architektura

Ekologiczne zielone dachy – czy zielone dachy to przyszłość?

zielone dachy zielone dachy metropolia w Nowym Jorku drapacze chmur

Trudno powiedzieć dokładnie od kiedy pojawiły się zielone dachy: oscylują między ekofantazją a ekorozwiązaniem, ale to podobno zaskakujące, a jednak przyjazne dla środowiska zielone dachy zawsze podawany w Europie i Ameryce Północnej. Ale pamiętam bardzo szczególny projekt i technologię, cudowny cud zbudowany w 2008 roku na szczycie Kalifornijskiej Akademii Nauk w San Francisco. Od tego czasu minęło trochę czasu, a projekt zielonego dachu ewoluował.

Ekologiczne zielone dachy – zielone dachy mają również zalety finansowe

Stwórz własny zielony dach Weź pod uwagę nachylenie dachu

Zielone dachy okazały się naturalnie odpowiednie i całkiem odpowiednie dla wielu budynków użyteczności publicznej, dzięki ich dużym zaletom ekologicznym i finansowym, takim jak efektywność energetyczna, bezpieczeństwo burzowe i wodne, ochrona przed hałasem. W tej kolejności nie możemy zapomnieć o ptakach i innych małych, nieszkodliwych stworzeniach, które żyją na zielonych dachach. Dlatego obecnie obowiązują stałe zasady dotyczące „ekstensywnych” ekologicznych projektów zielonych dachów: roślinność powinna rosnąć na płaskiej (od 7,5 cm do 15 cm) warstwie lekkiej gleby w specjalnym systemie mocowania, na wodoodpornej membranie. Takie projekty są dobre dla środowiska, dodają uroku naszemu bliskiemu otoczeniu i wzbudzają większe zainteresowanie ogrodnictwem. Dzięki ich realizacji, nawet przy ograniczonych zasobach finansowych, masz większą swobodę projektowania i dlatego przy rosnącej liczbie zielonych dachów pojawiają się niespodzianki, innowacyjne pomysły i wspaniałe poczucie eksperymentowania i dużo zabawy!

Czy chciałbyś rzucić okiem na kilka przykładów ekologicznych zielonych dachów??

Zielony dach budynek publiczny ogród zielony dach

Tutaj są one specjalnie wybrane dla Ciebie: na przykład w Phoenix architekt krajobrazu Steve Martino stworzył zabawną koncepcję. Kaktus z opuncji na grubej na trzy cale podłodze z rodzimego granitu, na niskim, płaskim, stalowym dachu. W lasach Waszyngtońskiego Półwyspu Olimpijskiego architekt Roy Hellwig z firmy Sequim również pracował z lokalnymi materiałami. W rzeczywistości jest to odejście od typowych roślin przyziemnych. Swoje mieszkanie pokrył mchami, porostami, paprociami. Są to głównie epifity (systemy powietrzne), które wymagają gleb glebowych. Na przykład lekki dach wymaga minimalnej konserwacji i wygląda tak, jakby był połączony z ziemią, jak w filmach „Domy hobbitów” i „Władca pierścieni”. Dla tych, którzy chcą podobnego wyglądu, Hellwig zaprojektował łatwą w montażu matę w połączeniu z epifitycznym ekosystemem, który przykleja się do prawie każdego dachu lub ściany. Obecnie pracuje nad podobnym systemem dla klimatu subtropikalnego.

Ekologiczne zielone dachy do własnego domu

Zielony dach Nowy Jork zielone dachy budynek powyżej

Wielu projektantów stosuje inną możliwą metodę pracy dla zielonych dachów. Bierzesz różne rodzaje roślin i mieszasz paletę roślin na dachach. Jednym z takich przykładów jest hrabstwo Sonoma w Kalifornii, zaprojektowane przez Kevina Falkersona i Kerrie Lee Cole. Ten projekt dachu pokazuje zaskakującą różnorodność roślin. Na 300 metrowym dachu domu użyto dziewięciu rodzajów rozchodnika, rodzajów roślin przyciągających motyle – goździków wieloletnich (dianthus) i kwiatów płomienistych (floks) – wszystko to widoczne z górnych pięter domu.

Ogród na dachu architekta Michaela Van Valkenburgha, znajdujący się na szczycie jego mieszkania w Waszyngtonie, może służyć jako wzór do projektowania zielonych dachów. Przestrzeń mieszkalna o powierzchni 270 m2 znajduje się na dwóch poziomach. Na jednym poziomie zastosowano rośliny niskie (zwłaszcza gatunki Sedum); drugi poziom zawiera mieszankę gatunków rozchodników z wyższymi, odpornymi na suszę trawami i bylinami, które wymagają głębszego podłoża glebowego. Po sześciu latach wymierne wyniki są już oczywiste: zielone dachy zatrzymały 77 procent ilości opadów, które spadły w pierwszym okresie zbierania danych, a temperatury były zdumiewająco niższe średnio o 14 stopni niż konwencjonalne czarne dachy na sąsiednich budynkach.

Zielone dachy są skomplikowane i drogie w montażu

Pomysły na zielone dachy projekty nowoczesnej architektury

Jeśli chcesz zdecydować się na zielony dach w swoim domu, zdecydowanie powinieneś zwrócić się do architekta krajobrazu lub projektanta. Potrzebujesz kogoś, kto specjalizuje się w tej dziedzinie, kogoś, kto dobrze zna wymagania budowlane, systemy mocowania, zasady odwadniania, warunki lokalne, gatunki roślin i pielęgnację.

Koszt zielonego dachu jest około dwa do czterech razy wyższy niż koszt budowy zwykłego dachu. Zanim zaczniesz projekt budowlany, musisz ponownie obliczyć swoje finanse.

Wybierz rośliny na zielony dach

Zielony dach nowoczesny budynek użyteczności publicznej w architekturze

Wybór roślin na zielone dachy w naturalny sposób zależy od lokalnych warunków. Generalnie systemy dachowe muszą być odporne na warunki atmosferyczne, może być tam gorąco, sucho i bardzo wietrznie. Nasiona mogą zostać zdmuchnięte przez wiatr i nadal atakowane przez ptaki. Potrzeby nawadniania są większe w regionach południowych. Ed Snodgrass – wybitny amerykański projektant ogrodów ma już spore doświadczenie z zielonymi dachami, „zaprojektował zielone” już ponad 100 domów. Wybiera głównie nisko rosnące gatunki rozchodnika, ponieważ są odporne i dobrze nadają się na zielony dach. Mówi: „Sedum tracą tylko jedną czwartą swojej objętości wody w porównaniu z innymi roślinami.” Poleca również inne odporne sukulenty, takie jak korzeń dachowy (Sempervivum), talinum, rojnik frędzlowy (Jovibarba) i delosperma. Aby uzyskać kolorowe akcenty lub urozmaiconą fakturę i wysokość, możesz wypróbować byliny, takie jak goździki (dianthus), kwiaty płomieniste (floks), dzwonek, pięciornik srebrzysty (potentilla), krwawnik pospolity (achillea) i fiołki (altówka) lub z małymi roślinami bulwiastymi jak piżmoszczur ( Muscari) i krokus. Warzywa oczywiście nie spisują się dobrze na dachu, ponieważ wymagają zbyt dużej ilości wody i żyznej, głębokiej gleby.

Chcesz zamontować zielony dach? Zacznij mały

Rozpocznij małe zielone dachy Posadź dach szopy ogrodowej

Czy chcesz również poznać możliwości zielonych dachów? Ed Snodgrass sugeruje, abyś zaczął od budy dla psa lub karmnika dla ptaków. „To zrobi dobry pierwszy krok, poznając ograniczenia i możliwości uprawy roślin w tak płytkiej przestrzeni korzeniowej” – mówi. A potem nie ma już odwrotu, droga prowadzi tylko w górę, na dach!

Ekologiczny zielony dach – taras na dachu z ogrodem

Zielone dachy w dużych miastach Ogrody dachowe Zielone dachy

Ekologiczne zielone dachy – do tego idealnie nadają się budynki z płaskim dachem

Zielony dach płaski dach budynek nowoczesne projekty budowlane

Obecnie sadzi się budynki przemysłowe, dawne fabryki, a nawet budynki mieszkalne

Ekstensywne wykorzystanie zielonego dachu na powierzchni dachu Koszty zielonego dachu

Bez problemu można sadzić nawet dachy jednospadowe

Dachy zielone Dachy dwuspadowe Dachy ekstensywne Przykłady

Ekologiczna alternatywa – park na dachu

Zielone dachy Ogrody dachowe obsadzone budynkami