Dom i ogród

Jak podlewać rośliny na wakacjach – dzięki naszym wskazówkom Twoje rośliny doniczkowe będą zadbane!

Święta wreszcie tuż za rogiem, ale szczęśliwi właściciele licznych roślin stają przed dużym problemem: kto zajmie się roślinami? Często sąsiad wskakuje po rośliny domowe i balkonowe lub w zależności od długości urlopu wystarczy napełnić płytki odwadniające wodą. Ale co, jeśli żony sąsiada również nie ma lub ciebie nie ma na dłuższy czas? Regularne podlewanie jest niezbędne, szczególnie w gorące letnie miesiące, zwłaszcza w przypadku roślin balkonowych. Dzięki naszym wskazówkom i sztuczkom możesz utrzymać rośliny przy życiu i budować pomoce do samodzielnego podlewania roślin podczas wakacji. Wtedy nie musisz się martwić o pomocnika i możesz cieszyć się wakacjami bez wahania. Oto najlepszy sposób na podlewanie roślin podczas wakacji:

Podlewanie roślin na wakacjach – rośliny balkonowe

Podlewanie roślin na wakacjach - cień i przycinanie roślin balkonowych

Umieść rośliny balkonowe w cieniu i chroń je przed gorącym słońcem i wysychaniem. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej wybrać do tego stronę północną – dotyczy to również tymczasowego, alternatywnego nawadniania z naszych pomysłów poniżej. Usuń również wszystko, co marnuje energię na rośliny. Oznacza to: skrócić długie pędy i odciąć te, które wyblakły. Kwiaty, które zwykle mają drugi okres kwitnienia, można nawet przycinać, aby po wakacjach były zachwycone nowymi kwiatami. Następnie możesz podlewać rośliny podczas wakacji, korzystając z jednej z naszych sztuczek poniżej.

Jak podlewać rośliny na wakacjach – rośliny domowe

Podlewanie roślin na wakacjach - umieść rośliny w pomieszczeniach blisko siebie

W przypadku roślin domowych postępuj zgodnie z rodzajem rośliny. Osoby o grubych liściach dobrze przechowują wodę i dlatego mają mniejszą potrzebę częstego podlewania. Zazwyczaj wystarczy raz na wakacjach lub przed wyjazdem obficie podlać te rośliny. To powinno wystarczyć, żeby cię odzyskać. Wszystkie inne rośliny można umieścić w wannie lub w zlewie. Ale jak dokładnie? Napełnij go kilkoma centymetrami wody, rozłóż w nim ręcznik i rozłóż na nim rośliny bez pojemnika lub talerza. Możesz wtedy zaopatrzyć się w niezbędne płyny.

Podlewaj rośliny domowe w łazience w wannie lub w zlewie

Zaletą jest również ciemność w łazience, ponieważ ogranicza wzrost, co również zmniejsza zapotrzebowanie na wodę. Umieść pojemnik z wodą w wolnym miejscu i ułóż rośliny wokół siebie i blisko siebie. Zwiększa to wilgotność, która również dostarcza roślinom.

Więcej sztuczek na temat podlewania roślin na wakacjach

Porady i wskazówki dotyczące podlewania roślin na wakacjach

Po przycięciu i opiece nad swoimi wspaniałymi okazami, jak opisano powyżej, możesz również rozważyć następujące opcje podlewania roślin podczas wakacji. Wszystkie pomoce są łatwo dostępne i zwykle są już dostępne w gospodarstwie domowym, dzięki czemu można z nich korzystać nawet spontanicznie. Oto kilka sprytnych pomysłów na podlewanie roślin na wakacjach:

Rośliny wodne z plastikową butelką

Łatwe podlewanie roślin na wakacjach dzięki butelce PET

Metoda jednej butelki jest bardzo praktyczna, łatwa do wdrożenia i naprawdę skuteczna. Z 1,5 litrową butelką (lub dwie w przypadku większych skrzynek) rośliny są zasilane wodą przez 14 do 21 dni. Jeśli chcesz podlewać rośliny na wakacjach butelką, przygotuj je w następujący sposób:

Odkręć plastikową osłonę i przebij otwór w środku. Średnica dobierana jest w zależności od zapotrzebowania rośliny na wodę – powinna jednak wynosić co najmniej cztery milimetry. Jeśli twoja roślina potrzebuje dużo wody, po prostu powiększ otwór. Napełnij butelkę wodą, zakręć wieczko i przyklej bok z wieczkiem bezpośrednio do ziemi doniczkowej. Jeśli butelka nie trzyma się tak dobrze, możesz wbić gwóźdź przez wieczko (od środka na zewnątrz). Ułatwia to przypięcie butelki PET.

Papier kuchenny jako pomoc

Z rolki kuchennej zrób rolkę papieru do podlewania roślin doniczkowych

Aby rośliny doniczkowe były wystarczająco wilgotne podczas dłuższej nieobecności, możesz je również podlewać papierem rolkowym podczas wakacji. Nie chodzi nam o samą rolę, ale o papier. Będziesz potrzebować około czterech arkuszy papieru, ale nie oddzielaj ich od siebie. Rozłóż pasek przed sobą, złóż go na pół wzdłuż i zwiń papier w długą rolkę.

Podlewaj rośliny doniczkowe papierem kuchennym, jeśli zamierzasz wyjechać na dłuższy czas

Następnie owinąć to wokół rośliny raz, mocno dociskając papier do ziemi. Następnie napełnij dowolny pojemnik wodą, zanurz drugi koniec rolki papieru i gotowe! Papier teraz nasiąka wodą i stopniowo spuszcza ją na dno garnka. Roślina jest dostarczana w ten sposób do 12 dni. Nie musisz się już martwić, jak podlewać rośliny, gdy jesteś na wakacjach.

Podlewanie roślin nitką na wakacjach – wełniana nić lub lina

Doniczka z wodą i wełnianą nitką na kilka roślin doniczkowych jednocześnie

Inną opcją byłoby użycie prostej nici wełnianej. Ale jak podlewać rośliny na wakacjach wełnianą nicią? Zasada jest taka sama jak w przypadku papieru kuchennego. Jeden koniec znajduje się w pojemniku z wodą, a drugi w garnku. Ważne jest, aby wkopać tu wełnę w ziemię, aby woda również dostała się do korzeni. Dodatkowo pojemnik z wodą powinien być o około 30 cm wyższy od rośliny, aby nić dobrze przepuszczała wodę.

Oryginalny pomysł z nicią lub liną do roślin kontenerowych

Pomysł z wężem

Podlewanie roślin wężem i bidonem na wakacjach