Zwierzęta

Zbuduj samodzielnie meble do drapania dla kotów – pomysły na majsterkowanie i ekscytujące projekty do odtworzenia

dlaczego drapanie mebli jest ważne dla kotów

Drapanie jest naturalną częścią zachowania każdego kota. Jeśli nie ma specjalnej okazji do drapania, aksamitne łapy często atakują meble. Aby chronić swój dom przed ostrymi pazurami Twojego uroczego zwierzaka, możesz kupić meble do drapania dla kotów. Ale po co je kupować, skoro naprawdę łatwo jest zrobić je samemu? Zebraliśmy kilka ekscytujących projektów DIY do drapania mebli wykonanych z drewna i tektury falistej dla wszystkich kreatywnych właścicieli kotów.

Dlaczego koty drapią??

łapy kota z pazurami meble niebezpieczne

Aby oznaczyć mieszkanie lub dom jako własne terytorium, koty rozprowadzają własny zapach. Dzieje się tak, gdy ocierają się lub drapią o różne przedmioty i meble. Drapanie wyostrza również pazury, co jest szczególnie ważne w przypadku tych futrzanych nosów. Dlatego drapanie mebli jest nieodzowną częścią każdego domu, w którym mieszkają koty.

Jakie są meble do drapania??

Kot z drapakiem buduje się z drewnianych desek i liny

Większość mebli dla kotów ma przynajmniej jeden obszar specjalnie zaprojektowany do drapania. Zwykle jest pokryta szorstką tkaniną, taką jak lina lub kawałek wykładziny. Nawet jaskinie do spania i legowiska dla kotów mają zwykle część do drapania. Najpopularniejszym meblem do drapania jest drapak, ale bardzo popularne są również proste drapaki.

zabawa dla kotów drapak owijanie sznurkiem sizalowym

Są też tańsze meble do drapania dla kotów wykonane z tektury lub tektury falistej. Ich wadą jest to, że zwykle szybciej się zużywają. Bez względu na preferowany wariant, mamy fajne projekty DIY i instrukcje dla obu. Sprawdź wszystkie sugestie i wypróbuj niektóre!

DIY meble do drapania dla kotów wykonane z drewna i liny

diy wiszące deska do drapania skrawki dywanów ze sznurka sizalowego

Aby kot nie drapał drzwi, na klamce drzwi można zawiesić deskę do drapania. Do tego projektu potrzebujesz drewnianej deski, krótkiego skórzanego sznurka, grubej liny z naturalnego włókna i kawałka dywanu lub wykładziny o odpowiednim rozmiarze. Pistolet do klejenia na gorąco i wiertarka służą jako narzędzia.

DIY drapak do drzwi

DIY wisząca deska do drapania instrukcje dla kota drewniana deska

Najpierw wywierć otwory na wieszak i przeciągnij przez nie skórzany sznur. Zawiąż węzły z tyłu i przymocuj je odrobiną gorącego kleju. Teraz owinąć połowę deski sznurkiem, sklejając ją gorącym klejem. Przyklej kawałek wykładziny do reszty. Nowa deska do drapania dla Twojego uroczego zwierzaka jest gotowa.

Proste meble do drapania dla kotów: Domowe drapaki

diy drapanie meble deska do drapania dla kota drewno sizalowy sznurek!

Jak być może zauważyłeś, drapaki dla kotów domowych są bardzo łatwe do samodzielnego wykonania. Dokładny rozmiar i kształt deski określasz sam, poniżej przedstawiamy dwa przykłady świetnych mebli do drapania dla kotów.

czarny kot drapak diy

diy drapanie meble deska do drapania kota fioletowy sizal

Instrukcje samodzielnego budowania kota do drapania

DIY drapanie mebli instrukcje dla kotów drapak proste

Sam zbuduj drapak

piękne meble do drapania dla kotów zbuduj sam drapak zrób to sam w pastelowych kolorach

W nowoczesnym wnętrzu meble do drapania dla kotów powinny być starannie dobrane. Jeśli zbudujesz je samodzielnie, możesz polegać na kolorach i materiałach, które są już dostępne w pokoju. Tworzy to doskonale skoordynowaną atmosferę, która zachęca do dobrego samopoczucia. Mniejszym wariantem drapaka są tzw. drapaki. Możesz również samodzielnie wykonać drapak i dopasować go do wnętrza. Mamy dla Ciebie dwa ładne przykłady.

instrukcja drapak dla kotów wykonany z drewna diy

Pierwszy projekt to piękny drapak w pastelowych kolorach, który idealnie pasuje do wiejskiego salonu. Do tego potrzebny jest okrągły kawałek drewna ze ściętymi krawędziami jako podstawa i drewniany klocek o wysokości ok. 50 cm. Wkręcasz drewniany klocek bezpośrednio na środku podstawy, który najpierw malujesz na dowolny kolor (w przykładzie biały) i pozostawiasz do wyschnięcia.

Drapak dla kotów z instrukcją owijania liny

Aby uzyskać ładny efekt kolorystyczny, kup długą białą linę (np. nylonową) i ufarbuj połowę na dowolny kolor tkaniny. Zwiąż różnokolorowe liny taśmą izolacyjną i użyj ich do owinięcia drewnianego bloku. Możesz użyć gorącego kleju lub zszywacza ręcznego, aby to naprawić.

drapanie meble dla kotów zbuduj sobie drapak pastelowe kolory diy

Gdy drapak dla kota domowego jest już gotowy, wystarczy nasadka w kształcie piramidy w odpowiednim rozmiarze, aby ukształtować czubek konstrukcji.

drap post kot zbuduj sobie instrukcje

Drugi projekt to nowoczesny drapak, którego podstawa ma fajny geometryczny wzór. Aby uzyskać ten efekt, będziesz potrzebować taśmy malarskiej i dowolnej farby, która pasuje do Twojego wnętrza.

drapanie mebli kot zbuduj sobie łatwy drapak

Oryginalny pomysł na drapak zrób to sam

oryginalne meble do drapania dla kotów zrób to sam

Poniższy projekt DIY jest idealny dla wszystkich kreatywnych umysłów. Nie potrzebujesz do tego drewna, wystarczy (stary) pachołek drogowy. Można go szybko i łatwo przekształcić w drapak na aksamitne łapy w domu. Poniższy obrazek pokazuje, jak to zrobić.

DIY drapanie mebli do kolorowania stożka kota

drapanie mebli zbuduj własny rożek dla kota ze sznurkiem sizalowym

diy drapanie meble kot sizal liny klej gorący klej

Zabawka dla kota drapak barierowy stożek

Mebel do drapania dla kota z szafki nocnej Ikea

DIY drapanie mebli dla kotów z przebudowy mebli ikea stolik nocny

Miłośnicy majsterkowania uwielbiają przekształcać proste meble Ikea w coś innego. W tym przypadku jest to stolik nocny, który zamienia się w mały drapak dla kotów. W tym celu jedna strona stolika nocnego została miękko wyściełana, a druga owinięta liną sizalową. Twój kotek na pewno spędziłby tu dużo czasu.

Sam zbuduj specjalny drapak dla kotów – dwa projekty DIY

piękne drapak dla kota wykonany z bocznych stolików diy

Nie ma wątpliwości, że koty lubią się wspinać. Jest to również częścią ich natury, dlatego nawet czyste tygrysy domowe potrzebują miejsca w mieszkaniu, gdzie mogą się wspinać, drapać i spać. Kolejne dwa projekty dadzą Wam wyobrażenie o tym, jak dokładnie może wyglądać drapak z drapakami DIY.

drapak dla kotów zbuduj sobie konstrukcję stołu

Zbuduj własne drapak ze stołów ze stopami owiniętymi w sizal

piękny drapak dla kota nowoczesne wnętrze

drapak dla kota diy nowoczesny design

Porady dotyczące dekorowania drapaków DIY

Drapak meble dla kotów z tektury falistej i tektury

proste łóżko do drapania mebli dla kota z tektury falistej

Większość kotów domowych uwielbia opakowania, papier, a zwłaszcza karton. Twoje też? Wtedy możesz przekształcić stare opakowanie w piękne i jednocześnie niedrogie drapaki dla kotów. Oto kilka świetnych pomysłów.

proste pomysły na majsterkowanie drapanie mebli kot drapak tektura falista

Możliwości, jakie oferuje tektura w produkcji mebli do drapania, są naprawdę różnorodne. Wystarczy trochę kreatywności. Na przykład możesz użyć kilku kwadratowych kawałków tektury lub tektury falistej, aby zrobić drapak, taki jak na powyższym obrazku. Struktura materiału jest idealna do ostrzenia pazurków Twojego kociaka.

proste meble do drapania dla kotów drewniana rama z tektury falistej

Meble do drapania dla majsterkowiczów z tektury falistej są łatwe do wykonania i stanowią idealny projekt upcyklingowy dla zapalonych właścicieli kotów.Do prostej deski do drapania wystarczy ramka lub pudełko wykonane z drewna lub tektury i tektury falistej. Pokrój karton na paski i sklej je razem. Następnie napraw powstały „dywan” w pudełku i gotowe.

proste meble do drapania dla kotów z tektury falistej

łatwe do drapania kota meble do samodzielnego zbudowania karton tektura falista

drapanie mebli kot z tektury falistej diy

Jeśli pozwolisz swojej kreatywności poszaleć, możesz rozważyć projekty, które są nieco bardziej skomplikowane. Daj się zainspirować naszymi pomysłami i sam zrób drapaki dla swojego kota!

materiały diy drapanie meble dla kotów nożyczki z tektury falistej taśma gaffa

Drapanie wkręcamy kota do mebli w kawałki tektury falistej

Klej w tekturze falistej sztywnej

proste meble do drapania dla kotów wykonane z tektury

Zrób własne legowisko dla kotów z tektury

prosty drapak na tekturę falistą kota

drapanie beczki kot zrób to sam pociąć karton

drapanie mebli dla kotów z tektury falistej drapak do samodzielnego drapania