Zwierzęta

Obudowa królika w mieszkaniu: pomysły i wskazówki dotyczące dekoracji

królik-obudowa-indoor-indoor-nowoczesny-drewniany-pokój

Jeśli zdecydowałeś się teraz na zakup królików, naturalnie pojawia się pytanie: jak wygląda idealna zagroda dla królików w mieszkaniu? Jak mogę zaoferować im dobry dom, w którym czują się komfortowo? Króliki potrzebują znacznie większej swobody ruchu niż pozwalają na to standardowe klatki dla królików. Z tego powodu wielu właścicieli królików wybiera samodzielnie zbudowane wybiegi, które spełniają potrzeby lęgowisk o długich uszach. Dziś kilka wskazówek dotyczących trzymania królików w mieszkaniu i pomysłów na wyposażenie wybiegu.

Najlepsza lokalizacja na wybieg dla królików w mieszkaniu

obudowa królika-wewnątrz pokoju-komoda-salon

Przed zaplanowaniem idealnego wybiegu dla królików należy znaleźć odpowiednią lokalizację. To również zwykle decyduje o wielkości wybiegu dla królików. Aby czuć się komfortowo, króliki potrzebują trochę przestrzeni i dużej swobody ruchu. Ze względu na swoje naturalne zachowanie chciałyby móc swobodnie biegać, bawić się i poruszać. Jeśli w mieszkaniu jest wystarczająco dużo miejsca, możesz zaprojektować własny pokój dla królików. Ale to nie jest dostępne dla wszystkich.

królik-obudowa-indoor-2-królik-komoda-remodel

Zastanów się, czy możesz skorzystać z wnęki lub strychu. Przestrzeń pod schodami nie jest zbyt odpowiednia, ponieważ ruch jest zbyt duży, a króliki nie będą mogły odpocząć. Króliki powinny mieć swoją prywatność, ale też nie zakłócać snu, np. jeśli chcą się bawić o 5 rano. Dlatego w miarę możliwości zadaszenie nie powinno znajdować się w sypialni lub pokoju dziecięcym. Pokój dzienny i gabinet są bardziej odpowiednie.

Unikaj słońca i przeciągów. Ważne jest, aby króliki miały ciemne plamy, w których zwierzęta mogą spokojnie uciąć sobie popołudniową drzemkę. Dlatego nie należy umieszczać obudowy bezpośrednio przy grzejniku, pod oknem lub w miejscu, w którym występuje przeciąg. Ponieważ króliki mają wrażliwe płuca, nie należy palić ani zapalać kadzidełek w pokoju.

Jaki rozmiar dla królika w mieszkaniu??

Siatka druciana w obudowie królika

Króliki należą do grupy społecznej i zawsze powinny być trzymane przez co najmniej dwie osoby. Na jednego królika powinno przypadać co najmniej jeden metr kwadratowy. Idealnie bramka prowadzi do większego wybiegu z dodatkową powierzchnią co najmniej 3 metrów kwadratowych, aby króliki miały wystarczająco dużo ruchu. Najlepiej ograniczyć bieg ogrodzeniem z drutu. Daje to minimalną powierzchnię 5 metrów kwadratowych na klatkę i obudowę zewnętrzną. Jeśli nie możesz zaoferować tej minimalnej powierzchni, w interesie zwierząt lepiej nie trzymać królików.

królik-aktywny-ćwiczenia-rano-wieczór

Żadne zwierzę nie chce cały czas siedzieć w klatce. Niezależnie od wielkości wybiegu, króliki powinny mieć możliwość swobodnego poruszania się codziennie w bezpiecznym mieszkaniu lub na wybiegu zewnętrznym. Gwarantuje to wystarczająco dużo miejsca i możliwości zabawy. Króliki są aktywne poranki i wieczory, zwykle śpią w ciągu dnia. Ale zawsze musisz sam decydować, kiedy wyjść z zagrody, wymuszony wysiłek fizyczny wiąże się dla Ciebie ze stresem. Twój dom powinien być zawsze swobodnie dostępny. Kiedy się boją, wolą schronić się w swojej norce. Zawsze upewnij się, że króliki mają schronienie, jedzenie i wodę przez cały czas, gdy im zabraknie.

zagroda dla królików-spacer-in-grid-run-facility

Jak wysoko musi być wybieg dla królików??

Króliki mogą skakać wysoko i w ten sposób omijać zewnętrzne ściany wybiegu. Dlatego jako rozgraniczenie mieszkania należy zaplanować wysokość od 80 do 100 cm.

obudowa królika-meble-hamak-dywan-drewniany dom

Jak zabezpieczone jest mieszkanie??

Istnieje wiele zagrożeń dla królików czających się w twoim domu i należy je konsekwentnie eliminować, jeśli chcesz pozwolić królikom swobodnie wędrować.

 • Króliki uwielbiają kable i przewody. Jedno ugryzienie może być śmiertelne. Rurki kablowe mogą uratować życie twojego królika.
 • Gniazda powinny być zabezpieczone przed dziećmi.
 • Wszystkie rośliny doniczkowe należy umieszczać poza zasięgiem królików, aby uniknąć zatrucia.
 • Szczeliny, nisze i małe szczeliny należy wyrównać lub zablokować drutem
 • Zdobądź bramkę schodową dla dzieci, jeśli chcesz, aby króliki nie podskakiwały po schodach.

Króliki będą skubać prawie wszystko, co jest w ich zasięgu. Jedz tapety, obgryzaj dywany, drap parkiet, obgryzaj meble i sofę. Aby uniknąć uszkodzenia domu, nie zostawiaj królików bez nadzoru podczas ćwiczeń.

Odpowiednie materiały do ​​budowy zagrody dla królików

króliki wybieg-pokoje-osobne-mieszkanie-drewniane-rampy-zamek-królik królestwo

Jeśli chcesz samodzielnie zbudować wybieg dla królików, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na odpowiedni rozmiar, ale także na odpowiedni materiał. Wszelkie używane materiały muszą być nadające się do gryzienia i nietoksyczne. W zależności od tego, jak chcesz wyglądać wybieg dla królików i jakie potrzeby mają twoje króliki, dostępnych jest wiele opcji.

drewno

Większość nieprzetworzonych gatunków drewna, takich jak sosna, dobrze sobie radzi. Im bardziej miękkie drewno, tym zwierzęciu łatwiej je gryźć. Sklejka jest dość powszechnie stosowana w zewnętrznych halach dla królików. MDF może zawierać niewielkie ilości formaldehydu i dlatego nie jest odpowiedni. Płyty OSB są tanie. Zaoferuj zwierzęciu coś innego, na przykład małe gałązki z miękkiego drewna, które może gryźć.

królik obudowa-półki-drewno-wysoka krata-meble

Plastikowy

Elementy wykonane z pleksiglasu i paneli z pianki PCV są również dobrze dopasowane do wybiegu dla królików i zwykle są wyposażone w drewnianą ramę. Ta granica umożliwia niezakłócony widok na obudowę, ale jest droższa. Arkusze dwuścienne są również alternatywą, ale nie są odporne na gryzienie.

Farby, lakiery i glazury

Użyj farby na bazie wody zgodnie z DIN EN 71.3, która jest również używana do malowania zabawek. To jest nieszkodliwe dla zdrowia. Możesz użyć zwykłych farb na bazie wody na zewnątrz, jeśli zwierzę nie ma możliwości gryzienia. Wewnątrz można pozostawić drewno nieobrobione i zabezpieczyć podłogę tylko odpowiednią wykładziną podłogową. Drewno powlekane ma tę zaletę, że można je zetrzeć.

Drut do wybiegów dla królików

Bezpieczny drut jest zgrzany punktowo, wystarczająco ciasny (niezbyt szeroka siatka) i wystarczająco gruby (co najmniej 1,0 mm grubości drutu). Drut do kurczaka i drut wolierowy to świetna alternatywa dla drutu do kurczaka. Najlepiej używać drutu wolierowego o rozmiarze oczek maks. 19 x 19 mm i grubości drutu co najmniej 1,2 mm.

królik obudowa-meble-dekoracja-drut woliery

Posadzka

Podłoga w wybiegu dla królików powinna być wytrzymała i łatwa do czyszczenia. Linoleum i winyl są zawsze dobrym rozwiązaniem, ponieważ są dość tanie i można je przyciąć do dowolnego rozmiaru. Zamocuj podłogę za pomocą taśmy dwustronnej lub kleju do podłóg. Krawędzie można następnie uszczelnić silikonem. Zapobiegnie to spływaniu płynu pod spodem lub gryzieniu. Alternatywnie można przykleić listwy przypodłogowe PCV.

Płytka jest również dobrym rozwiązaniem, ale jest trudna do zainstalowania i droga. Jeśli jest zbyt śliski, króliki też by się ślizgały. Polecamy mozaikę w połączeniu z matami antypoślizgowymi.

obudowa królika drewniane rampy zabawki

Półki i rampy

Stwórz podwyższone punkty widokowe dla swoich królików, korzystając z półek i ramp w wybiegu. Jeśli półka jest zbyt niska, np. mniej niż 30 cm wysokości, królik z łatwością skacze w górę i w dół bez pomocy. W przypadku wyższych półek lub leniwych królików dodaj rampę, aby mogły łatwo dostać się na podłogę. Przymocuj rampy pod kątem 20-30 stopni i przyklej małe drewniane paski w odległości ok. 5 cm dla lepszego chwytu. Inną alternatywą byłoby kilka małych półek, które służą jako stopnie lub drapak z odpowiednimi półkami przed podłogami. Zajmują mniej miejsca niż rampa.

królik obudowa-ikea-komoda-półki-rampa

Umeblowanie

Najważniejsze elementy, których nie powinno zabraknąć w żadnej zagrodzie dla królików to:

 • Poidła na wodę — albo dozownik wody przymocowany do szyny dla królika, albo podawaj wodę w misce do karmienia
 • Miska na karmę wykonana z ciężkiego materiału, jeśli to możliwe
 • Stojak na siano – dozowniki worków IKEA lub kosze na śmieci VARIERA też są idealne.

królik-obudowa-2-królik-rattan-podkładka-ikea-słoma

 • Ściółka – W zależności od rodzaju hodowli, rasy i diety, idealny może być inny rodzaj słomy. Wskazane jest, aby na ściółkę wyłożyć grubą warstwę słomy lub siana.
 • Rekolekcje, w których można spokojnie spać i odpoczywać. Upewnij się, że te przedmioty również nadają się do prania. Dużą popularnością cieszą się domy z płaskim dachem, przytulne jaskinie i hamaki, które idealnie pasują również pod lakierowane stoły IKEA. Za kryjówki służą również kartony, tuby korkowe, jaskinie korkowe, drewniane mostki z wierzbowych gałązek oraz kosze.

zagroda dla królików-obiekt-tipi-koc

Szanse zatrudnienia

Tworząc wybieg dla królików, możesz uwolnić swoją kreatywność. Króliki uwielbiają różnorodność i istnieje wiele sposobów, aby zwierzęta były zajęte. Tunele i rampy zamieniają się w prawdziwe miejsca przygód. Oto kilka dodatkowych pomysłów:

 • Pudełko do kopania ze słomą lub piaskiem – plastikowe pudełko ze sklepu z narzędziami wypełnione piaskiem do zabawy
 • Tunel raszlowy na przykład Tunel zabaw Busa z IKEA
 • Wieże na paszę i uchwyt na gałązki – króliki uwielbiają ogryzać i okorowywać świeże gałązki. Świeże gałęzie można wykorzystać do odwrócenia ich uwagi od innych obiektów. Gałęzie można umieścić w cegle.
 • Pudełka kartonowe i rolki do skubania
 • Przeszkody do przeskoczenia
 • małe możliwości wspinaczki i podwyższone siedziska, na przykład plastikowe stołki jako platforma widokowa

obudowa królika-sprzęt-drut-zabawki-włókna naturalne

Przy zakładaniu zagrody dla królików kieruj się naturalnymi potrzebami i fizycznymi możliwościami zwierząt. Króliki zawsze potrzebują bezpiecznego schronienia, toalety, stojaka na siano i wody. Zawsze upewnij się, że nie blokujesz całej klatki i że króliki mają wystarczająco dużo miejsca do biegania i skakania. Zastanów się, jakie zwykłe przedmioty gospodarstwa domowego mogą być również wykorzystywane jako zajęcia dla królików. Na pewno wymyślisz coś oryginalnego!