Dom i ogród

Tych 8 rzeczy nie powinno się kłaść na kompost

Kompostowanie to prosty sposób na przekształcenie odpadów kuchennych i ogrodowych w coś pożytecznego dla ogrodu warzywnego. Ale nie wszystkie z nich są równie dobrze przystosowane do kompostowania z tego czy innego powodu. Na przykład niektóre odpady żywnościowe wytwarzają zapach, który może przyciągać szkodniki. Niektóre odpady ogrodowe mogą spowolnić lub zatrzymać proces rozkładu, co może być frustrujące. Ponadto nie należy umieszczać na kompoście niczego, co mogłoby później zaszkodzić tobie lub twoim roślinom. Oto, czego absolutnie nie należy wyrzucać do pojemnika na kompost, wraz z kilkoma domowymi śmieciami, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś, że są bezpieczne w kompoście.

Czego NIE należy wyrzucać na kompost?

Kompost prawidłowo - nie należy go do pojemnika na kompost

Chociaż istnieje trochę śmieci, które najlepiej dodawać w małych ilościach, następujące rzeczy są całkowicie nieodpowiednie do kompostowania:

1. Resztki mięsa i ryb

Nie kładź resztek mięsa ani kości na kompoście

Rybi smród nieświeżych owoców morza lub zgniły zapach gnijącego mięsa, choć odpychający dla ludzi, działa jak magnes na skunksy, szopy pracze, szczury, muchy i wiele innych dzikich zwierząt, a nawet niektórych zwierząt domowych w okolicy. Więc jeśli nie chcesz mieć pikniku dla lokalnej fauny, to nigdy nie powinieneś Mięso, ryby lub kości w kompostowniku. Nawet jeśli masz zamknięty pojemnik na kompost, zapach może przyciągnąć niechciane szkodniki.

2. Produkty mleczne, tłuszcze i oleje

Nie umieszczaj na kompoście produktów mlecznych, tłuszczów i olejów

Z tego samego powodu należy unikać produktów mlecznych, takich jak ser, masło, mleko, śmietana i jogurt oraz tłuszczów i olejów: przyciągają one niechcianych gości. Przetworzonej żywności, która zawiera dużo produktów mlecznych lub tłuszczu, a także resztki sałatki z fety, nie powinny znajdować się na kompoście.

3. Rośliny lub drewno, które zostały poddane działaniu pestycydów lub konserwantów

Drewno malowane, bejcowane lub lakierowane nie jest kompostowalne

Rośliny, które zostały poddane działaniu insektycydów, fungicydów lub herbicydów, nie powinny znajdować się na pryzmie kompostowej. Pozostałości chemikaliów używanych w ogrodzie do zabijania owadów i zwalczania chorób roślin mogą nieumyślnie zabić pożyteczne życie kompostujące. Pozostałości herbicydów mogą wpływać na rośliny w ogrodzie po dodaniu kompostu. To samo dotyczy drewna impregnowanego ciśnieniowo, malowanego, bejcowanego lub lakierowanego.

Skórka od banana i cytryna nadają się na kompost tylko w małych ilościach

Pomarańcze, cytryny, grejpfruty i egzotyczne gatunki, takie jak ananasy, awokado i banany, były w większości przypadków traktowane szkodliwymi sprayami w ich krajach pochodzenia. Toksyny, które gromadzą się w przyszłej glebie kompostowej są bardzo niskie po dobrym kompostowaniu, ale wskazane jest unikanie dużych ilości tych odpadów. Ponadto kwas cytrynowy w skórkach pomarańczy, mandarynek, cytryn i grejpfrutów jest nieprzyjemny dla robaków kompostowych i innych organizmów glebowych. Tak więc owoce tropikalne i cytrusowe można dobrze kompostować, ale należy zwrócić uwagę na odpowiednie proporcje. Pokrój strąki na kawałki, aby szybciej zgniły.

4. Liście orzecha czarnego

Liście orzecha czarnego nie trafiają na kompost

Większość nieprzetworzonych odpadów ogrodowych stanowi dobry dodatek do sterty kompostu, ale są wyjątki. Liście, gałązki, strąki, a zwłaszcza korzenie orzecha czarnego zawierają naturalną substancję o nazwie juglon, która hamuje wzrost wielu roślin, a nawet może je zabić. Niektóre rośliny wydają się być bardziej wrażliwe, w tym rośliny jadalne, takie jak pomidory, papryka i ziemniaki, a także rośliny ozdobne, takie jak azalie, hortensje i kalina. Badania wykazały, że przy wystarczającej ilości czasu i wysokiej temperaturze juglon degraduje się wystarczająco, aby utracić swoją toksyczność, ale lepiej jest pominąć pozostałości czarnych orzechów niż zajmować się potencjalnymi problemami później.

jakie liście na kompoście

Jakie liście są dozwolone nadal nie na kompoście? Liście dębu, buka i kasztanowca z trudem gniją i nie są zalecane do kompostowania. Liście platanów, topoli i wawrzynu również utrudniają kompostowanie.

5. Rośliny chore lub zaatakowane przez owady

dlaczego nie położyć na kompoście liści pomidora?

Zabijanie owadów i patogenów, takich jak grzyby i bakterie, wymaga gorącej pryzmy kompostowej (takiej, która osiąga i utrzymuje temperaturę od 60 ° C do 70 ° C przez co najmniej kilka dni). Jednak większość domowych pojemników na kompost i stosów nigdy nie osiąga tak wysokich temperatur, aby mogły w nich przeżyć szkodniki i choroby.

Rodzina psiankowatych (Solanaceae), do której należą ziemniaki, pomidory, bakłażany i papryki, jest niestety podatna na różnego rodzaju choroby. Na przykład pomidory i ziemniaki są często atakowane przez brunatną zgniliznę (Phytophthora infestans). Jeśli chore liście zostaną wyrzucone do kompostu, grzyb może dalej się rozmnażać. Nie ma nic złego w kompostowaniu zdrowych liści pomidora lub blatów ziemniaczanych.

6. Chwasty, które już uformowały nasiona

Które chwasty nie kładą się na kompoście

Jeśli chwasty już uformowały nasiona, nie powinny trafić na kompost. Dopóki temperatura kompostu nie osiągnie 70 ° C, nasiona mogą przetrwać kompostowanie i ponownie kiełkować po wyrzuceniu do gleby. Zasada numer 1 dotycząca chwastów brzmi: nigdy nie pozwól im siać! Z tego artykułu dowiesz się więcej o różnych rodzajach chwastów.

7. Popioły z węgla drzewnego

Nie umieszczaj popiołu z węgla drzewnego na kompoście

Chociaż możesz dodać popiół z kominka lub paleniska (w ograniczonych ilościach) do kompostu, powinieneś pominąć węgiel i popiół z węgla drzewnego. Po pierwsze, materiały te zawierają dużo siarki, przez co gotowy kompost może być zbyt kwaśny dla większości roślin. Po drugie, w brykietach z węgla drzewnego często znajdują się substancje chemiczne, które mogą szkodzić roślinom.

8. Odchody psa lub kota

Nie kładź kociej kupy na kompoście

Odchody psów i kotów nie powinny znajdować się w pryzmie kompostowej, ponieważ zarówno koty, jak i psy mogą przenosić bakterie i pasożyty wywołujące choroby u ludzi. Glisty są najczęstszym problemem związanym z psią kupą. Kocie odchody i ściółka są jeszcze bardziej niepokojące, ponieważ mogą zawierać pasożyta wywołującego toksoplazmozę – chorobę, która jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może wyrządzić poważne szkody nienarodzonemu dziecku.

Zaskakujące rzeczy do kompostowania

Na kompoście dozwolone są kłaczki suszarki bębnowej

Teraz, gdy znasz już odpady, których nie powinieneś wrzucać do kompostu, istnieje wiele innych, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś, że nadają się do kompostowania. Nie dodawaj jednak następujących rzeczy, chyba że są one wolne od powyższych tabu.

  • Włosy i futro
  • Suszarka kłaczków
  • Rośliny akwariowe
  • Odpady browarnicze (młóto, zużyty chmiel)
  • Zużyte serwetki papierowe i ręczniki papierowe
  • Stare zioła i przyprawy
  • Popcorn bez popcornu lub przypalony
  • Płyty kartonowe i papierowe (małe kawałki, niepowlekane)
  • Drewniane pałeczki i wykałaczki

Wrzuć resztki jedzenia do pojemnika na kompost