Zdrowie, WIDEO

Rzucenie palenia – dobre powody, aby rzucić palenie i żyć zdrowszym życiem

rzucić palenie i dobre powody, aby rzucić palenie i prowadzić zdrowsze życie

Rzucenie palenia poprawi Twój wygląd, ponieważ zmniejszysz oznaki przedwczesnego starzenia. Są one spowodowane głównie toksynami dymu tytoniowego. Większość naukowców i lekarzy podejrzewa również, że długotrwałe palenie powoduje również szybsze marszczenie się skóry, ponieważ atakuje kolagen. Zęby również cierpią z powodu papierosów, ponieważ są one przebarwione przez żółte plamy. Dzieje się tak z biegiem czasu z powodu nikotyny, która jest również związana z chorobami dziąseł. W niektórych przypadkach tytoniowi „zawdzięczamy” nawet wypadanie zębów. Jeśli więc się z tego wyrwiemy, możemy spodziewać się zdrowszego życia, ładniejszych uśmiechów i świeższego oddechu. Rzucenie papierosów pomoże również przywrócić wrażenia smakowe i zapachowe, które przytępiają chemikalia tytoniowe. Poniżej znajduje się lista powodów, które mogą pomóc w rzuceniu palenia na dobre.

Dlaczego rzucić palenie?

Kobiece ramię wykonuje uporczywy gest w kierunku paczki papierosów na zewnątrz

Rzucając palenie, odświeżasz swoją naturalną cerę, a ogólny stan komórek skóry poprawia się, ponieważ wchłaniają one więcej tlenu i składników odżywczych. Poprawia również stan oczu, ponieważ palacze łańcuchowi często mają zaczerwieniony i zmęczony wygląd od ciągłego narażenia na dym. Na przykład osoby cierpiące na suche oczy również czują się lepiej, gdy rzucą palenie. Odmawianie papierosów prowadzi również do większej energii ciała. W ciągu kilku tygodni od zakończenia złego nawyku pojemność płuc wzrasta nawet o 10%. Zaprzestanie palenia prowadzi również do zwiększenia poziomu tlenu we krwi, co ułatwia organizmowi wolniejsze zmęczenie. Poprawia również urabialność, ponieważ ilość tlenu zwiększa koncentrację i pamięć.

Palenie papierosów powoduje małą pojemność płuc, a duszność prowadzi do przyjmowania leków

Jedno z badań wykazało również, że osoby niepalące są trzykrotnie bardziej atrakcyjnymi partnerami niż palacze. W rezultacie płodność i szanse na zdrowe dziecko ulegają nawet poprawie. Czy jest lepszy powód, by rzucić palenie? Istnieje wiele dowodów na to, że wdychanie dymu tytoniowego jest toksyczne i rakotwórcze. Spalone papierosy zawierają ołów, cyjanek i amoniak, a także wiele innych składników, które mogą poważnie szkodzić naszemu zdrowiu i powodować raka. Zmniejszenie liczby wypalanych papierosów jest korzystne zarówno dla palaczy, jak i osób z Twojego otoczenia. Oto kilka kluczowych powodów i dlaczego powinieneś rzucić palenie.

Ulepszone receptory smaku

gotować w czapce i białym fartuchu pali papierosa

Zapach i gorzki smak papierosa mogą zastąpić smak innych produktów spożywczych. Palacze też zawsze mają na języku mniej wrażliwe kubki smakowe niż osoby niepalące, więc jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy nie mogli w pełni cieszyć się nieskończoną różnorodnością i aromatem jedzenia?

Lepiej pachnące ubrania i włosy

kobieta pachnie koszulą w kratę z powodu dymu papierosowego i nieprzyjemnego zapachu po paleniu

Dym papierosowy ma silny zapach, który sprawia, że ​​nasze ubrania i włosy śmierdzą długo po zgaszeniu papierosa. Na szczęście w dzisiejszych czasach palenie nie jest refundowane w większości miejsc publicznych, barów i dyskotek. To daje kolejny punkt za rzucenie palenia, co może oszczędzić ci nieprzyjemnego zapachu.

Zdrowsza rodzina i przyjaciele

para leży w łóżku, a mężczyzna pali papierosa kobieta się męczy

Bierne palenie powoduje choroby i przedwczesną śmierć u dzieci i dorosłych, którzy nie palą. W szczególności narażenie na bierne palenie u niemowląt i dzieci może powodować raka płuc, choroby serca i infekcje dróg oddechowych oraz pogorszyć istniejące objawy astmy.

Zdrowsze zwierzęta

pies czarno-biały z kolczykiem do kapelusza i zapalonym papierosem w ustach

Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (ASPCA) wymienia dym tytoniowy jako szkodliwą truciznę dla zwierząt domowych, na podstawie wielu badań naukowych. Na przykład jedno z takich badań wykazało, że koty mieszkające z palaczami były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój złośliwych chłoniaków. Inne badanie na Uniwersytecie Stanowym Kolorado wykazało większą częstość występowania guzów nosa i raka zatok u psów mieszkających w domu z palaczami.

Więcej pieniędzy na budżet

papierosy zwinięte w banknot 20 euro z zapaloną kolbą

Kiedy palacze pomnożą kwotę, jaką wydają na papierosy każdego dnia przez 365 (liczbę dni w roku), suma może być zaskoczeniem. To mnóstwo pieniędzy, które możesz wydać na inne rzeczy każdego roku: rachunki, hobby, wakacje, czesne itp. A korzyści zdrowotne wynikające z zaprzestania palenia oznaczają, że zaoszczędzisz również na rachunkach zdrowotnych w przyszłości.

Silniejsze kości

Nogi z kośćmi pokazane na zdjęciu rentgenowskim podczas treningu na bieżni na siłowni

Niektóre badania wykazały bezpośredni związek między używaniem tytoniu a zmniejszoną gęstością kości. Większość badań nad skutkami palenia sugeruje również, że palenie zwiększa ryzyko złamań.

Lepszy sen

kobieta wyciąga ręce budząc się w łóżku z białą pościelą

Każdej nocy ciało palacza jest oczyszczane z nikotyny, co prowadzi do bezsenności. Badania wykazały, że palacze czterokrotnie częściej niż osoby niepalące stają się niespokojni po nocnym śnie. Osoby palące na ogół spędzają mniej czasu w głębokim śnie, a więcej w półśnie niż osoby niepalące.

Rzuć palenie, aby uzyskać bielsze zęby

dym papierosowy wydobywa się z ust pacjenta u dentysty

Smoła w papierosach zabarwia zęby na żółto lub brązowo. Kiedy rzucisz palenie, przebarwienia mogą już nie występować. Ponieważ nasz uśmiech jest oznaką naszego ogólnego stanu zdrowia, ogromny wpływ na to ma zdrowy tryb życia bez wdychania dymu papierosowego.

Zmniejsz ryzyko zawału serca i udaru mózgu

zbadać serce u lekarza i rzucić palenie

Palacze dwukrotnie częściej umierają na zawał serca i mają więcej udarów niż osoby niepalące. Jednak już rok po rzuceniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę mniejsze niż u długotrwałego palacza. Pięć do 15 lat po rzuceniu palenia zmniejsza się ryzyko udaru do poziomu osoby niepalącej.

Zmniejszone ryzyko raka płuc i innych nowotworów

Popielniczka w formie płuc z papierosem

Palenie zwiększa ryzyko wielu rodzajów raka, nie tylko raka płuc. Jednak dziesięć lat po rzuceniu palenia śmiertelność z powodu raka płuc jest o połowę niższa niż w przypadku palaczy długotrwale. Złe prognozy na raka jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, szyjki macicy i trzustki również zmniejszają się po rzuceniu palenia.

Mniej zmarszczek

kobieta z chustą na głowie i papierosem tytoniowym na zewnątrz w lecie

Jak wspomniano powyżej, palenie może przyspieszyć proces starzenia się skóry osoby, co prowadzi do większej liczby zmarszczek. Papierosy wpływają na przepływ krwi do skóry i uszkadzają kolagen i elastynę, które tworzą włókna nadające skórze jędrność i elastyczność.

Ograniczona wolność

dym papierosowy i znaki stop połączone jako sygnał do rzucenia palenia

Często, gdy ktoś chce zapalić papierosa w miejscu publicznym, jest ograniczony do określonego obszaru, z dala od wydarzeń i innych ludzi. Wiele krajów związkowych i miast wprowadziło również zakaz palenia w miejscach publicznych.

Większe szanse na znalezienie partnera i zajście w ciążę

mężczyzna i kobieta śpią razem w łóżku z budzikiem i okularami na nocnym stoliku

Ubrania i włosy śmierdzące dymem papierosowym mogą zrobić naprawdę złe wrażenie na pierwszej randce. Pożółkłe zęby i palce, a także dokuczliwy kaszel, często spowodowany paleniem, mogą sprawić, że szanse na drugą randkę znikną równie szybko. Palenie wpływa na płodność i męską potencję. Badania wykazały, że kobiety palą o 40% rzadziej zachodzą w ciążę. Kobiety palące mają również większą częstość występowania niepłodności. Ponadto mężczyźni palący papierosy mają niższą liczbę plemników i więcej nieprawidłowych plemników niż ci, którzy nie mają toksyn z tytoniu we krwi.

ojciec pali cygaro na łonie natury z wózkiem w stylu retro

Zaniechanie rzucenia palenia zwiększa ryzyko wystąpienia potencjalnie poważnych powikłań u matki. Badania pokazują, że kobiety, które palą w czasie ciąży, są trzykrotnie bardziej narażone na urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową. Im więcej papierosów wypalano w czasie ciąży, tym większe ryzyko zgonu okołoporodowego u noworodków. (Urodzenie martwe lub śmierć w pierwszych czterech tygodniach życia).

Wytrzymałość na treningu

trening bez palenia dla większej wytrzymałości z fitnessem bez dymu papierosowego

Palenie powoduje dodanie tlenku węgla do krwi człowieka, co zmniejsza zdolność przenoszenia tlenu. Oznacza to, że komórki organizmu, serce i płuca otrzymują mniej tlenu. Zmniejszenie zawartości tlenu znacznie utrudnia uprawianie sportu czy wchodzenie po schodach. Z tego powodu odradza się wdychanie dymu papierosowego przed lub po ćwiczeniach.

Zmniejsz kaszel i świszczący oddech

mężczyzna kaszle z powodu rzucenia papierosów to dobra decyzja

Wiele osób palących doświadcza nadmiernego kaszlu i świszczącego oddechu. Od jednego do dziewięciu miesięcy po rzuceniu palenia zmniejsza się to, a tym samym również duszność. Rzęski płuc, które są maleńkimi, podobnymi do włosów strukturami, znów zaczynają prawidłowo funkcjonować. Te narządy pomagają radzić sobie ze śluzem, oczyszczać płuca i zmniejszać ryzyko infekcji.

Być przykładem

szczęśliwa rodzina z uśmiechami dzieci

Dzieci często naśladują to, co robią ich rodzice i rodzeństwo. Badania wykazały, że dzieci, które palą, znacznie częściej same stają się palaczami. Jeśli jednak oboje rodzice rzucą palenie, szanse na to, że ich dzieci będą regularnie palić spadają o około 40 procent.

Zdrowe i długie życie

zachód słońca nad morzem widziany przez kobietę w sportowym ubraniu

Biorąc pod uwagę różnicę w średniej długości życia między palaczami a osobami niepalącymi, każdy papieros odpowiada 11-minutowej przerwie w życiu. To czas, który człowiek mógłby spędzić z rodziną i przyjaciółmi w swoich złotych latach. Jednak ważne jest, abyś sam podjął decyzję o rzuceniu palenia. Wiele osób ma co do tego mieszane uczucia. To normalne, że trudno jest rzucić palenie i nadal używać tytoniu.