Dom i ogród

Rośliny jako osłona prywatności na taras w wannie – odmiany zimozielone, odporne i śródziemnomorskie

Naturalna osłona prywatności wykonana z roślin jest preferowanym wyborem dla wielu właścicieli ogrodów i tarasów, dotyczy to również tarasu. Ale nie zawsze można sadzić rośliny w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu w ogrodzie. A może chciałbyś czegoś egzotycznego, ale nie możesz używać takich roślin ze względu na nasze mroźne zimy? W takim razie rośliny jako osłony prywatności na taras w wannie są dokładnie właściwym wyborem! Chcielibyśmy przedstawić Ci szeroki wybór odpowiednich odmian, które z pewnością zrobią na Tobie wrażenie. Zimozielone, liściaste, kwitnące, z igłami lub liśćmi – każdy znajdzie coś dla siebie.

Rośliny jako osłona prywatności na taras w wannie – krzak peruki

Rośliny jako osłona prywatności na taras w wannie - krzak peruki (Cotinus coggygria) z różowymi kwiatami

Jeśli szukasz szczególnie łatwej w pielęgnacji rośliny doniczkowej, atrakcyjny krzew peruki (Cotinus coggygria) jest zdecydowanie właściwym wyborem. Nie tylko bardzo dobrze znosi suszę, ale jest również odporny na szkodniki i choroby. Dzięki temu jest idealny, jeśli szukasz roślin jako osłony prywatności na taras w wannie. W naturze krzew dorasta do wysokości 2 metrów, ale nie jest to możliwe w pojemniku na rośliny. Ale istnieją wysoko rosnące odmiany o wysokości 1,2 metra. Jeśli następnie dodasz wysokość wiadra, uzyskasz idealną wysokość dla naturalnego ekranu prywatności.

Szczególnie efektowne są puszyste kwiaty, które są biało-różowe i kwitną od maja. Ale nawet po kwitnieniu, a dokładniej jesienią, krzew o żółto-czerwonym ulistnieniu jest ładny.

 • łatwa w pielęgnacji i wytrzymała
 • rozkwiecony
 • piękne jesienne kolory
 • opadające zimą

Winorośle jako naturalna osłona prywatności na taras

Rośliny jako parawan na taras w wannie - winorośl (Vitis vinifera subsp. Vinifera) z winogronami

Wielu nigdy nawet nie pomyślałoby o wyborze winorośli jako roślin jako osłony prywatności na tarasie w wannie. Pewnie dlatego, że wyobrażasz sobie winorośl na dużych plantacjach i myślisz, że potrzebują dużo miejsca w ogrodzie. Czują się również bardzo dobrze w wiadrze, ale potrzebują również pomocy do wspinaczki. Wystarczą do tego proste przewody. Gęste liście, które nadają tarasowi śródziemnomorski charakter, chronią nie tylko przed wyglądem, ale także przed wiatrem. Jeśli pozwolisz roślinie rosnąć wzdłuż baldachimu (np. pergoli), uzyskasz również idealną ochronę przed słońcem na ciepłe pory roku.

Rośliny jako ochrona prywatności tarasu w wannie - winorośl jako prywatność, ochrona przed wiatrem i słońcem

Jesienią konieczne jest przycięcie starego drewna, po czym można pozostawić donicę na zewnątrz na całą zimę lub przechowywać ją w garażu, szopie i innych pomieszczeniach. Upewnij się jednak, że roślina nie wyschnie w tym czasie. Zarówno dobre wino (Vitis vinifera subsp. Vinifera), jak i dzikie wino (wina z bluszczu) to świetne opcje.

 • Roślina pnąca, która potrzebuje pomocy przy wspinaczce
 • nadaje się również jako ochrona przed wiatrem i słońcem
 • wytrzymały
 • Konieczna redukcja

Rośliny jako osłona prywatności na taras w wiadrze – czerwony medalion

Rośliny jako osłony prywatności na taras w wiadrze - nieszpułka czerwona (Photinia fraseri) z czerwonymi pędami

Cechą szczególną tej rośliny jest różnorodność kolorów. Liście nieszpułki zwyczajnej (Photinia fraseri) są same w sobie zielone i błyszczące. Jednak nowe pędy wyróżniają się czerwonym kolorem. Jesienią pojawiają się również białe kwiaty i czerwone jagody, które sprawiają, że wygląd jest po prostu doskonały. Roślina jest idealna do sadzenia w doniczkach, a dokładniej jako osłona prywatności na tarasach, ponieważ może osiągnąć wysokość od 1,5 do 3 metrów i jest również wiecznie zielona.

 • zimozielony
 • nie wytrzymały
 • rozkwiecony
 • Jagody jesienią
 • słonecznie do częściowo zacienionych

Drzewa octu jako rośliny ogrodowe

Rośliny jako osłona prywatności na taras w wannie - drzewo octu (Rhus typhina) dla egzotycznego klimatu

Szczególnie miłe dla oka jest drzewo ocetowe (Rhus typhina), znane również jako jeleń cobumach, którego odmiany są idealne do wiaderka. Szczególnie efektowne i egzotyczne są liście. Bardzo dobrze nadaje się, jeśli szukasz łatwej w pielęgnacji i wytrzymałej nasadzenia tarasowego. Te drzewa są również roślinami odpornymi, ale po pięknym czerwono-pomarańczowym kolorze liści jesienią, tracą liście zimą. Drzewka octu są więc roślinami jako osłona prywatności na tarasie w wannie, co stanowi bardziej ochronę w ciepłych porach roku.

 • łatwa w pielęgnacji i wytrzymała
 • wytrzymały
 • opadające zimą
 • piękne jesienne kolory

Pełzające wrzeciono jako wiecznie zielony ekran prywatności dla cienia

Pnącze (Euonymus fortunei) to idealna roślina chroniąca prywatność w cieniu

Pnącze wrzeciono (Euonymus fortunei) doskonale sprawdzają się jako wiecznie zielone rośliny doniczkowe. Bardzo praktyczne jest również to, że bardzo dobrze rozwijają się w cieniu, dzięki czemu idealnie nadają się również do ciemniejszych obszarów ogrodowych z tarasem. Topiary jest możliwe z tymi roślinami, jeśli chcesz, ale nie jest to absolutnie konieczne. Upewnij się, że wybierasz odpowiednią odmianę! Są tacy, którzy mają tendencję do raczkowania i tacy, którzy się wspinają. Użyj tego ostatniego, a także zapewnij pomoc we wspinaczce.

Pnącze wrzeciono jako roślina chroniąca prywatność w donicy na zacienionym tarasie

Pełzające wrzeciona to również wytrzymałe rośliny doniczkowe, które są również wiecznie zielone, dzięki czemu rośliny jako osłona prywatności na tarasie w wiadrze zapewniają idealną osłonę prywatności nawet w zimnych porach roku. Kolor liści może się różnić w zależności od odmiany. Do cienia idealnie nadają się te z białymi liśćmi.

 • zimozielony
 • łatwa w pielęgnacji i wytrzymała
 • wytrzymały
 • Możliwe, ale niekonieczne, nacięcia na plecach i kształtach
 • nadaje się do cienia
 • dostępne różne kolory liści

Tarasowe osłony prywatności w śródziemnomorskim stylu – drzewa cytrusowe i nie tylko

Drzewa cytrusowe dla śródziemnomorskiego stylu na tarasie ogrodowym i obfitych zbiorów

Każdy hobbystyczny ogrodnik z pewnością marzył o własnym drzewku cytrynowym, pomarańczowym lub mandarynkowym. I tak długo, jak masz wystarczająco dużo miejsca w środku, aby schować nieodporne rośliny w wannie jako ekran prywatności na tarasie, nic ci nie stoi na przeszkodzie. Drzewa cytrusowe są bardzo szybko rosnącymi i wysokimi roślinami, które nawet trochę rosną z powodu dużej wanny. Dodatkowo kwiaty rozpieszczą Cię przyjemnym zapachem, a owoce swoim smakiem.

Ale to nie wszystko, co możesz wybrać, jeśli cenisz śródziemnomorski klimat. Świetnymi opcjami są również drzewa oliwne i figi. Wokół tarasu można również ustawić donice z kratkami, aby kiwi mogły dorosnąć. Na przykład mini kiwi (jagody kiwi) są idealne do tego celu.

 • stosunkowo łatwa w utrzymaniu
 • szybko rosnący
 • przynosić jadalne owoce
 • rozkwiecony

Ognik

Ognik (Pyracantha coccinea) jako roślina chroniąca prywatność zdobią czerwone jagody

Ognik (Pyracantha coccinea) może osiągnąć wysokość od 2 do 3 metrów. Ale to nie jedyna rzecz, która imponuje kolczastym roślinom. Ozdabia również taras pachnącymi kwiatami i pięknymi jagodami jesienią. Istnieją odmiany żółte, a także pomarańczowe i czerwone. Ognik jako roślina chroniąca prywatność w wiadrze jest wytrzymały i łatwy w pielęgnacji i preferuje słoneczne miejsce – idealne do osłaniania tarasu od strony południowej lub zachodniej.

Ognik w donicy z pomocą do wspinaczki i pomarańczowymi jagodami

Aby uzyskać nieprzejrzysty wzrost, konieczne jest regularne przycinanie tych roślin jako osłony prywatności na tarasie w wannie. Odbywa się to po kwitnieniu. Ale jeśli chcesz cieszyć się jasnymi jagodami, nie powinieneś odcinać zwiędłych kwiatostanów i robić bez przycinania.

 • solidny i łatwy w pielęgnacji
 • słoneczna lokalizacja
 • Kwiaty i jagody
 • Niezbędne cięcia

Szybko rosnące rośliny doniczkowe jako osłony prywatności – bambus w wiadrze

Bambus w donicy dla szczelnego ekranu prywatności

Bambus nie jest niczym nowym, jeśli chcesz posadzić taras za pomocą doniczek, aby zapewnić większą prywatność. Ale ponieważ jest to niezwykle łatwa w pielęgnacji i szybko rosnąca roślina, która szybko przekształca się w idealną ochronę prywatności tarasu, chcielibyśmy jeszcze raz wspomnieć o egzotycznym bambusie. Nawet jeśli w ogrodzie wygląda naprawdę dobrze, wielu właścicieli ogrodów unika tego, że może się rozprzestrzeniać w niekontrolowany sposób i dlatego potrzebuje bariery dla korzeni.

Jeśli wybierzesz te rośliny jako osłonę prywatności na taras w wannie, problem nie istnieje. Ważny jest duży pojemnik. Nie toleruje nasiąkania wodą. Ponieważ te rośliny doniczkowe są odporne, możesz zostawić je na zewnątrz w zimnych porach roku. W takim razie najlepszym wyborem będzie zacienione miejsce, które jest jak najbardziej osłonięte od wiatru.

 • wytrzymały
 • szybko rosnący
 • łatwa w pielęgnacji

Bardziej wymagające rośliny jako osłona prywatności na taras w kubełku – bukszpan

Zimotrwały bukszpan (Buxus sempervirens) wymaga dużo pielęgnacji, ale jest ładny dla oka

Bukszpan (Buxus sempervirens) wymaga nieco więcej cierpliwości i troski, ale wyróżnia się niezwykle gęstym porostem. Jeśli jednak szukasz szybko rosnących roślin, z tym żywopłotem nie znajdziesz tego, czego szukasz. Potrzeba pielęgnacji jest również dość intensywna – co roku wiosną konieczne jest obfite nawożenie, a regularne przycinanie wspomaga gęsty wzrost gałęzi.

 • wytrzymały
 • konieczna intensywniejsza pielęgnacja
 • zimozielony
 • możliwy dowolny kształt cięcia

Szybko rosnąca ochrona prywatności z trawami – proso rózgowe

Sadzenie prosa rózgowego (Panicum virgatum) dla większej prywatności - trawy do nowoczesnego ogrodu

Ładna prosa rózgowa (Panicum virgatum) rośnie między 150 a 180 cm (w okresie kwitnienia). Trawy są niezastąpione zwłaszcza w nowoczesnym projektowaniu ogrodów i tarasów. Dlatego idealnie nadają się jako nowoczesne osłony prywatności. Ale łatwe w pielęgnacji rośliny świetnie prezentują się również w innych stylach ogrodowych. W zależności od odmiany trawa ma zielone do niebieskozielonych szypułki i kwiatostany czerwonawe do różowych. Odmiana ‘Northwind’ rośnie kolumnowo i gęsto, co oznacza, że ​​kilka roślin idealnie nadaje się jako osłony prywatności na taras w wannie.

Łodygi wysychają jesienią i są odcinane dopiero na wiosnę, aby mogły chronić bryłę korzeniową przed zimowym chłodem. Ponadto donica wymaga ochrony przed zimnem, jeśli ma być pozostawiona na zewnątrz zimą. Alternatywnie można go również schować w ciepłym miejscu (np. garaż lub szopa). Nie zapomnij podlać zimą pięknych traw ozdobnych, w przeciwnym razie roślina wyschnie.

 • łatwa w pielęgnacji i wytrzymała
 • wytrzymały
 • mrozoodporny w łóżku ogrodowym; Ochrona zimowa wymagana dla roślin doniczkowych
 • ładne kolory łodyg i kwiatów
 • Cofnij się na wiosnę

Rośliny jako osłona prywatności – jeżdżenie po trawie

Mrozoodporna trawa jeździecka (Calamagrostis x acutiflora) z kłosami w kolorze pszenicy

Jeśli wolisz trawę, która ozdabia również zimą, jeździec (Calamagrostis x acutiflora), a dokładniej odmiana ‘Karl Foerster’ jest bardzo odpowiednia. Kłosy w kolorze pszenicy, które tworzą się po lśniącym fioletowym rozkwicie, pozostają na miejscu przez całą zimę i mają wysokość od 100 do 160 cm. Dla tej trawy ozdobnej ważne jest słoneczne stanowisko, ponieważ toleruje półcień tylko w ograniczonym zakresie, a nawet wcale. Ponieważ rośliny jako osłona prywatności na tarasie w wannie, trawy jeździeckie wymagają ochrony przed mrozem.

 • kwiaty
 • słoneczna lokalizacja ważna
 • suche łodygi pozostają osłoną prywatności zimą
 • Cofnij się na wiosnę
 • nie wytrzymały w wiadrze; Konieczna ochrona przed zamarzaniem

Cyprys karłowaty

Cyprys srebrzysty karłowaty (Chamaecyparis pisifera) - rośliny ozdobne chronią przed wzrokiem ciekawskich

Drzewa iglaste są generalnie idealnymi roślinami jako osłona prywatności na patio w wannie. Jednym z nich jest cyprys srebrny karłowaty (Chamaecyparis pisifera), obok tui. Dzięki okazałej wysokości do 4 metrów, w zależności od odmiany, roślina ta nadaje się więcej niż tylko jako osłona prywatności na taras i ogród. Ich wiecznie zielone właściwości gwarantują idealną ochronę nawet zimą i to w warunkach niewielkich nakładów na konserwację. Do tego jej atrakcyjna sukienka igłowa w kolorze niebiesko-szarym.

Jedynym minusem tego piękna jest jego powolny wzrost. Ale możesz również kupić większe rośliny do doniczek na tarasie i użyć ich bezpośrednio jako osłony prywatności, jeśli nie masz cierpliwości, aby czekać.

 • zimozielony
 • wysoki wzrost
 • łatwa w pielęgnacji
 • wytrzymały

Rośliny do ochrony prywatności do wanien

Rośliny jako osłona prywatności na taras w wannie - odmiany zimozielone i nieodporne na zimę

W zasadzie istnieje niezliczona ilość wariantów roślin chroniących prywatność na taras, które można uprawiać również w wannie. Zebraliśmy tylko mały wybór, z którego możesz wyszukać swoje ulubione. Poniżej przedstawiamy listę innych wspaniałych gatunków, które można wykorzystać do sadzenia jako osłony prywatności na tarasie w wannie:

 • Kwaśnica (Berberis julianae) – od 2 do 3 metrów, żółte kwiaty i czerwone do czarnych jagody jadalne; łatwa w pielęgnacji; lokalizacja słoneczna do częściowo zacienionej
 • ostrokrzew (Ilex) – liściaste, ale z gęstym ulistnieniem nawet zimą; mało wymagająca; białe kwiaty i jagody w kolorze żółtym, czerwonym, brązowym lub czarnym; jasne, ale zacienione lub zacienione miejsce; zimozielony
 • Drzewo życia (Tuja) – odmiany niskiego wzrostu odpowiednie do doniczek; regularnie podlewać i unikać przenawożenia; nie wytrzymały w wiadrze, konieczna ochrona przed mrozem; zimozielony; dość łatwe w utrzymaniu
 • Wiśniowy laur (Prunus laurocerasus) – wybieraj odmiany drobnolistne, ponieważ są mniej podatne na mróz; „Otto Luyken” to mocna i odporna na suszę odmiana; łatwa w pielęgnacji; zimozielony; nadaje się do cienia
 • Wierzba rozmarynowa (Salix eleágnos ‘Angustifolia’) – stanowisko słoneczne; do 2 metrów wysokości; odporny na suszę i wytrzymały
 • Klon – liście żółte lub czerwone jesienią; odporny na suszę; potrzebuje dużo wody, ale nie toleruje nasiąkania wodą; miejsce chronione; odporne, ale rośliny doniczkowe potrzebują ochrony przed mrozem dla korzeni; powoli rośnie

Rośliny jako osłona prywatności na taras w wannie - jakie rodzaje są odpowiednie