Zmniejszać

Mit o ujemnych kaloriach: czy naprawdę istnieje żywność, która spala kalorie?

ujemne kalorie jeść jabłka spalać energię trawić

Pojęcie ujemnych kalorii jest dość nowe, a mimo to było używane jako wytyczna i podstawa wielu diet. Ideą tego jest to, że istnieją pewne pokarmy, które spalają więcej kalorii niż zawierają. Dzięki tej sztuczce kilogramy powinny spaść podczas jedzenia. Ale czy to prawda? Czy naprawdę są ujemne kalorie?

To zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe: Niestety, to mit dietetyczny. Chociaż istnieją pokarmy, które mogą faktycznie przyspieszyć metabolizm i spalać tłuszcz, a także inne, które są bardzo niskokaloryczne, nie ma na świecie ani jednej żywności, która spala więcej energii trawiennej niż dostarcza organizm. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego dieta niskokaloryczna jest prawie niemożliwa.

Twój organizm cały czas spala kalorie

Twoje ciało spala kalorie przy każdym ruchu

Ciało potrzebuje energii do każdego ruchu i każdego własnego procesu, a jedzenie napędza jego siłę napędową. Jedzenie zapewnia energię niezbędną sercu do pompowania krwi, płucom do wdychania i wydychania powietrza oraz wszystkim innym systemom organizmu do prawidłowego funkcjonowania, w tym trawienia. Jest to proces ciągły, tzn. śniadanie może dostarczyć energii potrzebnej do strawienia obiadu. A prosty sekret każdej diety to: deficyt kalorii. Jeśli chcesz schudnąć, musisz spalić więcej kalorii niż zużywasz. Ale to nie znaczy, że musisz skupić się na liczeniu kalorii. Ekspert ds. żywienia Richard Hartmann wyjaśnia na swoim blogu szczegółowo, dlaczego liczenie kalorii jest nonsensem, jakie są rodzaje kalorii i jak kalorie mogą sprowadzić cię na manowce. Ujemny bilans energetyczny to tylko mały aspekt utraty wagi.

Jakie pokarmy zawierają ujemne kalorie?

Jedzenie-ujemne-kalorie-lista-owoców-warzyw-odmian

Do Pokarmy reklamowane jako spalające kalorie, to seler, jabłka, ananasy, brokuły, szparagi, grejpfruty, ogórki, kalarepa, rzodkiewki i inne pikantne potrawy. Zimna woda i kostki lodu są również czasami określane jako kalorie ujemne, ponieważ organizm spala dodatkowe kalorie, aby je ogrzać w procesie trawienia.

Aby zrozumieć, dlaczego niektóre pokarmy nie mogą spalać kalorii podczas trawienia, należy również zrozumieć, czym właściwie jest kaloria. Z definicji kilokaloria jest jednostką fizyczną i reprezentuje ilość energii potrzebną do podgrzania jednego litra wody o jeden stopień Celsjusza. W odniesieniu do pożywienia kaloria wskazuje na zawartość energetyczną pożywienia, czyli fizjologiczną wartość kaloryczną, jaka jest udostępniana organizmowi podczas wykorzystywania składników odżywczych. Woda ma zero kalorii, a produkty bogate w wodę są bardzo niskokaloryczne, ale żadna żywność nie ma ujemnej wartości energetycznej.

Termogeniczny wpływ na trawienie

Dieta odchudzająca z ujemnymi kaloriami selera

Kiedy twoje ciało spala kalorie, aby trawić jedzenie, nazywa się to tak Termogeneza procesowa. W przypadku termogenezy, średnio 10 do 20 procent kalorii zawartych w pożywieniu zużywa się na jego trawienie. Białka mają większy efekt termogeniczny niż węglowodany czy tłuszcze. Więc jeśli jabłko ma około 52 kalorii, jego strawienie będzie wymagało wydatku energetycznego około 10 kalorii. Tak więc 42 kalorie pozostają i są przechowywane w komórkach jako energia. Aby uzyskać ujemne kalorie, organizm musiałby zużyć ponad 100 procent na strawienie jabłka – a to niemożliwe.

Spożywaj niskokaloryczną dietę arbuzową

Utrata wagi poprzez ujemne kalorie nie jest możliwa

Istnieje już wiele stron internetowych zawierających listę produktów spożywczych o ujemnych kaloriach, a także liczne programy dietetyczne, które obiecują szybką utratę wagi. Te pokarmy są idealne do odchudzania, ale nie dlatego, że zawierają minus kalorii. Większość produktów z tych list ma bardzo niską kaloryczność i dlatego można je bezpiecznie spożywać podczas diety.

Więc zamiast szukać ujemnych kalorii, skup się na zdrowej, zbilansowanej diecie w połączeniu z ćwiczeniami i staraj się łatwiej utrzymać bilans kalorii w ujemnym zakresie. Jednak podczas jedzenia nie schudniesz.

Odchudzanie, ćwiczenia sportowe, utrzymywanie ujemnego bilansu kalorii