Dom i ogród

Sadzenie i pielęgnacja piwonii w wannie: na to należy zwrócić uwagę

Piwonie zachwycają bujnymi, wczesnoletnimi kwiatami we wspaniałych kolorach. Ze względu na swoją pełną wdzięku elegancję piwonie są również jednym z najpopularniejszych kwiatów na wesela. Ponieważ zwykle można je znaleźć na zewnątrz, często zastanawiamy się, czy piwonie można sadzić w wannie. Odpowiadamy na to pytanie w dzisiejszym artykule!

Czy piwonie można sadzić w wannie??

Czy piwonie można sadzić w wannie?

Jeśli nie masz ogrodu lub masz mało miejsca na zewnątrz, niekoniecznie musisz rezygnować z piękna, które przynoszą ze sobą piwonie. Piwonie są wygodniejsze na zewnątrz, ale w zasadzie będą się dobrze rozwijać w garnkach i patelniach, jeśli chcesz zainwestować trochę czasu i wysiłku. Jest kilka wymagań, które należy spełnić, aby móc sadzić i trzymać piwonie w wannie.

Które piwonie nadają się do wiader i doniczek?

Pokrój piwonie w wiadrze nawozimy krzew piwonii

Jeśli chodzi o piwonie, rozróżnia się piwonie krzewiaste i krzewiaste. Pierwszy rodzaj to piwonie, które wszyscy znamy z pola i które oferujemy jako kwiaty cięte. (Wskazówki, jak sprawić, by cięte piwonie trwały dłużej w wazonie, można znaleźć w tym poście.) Piwonie krzewiaste są nadal znane jako piwonie drzewne, ponieważ są to w rzeczywistości rośliny drzewiaste i lepiej nadają się do uprawy w doniczce. W zależności od dostępnej przestrzeni należy zdecydować się na uprawę o niewielkich rozmiarach, ponieważ niektóre piwonie krzewiaste mogą osiągnąć wysokość ponad 1,5 metra.

Wybierz odpowiednią łyżkę

Jakie wiadro na piwonie terakota

Ponieważ piwonie są głęboko zakorzenione, najlepiej nadają się do tego duże i wysokie garnki lub wanny. Idealnie ich pojemność powinna wynosić co najmniej 10 litrów. Zaleca się również sadzenie piwonii bezpośrednio w dużej doniczce, ponieważ roślina rośnie bardzo szybko i nie lubi tak bardzo przesadzać. Idealne do tego są duże wiadra z gliny, terakoty lub kamienia.

Jak sadzić piwonie w wannie lub doniczce

Jak sadzić piwonię w wiadrze?

Jeśli chcesz sadzić piwonie krzewiaste w wannie, możesz posadzić młode rośliny lub użyć bulwy korzeniowej. Najlepszy czas na sadzenie to okres od sierpnia do października. Aby posadzić piwonię, umieść bulwę w doniczce z pąkami do góry i połóż na niej kilka cali (10 do 15) ziemi. Jeśli zostanie posadzony zbyt głęboko, może nie zakwitnąć, a na pewno nie tego chcesz. Możesz również dodać do gleby nawóz o powolnym uwalnianiu w postaci tabletek, aby dodać piwonii dodatkowego bodźca. Gdy już wszystko posadzisz, podlewaj roślinę równomiernie, ale nie nadmiernie, i upewnij się, że wszystkie warunki są spełnione.

Wskazówka: nie podlewaj nowo posadzonych piwonii! Jest to uważane za główną przyczynę niepowodzenia, zwłaszcza jeśli roślina jest sadzona w wannie. Jeśli masz wątpliwości, po prostu nie podlewaj, dopóki gleba nie wyschnie.

Trzymanie piwonii w wiadrze – tak to działa!

Kwiaty piwonii w wannie w słonecznym miejscu

Piwonia znana jest z intensywnych kolorów i dużych kwiatów, a odmiany uprawiane w doniczkach pozwalają wnieść te kwiaty do domu, na patio, podwórko, a nawet na balkon. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sadzeniu i pielęgnacji piwonii jako rośliny doniczkowej, znajduje się w tej sekcji.

Znajdź właściwą lokalizację

Posadź krzew piwonii w doniczce

Aby Twoje piwonie dobrze się rozwijały w wannie, musisz znaleźć dla nich odpowiednią lokalizację. Idealne miejsce powinno być przewiewne, ale osłonięte od wiatru. Idealne są miejsca, które są nasłonecznione i otrzymują co najmniej 4 godziny słońca dziennie. Obowiązuje zasada – im więcej słonecznych godzin, tym większa liczba kwiatów. Roślina lubi również półcień, szczególnie w porze lunchu. Lokalizacje przed południową ścianą domu są zatem uważane za nieodpowiednie.

Jaka ziemia dla piwonii?

Wskazówki dotyczące sadzenia piwonii drzewiastych w doniczkach

Właściwa gleba dla piwonii w wiadrze musi być bogata w składniki odżywcze. Dobry drenaż odgrywa również kluczową rolę we wzroście piwonii. Dlatego zaleca się dodanie ceramiki lub żwiru jako warstwy podkładowej. Bez takiej warstwy drenażowej korzenie gniją i w większości przypadków piwonie nie przetrwają zimy.

Dobrze przepuszczalna gleba gliniasta, od świeżej do umiarkowanie wilgotnej, jest najlepsza dla piwonii w wiadrze. Należy jednak unikać zbyt dużej zawartości próchnicy w glebie, aby zapobiec chorobom grzybiczym.

Wskazówki pielęgnacyjne: jak często piwonie woda w wiadrze?

Kwiaty piwonii otwarte zamknięte

Gdy twoja piwonia znajdzie się w wiadrze, będzie szczególnie tolerancyjna na małe okresy suszy lub suszy, więc nie musisz się zbytnio martwić o podlewanie. Zwróć jednak szczególną uwagę na to, że gleba w wiadrze wysycha szybciej niż w przypadku roślin na otwartej przestrzeni. Dlatego zawsze będziesz chciał sprawdzić górne kilka centymetrów gleby, aby upewnić się, że jest odpowiednio nawilżona.

Jeśli uprawiasz piwonię w doniczce, ważne jest, aby uniknąć zalegania wody. Do dobrego wzrostu wymagane jest zatem wystarczająco duże naczynie z dobrym drenażem.

Nawozić i wspierać piwonie w wannie

Trzymanie piwonii w wiadrze kultywuje wsparcie wspinaczkowe

Jeśli chodzi o dalszą regularną konserwację, możesz dodać dobry nawóz (pełny nawóz jest najlepszy) każdej wiosny, aby zachować zdrową piwonię. W miarę wzrostu rośliny korzystne może być dodanie pewnej struktury, aby utrzymać ją w pozycji pionowej, aby ciężkie kwiaty nie przewracały liści. Możesz spróbować użyć specjalnie zaprojektowanych podpór dla roślin, tak jak w ziemi. Możesz też samodzielnie zbudować drewnianą podporę, aby utrzymać piwonię w pozycji pionowej.

Wytnij piwonie krzewiaste

Piwonia w doniczce w środku na parapecie

Prawidłowe cięcie jest niezbędne, aby Twoje piwonie w wannie co roku kwitły w pełnym rozkwicie. To wzmacnia roślinę i stymuluje kwitnienie. Decydującą rolę odgrywa idealny czas. Zasadniczo należy zawsze oddzielać kwiaty, które wyblakły, aby nie pobierały niepotrzebnej energii z rośliny. Cięcie należy zawsze wykonywać poniżej kwiatka. Nie tnij liści. Późną jesienią można jeszcze zrobić cięcie czyszczące. Pędy są przycinane do pierwszego pąka. Ale strzeż się! Możesz usunąć tylko te części, które nie zawierają pączków.

Hibernuj piwonie w wiadrze

Piwonie w wiadrze wskazówki dotyczące hibernacji

Jeśli mieszkasz w szczególnie zimnym miejscu, w najlepszym interesie twojej piwonii jest umieszczenie wanny w zimnej szklarni na zimę, aby chronić ją przed zamarzającym deszczem, mrozem i śniegiem. Jeśli nie masz szklarni, umieść wiadro w osłoniętym miejscu i zawiń doniczkę folią bąbelkową, aby chronić korzenie, połóż warstwę ściółki na powierzchni gleby i dodaj warstwę polaru.

Piwonia w doniczce – tak czy nie?

Piwonia w wiadrze nie kwitnie napiwków

Piwonie mogą również dobrze się rozwijać w wiadrach i doniczkach, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Roślina o pięknych, dużych kwiatach lepiej czuje się na zewnątrz. Dlatego po kilku latach dobrze byłoby posadzić piwonie doniczkowe w ogrodzie, gdzie w końcu będą się lepiej rozwijać.