Dom i ogród

7 wskazówek dotyczących ochrony przed hałasem w ogrodzie: W ten sposób teren zewnętrzny staje się prawdziwą oazą spokoju

ochrona przed hałasem ogród duże donice wysokie rośliny doniczkowe

Ogród to Twoja prywatna przestrzeń do samotności. Tutaj należy odpocząć, posłuchać śpiewu ptaków i szelestu liści i po prostu odpocząć po długim tygodniu pracy. Hałas przyczynia się do spokoju w ogrodzie. Niepożądany hałas powodowany przez ruch na autostradzie, ruchliwe ulice lub systemy mechaniczne może wpływać na ciszę na zewnątrz, szczególnie w środowisku miejskim. Mimo zgiełku miejskiego życia, ogród w mieście może stać się również prywatnym schronieniem. Ponieważ za pomocą kilku prostych optymalizacji projektu można zmienić poziom hałasu. W artykule zebraliśmy kilka wskazówek dotyczących sadzenia i materiałów, które zapewniają dobrą ochronę przed hałasem w ogrodzie. W ten sposób teren zewnętrzny można przekształcić w prawdziwą oazę spokoju!

Wskazówki dotyczące skutecznej ochrony przed hałasem w ogrodzie

ochrona przed hałasem w ogrodzie możliwość nasadzeń

Jeśli chcesz skutecznie chronić swój ogród przed hałasem, powinieneś najpierw ustalić, skąd faktycznie pochodzi hałas, który blokujesz. Czy chodzi więc o hałas otoczenia, taki jak ruch na autostradzie, czy hałas pochodzi z jednego źródła, takiego jak klimatyzacja sąsiadów? Po zidentyfikowaniu źródła hałasu można podjąć odpowiednie środki zaradcze.

Ochrona akustyczna roślin ogrodowych odpowiednie materiały

Rzeczywiście, istnieje wiele sposobów na to, aby hałas nie przedostawał się na zewnątrz. Na przykład projektant tego małego ogrodu miejskiego w Nowym Jorku połączył kilka środków redukujących dźwięk, aby stworzyć prywatną oazę. Gęste nasadzenia w pionie, siedziska i dźwiękochłonne materiały podłogowe pomagają tłumić hałas.

W poniższych sekcjach podsumowaliśmy różne warianty ochrony przed hałasem w ogrodzie.

Sadzenie pionowe w celu pochłaniania dźwięku

pionowe sadzenie wskazówki dotyczące ochrony przed hałasem w ogrodzie

Aby nie dopuścić do irytujących dźwięków z własnego ogrodu, możesz umieścić przegrodę między tobą a hałasem. Ważnym aspektem przy wznoszeniu ekranów akustycznych jest jej wysokość. Im wyższa ściana, tym skuteczniej można odbijać fale dźwiękowe.

Ściana chroniąca przed hałasem nie zawsze oznacza jednak nową konstrukcję konstrukcyjną. Nawet zewnętrzne ściany domu i ściana mogą osłonić źródła hałasu. Przyczynia się do tego odpowiednie sadzenie. Jeśli rośliny są sadzone pionowo, ochrona przed hałasem jest optymalna. Zalecamy sadzenie pionowe w trzech warstwach: wyprostowane drzewa i trawy jako najwyższa warstwa, krzewy jako warstwa środkowa oraz niskie byliny i okrywowa jako warstwa dolna. Zielone ściany i wiszące ogrody to najlepszy wybór, gdy przestrzeń jest ograniczona.

pomysły ochrona przed hałasem sadzenie pionowe ogrodu

Na przykład na tym wewnętrznym dziedzińcu w San Francisco architekci krajobrazu zdecydowali się na pionowe ogrody, zielone ściany oraz rośliny i drzewa o różnej wysokości. Pochłaniają dźwięk i zapewniają dobrą ochronę przed hałasem w ogrodzie.

Duże donice jako alternatywa dla małego ogrodu

ochrona przed hałasem końcówki ogrodowe rośliny doniczkowe różne rozmiary

W małym ogrodzie lub na podwórku sadzenie nie zawsze jest możliwe. Jeśli tak jest również w twoim przypadku, możesz po prostu sadzić większe rośliny i drzewa w doniczkach i donicach. W dużych donicach można sadzić kilka roślin jednocześnie, a tym samym osiągnąć udane sadzenie pionowe. Małe drzewo, niska trawa i byliny oraz niektóre rośliny pnące będą dobrze pasować do dużego pojemnika. Im więcej warstw powstaje, tym lepiej chroniona jest przestrzeń zewnętrzna przed hałasem.

Ochrona przed hałasem w ogrodzie z roślinami kolumnowymi

wskazówki ochrona przed hałasem ogród tworzą ciche siedzisko

Żywopłoty nie tylko zapewniają dobrą prywatność, ale są również idealne do ochrony przed hałasem w ogrodzie. Zielony żywopłot można posadzić z pionowych, kolumnowych roślin i drzew, co dobrze chroni przed hałasem.

Do popularnych wysokich i cienkich drzew, które zapewniają skuteczną ochronę przed hałasem i ciekawskimi spojrzeniami, należą kolumnowe odmiany szypułki amerykańskiej (Liquidambar styraciflua) i grabu (Carpinus betulus). Te drzewa rosną prosto i mogą tworzyć cienkie żywopłoty przy regularnym przycinaniu.

ochrona przed hałasem porady ogrodowe rośliny kolumnowe drzewa donice

Grab piramidalny (Carpinus betulus ‘Fastigiata’) jest posadzony w dużej wannie jako ochrona przed hałasem w tym przytulnym ogrodzie na dachu w Chicago. Tak zwany buk kolumnowy jest szybko rosnący i kolumnowy, ale może szybko się rozprzestrzeniać, jeśli nie jest cięty. Przy regularnym cięciu drzewo idealnie nadaje się jako cienki żywopłot do ochrony przed hałasem i prywatności w ogrodzie.

Posadź ogród gęsto

gęsta roślinność jako ochrona przed hałasem w ogrodzie

Zastanów się, jak stworzyć gęste nasadzenia, które otoczą całą przestrzeń zewnętrzną i zablokują hałas. Gęsta roślinność posadzona wokół ogrodu jako bariera dźwiękowa dobrze filtruje hałas.

ochrona przed hałasem roślina ogrodowa wysokie drzewa gęsto

Posadź wysokie drzewa w odległości około 3 metrów, aby wyciszyć hałas i naśladować leśny krajobraz. Gęsto posadzone drzewa rosną bardziej prosto, zamiast się rozrastać, ponieważ walczą o światło. Sadź wzdłuż granic swojej posesji, ale nie zapomnij zostawić miejsca w środku, aby wchłonąć promienie słoneczne. Odpowiednim drzewem do tego typu nasadzeń jest np. brzoza.

Rozprosz źródło hałasu

ochrona przed hałasem wskazówki ogrodowe hałas rozprasza wodę,

Jeśli nawet ekran dźwiękochłonny nie pomaga w tłumieniu hałasu ulicznego, możesz spróbować innego podejścia, a mianowicie odwrócić uwagę od źródła hałasu. Gry wiatrowe i wodne zapewniają pośrednią ochronę przed hałasem w ogrodzie, ponieważ nie osłaniają hałasu, lecz okrywają kojącymi dźwiękami. Na przykład fontanna ogrodowa DIY nie jest tak skomplikowana do samodzielnego wykonania i tworzy wspaniałe efekty dźwiękowe. Czujesz się więc tak, jakby ogród nad strumieniem był w środku lasu.

Wskazówka: muzyka też działa. Małe radio na zewnątrz może umilić atmosferę i jednocześnie odwrócić uwagę od brzydkich dźwięków.

Stwórz spokojne miejsce

ochrona przed hałasem porady ogrodowe cicha okolica na zewnątrz

Czasami nie jest możliwe lub nie jest konieczne otoczenie całego ogrodu gęstą roślinnością i drzewami. I tak większość czasu spędzasz na swoim miejscu, zwłaszcza jeśli chcesz odpocząć i cieszyć się ciszą i spokojem. Dlatego warto wybrać ładne miejsce w ogrodzie i po prostu je uwzględnić. Ten wariant jest nie tylko łatwiejszy, ale i znacznie tańszy.

Stwórz spokojne miejsce do siedzenia w ogrodzie Rośliny chroniące przed hałasem

Przykład można zobaczyć w tym miejskim ogrodzie w Holandii. Część wypoczynkowa pokryta jest pergolą, tworząc przytulny i spokojny kącik na zewnątrz.

Materiały dźwiękochłonne do ochrony przed hałasem w ogrodzie

sadzenie materiałów ogrodowych z barierą akustyczną,

Pochłanianie dźwięku odgrywa ważną rolę w ogrodzie. Zasadniczo każda powierzchnia na zewnątrz albo pochłonie dźwięk, albo go wzmocni. Dlatego ważne jest, aby używać materiałów, które mają dobre właściwości dźwiękochłonne. Gładkie powierzchnie, takie jak ściany z betonu, szkła czy muru, odbijają dźwięk, podczas gdy materiały porowate lub szorstkie pochłaniają dźwięk. W zasadzie prawie każdy materiał nadaje się na ekran akustyczny. Ściany gabionowe wypełnione ziemią, piaskiem lub innym materiałem izolacyjnym są bardzo skutecznym wariantem.

Ochrona przed hałasem ogrodowa ochrona przed hałasem rośliny ścienne

Dla jeszcze lepszej ochrony przed hałasem w ogrodzie meble ogrodowe powinny mieć miękkie elementy, takie jak odporne na warunki atmosferyczne poduszki do siedzenia i tekstylia. Wykładzina podłogowa może również dawać efekt dźwiękowego wzmocnienia, jeśli jest układana z kostką betonową lub kamienną. Trawniki, roślina okrywowa i kilka zagonów w przydomowym ogródku mogą zneutralizować ten efekt.

Uzyskaj spokój w ogrodzie!