Architektura krajobrazu

Układanie schodów w ogrodzie – element dekoracyjny czy konieczność

Podświetlenie schodów w ogrodzie z płyty betonowej

Schody w ogrodzie mają za zadanie pokonywać różnice wysokości, ale jednocześnie stanowić integralną część kompozycji pomieszczenia oraz estetyczny akcent w przestrzeni zewnętrznej. Nie tylko ułatwiają nam chodzenie po stromym terenie, ale także zdobią ogrodowy krajobraz. Z ich pomocą ogród stanie się jeszcze ciekawszy i będzie wyglądał inaczej. Oznacza to, że możesz stworzyć schody ogrodowe na zboczach, jak i na płaskim terenie, samodzielnie tworząc różnicę wysokości.

Schody w ogrodzie – porady dotyczące kształtowania krajobrazu

Schody w ogrodzie kamień-projekt-zintegrowany

Różne poziomy wysokości tworzą nowe i niezwykłe miejsca, w których koniecznie musisz Schody w ogrodzie wymagać. W ten sposób często otrzymujesz urozmaicone krajobrazy, ciekawą grę światła i cienia w swoim ogrodzie. Tam bez wątpienia możesz stworzyć swoje idealne miejsce do siedzenia na świeżym powietrzu. Wystarczą dwie kondygnacje schodów, aby zaznaczyć początek schodów. Możesz zaprojektować różne kąciki do odpoczynku i relaksu, z ławkami, figurami ogrodowymi lub pawilonem. Kiedy Twój ogród jest wystarczająco duży, możesz pomyśleć o małym placu zabaw dla młodszych i starszych. Dzięki temu Twój ogród będzie naprawdę wyjątkowy i odzwierciedla Twój charakter i styl.

Budowanie schodów w ogrodzie – kształt uzależniony od stopnia nachylenia i położenia

Schody w ogrodzie betonowe siedzisko-podłoga-poduszki-rośliny

Schody ogrodowe można łączyć w jedną klatkę schodową lub tylko kilka schodów w odległości kilkuminutowego spaceru od siebie. Ich rodzaj zależy od ukształtowania terenu, od ich położenia w ogrodzie w stosunku do domu. Przed stworzeniem schodów ogrodowych należy rozważyć kilka pytań. Aby mieć bezpieczny, niezawodny i wygodny spacer po schodach, należy odpowiednio oszacować, jak długo ma trwać. Również wysokość i głębokość stopni mają kluczowe znaczenie. Te wymiary są obliczane matematycznie. To prosta formuła, która pomoże nam poprawnie skonstruować schody. Uważa się, że krok człowieka ma około 61-65 centymetrów. To daje średnio 62,5 cm. Zgodnie z kryteriami komfortu i bezpieczeństwa wymiar ten odpowiada sumie dwóch wysokości stopni i jednej szerokości. Na przykład 16 cm + 16 cm + 30 cm = 62 cm

Zaprojektuj schody w ogrodzie

schody-ogrodowe-asymetryczne-układanie-betonów

W przeciwieństwie do schodów domowych, schody w ogrodzie dają większą swobodę w projektowaniu, ponieważ wymiary stopnia nie są bezwzględnie konieczne. Mogą być znacznie szersze niż schody wewnętrzne lub mogą mieć nietypowy kształt. Jeśli masz naprawdę stromy teren i chcesz tam stworzyć schody ogrodowe, nie powinny one być zbyt strome – wysokość schodów nie powinna przekraczać 10-15 cm. Dobra klatka schodowa w ogrodzie ma nie mniej niż 30 cm szerokości, w przeciwnym razie ruch będzie niepewny. Szerokość powinna wynosić co najmniej 50-60 cm, aby umożliwić przejście przynajmniej jednej osobie. Jeśli chcesz, możesz zrobić schody ogrodowe o szerokości jednego metra. Schody na stromym terenie muszą być zabezpieczone poręczą przynajmniej z jednej strony.

Jak odpowiednio urozmaicić projekt ogrodu?

Element dekoracyjny z betonowej płyty schodowej ogrodowej

W przypadku terenu o niewielkim nachyleniu, przy tworzeniu schodów można jeszcze wziąć pod uwagę więcej elementów dekoracyjnych. Na przykład możesz umieścić ciekawe dekoracje po obu stronach szerokich pochyłej klatki schodowej. Wspaniale jest tam wpisana dekoracja ogrodowa. Na obu końcach szerokich stopni można postawić doniczki, ozdobne rzeźby, wazony. Trawę ozdobną można również sadzić po obu stronach klombów. Ciekawe rozwiązania powstają przy zastosowaniu różnych kształtów stopni – popularne są również koła, półkole lub inne nieregularne kształty. Nie zaleca się tworzenia tylko jednego poziomu. Zrób to tylko w razie potrzeby, a następnie krok musi być wyraźnie oznaczony, aby nie doszło do wypadku podczas chodzenia.

Jakie materiały są zalecane do schodów ogrodowych?

Minimalizm w materiałach małej architektury - schody geometryczne - porośnięte trawą

ten Schody w ogrodzie wykonane są w większości z betonu zbrojonego, gotowych bloczków betonowych lub kamienia naturalnego. Ich powierzchnia powinna być lekko pochylona, ​​co zapewni łatwe odprowadzanie wody podczas deszczu. Po ułożeniu schodów ogrodowych zadbaj również o wszelkie elementy dekoracyjne wokół nich, aby uzyskać efektowny wygląd. Nie zapominaj, że wszystko w Twoim ogrodzie musi również pasować do stylu architektonicznego domu. Materiał, z którego wykonane są schody, musi być trwały i odporny na warunki atmosferyczne, o szorstkiej powierzchni ułatwiającej chodzenie nawet w deszczową i deszczową pogodę. Należy tam unikać wszelkiego ryzyka poślizgnięcia.

Dopasuj schody w ogrodzie do architektury domu

Betonowy dom z płaskim dachem z zarośniętymi ogrodami schodami

Schody ogrodowe mogą posłużyć do podkreślenia dominującego stylu architektonicznego domu – romantycznego, rustykalnego lub nowoczesnego – lub do wyraźniejszego wyróżnienia projektu ogrodu. Najczęściej używanymi i najbardziej odpowiednimi materiałami na schody ogrodowe są materiały naturalne – kamień i drewno. Wraz z rzeźbionymi kamiennymi płytami lub pokrojonym kamieniem można formować małe bloki kamienia. Daje to kilka możliwości dekoracyjnej aranżacji i projektowania schodów o nieregularnych kształtach. Innowacyjne rozwiązania można tworzyć dzięki łączeniu małych i dużych bloków kamiennych, kamienia i cegły w kontrastowych kolorach.

Drewniane schody ogrodowe 

Zbuduj samodzielnie nowoczesne drewniane schody-zaprojektuj w ogrodowych ścieżkach żwirowych

Ostatnio rozpowszechniły się płyty ze sztucznego kamienia, które z powodzeniem imitują różne naturalne materiały. Bardzo eleganckie pokrycie stopni można uzyskać za pomocą drewnianych paneli. Jest to specjalny rodzaj drewna, który jest odporny na warunki atmosferyczne i zabezpieczony przed wilgocią i gniciem. Taka powłoka jest piękna, ale kapryśna, wymaga corocznej konserwacji i pielęgnacji.

Mamy nadzieję, że te informacje mogą Ci dzisiaj pomóc.

Rozłóż trawnik ogrodowy na tarasach

porady dotyczące projektowania tarasów ogrodowych przy budowie schodów

Lekko zarośnięte spoiny schodowe

Pomysły i wskazówki dotyczące budowy krajobrazu ogrodowego

Schody z zaokrąglonymi krawędziami

Tworzenie nasycenia ogrodu kwiatowego – doniczki schodowe – w ogrodzie

Schody z kamienia naturalnego

ścieżka ogrodowa układanie schodów z piaskowca projektowanie krajobrazu

Piaskowiec i cegły jako materiały do ​​budowy schodów w ogrodzie

Ceglane schody z kamienia naturalnego zbuduj się w ogrodzie

Ścieżka ogrodowa z drewnianymi panelami

Geometryczne drewniane schody-w ogrodzie- schody balustrady oświetlenie podłogowe

Zaprojektuj ścieżkę ogrodową układając pomysły na krajobraz ogrodu

Pomysł na klocek schodowy - indywidualny projekt w ogrodzie

Układanie schodów w ogrodzie teren-projekty-pomysły-kamienie-krajobraz

schody ogrodowe z kamienia-zbuduj-sam-rustykalne

schody ogrodowe kostka brukowa zaokrąglone krawędzie końcówki

Kamienny ogród skalny - stwórz schody w ogrodzie - soczysta roślina

zabawne oświetlenie podłogowe w stylu ogrodu

Schody w ogrodzie geometryczny projekt trawnika-nowoczesny

Zielony ogród schody-krajobraz lokalizacja nachylenie zrównoważone-idee

Nowoczesne drewniane schody nowoczesny geometryczny trawnik zielony

Zbuduj samodzielnie schody z kamienia naturalnego - kamyki Poziomy wysokości ścieżek w ogrodzie

Cięcie wiecznie zielonego żywopłotu – 23 fajne pomysły na projekt dla ogrodników hobbystów