łazienka

Wysokość umywalki w łazience – od tych czynników zależy optymalna wysokość!

W łazience – podobnie jak w kuchni – ergonomia jest szczególnie ważna. Poszczególne urządzenia sanitarne muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości, aby zapewnić komfortowe i bezpieczne warunki do codziennej higieny. Szczególną uwagę należy zwrócić na zlew, z którego korzystamy kilka razy dziennie. Na jakiej wysokości powinien być zainstalowany zlew? Jaka jest zalecana wysokość montażu umywalek nablatowych? Czy istnieje standardowy rozmiar do montażu? Dowiesz się tego w kolejnych sekcjach.

Wysokość zlewu zgodnie z DIN

Zalecana wysokość montażu zlewu dla dorosłych

Standardowa wysokość umywalek oparta jest na normie DIN 68935, która przewiduje wysokość od 85 do 95 centymetrów. Tutaj pomiary są zawsze mierzone od gotowej podłogi do górnej części zlewu. Ta norma DIN jest wygodna dla większości ludzi i jest często wykorzystywana jako punkt odniesienia dla szafek podumywalkowych w przestrzeniach publicznych i mieszkań na wynajem.

Dopasuj wysokość umywalki do swojego wzrostu

Dopasuj wysokość umywalki do swojego wzrostu

Urządzając prywatną łazienkę lub toaletę gościnną należy wziąć pod uwagę nie tylko ogólne zalecenia, ale także wzrost osób w gospodarstwie domowym. Najlepiej umieścić umywalkę na takiej wysokości, aby dorośli mogli myć ręce w pozycji pionowej – bez konieczności pochylania się nad umywalką. Jednocześnie umywalka nie może siedzieć zbyt wysoko. W przeciwnym razie każde mycie rąk lub twarzy będzie niewygodne.

wysokość umywalki do umywalek nablatowych

Wybierając odpowiednią wysokość zlewu do swojego wzrostu, weź pod uwagę następujące wskazówki:

Zalecana wysokość montażu umywalki
160 cm 80 cm
175 cm 85 cm
180 cm 90 cm
190 cm 95 cm

Gdyby wszyscy członkowie gospodarstwa domowego byli tej samej wielkości, wybór byłby łatwy. Ale co, jeśli pod jednym dachem mieszkają bardzo duzi i bardzo mali ludzie o bardzo różnych potrzebach? Kompromisem jest zawieszenie umywalki na standardowej wysokości od 85 do 90 cm, aby bez problemu mógł z niej korzystać każdy dorosły członek rodziny. Dla dzieci najlepszym rozwiązaniem są pomoce wspinaczkowe do umywalek o normalnej wysokości.

Idealna wysokość do umywalek nablatowych

znormalizowana wysokość umywalki w łazience

Powyższe parametry dotyczą wszystkich typów umywalek. Umywalki naścienne, podtynkowe i podtynkowe są łatwe w montażu. Sytuacja z umywalkami nablatowymi może być nieco bardziej skomplikowana. W końcu zlewozmywaki montowane na blacie mają skrajnie różne wysokości. Jeśli jest to bardzo głęboka umywalka nablatowa, istnieje ryzyko, że przy standardowej wysokości montażu blat będzie zbyt głęboko pod umywalką.

A jak znaleźć idealną wysokość? Jeśli wysokość Twojej umywalki wynosi 85 cm (mierzona od podłogi do górnej krawędzi), odejmij wysokość umywalki nablatowej i grubość blatu toaletki. Wynikiem jest odległość między dolną krawędzią płyty a podłogą. Jeśli planujesz blat toaletki z szafką lub szufladami, powinieneś zamontować umywalkę nablatową kilka centymetrów wyżej.

Przyłącze i odpływ wody

wysokość montażu umywalki w łazience

Na jakiej wysokości należy umieścić odpływ zlewu? Wysokość zlewu wymaga specyficznego rozmieszczenia przyłączy ciepłej i zimnej wody oraz otworu odpływowego. Zakładając, że zlew zostanie zainstalowany na standardowej wysokości 85 do 90 cm, odpływ powinien znajdować się około 55 cm nad podłogą. Przyłącza wodne z zaworami powinny być umieszczone nieco wyżej – na wysokości ok. 55 – 65 cm. Takie rozmieszczenie elementów umożliwia swobodne podłączenie węży kranowych do zaworów oraz odpływu zlewowego do otworu kanalizacyjnego z syfonem.

Optymalna wysokość umywalki dla dzieci

wysokość zlewu dla dzieci

Przy zawrotnym tempie, w jakim dzieci rosną, zdecydowanie nie ma sensu projektować łazienki dla najmłodszych. Zamiast montować umywalkę tuż nad podłogą, lepiej postawić ją na standardowej wysokości i kupić specjalny antypoślizgowy stołek lub wieżę do nauki, która ułatwi małym dzieciom dbanie o własną higienę.

przedszkole o wysokości zlewu

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych W szkołach i placówkach publicznych każda placówka oświatowa musi zapewnić uczniom odpowiednie warunki higieniczno-sanitarne. Wytyczne nie określają jednak wysokości, na jakiej powinna być zainstalowana instalacja wodno-kanalizacyjna dla każdej grupy wiekowej. W przypadku umywalek stosuje się następujące normy:

Wiek Wysokość Zalecana wysokość montażu umywalki
do 3 lat <90 cm 50 cm
3-6 lat 90-120 cm 55-65 cm
7-11 lat 120-150 cm 65-75 cm
12-15 lat 150-170 cm 75-85 cm

Wysokość zlewu dla osób niepełnosprawnych

wysokość umywalki do łazienki przystosowanej dla osób niepełnosprawnych

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące łazienek przystosowanych dla osób niepełnosprawnych to DIN 18024 część 2 i DIN 18025. W sektorze prywatnym należy uwzględnić normę DIN 18025. Dokument zawiera bardzo ogólne wytyczne dotyczące doboru i rozmieszczenia hydrauliki. W odniesieniu do umywalek oznacza to po prostu, że urządzenie musi być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

umywalka przystosowana dla osób niepełnosprawnych toaleta dla niepełnosprawnych

Norma europejska DIN 18024-2 zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące wysokości umywalki przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z zaleceniami górna krawędź zlewu powinna znajdować się maksymalnie 80 cm nad podłogą. Jednocześnie pod zlewem musi być wystarczająca ilość miejsca na kolana i stopy – o minimalnej głębokości 30 cm i wysokości 67 cm. W praktyce oznacza to, że projektując strefę umywalki należy unikać cokołów i szafek łazienkowych.

wysokość umywalki do umywalek nablatowych