balkon

Letnie kwiaty na balkon: tak tworzysz pokaz sztucznych ogni w pudełku balkonowym

Lato, słońce i pachnące kwiaty: po lodowych świętych nadszedł wreszcie czas, aby posadzić letnie kwiaty na balkony. Zapewniają blask kwiatów, rozpraszają delikatny aromat i przekształcają teren na zewnątrz w oazę w środku miasta. Wyjaśniamy, które rośliny jednoroczne i wieloletnie są odpowiednie i udzielamy przydatnych wskazówek dotyczących udanego sadzenia balkonów.

Letnie kwiaty na balkony: jak stworzyć kwitnący ogród balkonowy

Letnie kwiaty na balkonie Wskazówki pielęgnacyjne dla początkujących

Rozkwitająca skrzynka na kwiaty przyciąga wzrok na balkonie. Aby jednak wszystkie kwiaty tam kwitły, ogrodnik hobbystyczny powinien zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Na przykład w przypadku zespołów kwiatowych ważne jest, aby wszystkie rośliny miały podobne wymagania pod względem lokalizacji, gleby, nawozu i wody. Powinny też pasować do siebie pod względem kolorystycznym i być ułożone w skrzynce na kwiaty tak, aby wszystkie pasowały do ​​siebie. Rośliny wiszące są sadzone na przykład na krawędzi skrzynki na kwiaty, aby mogły wystawać poza krawędź. Wspaniale kwitnące roczne kwiaty umieszczone są pośrodku, aby podkreślić akcenty w skrzynce balkonowej. Trawy ozdobne i byliny wypełniające luki stanowią idealne tło. Istnieje inny wariant projektu, który jest idealny dla początkujących z zielonym kciukiem. Bujne kwiaty można również sadzić jako soliści w skrzynce na kwiaty. W tym przypadku kilka kwiatów tej samej odmiany w różnych kolorach może stworzyć efektowne kontrasty.

Letnie kwiaty na balkon: rośliny na słoneczne miejsca

Letnie kwiaty na balkonie i w skrzynce balkonowej Wskazówki dotyczące pielęgnacji oraz wody i nawozu

Kwiaty, które kwitną w palącym słońcu, nadają się szczególnie na balkon od strony południowej lub zachodniej. Większość letnich kwiatów na balkony na słońcu nie wymaga ochrony przed słońcem. Ogrodnik hobbystyczny powinien jednak zapewnić roślinom dużo wody, zwłaszcza w lipcu i sierpniu. Ponieważ woda zwykle szybko odparowuje, letnie kwiaty należy podlewać dwa razy dziennie. Jeśli chcesz oszczędzić sobie kłopotów, w skrzynce na kwiaty możesz zainstalować zbiornik na wodę. Aby czciciele słońca mogli zaopatrywać się w wodę. Odpowiednia skrzynka balkonowa do nasłonecznionych miejsc wykonana jest z drewna lub tworzywa sztucznego. Korzenie roślin mogą się przegrzewać w pojemnikach wykonanych z gliny lub metalu. Rośliny kwitnące są zwykle długotrwale nawożone podczas sadzenia i na początku sezonu letniego. Sprzedawany jest w postaci płynnej.

Letnie kwiaty na balkony w słońcu: 

 • Petunie
 • Kwiat rajskiego ptaka
 • Pelargonie
 • Przylądek stokrotka
 • Werbena
 • Magiczne dzwony
 • Niebieski kwiat wachlarza
 • Elfia ostroga
 • Lilie ozdobne

Letnie kwiaty na balkon w cieniu: te rośliny są odpowiednie

Letnie kwiaty na balkonie układają wskazówki do ogrodu balkonowego

Balkon wychodzący na północ lub wschód zwykle stanowi duże wyzwanie dla hobbystycznego ogrodnika. Pierwszym krokiem do kwitnienia na balkonie północnym jest więc umieszczenie skrzynek w osłoniętym miejscu. W skrzynkach balkonowych wykonanych z metalu lub gliny woda odparowuje znacznie szybciej niż w donicach wykonanych z tworzywa sztucznego lub drewna. Odpływ jest absolutną koniecznością, aby zapobiec gniciu gleby. W tym celu w dnie skrzynki balkonowej wierci się wiele otworów i umieszcza się w skrzynce warstwę drenażową z keramzytu. Letnie kwiaty na zacieniony balkon powinny być podlewane znacznie mniej niż miłośnicy słońca na balkonie wychodzącym na południe. W zasadzie wystarczy podlewanie raz w tygodniu. Jeśli latem dużo pada, podlewanie może nawet całkowicie zawieść. Nawóz również podaje się tylko raz, podczas sadzenia skrzynki. Co tydzień należy sprawdzać pod kątem pleśni i szkodników.

Letnie kwiaty na zacieniony balkon:

 • Fuksja
 • Begonie
 • Lobelia
 • Szlachta
 • Zajęta Lizzie
 • Kwiat płatka śniegu
 • Cyklamen

W poniższej galerii zdjęć przedstawiamy kilka letnich kwiatów, które nadadzą Twojemu balkonowemu ogrodowi niezbędnego koloru. Dla każdego letniego kwiatka przygotowaliśmy mały profil. Planując własną oazę, możesz wybrać kwiaty, które najlepiej pasują do Twoich okoliczności i które mogą zakwitnąć na Twoim balkonie.

Letnie kwiaty w skrzynkach: piwonie i lilie azjatyckie

Piwonie i lilie azjatyckie łączą się, aby sadzić letnie kwiaty w skrzynce okiennej

Pochodząca z Morza Śródziemnego piwonia jest idealnym kwiatem na słoneczny balkon wychodzący na południe. Wielbiciel słońca kwitnie w pełnym słońcu. Bogate w próchnicę i gliniaste podłoże glebowe sprzyja szybkiemu wzrostowi i może wydłużyć okres kwitnienia (od maja do lipca). Dostępna w wielu kompaktowych odmianach roślina balkonowa osiąga maksymalną wysokość 40 cm. Jest to roślina wieloletnia, sadzone jesienią w skrzynce na kwiaty.

Lilia azjatycka jest idealnym partnerem do sadzenia. Małe odmiany kwiatów letnich osiągają maksymalną wysokość 40 cm, mają wzniesiony pokrój i lejkowate kwiaty. Okres kwitnienia lilii azjatyckiej rozpoczyna się pod koniec czerwca i kończy w sierpniu. Świeża, gliniasta gleba o neutralnym pH zapewnia najlepsze warunki do szybkiego wzrostu roślin. Odmiany są dostępne w różnych kolorach.

Łatwe w pielęgnacji letnie kwiaty i kwitnące rośliny na balkonie: prawdziwa rukiew wodna

Posadź prawdziwą rukiew wodną na balkonie w częściowo zacienionym oknie

Prawdziwa rzeżucha to zioło, które kwitnie od maja do lipca. Kolor kwiatów może wahać się od białego do jasnożółtego, pomarańczowego i ceglastoczerwonego. Prawdziwa rzeżucha osiąga maksymalną wysokość 80 cm. W naturze jest rośliną bagienną o lekko mięsistych liściach i małych kwiatach. Najlepiej rośnie na stanowiskach zacienionych i częściowo zacienionych, lubi gleby umiarkowanie wilgotne, lekko zasadowe i próchniczne. Potrzebuje dużo wody i nadaje się do sadzenia na skraju oczka wodnego. Na balkonie pięknie układa się wokół wewnętrznej fontanny.

Letnie kwiaty na słoneczny balkon: posadź skrzynkę na kwiaty z pelargoniami

Posadź pelargonie w cieniu w skrzynce na kwiaty jako letnie kwiaty na balkonie od strony północnej

Pelargonie należą do najpopularniejszych i najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Miłośnicy słońca czują się szczególnie dobrze na balkonach południowym i zachodnim. Podłoże glebowe powinno być przepuszczalne i bogate w próchnicę. Kwiaty letnie nie tolerują nasiąkania wodą, dlatego należy je chronić przed deszczem. Latem są podlewane w razie potrzeby. Doświadczeni ogrodnicy-hobbyści zalecają najpierw wykonanie testu palcem. Jeśli ziemia wyschła nie tylko na powierzchni, geranium należy podlać w skrzynce na kwiaty. Kwiaty są małe i osiągają maksymalną wysokość 40 cm. Są też pelargonie wiszące, które potrafią tworzyć znacznie dłuższe – czasem nawet do 120 cm pędy. Krzaczasty wzrost i intensywne kwitnienie przez całe lato to powody, dla których pelargonie są tak popularne. W każdym razie kwiaty są wrażliwe na mróz i trzeba je zimować jesienią.

Letnie kwiaty na balkony: goździki

Posadź goździki jako letnie kwiaty w skrzynkach na kwiaty na balkonie

Rodzina goździków jest bardzo duża. Duża różnorodność odmian sprawia, że ​​goździki są prawdziwymi artystami, którzy szybko się zmieniają. Czujesz się komfortowo zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie, a na zewnątrz nadasz zabawny charakter. Jednocześnie goździki wnoszą do balkonowego ogrodu odrobinę nostalgii i romansu. Odmiany na balkon, takie jak goździk brodaty, są zwarte, osiągają maksymalną wysokość 80 cm i są zazwyczaj roślinami jednorocznymi.

Sadzenie goździków na balkonach na słońcu

Angielskie goździki ogrodowe, hybryda o przyjemnym zapachu, są szczególnie popularne wśród ogrodników hobbystów. Goździki ogrodowe uwielbiają słońce i mogą być pięknie wystawione z zielonymi roślinami liściastymi. Przepuszczalne, nieco suche podłoże kwiatowe jest idealne dla goździków.

Letnie kwiaty na balkony w słońcu: orientalne lilie wydzielają delikatny zapach

Lilia orientalna jako element przyciągający wzrok w pudełku na słońce

Lilie orientalne są często nazywane divami letnich kwiatów. Fascynują swoimi dużymi kwiatami w kształcie misek w kilku kolorach i delikatnym zapachem, który wydzielają. Lilia jest w rzeczywistości rasą, która została stworzona przez skrzyżowanie odmian azjatyckich. Lilie orientalne mają wzrost w pozycji pionowej i osiągają maksymalnie 2 metry wysokości – ale tylko w ogrodzie. W skrzynce kwiatowej zwykle osiągają około 120 cm wysokości. Ważnym warunkiem szybkiego wzrostu jest dobrze przepuszczalna gleba, do której dodaje się kompost z kory. Okres kwitnienia odmiany rozpoczyna się w lipcu i kończy na początku września. Słodki aromat lilii przyciąga ptaki i pszczoły do ​​balkonowego ogrodu.

Różyczki portulaki przyciągają wzrok w małej skrzynce na kwiaty na balkonie od strony południowej

Różyczki portulaki w doniczce na słońce na balkonie Pomysły na rośliny na lato

Róża Protukal pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest powszechna w Argentynie i Brazylii. Roczny letni kwiat należy do soczystej rodziny i rośnie na słonecznych i suchych obszarach w swoim domu. Osiąga maksymalną wysokość 15 cm i ma pokrój dywanowy z lekko zwisającymi pędami. Ogrodnik hobbysta ma do wyboru szeroką gamę kolorów: Początkowo kwiaty lśniły w mocnych kolorach, takich jak pomarańczowy i fioletowy, ale teraz są też odmiany, które inspirują również delikatnymi pastelowymi kolorami. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i kończy w sierpniu. Wielbiciele słońca lubią kamienistą, umiarkowanie suchą glebę o neutralnym pH.

Nagietki i cynie w pudełku balkonowym

Nagietek i cynie jako rośliny balkonowe na słoneczne stanowiska

Nagietek, który pochodzi z Europy Środkowej, jest rodzimą rośliną okrywową o jasnożółtych kwiatach. Roczny letni kwiat osiąga maksymalną wysokość 50 cm. Przy dobrej pielęgnacji będzie kwitł przez całe lato. Szczególnie dobrze czuje się w miejscach częściowo zacienionych i zacienionych, ale osłoniętych od wiatru. Kwiat letni ma umiarkowane zapotrzebowanie na wodę i jest uważany za mało wymagającą roślinę. Optymalna okazuje się gleba gliniasta, a głęboka skrzynka na kwiaty zapewnia najlepsze warunki, aby roślina mogła rozwinąć pełną świetność.

Cynie są powszechne na tych samych szerokościach geograficznych, co nagietek, ale pochodzą z Ameryki Północnej. Są szeroko rozpowszechnione na amerykańskich stepach i mają podobne wymagania glebowe i lokalizacyjne jak nagietek. Roczny kwiat letni osiąga do 80 cm wysokości i wyprostowany pokrój. Dlatego idealnie nadaje się jako partner roślinny do niskiego nagietka i tworzy ekscytujące kontrasty w kwietniku lub w skrzynce na kwiaty.

Letnie kwiaty na balkony w cieniu: begonie

Letnie kwiaty na balkonie czerwone begonie na zacienione miejsca odmiana smocze skrzydła

Begonie należą do cieniolubnych letnich kwiatów. Nie tolerują bezpośredniego światła słonecznego i ciepła i najlepiej rozwijają się w zacienionych miejscach. Idealnym rozwiązaniem jest zatem balkon skierowany na wschód lub północ, pod warunkiem, że jest chroniony przed wiatrem. W swojej ojczyźnie – Ameryce Południowej – begonie rosną głównie w lasach o glebach bogatych w próchnicę. Aby piękne egzotyczne gatunki mogły rozwinąć swój pełny blask, gleba powinna być świeża lub umiarkowanie wilgotna. Dobry drenaż jest absolutną koniecznością, ponieważ początkujący często nie mogą prawidłowo ocenić zapotrzebowania rośliny na wodę i rozwija się gnicie.

Letnie kwiaty na balkon w cieniu: powojniki

Sadź i pielęgnuj powojniki w cieniu na letnie kwiaty do skrzynek balkonowych

Powojnik, znany również jako powojnik, to roślina pnąca o pięknych fioletowych, różowych lub białych kwiatach. Można ją również uprawiać w skrzynce balkonowej, pod warunkiem, że jest do tego wystarczająco duża. Najlepiej rozwijają się odmiany, które nie rosną zbyt wysokie (o maksymalnej wysokości do 1 metra), w przeciwnym razie podłoże glebowe nie może spełnić wymagań odżywczych rośliny wieloletniej. Głęboka skrzynka na kwiaty z co najmniej 15 litrami gleby i krata to absolutna konieczność. Nawiasem mówiąc, do wyboru jest również wiele hybryd, które na balkonie czują się komfortowo.

Letnie kwiaty na balkon: petunie

Letnie kwiaty do skrzynek balkonowych w słońcu Petunie w kolorze fioletowym na balustradzie balkonowej Pomysły na balkony wychodzące na południe

Petunie to jedne z najpopularniejszych letnich kwiatów na balkon. Są łatwe w pielęgnacji, mało wymagające i można je łatwo łączyć z innymi ozdobnymi roślinami i kwiatami. W centrach ogrodniczych jest duży wybór odmian i kolorów. Jeśli zależy Ci na kolorowej aranżacji, możesz połączyć letnie kwiaty z koszyczkami na peleryny i werbenami. Magiczne dzwonki, buddleia i elfia ostroga pięknie prezentują się obok kwitnących petunii. Ustawione razem w drewnianych skrzynkach na kwiaty lub w wiklinowych koszach, miłośnicy słońca czują się szczególnie komfortowo.

Hortensje na balkonie

Hortensje jako letnie kwiaty na zacienione balkony i tarasy dachowe

Hortensje przyciągają wzrok na balkonie. Letnie kwiaty wnoszą nutkę nostalgii do balkonowego ogrodu i mogą być pięknie zaaranżowane z zielono-srebrnymi ozdobnymi roślinami liściastymi, takimi jak glicynia. Najlepiej radzą sobie w półcieniu. Są wieloletnie, w każdym razie źle znoszą mróz w miesiącach zimowych i muszą być przechowywane w ciepłym, ale ciemnym miejscu od października. Dostępny jest duży wybór odmian hortensji, szczególnie popularne są niebieskie kwiaty.

Posadź letnie kwiaty na balkonie i w skrzynce okiennej

Letnie kwiaty dodają koloru balkonowemu ogrodowi, rozprowadzają delikatny zapach i tworzą radosną atmosferę. Ogrodnik hobbystyczny może wybierać spośród wielu odmian i ras. W zależności od tego, czy balkon jest zacieniony, czy nasłoneczniony, możliwe są różne rodzaje kwiatów.