Architektura krajobrazu

Wytrzymałe liście ozdobne do ogrodu: pomysły na słoneczne i częściowo zacienione miejsca

Byliny ozdobne do ogrodu Hosta Ideas Landscape

Dzięki filigranowym liściom i atrakcyjnej kolorystyce te ozdobne krzewy liściaste naprawdę przyciągają wzrok. Nadają ogrodowi strukturę i mogą być skutecznie inscenizowane zarówno w zespołach, jak i jako soliści. Nawet w miesiącach zimowych wiele zimozielonych odmian dodaje odrobinę koloru do wieloletniego łóżka. Wyjaśnimy Ci, które wytrzymałe liście ozdobne nadają się do ogrodu i udzielimy przydatnych wskazówek pielęgnacyjnych.

Byliny ozdobne do ogrodu: Abelie „Kaleidoscope”

odporne ozdobne liście do ogrodu Abelie Kaleidoscope czerwono-pomarańczowe pomysły na projektowanie ogrodu

Żaden inny krzew nie spełnia lepiej zadań ochrony prywatności i dekoracji na zewnątrz niż Abelia. Roślina wieloletnia ma jajowate, błyszczące liście ze spiczastymi końcami. Jej zielony kolor z lekkim czerwonym odcieniem sprawia, że ​​odmiana “Kaleidoscope” naprawdę przyciąga wzrok w ogrodzie. Roślina zimozielona osiąga szerokość od 100 cm do 150 cm i wysokość od 120 do 180 cm. Od końca czerwca do początku września tworzy pachnące białe kwiaty, które przyciągają do ogrodu ptaki i motyle.

Jeśli chodzi o opiekę, Abelie jest raczej mało wymagająca. Równie dobrze rozwija się na słońcu, jak w półcieniu, potrzebuje luźnej, przepuszczalnej i bogatej w składniki odżywcze gleby i wymaga regularnego podlewania. Dodatkowo od początku maja do końca września trzeba co dwa tygodnie podawać płynny nawóz.

Abelie jest kompatybilny z krojami. Jeśli chcesz ją przyciąć, powinieneś to zrobić na wiosnę przed rozpoczęciem kwitnienia.

Byliny ozdobne do ogrodu: Abelie “Confetti”

Ozdobne byliny do ogrodu Konfetti Abelie w rozkwicie Przyciągające wzrok słoneczne miejsce

Abelia odmiany „Confetti” ma wąskie, małe i spiczaste liście, które wiosną zmieniają kolor na zielony. Jesienią liście stają się czerwonobrązowe. Optymalna dla nich okazuje się lokalizacja w półcieniu. Poza tym ma podobne wymagania dotyczące gleby i nawożenia jak Abelia “Kaleidoscope”.

Te dwie rośliny mają płytkie korzenie i dlatego nadają się zarówno jako akcenty na rabatach bylinowych, jak i w wannie ogrodowej. Bez problemu poradzisz sobie z wiatrem i śniegiem oraz zniesiesz temperatury do -20 stopni Celsjusza. Na wszelki wypadek korzenie rośliny można chronić przed mrozem słomą.

Byliny ozdobne do ogrodu: Zachodnie drzewo życia „Wódz straży pożarnej”

Byliny ozdobne na żywotnik odporny na ogrodową odmianę Fire Chief

Wiecznie zielone, zachodnie drzewo życia „Wódz Straży Pożarnej” automatycznie przyciąga uwagę wszystkich atrakcyjnym kolorem. Wiosną jej igły stają się złociste, latem okrągłą zieloną koroną stanowi idealne tło dla przytulnych kwiatów, a jesienią urzeka czerwono-pomarańczowymi końcówkami igieł. Bylina wydziela przyjemny, lekko korzenny zapach, który odstrasza komary i odlatuje.

Jest mało wymagająca, może dobrze rosnąć zarówno w półcieniu, jak i na słońcu, potrzebuje normalnej ziemi doniczkowej o pH od 4,4 do 5,5 i musi być podlewana co dwa lub trzy tygodnie. Ochrona zimowa zwykle nie jest konieczna.

Byliny ozdobne do ogrodu: “Juliette” masywny krzew

Byliny ozdobne w ogrodzie Masywny krzew juliette hardy

Krzew „Juliette” ma błyszczące, eliptyczne liście. Ich kolor waha się od jasnozielonego do ciemnozielonego i mają żółtawą krawędź. Jeśli krzew znajduje się w silnym słońcu, liście mogą zmienić kolor na czerwony. Lekko kwaśna gleba i słoneczne położenie stwarzają najlepsze warunki do szybkiego wzrostu. Pokaźny krzew należy podlewać co dwa tygodnie. Wiosną można ją również zapewnić długoterminowym nawozem. Roślina jest wiecznie zielona, ​​ale nie wytwarza kwiatów. Idealnie nadaje się jako akcent na bylinę na podwórku, ale może również przez kilka lat rozwijać się jako roślina doniczkowa. Z reguły masywny krzew osiąga wysokość do 3 metrów.

Byliny ozdobne do ogrodu: aralia wewnętrzna „Spider Web”

Byliny ozdobne w ogrodzie Zimmeraralie Spider Web nasłonecznione miejsca

Aralia domowa „Pajęczyna” to szybko rosnący krzew o filigranowych liściach, który idealnie nadaje się zarówno jako roślina doniczkowa, jak i bylina ogrodowa. Świetne położenie i przepuszczalna, próchnicza gleba zapewniają najlepsze warunki do szybkiego wzrostu. Zimozielona bylina nie wytwarza kwiatów. Toleruje topiary wiosną. W miesiącach letnich należy regularnie sprawdzać, czy gleba jest wilgotna. Nigdy nie powinien całkowicie wyschnąć. Nawet w miesiącach jesienno-zimowych konieczne może być umiarkowane dodawanie wody.

Byliny ozdobne do ogrodu: mirt winogronowy „Płonąca miłość”

Byliny ozdobne do ogrodu Burning Love Grape Mirtle Pielęgnacja nasłonecznionych miejsc

Mirt winogronowy „Burning Love” to krzaczasty krzew, który inspiruje atrakcyjnymi liśćmi. Wiosną nowe pędy stają się czerwone, a stare liście stają się jasnozielone. Ponadto wiecznie zielona roślina tworzy białe kwiaty na początku maja. Okres kwitnienia trwa dwa miesiące.

Optymalna okazuje się lokalizacja, w której połowa dnia jest na słońcu, a druga połowa w cieniu. Roślina wieloletnia potrzebuje gleby bogatej w próchnicę, przepuszczalnej i lekko kwaśnej. Latem należy ją podlewać umiarkowanie. Zdecydowanie powinieneś unikać zalania wodą. Zaleganie wody może prowadzić do gnicia, a gnicie czyni roślinę podatną na szkodniki. Odporny krzew ozdobny toleruje topiary.

Byliny ozdobne do ogrodu: mrozoodporna lawenda „Meerlo”

Rośliny ozdobne ogrodowe odporne liście lawendy merlo

Lawenda odmiany „Meerlo” inspiruje swoimi marmurkowymi, mocno naciętymi, filigranowymi liśćmi. Zimozielony to jedyny na naszej liście, który jest tylko częściowo odporny. Może rozwijać się w temperaturach do -6 stopni Celsjusza i dlatego jesienią może również przebywać na zewnątrz. W miesiącach zimowych warto jednak umieścić je w szklarni lub domku ogrodowym. Lawenda zimozielona potrzebuje nasłonecznionego miejsca i dobrze przepuszczalnej gleby. Przed sadzeniem na wiosnę można zastosować do gleby specjalne nawozy płynne. Bylina swoim przyjemnym zapachem wabi ptaki i motyle do ogrodu.

Wytrzymałe byliny ozdobne do ogrodu: Sticky “Mojo”

Rośliny ozdobne ogrodnicze odporne lepkie Odmiana Mojo

Lepkie nasiono „Mojo” to ozdobny krzew o marmurkowatych liściach. Wiecznie zielony krzew najlepiej rozwija się w zacienionych miejscach. Potrzebuje gleby od świeżej do lekko wilgotnej, gliniastej, ma niewielkie zapotrzebowanie na wodę i nawozy, nie wymaga ochrony na zimę.

Byliny ozdobne do ogrodu: Weigela „Shining Sensation”

Byliny ozdobne w ogrodzie Wskazówki dotyczące lokalizacji pielęgnacji Weigela

Weigela „Shining Sensation” prezentuje ekscytującą kombinację kolorystyczną intensywnie ubarwionych różowych kwiatów i ciemnych liści. Okres kwitnienia rozpoczyna się w maju i trwa dwa miesiące. Nawet po tym weigela przyciąga wzrok w ogrodzie. Bogata w składniki odżywcze gleba i częściowo zacienione miejsce zapewniają, że byliny dobrze się rozwijają.

Byliny ozdobne w ogrodzie Weigela Shining Sensation czerwonobrązowe liście

Byliny ozdobne do ogrodu odporne pomysły tworzą łóżko