do czyszczenia toalety do codziennego użytku

Stwórz własną toaletę do codziennego użytku z naturalnych materiałów

Jeśli czyścisz toaletę kilka razy w tygodniu, możesz wybrać następujący przepis:

 • 50 g sody oczyszczonej
 • 1 szklanka białego octu
 • 1/2 olejek zapachowy o właściwościach antybakteryjnych

Wlej biały ocet do spryskiwacza, dodaj około 10-15 kropli olejku zapachowego i spryskaj nim pokrywę sedesu, deskę sedesową i muszlę klozetową. Pozostaw roztwór na kilka minut, a następnie rozprowadź sodę oczyszczoną w muszli klozetowej. Użyj szczotki do toalety, aby usunąć uporczywe plamy z kamienia moczowego. Dokładnie spłucz.

4. Samodzielnie wykonaj uniwersalny środek czyszczący do łazienki

Uniwersalny środek czyszczący do łazienki instrukcje tworzenia

Uniwersalny środek czyszczący do łazienki jest opcją, jeśli nie jest zbyt brudny. Oto przepis, który zawiera prawie wszystkie wymienione wcześniej składniki. Dezynfekuje, usuwa resztki mydła i osady wapienne. Aby być po bezpiecznej stronie, należy najpierw przetestować działanie uniwersalnego środka czyszczącego na mniej widocznym obszarze. Oto niezbędne składniki:

 • 300 ml ciepłej wody
 • 50 g sody oczyszczonej
 • 100 ml wódki
 • 10 kropli olejku z drzewa herbacianego
 • 10 kropli olejku cytrynowego
 • szklana butelka z rozpylaczem
 • etykieta samoprzylepna
 • lejek
 • słoik z dżemem

Instrukcje:

1. Wlej 300 ml ciepłej wody do słoika z dżemem.

2. Dodaj 25 g sody oczyszczonej.

3. Wlej również 100 ml wódki do słoika z masonem.

4. Teraz dodaj pachnące olejki.

5. Bardzo dobrze wymieszaj roztwór i wlej go do szklanej butelki z rozpylaczem.

5. Prawidłowo posprzątaj łazienkę

Czyste łazienki właściwie co wziąć pod uwagę wskazówki

Osady wapienne, brud, rdza i pleśń są nieestetyczne i mogą również stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dzięki odpowiednim środkom czyszczącym można je szybko i łatwo usunąć. Jest jednak kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas obsługi:

 • Dobrze przewietrzyć łazienkę po każdym sprzątaniu.
 • Zawsze noś gumowe rękawiczki, aby chronić skórę.
 • Małe dzieci i zwierzęta nie powinny przebywać w pobliżu łazienki podczas sprzątania.

Dla wielu łazienka to osobista mała oaza, w której mogą odpocząć po długim dniu. Aby pobyt w łazience był naprawdę relaksujący, powinna być naprawdę czysta. W drogeriach jest wiele środków do czyszczenia łazienek, ale wiele z nich zawiera substancje chemiczne, które mogą podrażniać skórę i oczy. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na domową alternatywę i robi swoje środki czystości w domu. Pozwala to na szybkie i bezproblemowe usuwanie kamienia, rdzy i pozostałości mydła.