zdrowe odżywianie

Z jakich warzyw wyciskać sok? Oto najlepsze warzywa i ich zdrowe działanie

Soki warzywne to świetny sposób na zwiększenie spożycia składników odżywczych. Ale nie każdy rodzaj warzyw nadaje się do wyciskania soku. Suche warzywa, takie jak brokuły i bataty, mogą (i powinny!) być wyciskane, ale nie dostaniesz tak dużo soku. Z drugiej strony warzywa liściaste, marchewki, buraki i inne opcje bogate w witaminy są idealne do Twojej sokowirówki. Oto 10 najlepszych warzyw do wyciskania soku, jeśli chcesz uzyskać wysoką zawartość witamin i minerałów. Powiemy Ci również, jakie soki warzywne najlepiej jeść z umiarem, jeśli masz pewne problemy zdrowotne.

Jakie warzywa nadają się do wyciskania soku??

Sok z zielonych warzyw liściastych na zdrowy początek dnia

1. Kale

Jarmuż to bardzo zdrowe warzywo o łagodnym smaku, które dobrze łączy się z innymi owocami i warzywami w sokach. Ten rodzimy pożywienie jest doskonałym źródłem kilku ważnych składników odżywczych, w tym witamin A, C i K. Surowa kapusta jest również szczególnie bogata w przeciwutleniacze, w tym beta-karoten. Przeciwutleniacze neutralizują szkodliwe cząsteczki zwane wolnymi rodnikami, aby chronić komórki organizmu.

Wykazano, że picie soku z jarmużu zwiększa czynniki ryzyka chorób serca, w tym zły cholesterol LDL, zredukowany. Badanie 32 mężczyzn z wysokim poziomem cholesterolu wykazało, że picie 150 ml soku z jarmużu dziennie przez trzy miesiące obniżyło poziom cholesterolu LDL o 10% i zwiększył chroniący serce cholesterol HDL o 27%.

2. Marchewki

Sok z marchwi jest dobry dla oczu

Ze względu na lekko słodki smak i imponujący profil odżywczy marchewki są idealnym warzywem do wyciskania soków. Są niskokaloryczne i bogate w witaminę A, biotynę i potas. Są również bogate w karotenoidy, czyli barwniki roślinne, które działają na organizm jako silne przeciwutleniacze. Należą do nich beta-karoten, likopen, alfa-karoten i luteina.

Badania pokazują, że spożywanie pokarmów bogatych w karotenoidy skutkuje niższym poziomem spożycia Ryzyko chorób zwyrodnieniowych oczu, chorób serca i niektórych rodzajów raka, w tym raka prostaty, podłączony jest.

Ze względu na słodki smak sok z marchwi doskonale łączy się z innymi sokami warzywnymi i owocowymi, takimi jak cytrusy, imbir czy burak.

3. Burak

Burak zawiera stosunkowo duże ilości kwasu szczawiowego (

Burak zachwyca nie tylko ziemistym smakiem i jasnym kolorem, ale także ma wiele zalet zdrowotnych. Bulwa jest pełna manganu, potasu, żelaza, witaminy C i kwasu foliowego.

Badania pokazują, że sok z buraków może naturalnie obniżać ciśnienie krwi oraz poprawiać sprawność fizyczną i umysłową.

Sok z buraków dobrze smakuje w połączeniu z sokiem pomarańczowym, jabłkowym i imbirem.

4. Kapusta

Zrób sam sok z fioletowej kapusty

Kapusta jest zdrowym i pysznym warzywem, które jest również łatwe do wyciskania soku. Należy do rodziny krzyżowych i dlatego jest bliskim krewnym brokułów, jarmużu, kalafiora i brukselki. Badania pokazują, że spożywanie większej ilości warzyw krzyżowych z mniejsze ryzyko cukrzycy, chorób serca i stanów zapalnych podłączony jest. Kapusta jest szczególnie bogata w witaminy K i C, a także dostarcza ważnych mikroelementów, takich jak kwas foliowy, mangan i witamina B6.

Szklanka soku z kapusty pomaga przy zgadze, zapaleniu żołądka (zapalenie błony śluzowej żołądka) a nawet może być ból na wrzody żołądka łagodzić.

5. Szpinak

Wyciśnij sok ze szpinaku, ale ciesz się nim tylko 1-2 razy w tygodniu

Szpinak nadaje koktajlom i sokom łagodny, świeży smak. Warzywa liściaste są bogate w witaminy A i C i zapewniają dobrą dawkę przeciwutleniaczy, takich jak kwercetyna, kemferol i luteina.

Badanie 27 osób wykazało, że spożywanie szpinaku przez 7 dni zmniejsza skurczowe i rozkurczowe Znacząco obniża ciśnienie krwi. Ponadto niektóre badania sugerują, że sok ze szpinaku działa jako środek zobojętniający kwas i na zgagę może pomóc.

6. Ogórek

Zielony sok z ogórka jest zdrowy

Ogórki są bogate w wodę i mogą pomóc Ci poprawić Utrzymuj nawodnienie, niezbędny dla zdrowia układu pokarmowego, funkcji nerek, kontroli wagi i sprawności fizycznej. Są również niskokaloryczne, ale bogate w potas, mangan oraz witaminy K i C. Sok z ogórka pomaga na skurcze mięśni i jest też dobre dla skóry.

Więcej o działaniu soku z ogórka przeczytasz w tym artykule.

7. Boćwina szwajcarska

wyciskanie soków zdrowe warzywa

Boćwina jest spokrewniona z burakiem, Pak Choy and Co., a także jest bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy A i C..

Niektóre badania na zwierzętach sugerują, że boćwina jest szczególnie korzystna dla: cukrzycowy może być. W 45-dniowym badaniu na szczurach z wysokim Poziom cukru we krwi Stwierdzono, że dodanie ekstraktu z boćwiny do żywności może obniżyć podwyższony poziom poprzez zmniejszenie aktywności enzymów, które wytwarzają hormon regulujący poziom cukru we krwi insulina kontrola, zmieniona.

Możesz dodać botwinę do prawie każdego soku lub użyć jej zamiast zwykłych liściastych warzyw, takich jak jarmuż i szpinak. Sok z botwinki smakuje bardzo smacznie, również w połączeniu z selerem, marchewką, ogórkiem, jabłkami i pomarańczami.

8. Trawa pszeniczna

Sok z trawy pszenicznej jest zdrowy

Trawa pszeniczna to młoda trawa rośliny pszenicy, która jest często uważana za jedno z najpopularniejszych warzyw do wyciskania soków. To prawdziwa bomba składników odżywczych, dostarczająca znacznej ilości żelaza, fosforu, magnezu i miedzi, a także 17 różnych aminokwasy – elementy budulcowe białek. Zawiera również trawę pszeniczną Chlorofil, naturalny pigment roślinny o silnym działaniu przeciwzapalne i przeciwnowotworowe Nieruchomości. Mówi się również, że jest stosowany w chorobach zapalnych jelit, takich jak: Wrzodziejące zapalenie okrężnicy Wsparcie.

Badanie 59 kobiet wykazało, że suplementacja proszkiem z trawy pszenicznej przez 10 tygodni Poziom trójglicerydów i cholesterolu znacznie niższy i Zdrowe serce może poprawić.

Możesz pić czysty sok z trawy pszenicznej jako mały shot lub dodać go do innego soku warzywnego, aby zwiększyć jego wartość odżywczą.

9. Seler

Sok z selera jest zdrowy

Seler od jakiegoś czasu jest popularnym pożywieniem – i nie bez powodu. Oprócz wysokiej zawartości wody seler zawiera dużą ilość witamin A, K i C, a także przeciwutleniacze, takie jak kaempferol, kwas kawowy i kwas ferulowy.

Mówi się, że ekstrakt z selera poprawia zdrowie serca poprzez normalizację ciśnienia krwi, trójglicerydów i poziomu cholesterolu. Badanie na zwierzętach wykazało również, że niektóre składniki selera silne właściwości przeciwzapalne które mogą chronić przed chorobami przewlekłymi.

Wiele osób lubi pić prosto sok z selera (500 ml rano na pusty żołądek), ale można go również łączyć z sokiem z cytryn, jabłek, imbiru i zielonych liści, aby zrobić smaczny napój energetyczny.

10. Pomidory

Sok pomidorowy ze świeżych pomidorów

Pomidory są również odpowiednim warzywem do wyciskania soku. Są nie tylko niskokaloryczne, ale także bogate w niezbędne składniki odżywcze, takie jak witamina C, potas i kwas foliowy.

Pomidory są również bogate w Likopen, aktywny składnik powiązany z niższym ryzykiem raka prostaty, zawału serca i udaru mózgu. Wykazano, że picie soku pomidorowego zmniejsza się Zapalenie, kręci metabolizm i poprawia moc. Sok pomidorowy nadal się do tego nadaje wątroba, w cukrzyca, przeciwko zaparcie oraz wysokie ciśnienie krwi.

Połącz sok ze świeżych pomidorów z selerem, ogórkiem i pietruszką, aby uzyskać orzeźwiający, zdrowy sok.

zdrowe soki warzywne z pomidorów, szpinaku i marchwi

Warzywa, których nie należy wyciskać, jeśli …

… masz problemy z tarczycą

Unikaj dużych ilości soku z surowych warzyw kapustnych, takich jak Kapusta, brokuły i jarmuż. Przedawkowanie może zaburzyć tarczycę. Osoby z problemami tarczycy powinny skonsultować się z lekarzem i być bardziej ostrożnym przy spożywaniu surowych warzyw kapustnych. Najlepiej spożywać te soki warzywne raz lub dwa razy w tygodniu.

Sok z brokułów może powodować gaz i gaz

… masz gaz

Jeśli puchniesz po wypiciu soków, weź pod uwagę ilość warzyw kapustnych Brokuły, kapusta, jarmuż lub bok choy zredukować. Chociaż te warzywa są wspaniałe dla zdrowia, gdy są surowe, mogą powodować gazy u niektórych osób. Możesz włożyć te warzywa do sokowirówki, gdy są gotowane na parze.

warzywa nadające się do wyciskania soku z marchwi i buraków

… masz lub miałeś kamienie nerkowe

Szczawiany (kwas szczawiowy) występujące w bananach, wiśniach, mango, burak czerwony, surowe Szpinak, Boćwina itp., mogą powodować uszkodzenia oksydacyjne lub tworzyć kamienie nerkowe, jeśli są spożywane w dużych ilościach. Nadmiar szczawianów może również wpływać na wchłanianie żelaza i wapnia. Dla większości ludzi szczawiany nigdy nie będą problemem, ponieważ stężenie nie jest tak wysokie. Zawsze jednak warto wiedzieć, jaki sok warzywny może mieć jaki efekt.

Soki warzywne, których nie powinno się pić codziennie

Pij sok ze szpinaku dwa razy w tygodniu

szpinak zawiera kwas szczawiowy i surowy Jarmuż zawiera goitrogeny. Szczawiany znajdują się również w bananach, mango, kalafior oraz wiele innych owoców i warzyw. Goitrogeny są surowe Warzywa krzyżowe a w dużych ilościach może zaburzać czynność tarczycy. Słowo kluczowe: duże ilości. Zanim usuniesz szpinak lub jarmuż z przepisów na soki, powinieneś wiedzieć, że normalne porcje szpinaku i jarmużu są nieszkodliwe dla zdrowia. Problemy pojawiają się tylko wtedy, gdy spożywasz duże ilości. Raz lub dwa razy w tygodniu jest w porządku. Zwłaszcza weganie muszą być bardziej świadomi szczawianów i goitrogenów, ponieważ spożywają duże ilości owoców i warzyw.

Morał tej historii jest następujący:: Różnorodność jest twoim przyjacielem. Większość problemów związanych z wyciskaniem zbyt wielu warzyw pojawia się tylko wtedy, gdy jesz znaczne ilości tych warzyw lub pijesz je jako sok każdego dnia. Jeśli zadbasz o urozmaicenie posiłków i soków, jest bardzo mało prawdopodobne, że będziesz mieć problemy zdrowotne w wyniku wyciskania soków z warzyw lub owoców.

Sok z marchwi jest dobry dla oczu