Dom i ogród

7 wskazówek dotyczących podlewania ogrodu i projektowania ogrodu zgodnie z zapotrzebowaniem na wodę

Wskazówki dotyczące podlewania ogrodu kamień kominkowy sadzenie wody

Oczywiście nikt nie może odmówić piękna zadbanego ogrodu. Ale kiedy dodajesz rośliny do wolnego krajobrazu, dodajesz sporą dawkę piękna do swojego ogrodu. Rośliny filtrują powietrze i wodę z zanieczyszczeń. Są również w stanie znacznie ochłodzić środowisko miejskie, a gdy są odpowiednio umieszczone, mogą zaoszczędzić pieniądze. Tutaj z nami dowiesz się, jak zaprojektować swój ogród zgodnie z zapotrzebowaniem na wodę. Proponujemy Ci siedem przydatnych, praktycznych Wskazówki dotyczące podlewania ogrodu. Możesz również przyjąć siedem wskazówek jako rodzaj instrukcji obsługi.

Wskazówki dotyczące podlewania ogrodu

wskazówki nawadnianie ogrodu strefy rośliny ostoi trawnika

1. Wybierz rośliny, które będą się rozwijać

Przy wyborze roślin też trzeba mieć Wskazówki dotyczące podlewania ogrodu obawy. Najpierw spójrz na topografię swojego ogrodu, ilość światła słonecznego i rodzaj gleby. Pracując w ogrodzie, należy dobrze zdawać sobie sprawę z jego zalet i wad. Tylko w ten sposób możesz tworzyć nowe strefy sadzenia i grupować rośliny zgodnie z ich potrzebami podlewania. W naszym poprzednim artykule wyjaśniliśmy już trzy typowe strefy w ogrodzie zgodnie z wymaganiami wodnymi tamtejszych roślin. Są to oaza, strefa przejściowa i strefa sucha. To skuteczny sposób na sporządzenie mapy Twojego ogrodu.

Wskazówki dotyczące nawadniania ogrodu – kształtuj strefy sadzenia

wskazówki rozprowadzają się gatunki roślin nawadniających ogrody

Liczbę roślin w każdej strefie można rozpatrywać w odniesieniu do piramidy żywieniowej, na przykład rośliny odporne na suszę mogą służyć jako podstawa trójkąta, rośliny przejściowe stoją wtedy pośrodku, a wierzchołek trójkąta jest dla oaza roślin myśli. Największą powierzchnię do sadzenia zajmują oczywiście odporne na suszę rośliny znajdujące się na dole piramidy. Ten obszar ogrodu, który wymaga niewielkiej ilości wody, powinien być w stanie przetrwać długie, gorące i suche okresy bez wody. Rośliny takie jak agawy, juka, szałwia, trawy ozdobne, a nawet zioła, takie jak rozmaryn i lawenda, są odpowiednie dla tej strefy. Mogą być daleko od źródła wody i nadal się rozwijać.

Porady dotyczące podlewania ogrodu kwiatowe strefy porad trawnika

Środek trójkąta jest zarezerwowany dla roślin, które potrzebują dodatkowego podlewania w porze suchej. Ta przejściowa strefa ogrodowa powinna być w stanie dobrze się rozwijać podczas krótkich okresów suszy, ale podlewanie jest wymagane co najmniej po około czterech tygodniach. Można tu posadzić wiele krzewów i bylin takich jak echinacea (kapelusze przeciwsłoneczne – różne rodzaje), stokrotki, czy canny (trzciny kwiatowe – różne rodzaje).

Na szczycie piramidy znajdują się wręcz spragnione rośliny, które najbardziej potrzebują podlewania. Ta strefa oazy znajduje się w zasadzie blisko domu. Tutaj doniczki z kwiatami znajdują się zwykle na werandzie lub w bezpośrednim sąsiedztwie źródła nawadniania, gdzie rośliny potrzebujące wody są zgrupowane razem, aby nawadnianie było bardziej wydajne.

Porady dotyczące podlewania ogrodu sadzenie drewnianego ogrodzenia ogrodowego

2. Poprawa gleby

Oczywiście musisz dobrze znać skład swojej gleby. Przed przystąpieniem do pracy na grządkach lub koszenia trawnika zalecamy przetestowanie gleby. Wyniki wskażą Ci dodatki do gleby dla gleby bogatej w składniki odżywcze i odpowiedniego pH dla roślin, których potrzebujesz, aby wszystko w Twoim ogrodzie kwitło. W wielu przypadkach po takich badaniach gleby okazuje się, że należy dodać duże ilości materii organicznej. Każdy rodzaj gleby może na tym tylko skorzystać. Dodatek materii organicznej, takiej jak kompost, tworzy gruzełkowatą glebę i poprawia drenaż i retencję wody w każdym typie gleby. W ten sposób Twoje rośliny są optymalnie zaopatrywane w składniki odżywcze. Bogata, luźna, delikatna gleba sprzyja dobremu rozwojowi korzeni i zmniejsza zapotrzebowanie rośliny na dodatkową wodę.

Wskazówki dotyczące podlewania ogrodu ogrodowego projektowanie kwiatów trawy

3. Stwórz zielony trawnik

Większość z nas chce mieć zielony trawnik w naszym krajobrazie, inni w ogóle go nie chcą. Trawa to także roślina, która oferuje korzyści. Większość traw wymaga regularnej pielęgnacji, aby przez całe lato wyglądały na zielone i zdrowe. Zastanów się, jak duży powinien być Twój trawnik? To zależy tylko od twoich życzeń i osobistych preferencji, dokładnie tego, czego potrzebujesz i do czego będziesz używał trawnika. Nie zapominaj też, że mogą istnieć alternatywne opcje, jeśli trawniki są wykorzystywane do zajęć rekreacyjnych.

Wskazówki dotyczące nawadniania ogrodu, deszczówka zbiera ściółkę

Wybierając nasiona traw najlepiej wybrać takie, które stworzą piękny zielony trawnik w Twojej okolicy i przy odpowiedniej ilości światła słonecznego. Większość traw wymaga pełnego nasłonecznienia, ale są też odmiany, których nasiona dobrze rosną również w cieniu. Niech twoja trawa rośnie wysoko, od siedmiu do dziesięciu centymetrów, trawa utrzymuje ją w chłodzie i dzięki temu traci się mniej wody. Stosując nawozy lub herbicydy zawsze dokładnie przestrzegaj wskazówek i używaj ich we właściwym czasie.

4. Użyj ściółki

Wskazówki dotyczące podlewania ogrodu mulcz wilgotność gleby kwiaty warzywa

W naturze mulczowanie odbywa się naturalnie. To dobry przykład do naśladowania dla naszych ogrodów uprawnych. Ściółka przynosi wiele pozytywnych efektów w wyglądzie Twojego krajobrazu, mulcz łagodzi temperaturę gleby, spowalnia erozję i tłumi chwasty, które silnie konkurują z Twoimi roślinami ze względu na ich zapotrzebowanie na wodę. Ściółka zmniejsza utratę wilgotności gleby o 10 do 25 procent i utrzymuje się dłużej po dodaniu dodatkowej materii organicznej. Na początku sadzenia umieść około dziesięciu cm ściółki i dodawaj odpowiednią ilość każdego sezonu. Nie używaj więcej niż 7 cm ściółki na zadrzewione i pojedyncze drzewa i nie więcej niż 5 cm na jednoroczne rabaty. Pamiętaj, aby trzymać ściółkę z dala od łodyg lub koron roślin.

wskazówki nawadnianie ogrodu czarny żwir funkcja wody

5. Efektywnie wykorzystuj wodę

Ogrody zaprojektowane zgodnie z zapotrzebowaniem roślin na wodę tak naprawdę potrzebują tylko tyle wody, aby utrzymać zdrowie i witalność roślin. Teraz masz możliwość inteligentnego ograniczenia zużycia wody. Grupuj rośliny o podobnych potrzebach wodnych. Jeśli chcesz, możesz również zainstalować nawadnianie kropelkowe lub użyć węży deszczowych do grządek kwiatowych lub warzywnych. W przypadku pojedynczych, nowo posadzonych drzew wodę należy prowadzić bezpośrednio do korzeni. Użyj końcówek węża o niskim przepływie, aby umożliwić powolny przepływ wody do korzeni rośliny. Nawadnianie na pniu drzew ogranicza parowanie i zmniejsza ryzyko rozprzestrzenienia się zarodników pleśni lub chorób gleby na liściach.

porady ogród podlewanie warzyw części roślin

6. Skutecznie podlewaj swój ogród

Projekt ogrodu zgodnie z wymaganiami dotyczącymi wody nie oznacza, że ​​w ogóle nie należy nawadniać. Systemy nawadniania kropelkowego i węży do nawadniania są bardziej wydajnymi wariantami nawadniania niż zraszanie nad ziemią. Prawidłowo zaprojektowane, zainstalowane i zarządzane systemy nawadniające są bardzo skutecznym środkiem utrzymania krajobrazów i trawników. Najlepiej podlewać krajobraz wcześnie rano, aby zminimalizować parowanie. Pozostawi to również wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie liści, co zmniejszy prawdopodobieństwo pleśni i chorób. Nie podlewaj w razie potrzeby, ponieważ jest to dla niej konkretny dzień tygodnia. Bardzo pomocny jest pomysł zainstalowania czujników deszczu w automatycznych systemach nawadniających.

7. Zbierz deszczówkę

wskazówki nawadnianie ogrodu zbieranie deszczówki nawadnianie warzyw

Projektując podwórko, twoim celem musi być zebranie jak największej ilości wody, która dostaje się na twoją posiadłość. W tym kontekście wskazane jest maksymalne oszczędzanie wody deszczowej i późniejsze wykorzystanie jej w rolnictwie. Możesz użyć tej wody do podlewania roślin w okresach suszy. Prawidłowo zainstalowane beczki łapią wodę deszczową w przypadku małych wymagań wodnych lub cysterny mogą być instalowane w przypadku dużych zastosowań.

susza świetne wskazówki dotyczące sadzenia podlewania ogrodu

To jest nasze Wskazówki dotyczące podlewania ogrodu i piękny projekt ogrodu zgodnie z wymaganiami dotyczącymi wody. Jeśli będziesz ich przestrzegać i efektywnie korzystać z wody, zaoszczędzisz również cenne zasoby naturalne, czas i pieniądze. To ekologiczny sposób na utrzymanie pięknego, zielonego ogrodu, który będzie wyglądał świetnie nawet w czasie suszy. Życzymy dużo radości i miłych chwil podczas pracy w ogrodzie!

planowanie nawadniania ogrodu projektowanie roślin wskazówki dotyczące gatunków

Porady dotyczące podlewania ogrodu ilustracja podziału roślin     Wskazówki dotyczące podlewania ogrodu sadzenie ławek z drewna kamiennego