Dom i ogród

Ładna sztuka kwiatowa Ikebana – historia i różne style

ikebana kwiat sztuka połączenie ludzkiego ducha i natury

Pretty Ikebana to japońska tradycyjna sztuka układania kwiatów. Dosłownie oznacza „żywe kwiaty”, ma charakter symboliczny i służy do dekoracji. Te Ikebana Sztuka kwiatowa jest również postrzegana jako forma medytacji. Starożytna chińska mądrość głosi, że sztuka Ikebany to połączenie ludzkiego umysłu z naturą. Każda ikebana odzwierciedla wewnętrzny spokój, uczucia i doznania producenta.

Sztuka kwiatowa Ikebana i jej historia

ikebana kwiatowa sztuka ładnie dodaje pomarańczowe elementy dekoracyjne

W VI wieku do Chin przybył buddyzm, a wraz z nim zwyczaj ofiarowywania kwiatów Buddzie i duszom zmarłych. W XVII wieku ikebana oficjalnie stała się formą sztuki niezależnie od religii. Pierwszymi nauczycielami byli duchowni, a uczniowie arystokraci. Powstało wiele szkół nauczania aranżujących, a z czasem Sztuka kwiatowa Ikebany dostępne także dla burżuazji. Wśród nich byli samurajowie i bogaci handlarze, a także kobiety. Założycielem pierwszej szkoły ikebany był duchowny ze świątyni Rokkakudo w Kioto. Jego prace były tak wspaniałe, że inni duchowni prosili go o radę.

Ładna ikebana – jakie są style?

Istnieją trzy główne typy:

  • Stać wyprostowanym
  • Skłonny
  • Spada jak wodospad

Sztuka kwiatowa Ikebana – styl Rikka

ikebana kwiat sztuki kwiaty układają symbol specyficzne znaczenie

Na początku istniał Sztuka kwiatowa Ikebany z prostej kompozycji trzech łodyg. Jedną z nich była środkowa i dłuższa łodyga, do której dobudowano dwie kolejne i krótsze. Jednak na początku XVII wieku szkoła buddyjska Ikenobo opracowała rikka, co oznacza „pionowe kwiaty” i składa się z siedmiu głównych linii. Wymagana była do tego dobra umiejętność techniczna. Użyto wysokich wazonów z brązu. Główny element symbolizuje niebo i jest ułożony asymetrycznie, wskazując w lewo lub w prawo. Później przyjął pozycję pionową i centralną. Wiele innych gałęzi, każda z własnym znaczeniem symbolicznym i funkcją dekoracyjną, ułożonych jest pośrodku tak, aby tworzyły rdzeń oryginalnej kuli. Rikka to mikrokosmos, który przedstawia cały wszechświat w postaci obrazu natury. Jej główne elementy mają ogromne znaczenie dla późniejszych form ikebany. Są to asymetria, głębia przestrzenna i symbolika.

Sztuka kwiatowa Ikebana – Chabana

ikebana kwiatowa sztuka w domu zrób to sam fioletowo-biały

Dokładnym przeciwieństwem rikki jest prostsza forma chabana (kwiaty herbaty). Styl ten pojawił się w XVI wieku jako część ceremonii parzenia herbaty. Składa się z jednej lub dwóch gałązek lub kwiatów ułożonych w małym naczyniu.

Z chabany wyłonił się również nageire. To znaczy coś w rodzaju „wstaw”. W tym stylu kilka elementów układa się w wysokim wazonie. Charakteryzuje się również prostszą i bardziej zrelaksowaną kompozycją.

Rikka i Nageire determinują dalszy rozwój Sztuka kwiatowa Ikebany. Z jednej strony ważna jest skomplikowana technika, rozmach kompozycji, symbolika i surowa stylistyka, z drugiej spontaniczność, prostota, niejednoznaczność i szacunek dla naturalnego charakteru elementów.

Sztuka kwiatowa Ikebana – więcej stylów

piękna kompozycja pomarańczowy liść zielony trzy główne typy

Jednak, gdy rikka stała się sztywniejsza i bardziej formalna, pojawił się nowy, prostszy styl. Nazywa siebie Seika lub Shoka, od chińskich „żywych kwiatów”. Ten styl jest bardziej oficjalny i składa się z 3 gałęzi ułożonych w trójkąt. Wiele szkół narzuca swoje style, ale trzy gałęzie nazywają się Dziesięć (Niebo), Chi (Ziemia) i Jin (Człowiek)..

Ta ładna powstała w XIX wieku Ikebana Sztuka kwiatowa o nazwie Moribana. Podczas gdy w innych stylach poszczególne elementy są ułożone razem w jednym miejscu, w Moribanie stosowane są różne pomoce, za pomocą których poszczególne elementy są rozmieszczane w płaskim naczyniu. Takie statki nazywane są suibanami. Stosowane są również Kensani. Stanowią poduszkę z igieł, do której przymocowane są kwiaty i rośliny. W przypadku Moribana krajobrazy można projektować w sposób naturalny, a nie symboliczny, jak w przypadku innych stylów. Można użyć kamieni i minerałów. Ten styl pozwala na wolną wyobraźnię, ale jest bardziej specyficzny i skomplikowany niż nageire.

Sztuka kwiatowa Ikebana – Jiyuka i Bunjinbana

kwiat sztuka nowoczesny apartament dopasowany stylowy prosty oryginalny

Innym stylem jest Jiyuka. Oznacza to „swobodnie spadające kwiaty”. Ten styl nie ma reguł dotyczących kompozycji. Jiyuka to przede wszystkim pokazanie artystycznych umiejętności i kreatywności twórcy, a także pokazanie jego idei piękna. Dozwolone jest również użycie wszystkich możliwych materiałów.

Bunjinbana to forma zaaranżowana przez pisarzy. Odzwierciedla wrażliwość chińskich studentów i artystów. Japoński styl bunjinbana ma wielki wpływ na nageire. Ten styl Sztuka kwiatowa Ikebany ma wyrażać osobiste uczucia, dlatego nie ma charakteru religijnego. Służy tylko tej okazji. Aranżacja bardzo różni się od oficjalnej Rikki lub Seika.

Ułóż kwiatową sztukę ikebany również w domu

Gałąź drzewa ikebana flower art wiele elementów dekoracyjnych wzmacniających efekt

Nageire jest uważany za najlżejszy styl ze wszystkich. Dlatego też ładną ikebanę można łatwo zaaranżować w domu, trzymając się tego stylu. Wszystko, czego potrzebujesz do tego Sztuka kwiatowa Ikebany potrzeba to:

  • Wysoki wazon z wąską szyjką
  • Gałąź, której używasz jako podpory, umieszczając ją na środku wazonu w kształcie krzyża. Ta gałąź może pochodzić z winorośli lub z młodej gałęzi z drzewa.
  • Wybierz trzy swoje ulubione kwiaty. Powinny mieć różne długości.
  • Najdłuższy kwiat powinien zawsze znajdować się po stronie lewego ramienia. Pozostałe dwa ułożone są tak, aby kwiaty były skierowane do góry.

 ikebany specjalnie połączone ze sobą tworzą ciekawą aranżację    ikebana sztuka kwiatowa wiele odmian medytacja żywe kwiaty

Wazon do układania ikebany symbolizuje doznania spokoju

kwiat sztuki kwiaty rośliny fioletowy żółty kolor tradycja

    ikebana kwiat sztuka żywe kwiaty starożytna tradycja japońska