Dom i ogród

Wskazówki dotyczące przesadzania roślin doniczkowych – wszystko, co musisz wiedzieć

sadzenie kwiatów przesadzanie roślin domowych wskazówki dotyczące przesadzania

W dzisiejszym artykule ponownie chcemy dać Wam kilka przydatnych wskazówek, tym razem na ten temat Przesadzanie roślin doniczkowych. Wiele gospodyń domowych w pewnym momencie staje przed pytaniem: jak prawidłowo przeszczepić rośliny domowe, wybrać wymagane podłoże i odpowiednią doniczkę? Chcemy razem znaleźć odpowiedź na te pytania.

Przesadzanie roślin doniczkowych – odpowiadanie na pytania

wskazówki przesadzanie rośliny domowe pielęgnacja ogrodnictwa

Większość roślin doniczkowych przesadza się wiosną. W zależności od rodzaju rośliny można to robić corocznie lub raz na kilka lat. Ta procedura zawsze przyczynia się do zdrowych i ładnych roślin, dlatego jest szczególnie ważna. Dlaczego przesadzanie jest tak potrzebne? Ponieważ prędzej czy później ziemia doniczkowa zostanie wyczerpana i trzeba będzie ją wymienić na nową. Poprawia również ich wentylację. To Przesadzanie roślin doniczkowych jest niezwykle potrzebny w przypadkach, gdy gleba doniczkowa jest już zakwaszona, korzenie są zbutwiałe lub korzenie już wyrastają przez otwory drenażowe doniczki.

Przesadzanie roślin doniczkowych – kiedy jest najlepszy czas na przesadzenie?

efeutute garnek niebieska półka tapeta kamienny wzór dom

Dzieje się tak, gdy rośliny doniczkowe wychodzą ze stanu uśpienia i zaczynają rosnąć. Jeśli roślina kwitnie wiosną, należy poczekać do końca okresu kwitnienia. Jeśli zareagujesz zbyt wcześnie, ryzykujesz uszkodzenie młodych pędów.

Azalia i Kamelie należy przesadzać wczesnym latem, natomiast rośliny cebulowe należy przesadzać po okresie uśpienia.

ten Kaktusy zwykle rosną bardzo wolno, ale jeśli trzeba je przesadzić, dobrze jest zrobić to na początku zimy.

Młode rośliny przesadza się corocznie, starsze raz na kilka lat. ten palmy mogą przebywać na swoich dużych statkach nawet do 10 lat.

Rodzaje przeszczepów

Istnieje kilka różnych rodzajów przesadzania, w zależności od ilości wymienianej ziemi doniczkowej:

Całkowite przesadzanie – Cała gleba doniczkowa jest odnawiana, a korzenie są oczyszczane ze starej ziemi;

Niepełne przesadzanie – gdzie wokół korzeni roślin pozostała część starej ziemi doniczkowej;

Wymiana tylko warstwy wierzchniej

Przenoszenie rośliny z jednej doniczki do drugiej jest podobne do przeszczepu. Możesz przejść na tę procedurę tylko wtedy, gdy stara doniczka jest już za mała, a korzenie już wychodzą. Zasadniczo przeniesienie może nastąpić o każdej porze roku. Przeszczep może na pewien czas wstrzymać wzrost roślin, podczas gdy przeniesienie nie.

Jak wybrać odpowiednią doniczkę?

wskazówki przesadzania rośliny doniczkowe kształtują rodzaje doniczek

Najpierw wybierz rozmiar doniczki. Nowe doniczki powinny mieć średnicę o 3-5 cm większą od starych. Istnieją trzy rodzaje pojemników na rośliny: donice, doniczki i pojemniki. Zwróć uwagę na różnice między różnymi pojemnikami, aby nie pomylić się podczas zakupów.

Pojemnik na kwiaty ma zwykle trwałe dno. Umieszcza się tam kilka posadzonych doniczek lub kilka roślin. Pojemniki są zwykle wykonane z gliny lub plastiku. Oba mają swoje zalety i wady. Zaletą pojemników ceramicznych jest to, że są one w zasadzie cięższe niż jakiekolwiek inne. Glina ma strukturę porów i nadmiar wilgoci tam łatwiej odparowuje.

Główną wadą glinianych garnków jest to, że łatwo się łamią. Porowata struktura zmniejsza jej trwałość. Kiedy pory zostaną zatkane solami mineralnymi, czyszczenie jest często niemożliwe. Dno w takich pojemnikach szybko wysycha, ale można tego uniknąć, jeśli jest pokryte glazurą (lakierem). Są też droższe niż plastikowe pojemniki.

Zaletą plastikowych pojemników jest to, że są lżejsze i rzadko pękają. Ponadto lepiej zatrzymują wilgoć, dzięki czemu rośliny są zawsze dobrze podlewane. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama kształtów i kolorów. Aha i jeszcze jedno, te pojemniki na kwiaty też są łatwiejsze do czyszczenia.

Oczywiście plastikowe pojemniki mają również swoje wady. Na przykład nadmierne podlewanie korzeni jest jednym z nich, gleba doniczkowa staje się zbyt kwaśna, a korzenie szybko gniją w letnim upale.

Czasami rośliny umieszcza się w drewnianych pojemnikach. Są one wolniej nagrzewane przez gorące słońce, a następnie wolniej stygną, ale wilgoć może uszkodzić drewno. Przy odpowiedniej pielęgnacji Twoje rośliny domowe będą się świetnie czuć we wszystkich rodzajach pojemników na kwiaty.

Wybór ziemi doniczkowej

wskazówki dotyczące przesadzania roślin domowych wybierz glebę doniczkową

Większość roślin lubi specjalne mieszanki glebowe sprzedawane w kwiaciarniach. Asortyment jest bardzo szeroki i nie jest trudno wybrać odpowiednią glebę doniczkową dla swoich kwiatów. Kupuj tylko od certyfikowanych producentów.

Lepiej jest otworzyć opakowanie przed użyciem, aby nagromadzony w nim azot został rozpuszczony. W przeciwnym razie może uszkodzić korzenie roślin.

Używanie zwykłej ziemi ogrodowej do roślin domowych jest niepożądane, ponieważ nie nadaje się do takich zastosowań i często może być zaatakowane przez szkodniki lub patogeny w temperaturze pokojowej.

Zasady przesadzania roślin domowych

Najpierw przygotuj doniczkę. Umyj go, zwłaszcza jeśli był wcześniej używany. Gliniane garnki można namoczyć w wodzie przez noc, aby usunąć kamień wapienny, który nagromadził się na ich ścianach.

Wybierz większą doniczkę do przesadzania roślin doniczkowych

Na dnie doniczki połóż małe kawałki ceramiki, połamane cegły, małe kamienie. Poprawia to drenaż.

wskazówki przesadzanie rośliny domowe gliniane doniczki gleba doniczkowa

Przed przesadzeniem podlej roślinę doniczkową wodą, delikatnie przechyl doniczkę na bok i usuń roślinę wraz z ziemią doniczkową, trzymając roślinę doniczkową jedną ręką. Drugą ręką ostrożnie pociągnij garnek. Aby to ułatwić, możesz lekko postukać w twardą powierzchnię doniczki. W przypadku niektórych roślin nawet lepiej jest rozbić starą doniczkę, aby korzenie nie uległy uszkodzeniu podczas oddzielania.

wskazówki przesadzanie rośliny domowe korzenie czyszczenie ziemia doniczkowa

Następnym krokiem jest dokładne oczyszczenie korzeni starej ziemi doniczkowej, uważając, aby ich nie uszkodzić. Zgniłe korzenie należy usunąć. Jeśli jednak tak się stanie i zranisz korzenie, posyp je odrobiną pokruszonego węgla drzewnego. To zdecydowanie może pomóc.

Umieść roślinę w nowym pojemniku tak, aby szyjka korzenia znajdowała się nieco poniżej krawędzi. Dodaj nowy, zwilżony substrat.

porady przesadzanie rośliny doniczkowe pojemniki doniczkowe leje

Uszczelnij również ziemię wokół korzeni, stopniowo dodając więcej masy, aż poziom osiągnie podstawę pnia.

Teraz podlej roślinę. Pamiętaj, że niektóre rośliny lubiące suszę nie wymagają podlewania po przesadzeniu, więc wystarczy użyć wilgotnego podłoża.

Przenoszenie roślin z jednego pojemnika do drugiego jest znacznie łatwiejsze, ponieważ stara ziemia jest zachowana i jej integralność nie zostaje naruszona.

Przesadzanie roślin domowych małe paprocie gliniane doniczki

Czasami przesadzanie w ogóle nie jest pożądane, zwłaszcza w przypadku większych roślin doniczkowych. Następnie wystarczy odnowić wierzchnią warstwę ziemi doniczkowej na głębokość 5 cm. Stara ziemia jest ostrożnie usuwana, nowa ziemia dodawana i lekko zagęszczana.

Jakie są najczęstsze błędy podczas przesadzania roślin domowych

Wiele osób popełnia przy tym błędy Przesadzanie roślin doniczkowych. Na przykład często myśli się, że większe pojemniki są zawsze lepsze niż małe. Nie, to nieprawda. Nie potrzebujesz większych pojemników na kwiaty niż te, których potrzebujesz dla swoich roślin. Prowadzi to do wypłukiwania gleby doniczkowej, gnicia korzeni lub opóźnienia wzrostu, a nawet może prowadzić do słabego kwitnienia i śmierci rośliny.

Inni wierzą, że każda ziemia doniczkowa dobrze sobie poradzi, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio nawożona. Oczywiście to nieprawda. Każda roślina potrzebuje dobrze zdefiniowanego składu podłoża glebowego.

W przypadku niektórych roślin lepsze są wąskie naczynia. Na przykład wąska doniczka jest dobra dla Hippeastrum vittatum, hamuje powstawanie bulw potomnych i stymuluje kwitnienie. Storczyki epifityczne również lubią, gdy ich korzenie są w ciasnej doniczce.

Nie przycinaj roślin podczas przesadzania! To będzie za dużo dla nich wszystkich na raz.

Jeśli zastosujesz się do tych prostych zasad przesadzania roślin doniczkowych, będziesz mógł cieszyć się zdrowymi, mocnymi i niesamowicie pięknymi kwiatami w domu przez długi czas!

wskazówki Przesadzanie roślin doniczkowych z korzeniami

wskazówki przesadzanie roślin domowych czyste korzenie

Przesadź rośliny doniczkowe w wystarczająco dużej doniczce