balkon

Zamontuj osłonę prywatności na balkonie z boku: pomysły z wierceniem i bez

Dla wielu mieszkańców miast balkon jest małą, zieloną oazą. Jednak, aby naprawdę cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu, niezbędny jest ekran prywatności. Idealnie nie tylko osłania obszar zewnętrzny przed wścibskimi spojrzeniami, ale także jest przyjemny dla oka. Wykonane z drewna, satynowanego szkła, PCV lub metalu – wymieniamy różne warianty i proponujemy inspirację dla osłon prywatności z wierceniem i bez.

Zamontuj osłonę prywatności na balkonie z boku: przegląd różnych materiałów

Balkon z ekranem prywatności Pomysły na projekt

W zależności od wielkości balkonu i kierunku kompasu można zastosować różne materiały. Najczęstsze warianty ekranu prywatności to:

  • Parawenty lub skrzynki na kwiaty z kratą z drewna
  • Rolety, markizy balkonowe i pokrycia materiałowe
  • Ścianki działowe ze szkła i plexi
  • Okładziny balkonów i ścianki działowe z blachy perforowanej i stali nierdzewnej

Każdy wariant ma swoje zalety i wady. Drewno zapewnia niezawodną ochronę prywatności, ale nie toleruje dobrze wilgoci i bezwzględnie wymaga uszczelnienia. Rolety i markizy balkonowe oszczędzają miejsce, ale trzeba wiercić ściany zewnętrzne, a to może być zatwierdzone tylko przez wynajmującego na piśmie. Szklane przegrody przepuszczają światło słoneczne i mogą pękać. Ekrany z pleksiglasu oferują pewną elastyczność i są niedrogie, ale mogą łatwo przewrócić się przy silnym wietrze. Ściany działowe z blachy perforowanej i stali nierdzewnej są zwykle montowane na kołki (wymagana jest również pisemna zgoda), ale są to kosztowna opcja.

Istnieją również warianty DIY, które możesz samodzielnie zbudować, a tym samym zaoszczędzić czas i pieniądze.

Parawan balkonowy z bocznym mocowaniem wykonany z tkaniny

Ekran prywatności na balkon wykonany z rolet materiałowych

Rolety balkonowe to praktyczne rozwiązanie dla wąskich balkonów. Montowane są na suficie lub na ścianie. Dzięki specjalnemu mechanizmowi rolety można rozwinąć, a następnie ponownie zwinąć. Mocowane są do podłogi balkonu lub do balustrad. Rolety to idealne rozwiązanie dla balkonów wychodzących na wschód, ponieważ zapewniają prywatność, jednocześnie przepuszczając światło słoneczne.

Osłona prywatności dla wersji z wysuwaną tkaniną montowaną z boku

Markiza boczna montowany jest bezpośrednio na balustradzie balkonu. Odporna na warunki atmosferyczne tkanina rozciągnięta na dwa słupki chroni balkon nie tylko przed wzrokiem ciekawskich, ale także przed słońcem i wiatrem. Idealny na szeroki balkon wychodzący na południe.

Balkony z bocznymi parawanami, warianty niedrogie

Łatwość użytkowania i elastyczność w montażu również charakteryzują Markiza z mocowaniem do ściany koniec. Jest jednak mniej stabilny niż inne warianty. Przy zakupie zapytaj do jakiej siły wiatru można ją przedłużyć.

Boczna parawan balkonowy z wysuwanymi przegródkami

Wysuwane przegródki chroniące prywatność zapewniają prywatność z boku i można je przymocować bez wiercenia. Składana konstrukcja przegródek sprawia, że ​​są bardzo łatwe w użyciu: można je otwierać i zamykać jedną ręką.

Boczny ekran prywatności na balkon wykonany z drewna

Zbuduj ekran prywatności z boku balkonu z roślinami

Decydując się na boczną osłonę prywatności wykonaną z drewna, zazwyczaj mamy do wyboru dwa warianty: skrzynkę na kwiaty z kratą lub system profili ogrodzeniowych. Jeśli zdecydujesz się na klasyczne ogrodzenie z listew, to nie powinno być wyższe niż 2 metry. Na szczęście większość profili ogrodzeniowych można skrócić. Są one jednak zakotwiczone w ziemi za pomocą kołków.

Z pudełkiem na kwiaty z kratką jest to znacznie szybsze i mniej skomplikowane. Wypełniona podłożem skrzynka na kwiaty nadaje konstrukcji dodatkową stabilność i nie wymaga mocowania do podłogi za pomocą kołków. Dlatego pudełko na kwiaty jest jednym z najczęstszych wariantów. Głównym punktem przeciwko temu jest dbałość o rośliny pnące. Wzrost roślin może zająć miesiące, a nawet lata.

Boczny ekran prywatności na drewniany balkon Pomysły

Ekrany można szybko i łatwo skonfigurować. Mogą jednak przewrócić się przy silnym wietrze. Dlatego często są one mocowane do sufitu lub ścian, aby uzyskać dodatkową stabilność.

Zbuduj boczny ekran prywatności na balkon z drewna

Jeśli zależy Ci na większej elastyczności w wynajmowanym mieszkaniu, możesz zdecydować się na parawent z litego drewna. Jest znacznie bardziej stabilny i można go otwierać i zamykać bez większego wysiłku. Zimą można przechowywać w suchym miejscu.

Ekran prywatności na balkon z bocznym mocowaniem wykonany ze szkła

Parawan balkonowy bez wiercenia z pleksi do ochrony bocznej

Jeśli chcesz chronić balkon od strony północnej przed wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami, to są konstrukcje wykonane ze stali nierdzewnej i satynowanego szkła. Oba materiały są odporne na warunki atmosferyczne, można je szybko i łatwo wyczyścić, a satynowane szkło przepuszcza światło słoneczne.

Ekran prywatności balkonu z pleksiglasu Przegląd wariantów

W zależności od szerokości i wysokości balkonu można wykonać różne elementy na wymiar. Są niezwykle stabilne, a jednocześnie dzięki prostej konstrukcji trudno zauważalne. Konstrukcje ze szkła satynowanego i stali nierdzewnej doskonale nadają się do oddzielenia własnego balkonu od balkonu sąsiadów.

Parawan z boku balkonu Paravent wykonany z metalu i satynowanego szkła

Przegrody szklane również zajmują niewiele miejsca i są odporne na wiatr, śnieg i deszcz przez lata. Są jednak drogie i nie zapewniają elastyczności projektowania. Do własnego mieszkania lub domu warto zainwestować w ściankę działową wykonaną ze szkła, bo inwestycja się opłaca. Istnieje alternatywa ze szkła akrylowego do wynajmowanych mieszkań.

Zamontuj osłonę prywatności na balkonie z boku: Warianty wykonane z pleksiglasu

Zbuduj własny parawent ze szkła i metalu na swój balkon

Tanią alternatywą dla szkła jest szkło akrylowe (popularnie zwane także pleksi). Materiał wygląda bardzo podobnie do szkła, ale jest lżejszy i może być szybko zamocowany, nawet przez niedoświadczonych rzemieślników. Wystarczy przyciąć płyty akrylowe na wymiar, przewiercić balustradę balkonu i przymocować do balustrady kołkami.

Ekrany prywatności z pleksi budują własne pomysły

Nawiasem mówiąc, arkusze akrylowe są zarówno satynowane, jak i dostępne w różnych kolorach. Projektując ściankę działową, nie ma ograniczeń dla własnej kreatywności.

Szkło akrylowe to uniwersalny materiał, który nie żółknie z upływem czasu i jest odporny na wilgoć i mróz. Jednak gorsze panele mogą stać się kruche, jeśli są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez długi czas. Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości płyty z pleksiglasu, bo posiadają gwarancję.

Ekran prywatności na balkon wykonany ze stali nierdzewnej i blachy perforowanej

Balkon z bocznymi parawanami wykonanymi z metalu

Coraz większą popularnością cieszy się okładzina balkonu z blachy perforowanej. W międzyczasie szyte są również panele bocznych ekranów prywatności. Wybór materiałów waha się od odpornej na korozję stali nierdzewnej po powlekaną blachę. Panele zapewniają jednocześnie prywatność i bezpieczeństwo. Przepuszczają również światło słoneczne i tworzą ekscytującą grę światła i cienia na balkonie. Panele wykonane ze stali nierdzewnej lub blachy perforowanej mają dwie wady: są drogie w zakupie i latem szybko się nagrzewają.

Zamontuj osłonę prywatności na balkonie z boku: Warianty bez wiercenia

ekran prywatności balkonu na bocznej roślinności drzewnej

W przypadku najpopularniejszych rodzajów ekranów prywatności musisz wywiercić ściany zewnętrzne lub podłogę. Ale jeśli właściciel na to nie pozwala, co wtedy? Następnie możesz osłonić obszar zewnętrzny roślinami lub wybrać alternatywę dla majsterkowiczów. W naszym artykule „Ochrona prywatności balkonów z roślinami” wymieniliśmy już różne rodzaje roślin.

Oszczędzającą miejsce alternatywą dla ogrodu w balii są kraty, które można obsadzać pnączami według uznania. W zależności od orientacji balkonu możliwe są różne rośliny pnące. Krataki składają się z kilku części i stanowią elastyczne i niedrogie rozwiązanie dla każdego balkonu. Nie musisz więc hojnie wydawać na drogie, szyte na miarę segmenty.

Zbuduj samodzielnie ekrany boczne na balkon

Zamontuj ochronę prywatności balkonu od strony zasłon z tkaniny

Czy chciałbyś mieć ochronę prywatności na lato? W takim razie możesz zdecydować się na zasłony wykonane z tkaniny odpornej na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Za pomocą teleskopowych drążków mocujących zasłony można łatwo zamocować bez wiercenia. Zaciśnij je poniżej nadproża. W razie potrzeby możesz użyć specjalnego kleju, aby uzyskać mocniejsze utrwalenie.

Zasłony jako ekran boczny do pomysłów na balkony do samodzielnego wykonania

Zasłony tworzą romantyczną atmosferę na balkonie i są stylowym dodatkiem do mebli. Jesienią możesz je wyczyścić i przechowywać w suchym miejscu. A co najważniejsze: zasłony zajmują niewiele miejsca i są dobrą opcją dla osób, które często muszą zmieniać mieszkanie.

Boczny ekran prywatności na balkon z matami bambusowymi

Zbuduj własny ekran prywatności balkonu i zamontuj go bez wiercenia

Alternatywnie możesz pokryć maty bambusowe. Ceny mat bambusowych zaczynają się od 20 euro. Sam bambus jest odporny na warunki atmosferyczne i wodoodporny. Kupując jednak upewnij się, że rurka bambusowa jest przeplatana galwanizowaną stalą nierdzewną. Nie musisz się więc martwić o plamy rdzy na podłodze balkonu i na macie bambusowej.

Im gęstsza mata bambusowa, tym lepszy ekran prywatności. Mata bambusowa nie chroni jednak przed wiatrem i tylko w ograniczonym stopniu przed silnymi promieniami słonecznymi. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie go ze wszystkich czterech stron, w przeciwnym razie może się przewrócić nawet przy słabym wietrze.

Torby na rośliny jako ekrany prywatności dla pomysłów na balkon

Worki z roślinami to kolejna metoda osłony balkonu ze wszystkich stron. Możesz samodzielnie uszyć torby z roślinami lub kupić je gotowe. W centrum ogrodniczym znajduje się wiele modeli, które można powiesić na balustradzie, kratach lub innych prefabrykowanych konstrukcjach. Jeśli posadzisz je z wiecznie zielonym okrywą, masz przez cały rok boczną osłonę. Alternatywnie możesz posadzić woreczki z rocznymi kwiatami i używać ich jako osłony prywatności tylko na lato. Możesz je wyczyścić jesienią i przechowywać w szafie balkonowej do następnej wiosny.

Zbuduj własny ekran prywatności do balkonów z bocznym mocowaniem z pleksiglasu

Jeśli nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na boczne ekrany prywatności i potrzebujesz ich tylko latem, możesz zrobić jeden z resztek szkła akrylowego. Można je szybko i łatwo przymocować do różnych siatek (np. siatek ochronnych dla kotów).

Balkony wspornikowe bez prywatności i ochrony przed wiatrem muszą być osłonięte ze wszystkich stron. W tym celu dostępne są różne warianty z wierceniem i bez. Parawenty zapewniają elastyczność, wysuwane przegrody chroniące prywatność zajmują niewiele miejsca, a zasłony na zewnątrz są łatwe w pielęgnacji. Jeśli nie chcesz hojnie inwestować w ekrany prywatności, możesz wybrać alternatywę domowej roboty. Takimi są np. własnoręcznie uszyte worki na rośliny lub sadzone kraty. Należy przestrzegać lokalnych przepisów. Przy budowie ciężkiej konstrukcji należy zwrócić szczególną uwagę na jej stabilność. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt skomplikowane, możesz zasięgnąć porady profesjonalisty i wybrać coś odpowiedniego dla Twojej sytuacji na balkonie.