architektura

Proces Shou-Sugi-Ban: zwęglenie drewna chroni fasadę

Zwęglający się drewniany proces konserwacji drewna elewacyjnego Shou Sugi Ban

Shou Sugi Ban to starożytna japońska technika wypalania stosowana do konserwacji drewna w naturalny sposób poprzez zwęglenie zewnętrznej warstwy. Proces ten umożliwia trwałe i prawie bezobsługowe elewacje. Kontrolowane zwęglenie nie tylko chroni elewację, ale daje również wiele korzyści estetycznych. Technologia podkreśla strukturę drewna i wydobywa piękno jego usłojenia.

Fasada z zwęglonego drewna Proces Shou Sugi Ban

Proces Shou Sugi Ban polega na pierwszym zwęgleniu drewna, a następnie schłodzeniu go, oczyszczeniu i rafinacji olejem. Podczas gdy cyprys japoński (Sugi) jest tradycyjnie używany, temu procesowi można również poddać wiele innych gatunków drewna – od cedru przez sosnę po drewno modrzewiowe. Shou-Sugi-Ban w dosłownym tłumaczeniu z japońskiego oznacza „spalić deski z drewna cedrowego”. Oprócz uszczelniania i konserwacji drewna, węgiel drzewny jest również skuteczny przeciwko termitom i szkodnikom oraz sprawia, że ​​materiał jest bardziej odporny na ogień. Szacuje się, że drewno może być bezobsługowe przez 80-100 lat…. i dłużej, jeśli jest ponownie zapieczętowany olejem.

zwęglona fasada Proces Shou Sugi Ban Japońska technologia wypalania betonowe kroki

Elegancka i niepowtarzalna elewacja z zwęglonego drewna ma niepowtarzalny urok. Odkryj fascynujące przykłady drewnianych fasad, zwęglonych w procesie Shou Sugi Ban.

Przykłady zwęglonej elewacji z drewna

zwęglona fasada kontrast ogród trawy ozdobne drzewa

Technika Shou Sugi Ban tworzy również piękne wizualnie efekty. Na przykład dom Shou Sugi Ban autorstwa „Schwartz and Architecture” jest renowacją i rozbudową istniejącego domu, który oferuje wspaniały widok z wysoko nad Doliną Krzemową. Zainspirowani otaczającym naturalnym krajobrazem i naturalnymi powierzchniami, takimi jak liście i kora po głazy, architekci zdecydowali się na projekt elewacji wykonany z zwęglonego drewna. W ten sposób piętrowy dom może być harmonijnie wkomponowany w jego naturalne otoczenie.

zwęglona elewacja kontrastowe trawy ozdobne beton

zwęglona fasada taras zielone drzewa meble wypoczynkowe

zwęglona fasada patio trawy ozdobne chodniki betonowe

Dom w Sutton, Quebec, Kanada

Elewacja z drewna modrzewiowego zwęglonego wystający dach

W innych projektach jedwabisty i lśniący wygląd zwęglonego drewna służy do tworzenia dramatycznych kontrastów. Ten dom na przykład zachwyca czarną fasadą, ale pokoje są jasne i przeważnie białe.

Fasada zwęglona drewniana podłoga do sufitu okna śnieg

Roy-Lawrence House znajduje się poza wioską Sutton, na wschód od Quebecu. Znajduje się na rozległej posiadłości, która jest bardzo ukształtowana przez spuściznę szwajcarskiej rodziny imigrantów, która przybyła do Kanady w latach 30. XX wieku. Do dziś okolice zdominowane są przez sielankowe krajobrazy, kultowe szwajcarskie chalety i inne podobne budowle, które przez lata zawsze były budowane z nutką nostalgii.

zwęglony dach kontrastowy z drewna niepoddanego obróbce

Szwajcarska chata, która w jakiś sposób reprezentuje zagubiony ideał wiejskiego życia, stała się punktem wyjścia do koncepcyjnego rozwoju domu. Klasyczny alpejski domek składa się z solidnej kamiennej podstawy, fasady z litego drewna i dwuspadowego dachu z szerokim zwisem dachu. Celem było współczesne zinterpretowanie tych tradycyjnych elementów. Rezultat wygląda jak kompozycja trzech ułożonych na sobie elementów: solidny betonowy fundament zakotwiczony w skalistym podłożu, duże panoramiczne okna i wyrazista konstrukcja dachu wystająca nad wjazdem do garażu.

Fasada zwęglonego i niepoddanego obróbce kontrast drewna

Układ wnętrz został zaprojektowany zgodnie z bardzo prostymi zasadami orientacji geograficznej i opierał się głównie na sterowaniu naturalnym oświetleniem oraz panoramicznym widoku krajobrazu od strony południowo-zachodniej. Od strony północno-wschodniej długa drewniana ściana biegnie ścieżką, która prowadzi gościa do głównego wejścia. Dostęp ten uczestniczy w procesach odkrywania i wejścia, które są inscenizowane z zamiarem powolnego odsłaniania niezwykłych walorów miejsca. W pełni przeszklony dziedziniec wewnętrzny daje właścicielom możliwość doświadczenia uprzywilejowanego kontaktu z górą.

Kontrastuje różne rodzaje kolorów drewna, duże przeszklenia

Zwęglona chata w Chile 

Zwęglone drewno Shou Sugi Ban Technique Pavilion Nature

Dodatkową zaletą zwęglonych fasad drewnianych jest to, że nie są wymagane żadne chemiczne środki do konserwacji drewna, farby czy bejce. Ta chata, na przykład, wykorzystuje tę technologię w ramach prośby klienta o dom wolny od produktów chemicznych. Deski zostały zwęglone na miejscu zgodnie z tradycyjnymi instrukcjami.

Zwęglona drewniana fasada pawilonu leśnego krajobrazu

W przeciwieństwie do otwartego krajobrazu chata oferuje schronienie dla dwojga. Okno otacza majestatyczne góry i wpuszcza światło dzienne. Krajobraz oddaje melancholię i determinuje atmosferę w chacie.

Zwęglone drewno japońska fasada wypalania

Houtskelet Gebouw w Amsterdamie, Holandia

zwęglona fasada z drewna wąskie paski okienne domu

Houtskelet Gebouw w Amsterdamie, w Holandii, jest zbudowany w całości z materiałów nadających się do recyklingu lub kompostowania i jest pierwszym domem w Holandii, który ma dwa pozwolenia na budowę domu pasywnego – jedno na projekt, a drugie na wynik. ZwartHout we współpracy z architektami FARO zaprojektował dom w zabudowie szeregowej w oparciu o zasadę Cradle to Cradle – czyli cykliczne korzystanie z zasobów.

Fasada zwęglone drewno pomarańczowe lakierowane kontrasty okienne

Elewacja ze zwęglonego drewna nie wydaje się nie na miejscu pośrodku szeregowych domów, ale tworzy harmonijny duet ze współczesną czerwoną fasadą po lewej stronie. Jasne pomarańczowe deski dodają również trochę koloru. Tworzy to fantastyczną kompozycję kolorystyczną jasnych i ciemnych odcieni drewna.

Fasada zwęglonego drewna turbina wiatrowa

Dwa białe okna wysuwają się na pierwszy plan na tle ciemnej elewacji, a także harmonizują optycznie z turbiną wiatrową wystającą ponad taras na dachu. Domowa turbina wiatrowa to jeden ze sposobów na samowystarczalność domu. Turbiny wiatrowe są również dobrym dodatkiem do systemów słonecznych i są szczególnie przydatne w krótkie zimowe dni lub przy złej pogodzie.

wąska fasada tarasowa zwęglone drewno pergola

Fasada zwęglonego drewna Okno procesu Shou Sugi Ban

zwęglone drewno wnętrze sufit pnia drzewa architektura

Gui House w Izumo, Shimane, Japonia

Jedwabne drewno Japońska technika wypalania Ochrona drewna Yakisugi

Lokalizacja projektu znajduje się na poziomie Izumo. Wykonany jest z piasku, który płynie od rzeki Hii do jeziora Shinji i od rzeki Kobe do Morza Japońskiego. Miasto Izumo jest znane jako dzielnica produkująca ryż w prefekturze Shimane, charakteryzująca się lasami chroniącymi przed wiatrem Tsujimatsu, gdzie otwarte równiny są niezwykłe. Północno-zachodnią granicę stanowiska o powierzchni 100 tsubo (330 metrów kwadratowych) wysadzają drzewa z rodzaju Juniperus (jałowiec). Naprzeciwko drogi piękny widok na okolicę.

Kontrolowane zwęglanie drewna jedwabnego Yakisugi

Mieszka tu para po trzydziestce. Ponieważ jest to niewielki dom o łącznej powierzchni ok. 20 tsubo (66 mkw), plan piętra jest zorganizowany na otwartym poziomie. Duże przesuwne okna w salonie znajdują się 90 cm nad podłogą, aby chronić prywatność mieszkańców, a jednocześnie oferują widok na otaczający krajobraz.

Jedwabna fasada z drewna zwęglonego, okno przesuwne chroniące drewno,

Drogowe zielone pola żywopłotowe

obraz okno okno przesuwne drewniana podłoga salon