architektura

Budowa domu z betonu – inspirujące trendy projektowe i nowoczesna architektura

kompaktowy domek z basenem bez okien i roślin na zewnątrz

Wydaje się, że wiele osób nadal woli budować swoje domy z drewna i cegły. Jednak nowe trendy mają na celu zakwestionowanie status quo budownictwa betonowego na całym świecie. Najnowszym hitem w branży wydaje się być budowa nowoczesnych domów betonowych z wykorzystaniem bloczków betonowych lub betonu licowego. Prefabrykowane moduły pozwalają zbudować betonowy dom i konstruować ściany i inne części domu tak, jakbyś bawił się klockami Lego. Możesz więc wykorzystać ten materiał budowlany na wiele różnych sposobów, aby stworzyć bardzo interesujące projekty. Ponadto, ze względu na różne postępy w przemyśle cementowym, beton stał się również bardzo zrównoważonym materiałem dla środowiska.

Budowa nowoczesnego domu betonowego – przykłady z architektury

młoda para siedzi w salonie betonowego domu z trawnikiem i przesuwanymi szklanymi drzwiami

Tak więc beton jest niezwykle trwałym, wszechstronnym i zrównoważonym materiałem budowlanym, jak widać na poniższych przykładach. Jako wytrzymały materiał może wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe, a jako materiał pozbawiony porów jest również łatwy w utrzymaniu. Charakteryzuje się doskonałą masą termiczną, co zmniejsza zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie. W porównaniu z innymi materiałami beton wymaga również mniej energii do produkcji i ma niską emisję CO2.

imponujący minimalistyczny design z basenem na suficie betonowego domu

Zapomnij o uprzedzeniach – beton potrafi znacznie więcej niż tylko tworzyć rażące, funkcjonalne struktury. Przy odrobinie kreatywności ten niedoceniany i niedrogi materiał budowlany może tworzyć cuda architektury, które poprawiają współczesne życie. Wejdź do fascynującego świata konstrukcji betonowych i przyjrzyj się jej zaletom, ponieważ materiał nie jest zimny. Jeśli więc chcesz zbudować dom z betonu i jesteś fanem minimalistycznej architektury, możesz zainspirować się niektórymi z naszych sugestii wykonanych z surowego, wszechstronnego materiału.

Dom 0,82 we Francji

betonowy dom o nazwie maison 0 82 autorstwa pascual architecte architecte we francji

Ta nowoczesna willa na południu Francji łączy teksturowany beton i ciepłe drewno. W ten sposób architekci stworzyli harmonię pomiędzy domem a jego otoczeniem. Znaczną część planu poświęcono zadaszonemu betonowemu tarasowi, który jest łatwo dostępny przez sięgające od podłogi do sufitu okna w salonie. Okrągły świetlik wbudowany w zadaszenie tarasu umożliwia mieszkańcom spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, chroniąc się przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Otwiera również salon i kuchnię na naturalne światło dzienne, co jest szczególnie korzystne w ciemniejszych miesiącach zimowych.

wnętrze domu 0 82 z regałem z drewna, marmurowym stołem, betonowym sufitem i dużymi oknami

Zaprojektowany przez Pascual Architecte, ta wyjątkowa cecha nadaje domowi nieoczekiwany zwrot i podkreśla jego nowoczesny, minimalistyczny charakter. Gdybyś miał zbudować taki betonowy dom, zbyt często kojarzyłbyś go z ciemnymi i ciężkimi pokojami, ale tutaj wyłożony drewnem betonowy sufit, białe ściany z gipsu i neutralne meble tworzą wrażenie lekkości. Imponujący projekt został zrealizowany przy rozsądnym budżecie wynoszącym zaledwie 425 000 euro.

Zbuduj dom z betonu – Dom na farmie w Australii

Zbuduj betonowy dom w Australii z widokiem na morze i niekończącymi się trawnikami

Architekci stworzyli ten bardzo wyeksponowany dom z widokiem na morze z grubymi betonowymi ścianami wspartymi na stalowej ramie. Kanciasta betonowa konstrukcja ze skośnymi ścianami zewnętrznymi została wybrana ze względu na jej trwałość i odporność na erozję i wspaniale komponuje się z pagórkowatym krajobrazem wiejskim. Dodanie szklanych szyb od podłogi do sufitu tworzy również interakcję między obszarami wewnętrznymi i zewnętrznymi i zapewnia panoramiczny widok na morze. Projektanci stworzyli centralny dziedziniec, odkryty basen i filary nośne na zewnątrz w różnych kolorach, fakturach i powierzchniach wykonanych z betonu.

nowocześnie zaprojektowany salon z drewnianymi ścianami, szklanymi przesuwanymi drzwiami i betonową podłogą

Wewnątrz pomieszczenie podkreśla minimalistyczną estetykę poprzez zastosowanie betonu, zwietrzałego drewna liściastego i szkła jako głównych elementów. Zbudowane przez Join Constructions, polerowane podłogi betonowe tworzą gładką powierzchnię, która rozjaśnia wnętrze, a przesuwne szklane drzwi umożliwiają dostęp do strefy basenu. Otwarta kuchnia/jadalnia z jasnym betonowym sufitem elegancko opada w kierunku morza, a połączenie polerowanego betonu i drewnianych mebli podkreśla ogólną czystość nieruchomości. Kolejne przeszklenie o pełnej długości otwiera kuchnię na betonowy taras.

Tak zwany dom jeździecki w Argentynie

nowoczesny dom z drewnianą fasadą i betonem w środku lasu w meksyku

Ten parterowy betonowy dom na wybrzeżu Costa Esmeralda został zaprojektowany przez firmę architektoniczną Luciano Kruk w Buenos Aires i łączy drewno-beton z drewnem, szklanymi szybami i metalową ramą, aby stworzyć szybko zbudowany dom, który jest tak niedrogi i piękny, jak to tylko możliwe. Ramy okienne z poczerniałego drewna i aluminium w kolorze brązu zacierają linie między domem a otaczającym go lasem akacjowym, podczas gdy teksturowane ściany z betonu zmiękczają ogólne wrażenie, a podłogi z jasnego betonu tworzą czystą estetykę.

otwarty salon z kominkiem i designerskimi krzesłami z betonową podłogą i sufitem

Centralny piec opalany drewnem w otwartym salonie jest również przytulnym miejscem na zimowe miesiące. Główna sypialnia dysponuje łazienką, salą do jogi i prywatnym tarasem. Szafa betonowa w zabudowie to również stylowe rozwiązanie do przechowywania. Dodatkowe meble betonowe można znaleźć w kuchni, w skład której wchodzi blat i stół jadalny z industrialnego materiału.

Casa Vila Matilde w Brazylii

wewnętrzny dziedziniec domu wykonany z bloczków betonowych z zaparkowanym samochodem retro

Ten kompaktowy, nowoczesny dom został zaprojektowany przez architektów Terra e Tuma dla starszej pani. Mieszka we wspólnocie Vila Matilde w São Paulo w Brazylii. Ze względu na ograniczony budżet zespół wykorzystał niedrogie bloki i płyty betonowe jako główny materiał budowlany do budowy tego domu na szczególnie ciasnej przestrzeni. Wewnątrz wąskiego budynku na parterze znajduje się salon, kuchnia, łazienka i sypialnia główna.

ekonomiczne zalety betonu jako budulca do salonów z kanapami i fotelami

Jasnoszare betonowe ściany tworzą czystą i nowoczesną estetykę, a wylane betonowe podłogi odbijają naturalne światło, rozjaśniają i podkreślają coś, co w innym przypadku byłoby ciemną i ciasną przestrzenią. Mały zielony wewnętrzny dziedziniec oferuje również mile widziane światło, wentylację i prywatny zacieniony obszar dla mieszkańców, którzy mogą w ten sposób cieszyć się naturą. Na piętrze znajduje się również pokój gościnny oraz taras na dachu, na którym obecnie znajduje się kwitnący ogród warzywny.

Dom zmianowy w Korei Południowej

Zbuduj dom warstwowy z betonu dom podobny do kremowego ciasta z małymi oknami i ogrodem

Dwupiętrowy dom na zielonych obrzeżach Icheon w Korei Południowej udowadnia swoją uderzającą fasadą w paski, że można używać betonu w zabawny i kreatywny sposób. Ta wyjątkowa rezydencja o powierzchni 2239 metrów kwadratowych jest dziełem nowatorskich architektów STPMJ. Fascynujący efekt kremowego ciasta został osiągnięty dzięki wielu technikom, w tym optymalizacji stosunku wodno-cementowego i ilości pigmentu użytego w betonie.

minimalistyczny pokój z drewnianą podłogą i białymi ścianami oraz oświetleniem klatki schodowej i sufitowej

W procesie, który trwał 22 dni, betoniarki ostrożnie wylewały wzorzyste ściany, używając każdego dnia innej mieszanki. Ustawione pod kątem prostym oddzielne, dwupiętrowe budynki posiadłości mogą pomieścić do trzech rodzin jednocześnie. Szklane drzwi przesuwne od podłogi do sufitu oraz przestronny kamienny taras wzmacniają relację między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną. Białe powierzchnie i drewniane podłogi oddają prostotę budynku.

Budowa domu z betonu – Dom R we Włoszech

szara elewacja zewnętrzna domu wakacyjnego ze spadzistym dachem w naturze

Ten kompaktowy dom w Valdere w północnych Włoszech został zaprojektowany dla pary, która chce zbudować niedrogi dom wakacyjny. Dach nachylony pod kątem 45 stopni wznosi się w górę w kierunku najwyższych narożników i tworzy na poddaszu dwa miejsca do spania. Architekci jako materiał budowlany wybrali żelbet, co przyczyniło się do dalszego obniżenia kosztów. Zespół celowo wyeksponował betonowe ściany wewnątrz, a polerowane betonowe podłogi pomagają rozprowadzić światło w przeważającej części otwartej przestrzeni.

Duży otwarty salon z drewnianym stołem i żółtymi krzesłami w betonowym domu

Podwójny wysoki sufit w salonie podkreśla długość i proporcje oraz tworzy lekkie i przewiewne otoczenie na niewielkiej przestrzeni. Drewniane okna i przesuwne szklane drzwi wpuszczają światło słoneczne i zapewniają dostęp do prywatnego dziedzińca. Elementy z litego drewna w kuchni, salonie i łazience tworzą połączenie domu z otaczającym go leśnym krajobrazem. W ten sposób zmiękczasz chłodne betonowe ściany i podłogi. Dom zaprojektowany przez 35a Studio posiada również dwie części sypialne na antresoli, z których oba wychodzą na salon. Obfitość naturalnego światła odfiltrowuje każde pomieszczenie z niewielką pomocą dobrze zaprojektowanych świetlików.

Dom mamusi w Portugalii

minimalistyczny dom z białą fasadą i dużymi oknami drzewo w wieczornym świetle

Wierzcie lub nie, ale ten dom w pobliżu Porto został zbudowany za mniej niż 102 000 euro. Mając na uwadze zadanie zbudowania domu jednorodzinnego przy ograniczonym budżecie, architekt zdecydował się zbudować prosty prostopadłościenny budynek z betonu jako materiału budowlanego. W ten sposób architekt był w stanie obniżyć koszty konstrukcyjne. Aby zmieścić się w budżecie projektu, wnętrze nieruchomości zostało wyposażone w proste materiały, na które składają się surowe płyty betonowe i drewniane meble.

designerska kuchnia z białą wyspą kuchenną w połączeniu drewna i betonu

Proste, przeszklone powierzchnie sięgające od podłogi do sufitu w salonie, kuchni i sypialniach wpuszczają światło, podczas gdy Ty cieszysz się widokiem na ogród. Decyzja o jasnym, otwartym układzie stworzyła iluzję znacznie większej przestrzeni na zwartej działce, ale ukryte miejsca, takie jak wyspa kuchenna i bar śniadaniowy, zostały zaprojektowane z myślą o przytulnej, rodzinnej atmosferze. Nieruchomość zaprojektowana przez NOARQ posiada trzy sypialnie, apartament główny i dwa mniejsze pokoje. Wszystkie sypialnie zostały minimalistycznie zaprojektowane z surowymi betonowymi ścianami i drewnianymi podłogami. Tafle szkła w drewnianej ramie podkreślają betonowe ściany i pozwalają na zalanie każdego pomieszczenia światłem dziennym.

Dom Kontum w Wietnamie

kontum domu z elewacją z prześwitujących bloczków betonowych oraz podjazdem i spadzistym dachem

Ten parterowy dom w Wietnamie został zbudowany z betonowych bloków, które zostały uformowane i wylane przez właścicieli. Opłacalne rozwiązanie oszczędzania energii zostało stworzone przez zbudowanie perforowanej elewacji betonowej, która wentyluje nieruchomość i utrzymuje jej chłód w słonecznym klimacie Wietnamu. Otwarty salon i kuchnia z przodu nieruchomości zapewniają stylowe, inspirowane industrialem przestrzenie mieszkalne. Perforowany beton tworzy zabawne wzory światła i cienia na ścianach, a polerowana betonowa podłoga pomaga odbijać światło w pomieszczeniu.

inspirujący projekt do wnętrz z posadzką betonową, zabudowaną kuchnią i ścianką działową z drewna

Nieruchomość ma tylko 246 metrów kwadratowych i oferuje wiele sprytnych funkcji na niewielkiej przestrzeni. Wykorzystując ponad 1300 kwadratowych betonowych bloków, geometryczny ekran z przodu domu otacza ścianę okien. Mieszkańcy mogą je otworzyć, aby przez główny salon wpadał chłodny powiew. Było to więc szczególnie ważne dla Khuon Studio, biorąc pod uwagę tropikalne położenie domu, które cierpi z powodu silnego nasłonecznienia.

Casa Caja w Meksyku

dom pudełkowy casa caja w meksyku kompaktowa konstrukcja z niedrogim budownictwem betonowym domu

Dzięki pomocy S-AR Architects i projektu mieszkaniowego Comunidad Vitex pięcioosobowa rodzina z Monterrey w Meksyku w końcu spełniła swoje marzenie o posiadaniu pierwszego domu. Dwupiętrowy dom zbudowany z bloczków betonowych był tani i stylowy w budowie. La Casa Caja lub „Box House” składa się z szeregu struktur przypominających pudełko, które są starannie rozcięte obok siebie i jedna nad drugą. Centralne pudełko oferuje otwartą część dzienną i jadalnię z odsłoniętymi kamiennymi ścianami i betonowymi podłogami.

tanio wybudowany dom z minimalistycznym salonem i ścianami z bloczków betonowych

Więc jeśli budujesz taki betonowy dom, nie może to być tylko niedrogi materiał budowlany. Materiał budowlany pomaga również utrzymać chłód w domu w czasie upałów. Duże tafle szkła tworzą iluzję przestronności, a jednocześnie pozwalają na dopływ światła do strefy dziennej. Pomoc charytatywna i budowa przez lokalną społeczność obniżyły całkowity koszt budowy Casa Caja do 9 000 EUR, czyniąc ten dom niezwykle opłacalnym projektem, który może utorować drogę dla niedrogich projektów mieszkaniowych w przyszłości.

Budowa domu z betonu – Stamp House w Australii

futurystyczny projekt dla architektury z betonowym budynkiem domu nad jeziorem w środku lasu

Na pierwszy rzut oka Dom Pieczęci wygląda, jakby unosił się na tafli jeziora. W rzeczywistości betonowa rezydencja z innego świata wystaje z krawędzi wybrzeża, tworząc ostateczną iluzję optyczną. Z charakterystyczną, wciętą fasadą, nieruchomość przypomina swoją imiennika. Jest to szczególnie odpowiednie, ponieważ dom został zbudowany dla kolekcjonera znaczków. Chociaż architektura jest dość niesamowita, futurystyczny projekt ma również praktyczną funkcję. Solidny betonowy dom został zbudowany, aby wytrzymać silne cyklony w okolicy. Jednocześnie samonośna konstrukcja minimalizuje również skutki powodzi.

Odkryty basen w stemplarze z wykwintnym betonowym projektem

Równie imponujące jest wnętrze domu zaprojektowanego przez Wright Architects. Duży salon na otwartym planie mieści kuchnię, jadalnię, salon i salę fitness. W ten sposób wszystkie te pomieszczenia są chronione pod sklepieniem z betonowych belek. Sypialnie otaczają ten obszar w zacisznych skrzydłach i zapewniają prywatne przestrzenie do relaksu i spania. Rezydencja jest całkowicie poza siecią. Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną, a system wodny przetwarza wodę pitną. Jednak ulubionym elementem musi być basen, który znajduje się na dziedzińcu.