Dom i ogród

Ładne kraty na rośliny – elementy dekoracyjne w ogrodzie

krata na rośliny brama-ogród-róża-kwiat-ogród-ścieżka-stopień

Każdy ogrodnik wie, że ściany domu, ogrodzenie i inne budynki w ogrodzie można ozdobić przy pomocy pnączy. Zanim jednak zrealizujesz taki pomysł, musisz znaleźć odpowiednią, ładną Krata dla roślin wybierz i wyhoduj go. Zwróć uwagę na projekt i materiały konstrukcji, a także na wielkość, sposób, w jaki roślina rośnie i zapina się.

Krata dla roślin z przylepnymi nóżkami lub krążkami

krata-dla-roślin-powojników-fioletowy-pomysł-ładna-dekoracja-elewacyjna

Silne pnącza, takie jak winorośl lub bluszcz, najlepiej nadają się do zazieleniania ścian wysokich budynków, willi i pawilonów, podczas gdy średniej wielkości rośliny pnące powinny być wybierane do małych domów, garaży, szop i ogrodzeń. Ładne kraty, metalowe konstrukcje lub plastikowa siatka służą do podtrzymywania zielnych lub nisko rosnących drewnianych pnączy. Z nimi Krata dla roślin ściany parteru, tarasu lub innych pomieszczeń są wyprofilowane i upiększone.

Wybór materiałów na kratę dla roślin

krata-do-roślin-metalowe-różowe-kwiaty-roślina-pnąca

Ogromne znaczenie ma odpowiedni dobór materiałów do budowy Krata dla roślin. Szerokość elementów przykrytych liśćmi nie powinna przekraczać 2 do 3 cm. Większość pnączy może owijać się wokół podpór o średnicy od 5 do 10 cm, a nawet więcej. Nie wszystkie rodzaje pnączy potrzebują ładnych kratek. Rośliny pnące o lepkich stopkach, takie jak pnącza, bluszcz i hortensja, nie potrzebują do wspinaczki żadnych specjalnych konstrukcji ani podpór. Wystarczy, że położysz je przy ścianie lub ogrodzeniu, a same zaczną się wspinać. Jeśli chcesz przymocować kiełki tych roślin do pionowej powierzchni na krótki czas i wskazać im kierunek wzrostu, wystarczy zwykła taśma lub kilka kawałków plasteliny.

Ładna krata na rośliny z drewna 

krata-dla-roślin-drewno-design-ogród-pomysł

Na około piękny Krata dla roślin najczęściej do budowy używa się drewna. Metal jest wybierany rzadziej. W niektórych przypadkach stosuje się konstrukcje plastikowe, a nawet kamienne lub ceglane. Najlepszym wyborem jest nadal ten wykonany z drewna. W centrach ogrodniczych można znaleźć ładne trejaże wykonane z drewna w różnych wariantach. Możesz także samodzielnie budować konstrukcje pionowe. Wszystko czego potrzebujesz to listwy i belki wykonane z drewna. Ale do tego idealnie nadają się również kije bambusowe. Zwróć uwagę nie tylko na odpowiednią konstrukcję kraty, ale także na jej stabilność. Musi być w stanie wytrzymać wiatr i ciężar pnącza.

Mniejsze drewniane kratki

krata dla roślin dekoracyjna-metalowa-stal nierdzewna-cegła-elewacyjna

Ogólnie rzecz biorąc, ładne drewniane trejaże wyglądają naturalnie w prawie każdym wybranym stylu w ogrodzie i pasują do niemal każdego stylu domowego. W kratach mocowanych do ściany można użyć różnych gatunków drewna. Najczęściej jednak wybiera się drewno świerkowe, sosnowe lub jodłowe. Wszystkie części konstrukcji przetworzyć środkiem zapobiegającym gniciu. Obrobione drewno malujesz warstwą bezbarwnego lakieru ochronnego lub farby, która przedłuża trwałość drewna. Powinieneś również przetworzyć metalowe części, których używasz do łączenia poszczególnych pasków ze sobą. Obszary, w których ładna krata mogłaby stykać się z ziemią, również powinny zostać zaizolowane.

Krata wykonana z metalu 

zielony -roślina- ulica- chodnik- konstrukcja metalowa- ogrodzenie

Estetyczne kraty na rośliny wykonane z metalu są szczególnie trwałe i stabilne. Zawsze wyglądają ładnie i ozdobnie, co jest wielką zaletą zimą, kiedy liście pnącza opadły i struktura nie jest już przez nie zasłaniana. Krataki z kutego żelaza są niezwykle ładne. Zaokrąglone, piękne kraty i elementy ogrodowe otoczone zielonymi roślinami przerosną Twoje oczekiwania i stworzą romantyczną atmosferę w Twoim ogrodzie.

Pergola na relaks

Okrągły - metalowa siatka - kamienie - kwiaty

Aby zaoszczędzić na kosztach, możesz również zbudować ładne kraty z rur wodnych i metalowych kątowników. Jeśli złożysz ją starannie i ładnie pomalujesz (na przykład na biało lub niebiesko), ta konstrukcja może być również ładną ozdobą Twojego ogrodu. Mniej ciekawe, ale wciąż przydatne, są wsporniki pionowe wykonane z aluminiowych rurek lub profili, a także żelaznych prętów lub grubego drutu.

Siatka druciana powraca w trendzie

Siatka-metal-siatka-małe kwiaty-kwadrat

Najprostszym wariantem dla ładnych kratek dla roślin jest siatka druciana lub inne gotowe, metalowe siatki, które stosuje się również na ogrodzenia, zwłaszcza te o dużych oczkach. Do drewnianych lub metalowych, płaskich stelaży lub rusztowań, które służą jako kraty, można mocować nie tylko siatki metalowe, ale także te wykonane z tworzywa sztucznego lub innych materiałów syntetycznych, które mocuje się na końcach cienkimi paskami, drutem lub sznurkiem. Siatki plastikowe z różnymi rozmiarami oczek są w tej chwili nowoczesne. Mniej prawdopodobne jest, że przyciągną uwagę, gdy są koloru zielonego, szarego lub czarnego.

Plastikowa krata

Siatka-wykonana-plastikowa-zielona-farba-na-ścianie

W międzyczasie w sklepach często oferowane są konstrukcje z tworzyw sztucznych, które nazywane są ładna krata dla roślin ma służyć. Jeśli wybrałeś taką konstrukcję, zalecamy ostrożne postępowanie przy wyborze modelu. Ponieważ nie tylko projekt może być inny, zmienia się również jakość plastiku. Tanie warianty szybko blakną na słońcu lub psują się, gdy zmienia się klimat. Często też nie są wystarczająco stabilne, aby utrzymać ciężar rośliny. Należy pamiętać, że przy wietrze ładna krata jest obciążona większym ciężarem, dlatego musi być bardzo dobrze przymocowana do swojego podparcia, na przykład do ściany.

O czym powinieneś wiedzieć

Tynk- biały- dekoracyjny- pomysłowy- siatka plastikowa

Pamiętaj też – jeśli to zrobisz Jeśli przymocujesz do ściany ładne kraty dla roślin, nie zapomnij, że musi być pewna odległość między nimi a ścianą, aby roślina mogła się prawidłowo rozwijać i rosnąć. Odległość ta powinna wynosić 30 cm od ścian wykonanych z drewna i od 40 do 50 cm od powierzchni wykonanych z kamienia, metalu lub cegły. W ten sposób unikniesz przegrzewania się rośliny i wysychania w upalne dni od ocieplenia ścian. Jest to szczególnie ważne, jeśli wybrałeś południową ścianę na ładną kratę. Upewnij się również, że ściany są dobrze wentylowane i, jeśli to możliwe, wolne drewniane ściany i ściany otynkowane z nadmiarem wilgoci po deszczu.

Trellis - cegła - na zewnątrz - żółte rośliny

Drzewa domowa ceglana krata wykonana z drewna

Romantyczny- krzewy-metalowe kraty- pnącza

Pomysły - rośliny pnące - siatki pnące - kwiaty

Kamienna podłoga, drzewa, siedzenie, drewniana krata, drewniany dom

Pergola -Romantyczne -rośliny -kwiaty

Trellis - duża - kwiaty - metal

Kwiaty-metalowe lampiony-drzewa-liliowo-kwiatowe-kratki ogrodowe

Stół ogrodowy-drewniana kratka-białe kwiaty

zielone- kwiaty- dom- bok- krata- drewno