architektura

Rumah Miring: Dziwny dom w Dżakarcie jako krytyka otoczenia

spadzisty dom w Dżakarcie widok z zewnątrz

Spadzisty dom w środku symetrycznie zaaranżowanego miasta to zawsze ciekawy widok. Projekt autorstwa Budi Pradono Architects kontrastuje z typowymi domami o europejskim wyglądzie, które można zobaczyć w kompleksie mieszkalnym na południe od Dżakarty w Indonezji. Wysoki budynek o nazwie „Rumah Miring” ma być „symbolem antyestablishmentu”, a dzięki swojemu skośnemu kątowi i obfitym szklanym powierzchniom pełni funkcję wizualnej krytyki otoczenia.

Dziwny dom jako krytyka otoczenia

nowoczesny dom w Dżakarcie biały i szklany

Dom położony jest na działce o powierzchni 160 metrów kwadratowych (8 x 20 m) w dzielnicy Pondok Indah. Chociaż jest częścią zamkniętego osiedla, budynek ten znajduje się nad brzegiem niewielkiej rzeki, a po drugiej stronie rzeki znajdują się lokalne osady wiejskie. Pondok Indah w południowej Dżakarcie to dzielnica mieszkaniowa / kondominium, która została z powodzeniem zbudowana w latach 80. XX wieku. Od tego czasu Pondok Indah ma do tej pory status symboliczny. Posiadanie domu w okolicy było koniecznością dla niektórych posłów, którzy odnieśli największe sukcesy w Dżakarcie, a także niektórych celebrytów z innych regionów. Te symbole sukcesu można znaleźć na ogół w języku architektonicznym. Na przykład niektóre filary są podobne do tych we Włoszech czy Francji i wyglądają sztucznie. Więc właściciel domu chciał zniszczyć te symbole sukcesu i zbudować dziwny dom, który krytykuje swoje otoczenie.

spadzisty dom w stalowej ramie fasady Dżakarta

Antytezą wydaje się również kolor elewacji. Rumah Miring (Slanted House) sąsiaduje z domem indonezyjskiego muzyka Ahmada Dhaniego. Dom Dhani jest pomalowany na czarno, podczas gdy spadzisty dom jest cały biały.

Dom jest „przechylony” na przód ulicy

spadzisty dom model 3D architektury

Konstrukcja charakteryzuje się odsłoniętą, solidną stalową powłoką. Charakterystycznym elementem jest zauważalne pochylenie konstrukcji pod kątem 70° do przodu w stosunku do drogi. Stalowa konstrukcja powinna być teraz postrzegana jako symbol niestabilności, jako dekonstrukcja istniejącej sytuacji w okolicy.

spadzisty taras domu z kuchnią basenową w kolorze białym na wysoki połysk

Układ pomieszczeń również jest zgodny z nowym schematem. Parter, przeznaczony na rozrywkę i biesiadę, uzupełnia duży odkryty taras i przylegający do niego basen. Na pierwszym i drugim piętrze znajdują się pokoje prywatne, takie jak sypialnia główna, garderoba i łazienka główna. Dodatkowo najwyższy poziom, z którego roztacza się szeroki widok na okolicę, został zarezerwowany na salon i pokój gościnny.

Basen z kuchnią i wyspą ze stołkami barowymi

Łazienka o powierzchni 16 metrów kwadratowych jest odpowiedzią na panujący trend w miejskim stylu życia, w którym zazwyczaj spędza się w łazience więcej czasu. Użytkownicy chcą tu spędzać cichsze godziny, korzystając ze smartfonów, czytając gazetę lub korzystając z portali społecznościowych.

Rozłożony na trzech kondygnacjach budynek jest połączony wiszącymi schodami z białej wikliny. Projektanci wykorzystali również wiele roślin i drzew, aby wprowadzić do domu tropikalny klimat, jednocześnie tworząc subtelne przejście między wnętrzem a zewnętrzem.

Schody z cokołem pomalowane na biało drewniane deski basen

Uwierz, że budynek przyniesie pożądany efekt?

Czy architektura może być krytyką w swoim otoczeniu??

Czy architektura w sąsiedztwie może być antytezą??

Czy architektura może zdekonstruować fizyczny zakład??

Następnie zakwestionuj istotę życia?

duży zadaszony taras z kuchnią wszystko jest pochyłe

nowoczesna architektura zabudowy kuchennej o ciekawym designie pod kątem

Metalowe schody łączą trzy piętra

nowoczesny trawnik na antresoli, rośliny pnące i zieleń

Rośliny pnące wprowadzają naturę do domu

pochyły dom szklany widok z przodu nad dachami

spadzisty dom z przeszkleniami od podłogi do sufitu z widokiem na miasto

przestronna sypialnia z przeszklonym frontowym wyjściem na balkon przez przesuwane drzwi

Łazienka 16 m2 wanna wbudowana w kamień WC

Drzewa w architekturze integrują balkony z pięknym widokiem

Wylewka w sypialni przeszklenie od podłogi do sufitu

pochyła architektura domu kąt 70 stopni

spadzisty dom w rzucie przekroju Dżakarty

nowoczesny dom 3 kondygnacyjny plan frontu

Lokalizacja działki w dzielnicy Pondok Indah

0 basen na parterze z tarasem

1 piętro sypialnia 16 mkw łazienka

Plan architektoniczny na 2 piętrach

Możesz znaleźć więcej ciekawych projektów autorstwa Budi Pradono Architects na ich oficjalnej stronie internetowej!