Dom i ogród

Te 10 nawilżaczy pomaga w walce z suchym powietrzem poprzez ogrzewanie!

Suche powietrze w pomieszczeniach zimą może mieć negatywny wpływ na zdrowie i powodować wysuszanie i pękanie skóry. Inne typowe objawy to suchość błon nosowych, podrażnione oczy i suchość ust. Nawilżacz to jeden ze sposobów na rozwiązanie tego problemu, ale czy wiesz, że rośliny doniczkowe mogą również zwiększać wilgotność? Tutaj przedstawiamy 10 najlepszych roślin nawilżających, które naturalnie poprawiają klimat w pomieszczeniu i są bardzo łatwe w pielęgnacji. Ponieważ są to często gatunki roślin, które rozwijają się w wilgotnym środowisku, pobierają wodę przez korzenie, a następnie uwalniają ją przez pory na spodniej stronie liści lub liści. Proces ten znany jest jako ewapotranspiracja.

To są najlepsze rośliny nawilżające

rośliny jako nawilżacze w zimie

Uwaga: Wilgotność w pomieszczeniu powinna być utrzymywana między 45 a 55 procent. Zbyt dużo wilgoci może stworzyć pożywkę dla bakterii, pleśni i pleśni.

Palma Areca (palma owocowa złota, Chrysalidocarpus lutescens)

sypialnia roślin nawilżających

Badania NASA wykazały, że palma areca jest jedną z najskuteczniejszych roślin oczyszczających powietrze, a także stanowi świetny nawilżacz powietrza. W rzeczywistości palma Areca o wysokości 180 cm wyparowuje prawie litr wody w ciągu 24 godzin. Pochodząca z Madagaskaru palma areca jest dość łatwa w pielęgnacji i rośnie szybciej niż inne palmy. Roślina potrzebuje jasnego, ale przefiltrowanego światła słonecznego. Podlewaj raz lub dwa razy w tygodniu. Im więcej światła dostanie, tym więcej wody potrzebuje. Od listopada do marca zapotrzebowanie na wodę jest więc raczej niskie.

Paproć mieczowa (Nephrolepis)

nawilżanie powietrza przez rośliny biuro miecz paproć

Paproć mieczowa jest jedną z najstarszych zachowanych roślin – została znaleziona jako skamielina. Według badań NASA filtruje większość zanieczyszczeń z powietrza i jest idealny do nawilżania powietrza. Roślinę najlepiej pokazać w wiszącym koszu lub na kwietniku. Roślina ta wymaga częstego opryskiwania i podlewania, aby zachować zdrowie, ale nagrodzi Cię dodatkową wilgocią w domu. Dla zdrowego wzrostu preferowane jest średnie, pośrednie światło słoneczne.

Lilia zielona (Chlorophytum comosum)

Rośliny jako nawilżacze, zielone lilie i drzewa kauczukowe

Zielona lilia jest jedną z najtwardszych roślin nawilżających, jakie można znaleźć. Ma długie, cienkie, jasnozielone liście i delikatne, białe kwiaty. Ta wisząca roślina dobrze rozkłada formaldehyd z powietrza, a także ma wysoką szybkość transpiracji. Zielona lilia preferuje światło od średniego do jasnego i potrzebuje bardzo mało wody. Z reguły wystarczy podlewać je raz w tygodniu.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz jako roślina do nawilżania w sypialni

Bluszcz nadaje się nie tylko jako szybko rosnąca osłona prywatności przed sąsiadami, ale także jako roślina doniczkowa. Badania wykazały, że ma jeden z najwyższych wskaźników pocenia się. To sprawia, że ​​jest to świetna opcja do zwiększania wilgotności względnej ORAZ usuwania tlenku węgla z powietrza w pomieszczeniu.

Bluszcz pospolity lubi jasne światło i lekko suchą glebę. Przed ponownym podlaniem sprawdź glebę, aby upewnić się, że jest prawie sucha. Będzie rosła tak długo i bujnie, jak na to pozwolisz. Zaleca się przycinanie pnącza dwa razy w roku.

Pojedynczy liść (Spathiphyllum)

Jednolity (Spathiphyllum) zapewnia idealną wilgotność

A oto kolejna kwitnąca bylina, która ma wysoki wskaźnik transpiracji. Pojedynczy liść zwykle kwitnie przez cały rok pięknymi białymi kwiatami. Główny okres kwitnienia trwa od marca do września. Roślina preferuje stanowiska jasne do częściowo zacienionych i lekko wilgotną glebę. Pojedynczy arkusz usuwa również wiele zanieczyszczeń, takich jak benzen, alkohole, aceton, formaldehyd i trichloroetylen. Tylko upewnij się, że trzymasz roślinę poza zasięgiem kotów i psów, ponieważ jest dla nich trująca.

Drzewo gumowe (Ficus elastica)

nawilżanie pomieszczeń przez duże rośliny, takie jak drzewo kauczukowe

Drzewo kauczukowe jest jedną z najbardziej znanych odmian figowca i może dorastać do 3 metrów wysokości. Nazwa pochodzi od mlecznobiałego soku w liściach i łodygach. Preferuje miejsca jasne od częściowo zacienionych i stałą, ciepłą temperaturę co najmniej 18 stopni. Podlewaj tę roślinę oszczędnie i pozwól glebie wyschnąć między podlewaniami, aby uzyskać solidny, zdrowy oczyszczacz powietrza i nawilżacz.

Gwint tłokowy (aglaonema)

Gwint tłokowy (aglaonema) do nawilżania powietrza zimą

Gwint tłoka wykazuje również doskonałe działanie nawilżające i czyszczące. Dzięki lśniącym, zielono-białym dekorowanym liściom jest jedną z najbardziej atrakcyjnych roślin ozdobnych liści. Roślina, która oryginalnie pochodzi z tropików Indonezji, jest niezwykle łatwa w pielęgnacji, o niewielkich wymaganiach dotyczących światła i wody. Najlepiej sprawdza się w zacienionym miejscu bez bezpośredniego słońca.

Konopie dziobowe (Sansevieria trifasciata)

Kokarda konopna Sansevieria trifasciata w koszu

Konopie dziobowe to kolejna roślina doniczkowa o właściwościach oczyszczających powietrze. Toleruje niekorzystne warunki, takie jak brak światła i duże wahania temperatury oraz łatwo wybacza błędy konserwacyjne, takie jak nieregularne podlewanie. Ta roślina doniczkowa jest idealna do sypialni, ponieważ produkuje tlen również w nocy.

Smocze drzewo (Dracena)

Instalacje nawilżające powietrze Smocze drzewo Dracaena Marginata

Smocze drzewo działa jednocześnie jako nawilżacz i filtr zanieczyszczeń. Rozkłada zanieczyszczenia chemiczne, takie jak formaldehyd i benzen, tworząc harmonijny klimat energetyczny w pomieszczeniu. Rodzaj smoczego drzewa wyróżnia obecnie ponad 100 gatunków. Pachnące smocze drzewo (Dracaena deremensis) i smoczy drzewo krawędziowe (Dracaena Marginata) idealnie nadają się jako nawilżacze powietrza.

Z błyszczącymi zielonymi liśćmi obramowanymi na czerwono, prawdopodobnie wybrałbyś Marginatę ze względu na sam wygląd. Ta wolno rosnąca roślina ma jednak kilka innych zalet. Marginata preferuje jasne, pośrednie światło. Może też wytrzymać mniej światła, ale wtedy jego liście będą cieńsze.

Palma górska (Chamaedorea elegans)

nawilżanie rośliny domowe palma górska Chamaedorea elegans

Palma górska zwiększa również wilgotność i rozkłada duże ilości zanieczyszczeń. Tworzy egzotyczny klimat i świąteczny nastrój we własnych czterech ścianach, ale pozostaje miły i mały. Łatwa w pielęgnacji górska palma najlepiej rośnie w jasnym, ale niezbyt słonecznym miejscu.

Wskazówki dotyczące nawilżania powietrza roślinami

Paproć mieczowa na wypełnionej wodą misce z kamyków na suche powietrze

Im większe rośliny doniczkowe, tym lepsza wydajność nawilżania. Zgrupuj swoje rośliny nawilżające, aby zwiększyć wilgotność i pomóc swoim roślinom rozwijać się. W pomieszczeniu o powierzchni 20 metrów kwadratowych potrzebne są co najmniej 3-4 większe rośliny domowe, aby osiągnąć idealną wilgotność od 45 do 55 procent.

Aby zwiększyć nawilżenie roślin, możesz umieścić doniczki na miskach z kamyków wypełnionych wodą. Umieść warstwę kamyków na tacy z wysokim brzegiem lub na dnie patelni i dodaj tyle wody, aby przykryć połowę kamyków. Gdy woda paruje, zwiększa wilgotność wokół rośliny. Często opróżniaj i czyść podpowłoki, aby zapobiec glonom lub niepożądanemu rozwojowi bakterii.