Zdrowie, WIDEO

Wpływ kofeiny na organizm – Wpływ na zdrowie napojów zawierających kofeinę

stos mielonej kawy z ziarnami kawy z bliska

Czy rzeczywiście znamy wpływ kofeiny na organizm? Na jakie procesy wpływa ten słynny składnik i czy kofeina jest zdrowa? Przygotowana kawa i herbata to dwie z wielu substancji, które wiele osób spożywa, aby uzyskać codzienną dawkę kofeiny. Co dokładnie dzieje się z naszym ciałem i mózgiem, gdy spożywamy ten bezbarwny i pozbawiony smaku alkaloid ksantynowy? Kofeina jest tak powszechna, że ​​około 80% dorosłych na świecie przyjmuje jakąś formę środka pobudzającego.

Ważne fakty o działaniu kofeiny

Poranna kawa z dzbankiem i łyżką na złożonym obrusie i drewnianym stole

Kiedy budzimy się rano, wielu z nas sięga po kawę na rozpoczęcie dnia. Według Międzynarodowej Organizacji Kawy dziennie na całym świecie wypija się około 1,6 miliarda filiżanek kawy. Kofeina jest więc środkiem pobudzającym, który jest szeroko stosowany w celu poprawy zdrowia psychicznego. Istnieje wiele skutków działania kofeiny na mózg, a także psychologicznych skutków tego składnika. Uważa się, że blokuje receptory neuroprzekaźnika adenozyny i zwiększa pobudliwość w mózgu. Działanie kofeiny wpływa również na inne neuroprzekaźniki, w tym noradrenalinę, dopaminę i acetylocholinę. Mają one odpowiedni wpływ na nasz nastrój i ogólną kondycję psychiczną.

mężczyzna siedzący w kawiarni z książkami w tle i czytający książkę

Od krwiobiegu po mózg, kofeina wpływa na wiele części naszego ciała na różne sposoby. Nie tylko budzi nas we wczesnych godzinach porannych, ale także poprawia nastrój, sprawia, że ​​jesteśmy bardziej skoncentrowani i zmniejsza apetyt. Większość dorosłych osób o dobrym zdrowiu fizycznym może z łatwością spożywać do 400 miligramów kofeiny dziennie. To równowartość dwóch do czterech filiżanek kawy.

suszona herbata z kofeiną w bambusie i dwie filiżanki z dzbankiem

Jest to postrzegane jako umiarkowane spożycie kofeiny, które według niektórych badań może promować różnorodne korzyści zdrowotne. Jednak niektóre badania sugerują, że filiżanka lub dwie kawy dziennie mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Więc w co mamy wierzyć? Z tego powodu analizujemy możliwe korzyści zdrowotne, a także negatywne skutki uboczne spożywania kofeiny.

Kofeina jako naturalny stymulant

Specjalna kawa w filiżance odwrócona rustykalnymi przedmiotami na stronach książek

Głównym składnikiem kawy jest kofeina – związek, który pochodzi naturalnie z ponad 60 różnych źródeł roślinnych, w tym z ziaren kawy, liści herbaty, nasion kakao i orzechów coli. Kofeina działa pobudzająco poprzez aktywację ośrodkowego układu nerwowego. Może również zwalczać zmęczenie i poprawiać koncentrację.

czarna herbata z kawą ze srebra można przelać do szklanki

Według badań zdrowotnych stymulujące działanie kofeiny może rozpocząć się już 15 minut po spożyciu i trwać do 6 godzin. W przeciwieństwie do kawy, kofeina jest powszechnie spożywana w herbacie, napojach bezalkoholowych – zwłaszcza napojach energetycznych – i czekoladzie. Występuje również w niektórych lekach na receptę i bez recepty, takich jak leki na przeziębienie, alergie i leki przeciwbólowe.

Możliwe korzyści zdrowotne kofeiny

korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania kawy z ziarnami i kciukiem facebookowym

Oprócz tego, że działa pobudzająco, kofeina ma wiele korzyści zdrowotnych. Niektóre badania wykazały, że picie trzech lub czterech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko raka wątroby, jamy ustnej i gardła. W zeszłym roku Medical News Today poinformował o badaniu sugerującym, że spożywanie trzech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko raka wątroby o 50%, podczas gdy inne badanie sugeruje, że spożywanie czterech filiżanek dziennie może zmniejszyć ryzyko raka jamy ustnej i gardła o połowę..

szklanka z czarną herbatą jako zdrowy efekt kofeiny dla mózgu i koncentracji

Spożycie kofeiny zostało również powiązane z korzystnym wpływem na mózg. W zeszłym roku badanie przeprowadzone przez Harvard School of Public Health sugerowało, że picie od dwóch do czterech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko samobójstwa u dorosłych, podczas gdy ostatnie badania wykazały, że spożywanie 200 mg kofeiny dziennie poprawia pamięć długotrwałą. poprawić. Inne badania sugerują również, że spożycie kofeiny może chronić przed cukrzycą typu 2, chorobą Parkinsona, chorobami układu krążenia i udarem mózgu.

Społecznie akceptowalny lek psychoaktywny

cappuccino z pianką w białej filiżance ze spodkiem i cukrem

Biorąc pod uwagę, że tak wiele badań twierdzi, że spożywanie kofeiny może korzystnie wpływać na nasze zdrowie, i biorąc pod uwagę liczbę produktów zawierających ten środek pobudzający, nic dziwnego, że spożycie kofeiny jest tak powszechne. Ale Steven E. Meredith, doktor habilitowany w Johns Hopkins University School of Medicine, powiedział Medical News Today, że ze względu na jej powszechne stosowanie wielu z nas zapomina, że ​​kofeina jest substancją psychoaktywną – lekiem, który przekracza granicę między krwią a mózg stymuluje ośrodkowy układ nerwowy.

Wlej gorącą parującą kawę z dzbanka do filiżanki

W przeciwieństwie do większości innych substancji psychoaktywnych, spożywanie kofeiny jest społecznie akceptowalne, a narkotyk ten jest powszechnie stosowany. W rzeczywistości kofeina jest najczęściej stosowaną substancją psychoaktywną na świecie. Ponadto zdecydowana większość konsumentów kofeiny używa tej substancji regularnie bez zauważalnych szkód. Czynniki te prawdopodobnie przyczyniają się do tego, że kofeina jest nieszkodliwą substancją, którą każdy może stosować bez powodowania negatywnych konsekwencji.

Negatywne skutki spożycia kofeiny

czy kofeina jest szkodliwa dla zdrowia dwie tekturowe szklanki w kształcie czaszki wykonane z kawy?

Oczywiście spożywanie kofeiny może mieć negatywne konsekwencje, zwłaszcza jeśli jest ona przyjmowana w dużych dawkach. Zgodnie z twierdzeniami, spożywanie ponad 500-600 mg kofeiny dziennie może prowadzić do bezsenności, nerwowości, niepokoju, drażliwości, rozstroju żołądka, szybkiego bicia serca, a nawet drżenia mięśni. Jednak wcześniejsze badania powiązały nawet umiarkowane ilości kofeiny z negatywnymi skutkami zdrowotnymi. W ciągu ostatniego roku niektóre badania sugerowały, że spożywanie 300 mg kofeiny dziennie podczas ciąży może zwiększać ryzyko noworodków z niską masą urodzeniową, podczas gdy inne badania sugerują, że picie czterech filiżanek kawy dziennie może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci podwyższone.

Spożywanie kawy zdrowe lub szkodliwe dla kobiet

Skutki kofeiny mogą zatem różnić się w zależności od osoby. To może wyjaśniać, dlaczego pojawiają się mieszane wiadomości na temat tego, czy kofeina jest dla nas dobra czy zła. Na przykład naukowcy twierdzą, że osoby z zaburzeniami lękowymi są bardziej podatne na działanie kofeiny. Z różnych powodów kofeina może być również metabolizowana w różnym tempie u różnych osób. Na przykład palacze papierosów przetwarzają kofeinę dwa razy szybciej niż osoby niepalące. Jednak metabolizm jest wolniejszy u niemowląt, kobiet w ciąży i osób z chorobami wątroby. Ponadto niektóre leki spowalniają wchłanianie substancji, co może zwiększać ryzyko zatrucia kofeiną. Jednak efekty kofeiny również są różne, ponieważ wszyscy jesteśmy różni.

działanie kofeiny na ciało i mózg ziarna kawy w szkle

Działanie kofeiny zależy również od cech genetycznych i czynników stylu życia danej osoby. W rezultacie niektórzy ludzie mogą mieć trudności ze snem lub odczuwać drżenie lub stres przy stosunkowo niskim spożyciu kofeiny. Z tego powodu warto zdawać sobie sprawę z tych objawów i zmniejszyć spożycie kofeiny, jeśli wystąpią.

Uzależnienie od kofeiny i odstawienie kofeiny

wpływ kofeiny na mózg przedstawiony łyżką jako samiec z włosami zrobionymi z liści

Biorąc pod uwagę pozytywne działanie kofeiny, jaką może mieć jako środek pobudzający, naukowcy twierdzą, że u niektórych osób może prowadzić do uzależnienia od kofeiny. Kofeina aktywuje wiele tych samych mechanizmów neurologicznych i behawioralnych aktywowanych przez inne wzmacniacze, w tym inne nadużywane narkotyki. Podobnie jak wiele innych wzmacniaczy, kofeina wiąże się z różnymi pozytywnymi skutkami subiektywnymi, takimi jak lepsze samopoczucie, towarzyskość oraz uczucie energii i czujności. Z tego i innych powodów u niewielkiego procenta populacji po spożyciu kofeiny wystąpią zaburzenia.

Fasola Barista Napoje przerwy na kawę

Niektórzy ludzie mogą nawet stać się fizycznie uzależnieni od kofeiny, a niespożywanie lub zmniejszenie spożycia kawy może prowadzić u tych osób do odstawienia kofeiny. Może to wywołać objawy takie jak ból głowy, zmęczenie, senność, depresja, drażliwość, trudności z koncentracją, nudności i wymioty. U niektórych osób uzależnienie może stać się tak poważne, że nie są w stanie zmniejszyć spożycia pomimo wiedzy o powracających problemach fizycznych lub psychicznych związanych z dalszym zażywaniem.

Działanie kofeiny u dzieci i młodzieży

Ziarna kawy i buźka z zielonym liściem przed rustykalną szufladą

Ze względu na negatywne skutki uboczne, jakie może mieć spożycie kofeiny, lekarze powinni omówić spożycie kofeiny ze swoimi pacjentami, aby ustalić, czy przyjmują bezpieczne ilości środka pobudzającego. Ponadto medycyna ostrzega, że ​​jest to szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży. Większość pediatrów zaleca tej populacji unikanie spożywania kofeiny, zwłaszcza że nie wiadomo, jak nadmierne spożycie kofeiny wpływa na rozwijający się mózg. Działanie kofeiny przede wszystkim zaburza sen, co odgrywa kluczową rolę w nauce.

pusta butelka coca coli w piasku na plaży

Niektóre badania laboratoryjne sugerują, że kofeina zakłóca sen i uczenie się młodych gryzoni. To z kolei utrudnia normalny rozwój neurologiczny, który można odczuć w wieku dorosłym. Niektórzy psychologowie obawiają się również, że schemat zażywania lub nadużywania kofeiny u młodych ludzi może prowadzić do problemowego zażywania narkotyków i alkoholu w późniejszym okresie.

Napoje gazowane z kofeiną w różnych kolorach z lodem jako szkodliwe dla dzieci i młodzieży

FDA wyraźnie ma podobny pogląd jak pediatrzy. W maju ubiegłego roku organizacja ogłosiła, że ​​zbada bezpieczeństwo kofeiny w żywności, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. FDA obawia się, że kofeina jest dodawana do wielu produktów spożywczych i napojów, takich jak żelki, gofry, syropy i guma do żucia. Producenci starają się zatem zwiększyć ich stymulujący efekt.

czy działanie kofeiny jest zdrowe czy szkodliwe w postaci napojów zawierających kofeinę takich jak kawa czy herbata

Badania wykazały również, że wysokie spożycie kofeiny może również powodować negatywne skutki uboczne u kobiet w ciąży oraz osób z problemami z sercem lub zaburzeniami lękowymi. Jednak większość z nas spożywa kofeinę z umiarem bez szkodliwych skutków ubocznych, więc zdrowi dorośli nie powinni się nadmiernie martwić. Należy jednak pamiętać, że spożywając kofeinę, przyjmujemy substancję psychoaktywną, która może powodować lub pogarszać niektóre problemy zdrowotne.