łazienka

Oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym dzięki suszarkom – wskazówki dotyczące zakupu i użytkowania

Oszczędzaj energię kup suszarkę-suszarkę bębnową-suszarkę z pompą ciepła

Łazienka to atrakcyjnie zaprojektowane miejsce relaksu i odpoczynku w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Wielu Niemców życzy sobie w tym pokoju wysokiej jakości, nowoczesnych materiałów i ceni zrównoważone meble łazienkowe. Dotyczy to również urządzeń elektronicznych. Inwestycja w produkty wysokiej jakości się opłaca. Przyjazne dla środowiska i innowacyjne pralki i suszarki oszczędzają pieniądze i wiele kłopotów na dłuższą metę. Są też trwalsze od tanich urządzeń. Gwarantują, że woda jest wykorzystywana w sposób zrównoważony, a użytkownicy nie muszą cierpieć z powodu złej jakości prania. W przyszłości urządzenia myjące zapewnią nawet dostosowanie łazienki do osobistych potrzeb użytkownika i zdalne sterowanie maszynami. Jak można oszczędzać energię dzięki suszarkom, dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Zaoszczędź dużo energii dzięki odpowiedniej suszarce bębnowej

Oszczędzanie energii, suszenie-pralka-łazienka-układanie-ukrywanie

Oprócz nowoczesnych pralek high-tech to przede wszystkim suszarki bębnowe oszczędzają energię. Nad jedna trzecia Niemców ma w domu suszarkę. Jednak wielu z nich korzysta z urządzenia, które zużywa zbyt dużo energii elektrycznej. Suszarki bębnowe mogą zużywać do 10 procent całkowitej energii. W przeliczeniu na koszty energii elektrycznej około 70 euro rocznie.

Pomocna może być odpowiednia suszarka bębnowa, taka jak suszarka z pompą ciepła. Chociaż jest nieco droższy niż osuszacz kondensacyjny lub osuszacz powietrza wywiewanego, jest opłacalny na dłuższą metę, ponieważ ma niski pobór mocy i znacznie zmniejsza ogólne zużycie w gospodarstwie domowym. Ma wartość zużycia około 1,5 do 2 kWh na cykl suszenia.

Na niezależnym portalu internetowym znajduje się lista najlepszych suszarek bębnowych. byli gruntownie przetestowany przez ten magazyn konsumencki i oceniane. Tam kupujący mogą porównać ze sobą różne oferty i modele oraz dowiedzieć się o łatwości obsługi i różnych programach prania.

Co to jest suszarka z pompą ciepła?

Oszczędzaj energię suszarka-pralka-łazienka-ułożona w stos

Suszarka z pompą ciepła to urządzenie, które jest połączone z pompą ciepła i obraca pranie w środku. Ciepłe powietrze z pompy przepływa przez wiele małych otworów w bębnie i suszy pranie. Suszarka pochłania wilgoć, którą pranie traci w procesie i przekazuje ją do pompy ciepła. Tam para wodna skrapla się, zbiera i ochładza. W procesie magazynowana jest energia cieplna. Podczas kolejnego cyklu suszenia maszyna wykorzystuje zebraną energię do podgrzania schłodzonego powietrza w pompie ciepła. Aby mogła ponownie dodać do prania ciepłe powietrze. Suszarka traci tylko niewiele energii i nie ma potrzeby stosowania elektronicznego elementu grzejnego.

Efektywność energetyczna suszarki z pompą ciepła jest dobra. Posiadają klasy efektywności od A + do A +++ i zapewniają roczne oszczędności do 50 procent. W Stiftung Warentest wyniki testów urządzeń dostępnych na rynku były pozytywne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie suszarki?

Oszczędność energii pralka-suszarka-zakup-porad-wybór

Przy zakupie konsumenci powinni najpierw zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej i wybrać urządzenie, które ma co najmniej klasę A+. Ważnym parametrem jest również zużycie energii na cykl suszenia. Pomimo tej samej klasy efektywności energetycznej poszczególne modele mogą mieć różny pobór mocy. Jednak przy odpowiedniej suszarce użytkownicy płacą nawet o 100 euro mniej energii elektrycznej rocznie.

Suszarnie z pompą ciepła sterowaną wilgotnością z regulacją czasową są bardziej ekonomiczne niż urządzenia przesuszające. Ponadto pojemność jest ważnym punktem. Suszarka powinna mieć taką samą pojemność jak pralka w gospodarstwie domowym, aby zmieściło się w niej całe pranie.

Urządzenia kombinowane, które można myć i suszyć, nie są zalecane. Zużywają znacznie więcej energii elektrycznej niż oba urządzenia używane razem. Oprócz suszarek z pompą ciepła, suszarki powietrza wywiewanego z ogrzewaniem gazowym są ekonomiczną alternatywą, kosztują też mniej.

Informacja: Od czerwca 2013 r. nowe suszarki bębnowe muszą być oznaczone etykietą energetyczną i wskazywać roczne zużycie energii elektrycznej, wydajność, objętość i czas trwania programu standardowego.

Oszczędzaj pieniądze i energię podczas suszenia prania

Oszczędzaj energię dzięki suszarce kondensacyjnej i suchym ubraniu

W niemieckich gospodarstwach domowych na osobę potrzebne są cztery kilogramy prania i myte i suszone co tydzień. W procesie traci się do 330 milionów metrów sześciennych wody i ponad 6 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej.

Użytkownicy zorientowani na zrównoważony rozwój mogą zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy i energii dzięki suszarce z pompą ciepła, jeśli włożą do niej pranie o niskiej wilgotności resztkowej, tj. jeśli pralka wcześniej prawidłowo odwirowała. Pranie, które trzeba potem wyprasować, można wysuszyć za pomocą programu ekonomicznego. W końcu nie musi być suche w szafie. Ważne jest, aby suszarka była w pełni załadowana. Zapotrzebowanie na energię wzrasta, gdy urządzenie jest napełnione tylko w połowie.

Przy regularnym użytkowaniu konsumenci powinni czyścić filtr kłaczków i filtr powietrza. Jeśli są zbyt brudne, czas schnięcia będzie dłuższy. Jeśli umieścisz suszarkę w łazience, możesz wykorzystać ciepło odpadowe i zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Latem oraz w dni, kiedy pranie może wyschnąć na powietrzu, urządzenie nie powinno działać. Jeśli suszarka bębnowa jest uszkodzona, można ją prawidłowo zutylizować w centrum recyklingu.

pralko-suszarka-pralka-na górze-zabudowana szafka-łazienka-prysznic