Dom i ogród

Sztuka piłą łańcuchową: rzeźbienie w drewnie piłą łańcuchową dla początkujących

Piła łańcuchowa rzeźby z drewna grzyby ogrodowe

W historii ludzkości używano różnych metod do tworzenia rzeźb. Rzeźba w drewnie jest z nich najstarszą i prawdopodobnie najpopularniejszą. Rzeźba w drewnie bardzo się zmieniła na przestrzeni wieków, ale tradycja została zachowana. To rzemiosło ma długą historię i jest to z pewnością spowodowane różnymi dostępnymi dziś narzędziami rzeźbiarskimi. Najpopularniejsze narzędzia do rzeźbienia w drewnie to: noże rzeźbiarskie, dłuta do drewna i noże do obierania. Mało kto myśli o piłach łańcuchowych. Piły łańcuchowe to bez wątpienia jedne z najostrzejszych narzędzi na świecie, co czyni je wydajnym narzędziem do rzeźbienia w drewnie. Sztuka piły łańcuchowej jest jedną z najbardziej niesamowitych form sztuki współczesności. Historia tej formy sztuki sięga wczesnych lat pięćdziesiątych, ale jej popularność rośnie, łącząc nowoczesną technologię pił łańcuchowych z tradycyjnymi technikami obróbki drewna i rzeźbienia. Dziś wielu artystów zajmujących się piłą łańcuchową z całego świata stworzyło jedne z najpiękniejszych drewnianych rzeźb, mebli i dekoracji.

Sztuka piłą łańcuchową – rzeźbienie w drewnie piłą łańcuchową

praca z piłą łańcuchową-orzeł-precyzja

Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje i wskazówki dla początkujących, którzy również chcieliby sami spróbować wyrzeźbić kreatywną drewnianą rzeźbę piłą łańcuchową. Podobnie jak w przypadku typowej rzeźby w drewnie, ale na większą skalę, piłą łańcuchową tworzy się filigranowe rzeźby z drewna. Od prostych figurek zwierząt po wymyślne abstrakcyjne dzieła sztuki – możliwości jest wiele. Choć sztuka pił łańcuchowych może wydawać się z początku skomplikowana i prawie niemożliwa, tak nie jest. Z cierpliwością i odrobiną wprawy możesz stworzyć wspaniałe drewniane rzeźby piłami łańcuchowymi, aby upiększyć swój dom i ogród lub jako prezent dla bliskich.

Ważny sprzęt ochronny do piły łańcuchowej

Zanim zaczniesz, weź udział w krótkim kursie, aby dowiedzieć się więcej o używaniu piły łańcuchowej. Ważne jest, aby przyzwyczaić się do ciężkiego, hałaśliwego narzędzia. Pilarka bardzo szybko tnie każdy materiał. Aby uniknąć obrażeń, zawsze noś sprzęt ochronny, taki jak okulary ochronne, ochronniki słuchu, buty ze stalowymi noskami, a nawet kask.

Przed wyrzeźbieniem rzeźby piłą łańcuchową poćwicz na mniejszych kawałkach drewna. Kształty nie muszą być idealne. Ważne jest, aby nauczyć się wykonywać miękkie krawędzie, proste lub postrzępione cięcia piłą łańcuchową. Ćwicz także różne techniki rzeźbienia w drewnie.

Sztuka piły łańcuchowej dla początkujących

sztuka-drewno-rzeźby-ogrodowe-za-wesele

Która piła łańcuchowa jest najlepsza? Rzeźby w drewnie można wykonać prawie wszystkimi dostępnymi na rynku modelami. Potrzebujesz dużej piły do ​​odcinania dużych kawałków drewna i mniejszej piły i szlifierki do mniejszych detali. Można używać pilarek akumulatorowych i elektrycznych, ale większość artystów zajmujących się piłą łańcuchową preferuje piły łańcuchowe benzynowe. Najlepsza piła łańcuchowa to taka, która idealnie leży w dłoni artysty. Jeśli narzędzie jest dla Ciebie za duże lub za ciężkie, powinieneś poszukać innego modelu. Tylko wtedy możesz skoncentrować się na rzeźbieniu, a nie na piły. W tym przypadku ważne jest, aby pilarka była lekka, łatwa w obsłudze, przy niskim poziomie hałasu i wibracji. Do drobnych prac, takich jak twarz i futro, zwykle używa się ostrych pił łańcuchowych, znanych również jako miecze do rzeźbienia.

Drewniana rzeźba z piły łańcuchowej w ogrodzie wiewiórki

Gdy poczujesz się komfortowo podczas używania pilarki, możesz wybrać rodzaj drewna, z którym chcesz pracować. Zrozumienie właściwości każdego rodzaju drewna jest bardzo ważne, ponieważ dyktują one, jak drewno zareaguje na twoją piłę łańcuchową i techniki rzeźbienia. Do rzeźbienia można użyć prawie każdego rodzaju drewna. Kup drewno w sklepie ze sztuką i rękodziełem lub u dostawcy drewna. Projekt Twojej rzeźby będzie dyktować rodzaj drewna, którego należy użyć.

piła-sztuka-sowa-nadaje-drewno

Oto krótki przegląd rodzajów drewna odpowiednich do rzeźbienia:

  • Basswood jest prawdopodobnie pierwszym wyborem większości rzeźbiarzy w drewnie. Chociaż klasyfikowane jako drewno liściaste, jest stosunkowo miękkie i łatwe do wyrzeźbienia piłą łańcuchową. Drewno lipowe jest idealne dla początkujących.
  • Drewno orzechowe jest popularnym wyborem do mebli i rzeźbienia w drewnie. Jednak droższe niż drewno lipowe. Ma ładny kolor i usłojenie. Drewno twarde, ale łatwe w obróbce.
  • Dąb jest również jednym z najpopularniejszych gatunków drewna do rzeźbienia. Posiada wiele właściwości, które czynią go idealnym. Dąb to jasne drewno liściaste o pięknym usłojeniu.
  • Drewno topoli jest również popularnym drewnem rzeźbiarskim. Dobrze nadaje się do rzeźbienia rzeźb do użytku w pomieszczeniach.
  • Inne odpowiednie rodzaje drewna to drewno klonowe, sosna szwajcarska, drewno modrzewiowe, drewno wiązu i drewno kasztanowe.

kroki dla początkujących piłą do rzeźbienia w drewnie

Podczas pracy z piłą łańcuchową drewno powinno znajdować się na wygodnej wysokości i być pewnie zamocowane. Początkujący mogą korzystać z szablonów, aby rozpocząć pracę z odpowiednimi proporcjami. Pracuj powoli i cierpliwie, bo każdy błąd widać na stałe i nie da się go już naprawić. W najgorszym przypadku będziesz musiał wyrzucić drewno i zacząć od nowa. Aby tego uniknąć, użyj kredy, aby naszkicować swoje nacięcia na korze drewna. Pomoże Ci to być bardziej precyzyjnym i uniknąć trwałych błędów. Alternatywą byłoby wykonanie szorstkiego wzoru na powierzchni drewna za pomocą końcówki piły łańcuchowej.

piła-sztuka-rzeźba-drewno-niedźwiedź-ogród

Postępuj zgodnie z szablonem, aby wyrzeźbić swoją drewnianą rzeźbę piłą łańcuchową. Unikaj robienia dużych cięć na początku. Zamiast tego wykonuj mniejsze cięcia, aż uzyskasz pożądany wygląd. Aby wykonać dobrą pracę, możesz zmienić piłę łańcuchową lub zdefiniować kształty za pomocą noża do rzeźbienia.

praca z piłą łańcuchową-niedźwiedź-precyzja

Gotową drewnianą rzeźbę można przeszlifować papierem ściernym, aby wydobyć szczegóły. Aby nadać drewnu ciemny kolor, niektóre obszary można potraktować palnikiem na propan. Na przykład futro rzeźby niedźwiedzia może stać się ciemniejsze.

sztuka-drewno-rzeźba-ptaszarni

Na koniec drewno należy zabezpieczyć olejem lnianym lub innym olejem. Zależy to od tego, czy rzeźba jest eksponowana wewnątrz czy na zewnątrz. Jeżeli rzeźba przeznaczona jest do użytku w ogrodzie, należy ją zabezpieczyć przed żywiołami specjalnym werniksem.

Ławka meblowa z piłą łańcuchową niedźwiedź

Dekoracyjne dzieła sztuki z piły łańcuchowej mogą być również praktyczne: ławka przyciąga wzrok w każdym ogrodzie, a jednocześnie jest wygodnym siedziskiem. Dzięki temu długość można również dostosować do własnych potrzeb. Idealny dodatek do Twojego tarasu!

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które są idealne dla początkujących w sztuce piły łańcuchowej. Dowiedz się, jak wyrzeźbić dynię i grzyba piłą łańcuchową.

piła-sztuka-początkujący-szablon-grzyb

Potrzebujesz pnia drzewa o wymiarach 30 cm x 40 cm. Wykonaj poziome cięcia o głębokości 10 cm na całym obwodzie pnia drzewa. Z 5 cm od krawędzi, przyciąć ukośnie ze wszystkich czterech stron.

Teraz zaprojektuj łodygę, tworząc delikatną krzywiznę. Zrób rowki w górnej części łodygi, które kończą się tuż pod czapką.

Czapka powinna być teraz ukształtowana. Odwróć drewno i dobrze je zabezpiecz. Cięcie pod kątem 45 stopni od góry do dołu. Tak powstaje okrągła czapka grzyba.

dynia szablon sztuki piły łańcuchowej

Aby wyrzeźbić rzeźbę z dyni, potrzebujesz pnia drzewa o wymiarach 30 x 45 cm. Dynia ma dziesięć segmentów, które mogą różnić się wielkością i kształtem. Ta rzeźba ma tylko osiem. Nie zawsze powinny być tego samego rozmiaru. Aby wyglądała jak prawdziwa rzeźba w drewnie, dynia stoi na naturalnym pniu drzewa. Kora powstaje poprzez pionowe nacięcia w losowo wybranych punktach na całym obwodzie.

Możesz przyjrzeć się bliżej, jak wyrzeźbić dynię piłą łańcuchową w poniższym filmie:

 Podsumowanie porad i wskazówek dotyczących sztuki piły łańcuchowej dla początkujących:

– Zapoznaj się z podstawami pracy z piłą łańcuchową. Poznaj swoje urządzenie. Zakresy wydajności, długości mieczy, rękojeści i funkcje różnią się w zależności od modelu.

– Piły łańcuchowe mogą być niebezpieczne, a podczas rzeźbienia piłą obowiązkową jest odpowiednia odzież ochronna.

– Zawsze upewnij się, że piła łańcuchowa jest ostra, a nie tępa, aby ułatwić rzeźbienie. Pamiętaj, że tępa piła łańcuchowa jest bardziej niebezpieczna niż ostra. Możesz sam naostrzyć łańcuch piły lub zlecić jego naostrzenie.

– Praca z różnymi piłami. Prawdopodobnie na początku będziesz potrzebować większej piły, aby wyciąć większe kawałki. Następnie zmień piłę na mniejszą, aby wykonać szczegóły.

przewodnik po rzeźbieniu w drewnie

– Przyzwyczaj się do ciężaru piły łańcuchowej i hałasu, który ona wytwarza.

– Trzymaj pilarkę obiema rękami. Dowiedz się również, jakie są najlepsze pozycje do rzeźbienia, aby zredukować złe nawyki.

– Bardzo pomocne są ogólne książki o rzeźbieniu w drewnie.

– Możesz także znaleźć wiele szablonów online, z których możesz skorzystać.

– Możesz poprawić swoje umiejętności, biorąc udział w kursie.

– Drewno iglaste, które nie jest kruche, jest idealne dla początkujących.

– Jako początkujący poeksperymentuj z mniejszymi kłodami o średnicy 40 cm lub mniejszej.

– Miecz rzeźbiarski jest zwykle używany do dobrej pracy.

– Wielkość piły łańcuchowej zależy od siły artysty i wielkości drewna.

– Możesz również użyć noży do rzeźbienia i innych narzędzi do rzeźbienia, aby stworzyć drobne szczegóły.

– Lipa jest idealna dla tych, którzy nie są do końca pewni, co robią. Jest tam drewno iglaste, co oznacza, że ​​jest bardzo łatwe do cięcia.

Kreatywna ławka ogrodowa z piłą łańcuchową

Ogólnie rzecz biorąc, rzeźbienie w drewnie jest jednym z najstarszych rzemiosł na świecie i jest zarówno funkcjonalne, jak i artystycznie piękne. Z drugiej strony sztuka piłą łańcuchową może być niesamowicie satysfakcjonującym i zabawnym hobby, które może stać się również twoją pracą. Wielu znanych artystów sprzedaje swoje dzieła sztuki lub bierze udział w różnych wydarzeniach.

Chociaż sztuka piły łańcuchowej może wydawać się trudna i prawie niemożliwa na pierwszy rzut oka, każdy może spróbować tej techniki. Jednak bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak używać piły łańcuchowej, ponieważ jest to niezwykle praktyczne, ale także bardzo niebezpieczne narzędzie. Ale dzięki cierpliwości i odrobinie praktyki możesz samodzielnie wykonać wspaniałe rzeźby z drewna. Im więcej ćwiczysz swoje umiejętności rzeźbienia, tym lepsze stają się. Nawet najlepsi artyści zajmujący się piłą łańcuchową byli w pewnym momencie początkującymi?!

Chainsaw art dekoracje ogrodowe grzyby pieczarki