Architektura krajobrazu

Najlepsze rośliny do zacienionego ogrodu

Stylowo udekoruj ogród małymi cieniami

Opublikowaliśmy już artykuł o roślinach odpornych na słońce i ciepło, mam nadzieję, że przeczytałeś go i zapamiętasz. Ale też takie Rośliny do ogrodu w cieniu Znalezienie tych, które dobrze radzą sobie w cieniu, może być trudnym wyzwaniem. Dzisiaj chcemy przedstawić Wam wybór najlepszych roślin doniczkowych, które sprawią, że Wasze tarasy, dziedzińce i patia będą wyglądać dobrze. Poniżej znajdują się niektóre z najlepszych roślin na zacienione obszary. Mam udane doświadczenia z takimi zakładami i mogę szczerze zagwarantować ich niezawodność. Innymi słowy, są to twardzi ludzie od roślin! Zacznijmy teraz!

Rośliny do ogrodu w cieniu – japońska wężowa broda

Wężowata broda kochająca rośliny w ogródkach

Niektórzy nazywają to „głównym produktem” współczesnych ogrodów. Dzięki ciemnym, długim liściom i nowoczesnej sylwetce ta solidna roślina jest często używana jako roślina okrywowa na zacienionych obszarach, jak pokazano poniżej. Japońska broda węża rośnie na wzgórzach, ale tworzy również cudowną zieloną teksturę na twoim podwórku lub w ogrodzie.

Odmiany karłowatych japońskiej brody węża można również wykorzystać do zwiększenia zainteresowania chodnikiem lub ścieżką ze stopniami. Po prostu wypełnij szczeliny i obserwuj, jak ta roślina szybko rośnie!

Broda japońskiego węża jest odporna na suszę i nie wymaga koszenia. Jednak nie rozprzestrzenia się szybko, więc jeśli chcesz uzyskać bujny wygląd (patrz poniżej), musisz posadzić te trawy blisko siebie.

Możesz tak pomyśleć Rośliny do ogrodu w cieniu nadają się tylko do podłoża? Zgadnij to jeszcze raz! Snakebeard może być również uprawiany w pojemnikach, zwłaszcza jeśli nie przelejesz go. Pomyśl o ławce z bloków żużlowych, którą pokazuję w tym poście. Posadziłem tę trawę, aby wypełnić donicę. Ta roślina może całkiem dobrze radzić sobie w słonecznych miejscach, ale naprawdę woli cień, przynajmniej w moim gorącym i wilgotnym ogrodzie. Przykład: broda japońskiego węża nie przetrwała po słonecznej stronie mojego tarasu!

Rośliny do ogrodu w cieniu – ziele mięty

Pomysły na rośliny doniczkowe w cieniu ogrodu

Ziele monety lub wąkrota to jedna z tych wspaniałych roślin, które dobrze rosną na słońcu, ale także w cieniu! Ta roślina okrywowa szybko rośnie i wytwarza piękne oliwkowo-zielone liście, które poprawią wygląd Twojego ogrodu.

Podobnie jak japońska broda węża, roślina ta rośnie obficie i doskonale nadaje się do przestrzeni między ostomi. Miętowe ziele wnosi intensywną, tak bardzo potrzebną puszkę zieleni i dodaje nieco kontrastu do szarości i beżu żwiru i kamienia.

Czy wiesz, że Mennica też się zawiesza? Wygląda pięknie, prawda! Użyj go, aby zwiększyć zainteresowanie pojemnikami na werandzie lub patio.

Jeden z kilku Rośliny do ogrodu w cieniu, które dobrze przetrwają gorące lato i mroźną zimę, gdzie mieszkam, to wisząca mięta. Zabieram wszystkie moje rośliny doniczkowe do domu, gdy na zewnątrz zamarza, ale jakoś kilka z nich nie zawsze może się doczekać końca sezonu zimowego. Ale wytrzymała mięta zawsze dobrze rośnie. Jeśli masz zacieniony, słoneczny lub niejednolity obszar na swoim patio, ta roślina jest idealnym rozwiązaniem. W rzeczywistości, ze względu na jego zdolność do rozwijania się w dowolnym miejscu, możesz ulec pokusie, aby go zlekceważyć. Ale nie zapomnij regularnie go podlewać, tak?

Rośliny do ogrodu w cieniu – konopie dziobowe

Granica ogrodowa małe podniesione łóżko z trawnikiem

Czy chcesz dodać trochę wysokości i dramatyzmu swojemu zacienionemu miejscu? Byłoby to możliwe z konopiami dziobowymi! Roślina ta jest popularnym wyborem w nowoczesnych domach, ta ciekawa strukturalnie roślina może dobrze rosnąć w miejscach o słabym oświetleniu, ale także w słonecznych warunkach, gdy pogoda nie robi się zbyt gorąca.

Zapewne widzieliście konopie dziobowe we wnętrzach komercyjnych, lobby bankowych i hotelowych. Ale to także świetna roślina doniczkowa. Ale z pewnością możesz cieszyć się nimi również na zewnątrz. Jak pokazano poniżej, roślina konopi dziobowych zapewnia wysokość tuż przy granicy.

A ponieważ dobrze rozwija się w cieniu, konopie dziobowe są idealne do doniczek i pojemników przy zewnętrznej ścianie domu, nawet jeśli jest przykryta dachem.

Osobiście nie mam jeszcze konopi w domu. Ale mam na myśli to, że to dobry wybór na patio iw ten weekend kupię kilka takich roślin. Kilka ważnych wskazówek: nigdy nie wylewaj tej rośliny! Niech konopie wyschną między podlewaniami. Ta roślina również uwielbia ciepłą pogodę. Gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 4 stopni, najlepiej umieścić tę roślinę w pomieszczeniu.

Rośliny do ogrodu w cieniu – miecz paproci

Taras pięknie ozdobi wejście do domu

Paproć mieczowa to pierwsza roślina doniczkowa, którą kupiliśmy z mężem jako panna młoda i pan młody do naszego domu! Teraz nadal stoi na naszym tarasie w idealnym cieniu. Pewnie widziałeś paproć mieczową na ganku! Cudownie, prawda? Rośliny te świetnie prezentują się w wiszących donicach!

Świetnie nadają się również do ustawiania schodów prowadzących do drzwi wejściowych, jak pokazano poniżej.

Paprocie mieczowe to charakterystyczne rośliny graniczne, które zapewniają bujny, pełny wygląd. Jak wspomniano wcześniej, rozwijają się w miejscach o słabym oświetleniu, ale potrzebują też wystarczającej ilości wilgoci. Zapewnienie im dużej ilości wody jest kluczem do ich wzrostu, ale upewnij się, że te rośliny nie otrzymują nadmiernej ilości wody.

Paprocie mieczowe mają tendencję do zwisania nad pojemnikami, nadając przestrzeni na zewnątrz silną prezencję. Lubię oglądać moją roślinę i cieszyć się jej widokiem, gdyż pełne ulistnienie jest ciekawym kontrastem dla smukłego kształtu kwietnika!

Rośliny do ogrodu w cieniuRóżne sukulenty

Pomysły na projektowanie ogrodu betonowa ścieżka żwirowa wiadro

Na koniec chcemy pokazać kilka sukulentów, zwłaszcza małych odmian, które są często uprawiane w nowoczesnych donicach. Tak, sukulenty kochają słońce. Ale mogą się również rozwijać na tarasach i werandach, jeśli te obszary nie są zbyt ciemne.

Wszyscy zawsze mówią o tym, jak łatwo jest dbać o te rośliny i jak nie można ich wyeliminować. Ale będę szczery, to nie do końca pasuje do mojego doświadczenia z sukulentami! Wielu zginęło pod moim niepokojem, pomimo całej mojej ostrożności przy podlewaniu. Ale w tej chwili nadal mam w ogrodzie trzy pojemniki z sukulentami, które jakoś przetrwały. Kocham ją i nie zrezygnuję z opieki nad nią. Kluczem jest tutaj wytrwałość. Ostatecznie musisz znaleźć odpowiednią kombinację światła, wody i gleby!

Pomijając moje studia osobiste, jasne jest, że sukulenty są idealne do nowoczesnych przestrzeni, w tym do zacienionych obszarów wewnętrznych. Pomocna wskazówka: bardzo ważne jest, aby gleba wyschła między podlewaniami. Wilgotne sukulenty są „nieszczęśliwe”, w ogóle nie mogą dobrze się rozwijać!

Posadź swoje sukulenty bezpośrednio w ziemi lub pielęgnuj je w pojemnikach. Polecam spróbować przesadzić je z pojemnika do podobnego obszaru. Być może zamierzasz tam posadzić sporo sukulentów. Jeśli roślina nie radzi sobie tam dobrze, spróbuj innej lokalizacji. Uzyskaj poradę od eksperta z lokalnej kwiaciarni na temat konkretnych odmian sukulentów, które najlepiej radzą sobie w cieniu. Nie ma nic lepszego niż wspaniałe skupisko sukulentów na nowoczesnym patio!

Jeśli mieszkasz w okolicy, w której wiewiórki są obfite, pamiętaj o następujących kwestiach: te małe zwierzęta mogą ulec pokusie zjedzenia twoich sukulentów. Przygotuj się więc na przeniesienie ich w mniej dostępne miejsce, jeśli to konieczne. A skoro mowa o zwierzętach, to nie mogę zapomnieć o zwierzakach! Jeśli masz zwierzęta, zrób trochę badań, aby upewnić się, że Twoje rośliny na zewnątrz są bezpieczne dla zwierząt domowych i małych dzieci. Tak, rośliny mogą być toksyczne dla żywych organizmów, jeśli zostaną połknięte. Ale przy odrobinie planowania możesz dokonać właściwego wyboru i wspaniale urozmaicić swoją przestrzeń na zewnątrz! Życzymy wielu przyjemnych godzin spędzonych z roślinami na zewnątrz!

Sukulenty w ogrodzie

Rośliny ogrodowe odcień balkonu

zacienione miejsca ogród taras kamienna podłoga

Flaga z mieczem przy ścieżce w ogrodzie

Krawędź ogrodu tworzy żwirową ścieżkę ogrodową

Ziele mięty

Tworzenie zacienionego ogrodu Porady Pomysły na sadzenie

Japońska broda węża

Broda węża tworzy pomysły na ścieżki ogrodowe

Konopie łukowe

Pomysły projektowe kochająca cień piaszczysta gleba