Zwierzęta

Jeż jako zwierzę domowe – czy możesz trzymać afrykańskiego jeża białobrzuchy w domu?

Trzymaj jeża jako zwierzaka, afrykańskiego jeża białobrzuchy w domu

W ostatnich latach rozwinął się bardzo szczególny trend – jeże karłowate są trzymane jako zwierzęta domowe. Trend wywodzi się z USA, a coraz większą popularność zyskuje także w Niemczech i Austrii. Jest to specyficzny rodzaj jeża – afrykański jeż białobrzuchy, który jest znany jako zwierzę egzotyczne. To, czy możesz lub powinieneś trzymać jeża jako zwierzaka, pozostaje kontrowersyjne.

Czy możesz trzymać jeża w domu jako zwierzaka??

wskazówki dotyczące trzymania jeży jako zwierząt domowych jeż białobrzuchy

Jeże są chronione w Niemczech i nie mogą być trzymane jako zwierzęta domowe. Wyjątkiem jest jeż afrykański białobrzuchy, który, że tak powiem, znajduje się w szarej strefie. Mimo że nie jest zagrożony, działacze i stowarzyszenia na rzecz praw zwierząt odradzają jego prywatną postawę. Te zwierzęta są dzikie i nie czują się dobrze w klatce lub zagrodzie. Na wolności są przyzwyczajeni do szerokiej gamy pożywienia i każdej nocy pokonują kilka kilometrów w poszukiwaniu pożywienia. Tak duży ruch nie jest oczywiście możliwy w mieszkaniu. Jeśli nie spełnisz wysokich wymagań dotyczących trzymania tych zwierząt, mogą zachorować, a nawet umrzeć.

mieszkanie afrykańskiego jeża z białym brzuchem

Jeśli zdecydujesz się mieć jeża jako zwierzaka, musisz upewnić się, że jesteś gotowy, aby go zatrzymać. Jeż karłowaty wymaga nie mniej opieki niż jakikolwiek inny zwierzak, a nawet ma inne specjalne potrzeby. Dlatego trzeba się dobrze zastanowić, czy można takiego jeża trzymać w domu.

Poniżej podsumowujemy szczególne cechy i wymagania tych egzotycznych zwierząt. Dopiero wtedy możesz określić, czy są odpowiednim pupilem dla Twojego gospodarstwa domowego.

Osobliwości afrykańskiego jeża białobrzuchy

dozwolone jest trzymanie jeży jako zwierząt domowych wartych poznania

Przy długości od 15 do 25 cm i wadze od 250 do 600 g afrykańskie jeże białobrzuchy są nieco mniejsze od jeży, które można spotkać w Niemczech. Należą do nocnych zwierząt, które na wolności szukają pożywienia tylko nocą. W przeciwieństwie do jeży europejskich przedstawiciele tego egzotycznego gatunku nie zapadają jednak w stan hibernacji. Ponieważ jeże białobrzuchy są zwykle samotnikami, zaleca się trzymanie ich w spokoju.

Takiego jeża jako zwierzaka można przywieźć do domu dopiero po 8 tygodniu życia. Zaleca się kupowanie zwierzęcia od zatwierdzonego hodowcy, który może udowodnić jego pochodzenie i stan zdrowia. Cena jeża afrykańskiego białobrzuchy zaczyna się od 100 euro i zwykle zależy od jego koloru i wieku.

Gdy zwierzę ma około 4 miesięcy, zmienia żądło. Jeż traci młode kolce i otrzymuje nowe, jędrniejsze kolce.

wskazówki pielęgnacyjne utrzymanie afrykańskiego jeża białobrzuchyego zwierzaka

Ile lat mają jeże??

Zwłaszcza jeśli chcesz kupić zwierzaka dla swojego dziecka, powinieneś wziąć pod uwagę oczekiwaną długość życia zwierzęcia. Dzieci bardzo lubią swoje zwierzęta i na pewno będą bardzo nieszczęśliwe, jeśli coś się stanie. Przy dobrej opiece średnia długość życia afrykańskiego jeża białobrzuchy wynosi od 4-6 lat, maksymalnie do 8 lat. Jednak jeże nie są odpowiednie dla dzieci, ponieważ są głównie aktywne w nocy i śpią w ciągu dnia. Kolczatki też nie można nazwać przytulankami, więc warto rozważyć wybór jeża jako zwierzaka dla swojego dziecka.

co jedzą jeże jako zwierzęta domowe pokarm dla owadów?

Co jedzą jeże?

Afrykański jeż białobrzuchy jest znany jako wszystkożerny. Jednak zwierzę ma słabość do owadów, które powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie. W szczególności świerszcze, świerszcze, koniki polne i karaluchy powinny być karmione codziennie, chociaż bardziej tłuste larwy mącznika, zofoby i czerwie woskowe nadają się tylko jako przysmaki. Specjalne mieszanki paszowe dla jeży egzotycznych oraz wysokiej jakości sucha karma dla kotów powinny być również dostępne codziennie wraz ze świeżą wodą. Jeże białobrzuchy lubią jeść mięso tak samo jak kurczak, indyk, wołowina, królik czy ryba. Mięso powinno być jednak ugotowane i nie może zawierać podrobów. Możesz również karmić zwierzę małymi myszami 1-2 razy w tygodniu, które można znaleźć zamrożone w dziale gadów w sklepie zoologicznym. Dojrzałe owoce dozwolone są również w niewielkich ilościach.

zwierzę domowe jeż odżywianie sucha karma dla kotów fressnapf ceramiczny

Żywność, której należy unikać za wszelką cenę to: mleko i produkty mleczne, wieprzowina, przyprawy, twarde owoce i warzywa, chleb i słodycze. Jeża białobrzuchy należy karmić wczesnym wieczorem, bo dopiero wtedy staje się aktywny.

Wskazówki dotyczące trzymania jeży białobrzuchych

Jeż jako zwierzę domowe Wskazówki dotyczące trzymania afrykańskich jeży białobrzuchych

Zanim zdecydujesz się na jeża jako zwierzaka, musisz najpierw sprawdzić, czy możesz zaoferować zwierzęciu odpowiednie zakwaterowanie. Chcąc zaprojektować dom dla jeża we własnym mieszkaniu, należy zadbać o stałą temperaturę pokojową 24 stopnie Celsjusza. Jeśli taka temperatura w domu nie zawsze jest możliwa, to dom jeża również należy ogrzać.

Afrykański jeż białobrzuchy potrzebuje dużo ruchu, dlatego do trzymania tych zwierząt niezbędny jest odpowiednio duży dom jeża. Nie powinno też zabraknąć zabawek i materiałów do ćwiczeń. Możesz stworzyć odpowiednią dla gatunku przestrzeń życiową z liści, kamieni i kawałków kory.

Trzymanie jeży jako zwierząt domowych igelheim design domy śmieci

Czego potrzebujesz jako początkowego wyposażenia jeża jako zwierzaka:

  • duża wybieg lub terrarium o wymiarach co najmniej 120 x 60 x 60 cm (im większe tym lepiej)
  • domek i inne kryjówki
  • odpowiedni rowerek biegowy
  • Miska na żywność i napoje (np. wykonana z ceramiki)
  • Pościel dla małych zwierząt
  • Toaleta narożna z dopasowaną ściółką i wanną piaskową
  • Pasza dla jeży, m.in. B. Owady lub sucha karma dla kotów

Ponieważ jeże nie są gryzoniami, nie powinieneś się martwić, że będą skubać kable, dywany lub meble. Jednak podczas biegania w pomieszczeniu z wieloma roślinami nie powinno być żadnych roślin w zasięgu zwierzęcia, ponieważ większość roślin domowych jest trująca dla jeży.

afrykański jeż białobrzuchy jako zwierzę domowe Niemcy legalne

Słodki jeż karłowaty jest odpowiednim zwierzakiem dla osób, które tak jak on są nocnymi markami i mogą zainwestować niezbędną opiekę. Idealny właściciel jeża nadal powinien być w stanie zaoferować zwierzęciu duży dom i dużo miejsca na odkrywcze wycieczki. Poza tym nie należy się brzydzić codziennym karmieniem zwierząt owadami.

afrykański białobrzuchy jeż zwierzak oswojony słodki

Afrykańskie jeże białobrzuchy są zazwyczaj bardzo oswojone, ale nie są to zwierzęta przytulanki. Oczywiście możesz je podnieść, przytrzymać i pogłaskać, nie zapominając, że kolce są kłujące i można je szturchać.

Decyzja, czy trzymać jeża jako zwierzaka, należy wyłącznie do Ciebie. Jeśli jednak nie jesteś w 100% pewien, że możesz zainwestować czas i wysiłek w opiekę nad nim, to afrykański jeż białobrzuchy może nie być dla Ciebie odpowiednim zwierzakiem.