Dom i ogród

Jak piwonie trwają dłużej w wazonie? Nasze wskazówki gwarantują długi czas kwitnienia

Piwonie to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych kwiatów ze wszystkich. Każdy, kto kocha kwiaty cięte, z pewnością co roku z niecierpliwością czeka na swój sezon, aby cieszyć się pięknym bukietem piwonii w wazonie i nadać mieszkaniu szczególnie romantyczną atmosferę. Ale jeśli chcesz długo cieszyć się swoim bukietem, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Ponieważ dzięki kilku prostym wskazówkom możesz wydłużyć czas kwitnienia kwiatów ciętych. Jak więc piwonie dłużej trzymają piwonie w wazonie??

Jak dłużej trzymać piwonie w wazonie – proste wskazówki & Wydziwianie

Dbanie o piwonie w wazonie – prawidłowe przycinanie i przycinanie

Jak piwonie dłużej trzymają się w wazonie - porady i wskazówki

Niezależnie od tego, czy z ogrodu, czy kwiaciarni, odpowiednie piwonie do wazonu to te z miękkimi pąkami i już widoczną odrobiną koloru kwiatu. Dopiero wtedy piwonie wzrosną w wazonie. Jeśli nadal są całkowicie zielone i nieotwarte, nie będą już otwierać się w wazonie. Odcinaj tylko mocne łodygi. Następnie, jeśli to możliwe, zostaw kwiaty na chwilę w ciemnym miejscu (zwłaszcza jeśli na zewnątrz jest już bardzo ciepło). Dzięki temu kwiaty wyglądają na świeższe.

Wybierz piwonie na wazon z pąkami

Każdy, kto częściej ma kwiaty cięte w domu, wie, że wszystko zaczyna się od prawidłowego przycięcia pędów. Jest to konieczne, aby woda z wazonu mogła swobodnie spływać po łodygach do kwiatów. Pokrój końcówki pędów pod kątem. Jeśli chcesz, możesz wykonać dodatkowe cięcie. Ważne jest również, aby w wodzie nie było liści, w przeciwnym razie nastąpi gnicie. Z tego powodu powinieneś usunąć te głębsze.

Kąpać kwiaty

Odpowiednio pielęgnuj wiosenne kwiaty, aby uzyskać długotrwały bukiet

Inną sztuczką, dzięki której piwonie dłużej wytrzymają w wazonie, jest kąpiel. Napełnij małą wannę, umyj miskę (aby kwiaty mogły w niej leżeć) lub, jeśli to konieczne, wiadro zimną, ale nie lodowatą wodą. Zanurz w nim kwiaty. W ten sposób będą nasycone dużą ilością wilgoci, a czas kwitnienia wydłuży się.

Jak trzymać piwonie w wazonie – odpowiedni pojemnik

Codziennie zmieniaj wodę na piwonie w wazonie

Pojemnik jest również ważny, aby zagwarantować dłuższy czas kwitnienia. Niezależnie od tego, czy chcesz afiszować się piwoniami w wazonie, dzbanku, butelce czy innym pojemniku, wszystkie należy zrobić najpierw ciemny być. Nie oznacza to, że przezroczyste szkło nie jest możliwe, ale powinno to być przynajmniej ciemne szkło. Dzięki temu woda dłużej pozostaje świeża i nie psuje się. Zwróć także uwagę na stabilność! Bukiet piwonii będzie dość ciężki i powinien być łatwy do trzymania w wazonie.

Ponadto pojemnik powinien: wystarczająco duży i przez to mamy na myśli konkretnie zakres. Piwonie nie lubią ciasnych. Upewnij się więc, że pąki lub kwiaty dotykają się tylko lekko. ten odpowiednia głębokość również odgrywa ważną rolę. Łodygi powinny wytrzymać 3/4 długości w wodzie.

Woda

Różowy kwiat piwonii do romantycznych dekoracji kwiatowych w domu

Woda powinna być letnia. Woda deszczowa jest najlepsza dla piwonii w wazonie, ale woda z kranu będzie działać, jeśli jej nie masz. Jeśli chcesz, dodaj cukier lub kwas borowy (200 ml na litr wody), aby przedłużyć okres przydatności.

Jak dłużej trzymać piwonie w wazonie – właściwa lokalizacja

Pielęgnacja kwiatów ciętych zapewnia długi okres przydatności do spożycia i piękną dekorację

Piwonie w wazonie nie powinny stać w przeciągu ani w palącym słońcu. Z powodu przeciągów kwiaty wyparowują więcej cieczy, niż są w stanie wchłonąć, podczas gdy ciepło słoneczne powoduje, że pąki i kwiaty zwisają. Kuchnia jest również dość niewygodną przestrzenią, ponieważ ciepło gotowania, a nawet ostre zapachy nie docierają do kwiatów.

Piwonie w wazonie – opieka

Zanurz kwiaty w zimnej wodzie i odpowiednio przystrzyj

Dla długiego okresu przydatności do spożycia piwonie w wazonie są również bardzo ważne. Wodę należy zmieniać codziennie, aby kwiaty zawsze miały świeżą wodę i nie psuły się. Musisz także usunąć więdnące pąki i kwiaty. Nawet jeśli wydaje ci się to trudne, ogólnie wyświadczasz bukietowi większą przysługę, odcinając go.

Jak trzymać piwonie w wazonie – więcej sztuczek

Wskazówki, jak dłużej przechowywać piwonie w wazonie – używaj ciemnych pojemników

  • Tabletka z węglem aktywnym w wodzie przedłuża żywotność piwonii w wazonie.
  • Wieczorem wyjmij bukiet z wazonu, zawiń go w gazetę i trzymaj w chłodnym miejscu do następnego ranka. Następnie bukiet wraca do świeżej wody.
  • Pąki otworzą się szybciej, jeśli dodasz do wody alkohol lub krótko zanurzysz łodygi w gorącej wodzie. Wysoka wilgotność powoduje również szybsze kwitnienie.
  • Możesz rozprowadzić zapach kwiatów po całym pokoju, owijając je wieczorem folią spożywczą, którą rano musisz ponownie usunąć.
  • Jeśli masz kwiaty ze sklepu i nie są tak świeże, możesz je ożywić, spryskując je obficie zimną wodą. Woda powinna dostać się na każdy płatek. Lub obficie zwilż papier i przykryj nim przez chwilę kwiaty.

Nie wystawiaj kwiatów ciętych na słońce i chroń je przed przeciągami