architektura

10 typowych błędów w planowaniu domu, których należy unikać

budowa domu w planowaniu najczęstszych błędów unikaj elewacji

Budujesz swój wymarzony dom i wszystko dobrze zaplanowałeś, a przynajmniej tak myślisz. Przemyślałeś już każdy szczegół? Małe budżety i złe planowanie mogą prowadzić do katastrofalnych błędów. Planując dom musisz spojrzeć na projekt pod wieloma kątami. Musisz spojrzeć na swój styl życia teraz i w przyszłości. Zastanów się nad planowaniem rodziny – czy Twoja rodzina się powiększy? A może twoje dzieci wkrótce opuszczą gniazdo? Czy regularnie masz nocujących gości? Złe decyzje projektowe mogą sprawić, że Twój dom będzie nie tylko niewygodny, ale wręcz niezdrowy. Przyjrzyjmy się razem 10 typowym błędom, których możesz uniknąć.

1. Technologia ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w planowaniu budowy domów

planowanie budowy domu instalacje hvac klimatyzacja wentylacja ogrzewanie

Złe planowanie tutaj może prowadzić do problemów z wilgocią i pleśnią. Należy również wziąć pod uwagę wielkość roślin. Jeśli są za małe, nie są w stanie skutecznie schłodzić i ogrzać domu. Pożałujesz tego w mroźną zimę i gorące letnie miesiące. I odwrotnie, ci, którzy są zbyt wysocy, zużywają zbyt dużo energii.

2. Błąd w Planowanie budowy domu – Złe planowanie otwartej przestrzeni

budowa domu plan przestrzeni dobrze zbuduj nisze szafa

Planowanie i projektowanie przestrzeni mają kluczowe znaczenie. Konieczna jest wystarczająca ilość miejsca do przechowywania, ale zwróć uwagę na to, gdzie to planujesz. Czy naprawdę potrzebujesz dużej garderoby, czy można ją wbudować we wnękę w sypialni? Zwróć uwagę na to, gdzie zostaną umieszczone szafki. Czy chcesz mieć szafę na zimowe płaszcze w przedpokoju, czy możesz trzymać je w szafie w sypialni??

3. Złe ogólne planowanie

projektowanie domów projektowanie architektury superior

Projektując swój nowy dom, należy wziąć pod uwagę swój styl życia i nawyki. Jak długo planujesz mieszkać w tym domu? Czy musisz zaplanować bezpieczeństwo w domu dla małych dzieci? A może musisz pomyśleć o swoich potrzebach w późniejszym życiu, kiedy osiągniesz wiek emerytalny? Pomyśl z wyprzedzeniem, długoterminowo, czego będziesz potrzebować w przyszłości.

4. Słabo oświetlone pomieszczenia

budowa domu naturalne światło dzienne okna od podłogi do sufitu

Lampy i gniazdka powinny być dostępne wszędzie. A także okna – jak największe w każdym pokoju. Jeśli to możliwe, światło naturalne powinno być głównym źródłem światła. Pomyśl o budowie świetlików.

5. Niewykorzystane przestrzenie

planowanie budowy domu mało używane pomieszczenia unikaj siłowni

Projekt sali zabaw lub siłowni brzmi kusząco, ale czy naprawdę zamierzasz wykorzystać tę przestrzeń? Na co przyda się sala fitness, w której bieżnia służy jako wieszak na ubrania? Zamiast tego zaplanuj domowe biuro, które może służyć jako pokój gościnny.

6. Planowanie pralni

planowanie budowy domu pralnia sprzęt do zabudowy tapeta motywy kwiatowe

Pralnia z pralką i suszarką powinna znajdować się stosunkowo blisko sypialni. Preferujemy pralnię na piętrze, ale wielu planuje zrobić to w piwnicy. To indywidualna decyzja.

7. Planowanie sypialni

planowanie budowy domu sypialnia kolory pozycji łóżka

Sypialnia musi znajdować się jak najdalej od hałasu i ruchu ulicznego. Sypialnia nie powinna znajdować się w pobliżu garażu ani nad nim, jeśli chcesz spać spokojnie. Jeśli Twój dom jest parterowy, sypialnię najlepiej zaplanować na końcu domu, z dala od garażu. W idealnej sytuacji sypialnia nie powinna dzielić ściany z centralną częścią dzienną.

8. Kuchnia w domu

planowanie budowy domu kuchnia biały dom na wsi wyposażenie vintage

Co zrobić, jeśli masz ręce pełne artykułów spożywczych i innych zakupów, ale musisz chodzić po domu, aby trzymać je w kuchni? Taka lokalizacja kuchni nie jest wcale rozsądna. Byłoby lepiej, gdyby znajdowało się w pobliżu garażu lub tylnego wejścia, a także jadalni i części dziennej.

9. Garaż

dom planowanie budowy garaż zamknij kuchnia pralnia

Najlepiej jest mieć garaż na parterze i blisko przedpokoju i kuchni. Jeśli garaż często wygląda jak dworzec główny – ludzie cały czas przychodzą i odchodzą, z brudnymi sportowymi ubraniami, ciężkimi plecakami, torbami na zakupy, to kurz i brud mogą ograniczać się do kuchni i przedpokoju.

10. Nie pozwól nikomu wpływać na Twoje decyzje!

planowanie budowy domu ułóż regały według koloru

Wiesz, co jest najlepsze dla Ciebie, Twojej rodziny. Profesjonaliści mogą zgłaszać sugestie, ale nie mogą Ci powiedzieć, co robić i co robić.