zdrowe odżywianie

Olej do smażenia — Jaki tłuszcz lub oliwa z oliwek najlepiej nadaje się do potraw smażonych na patelni?

weź olej do smażenia naczynie do smażenia pieprz ze stali nierdzewnej

Jeśli chodzi o tłuszcze i najlepszy olej do smażenia, wybór jest rozpieszczany. Półki supermarketów zaniedbują każdą możliwą do wyobrażenia opcję, ale w dzisiejszych czasach jest to bardzo zagmatwane, ponieważ jest tak wiele dyskusji na temat korzyści i szkód spożywania różnych rodzajów tłuszczów. Jeśli chodzi o smażenie z tłuszczem, istnieje wiele odmian oleju do smażenia. Jednak, aby mieć zdrową dietę, bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co dzieje się z tłuszczem po obróbce cieplnej. Jeśli używasz oleju do smażenia w wysokich temperaturach, powinien on być stabilny i nie poddawać się utlenianiu. Tłuszcz może reagować z tlenem i utleniać się, tworząc wolne rodniki i inne szkodliwe związki. Zapewne myślisz, że smażenie w oleju roślinnym powinno być zdrowsze niż gotowanie na tłuszczach zwierzęcych, takich jak smalec czy masło. Ale czy tak jest naprawdę??

Zdrowy i odpowiedni olej do smażenia

jaki olej do smażenia różnych olejów w szklanych butelkach

Jakie tłuszcze są dobre? Nie wszystkie oleje są sobie równe, a najważniejszym czynnikiem określającym odporność tłuszczu na utlenianie podczas obróbki cieplnej jest względny poziom nasycenia kwasów tłuszczowych. Nasycone kwasy tłuszczowe mają tylko pojedyncze wiązania w swoich cząsteczkach, podczas gdy jednonienasycone kwasy tłuszczowe mają jedno podwójne wiązanie, a wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają dwa lub więcej wiązań.

weź oliwę z oliwek do smażenia szklana butelka patelnia zalać gazową płytą grzejną warzywa gotować szmatka flambé

To właśnie te podwójne wiązania są chemicznie reaktywne i wrażliwe na ciepło. Im mniejsza liczba, tym stabilniejszy tłuszcz do smażenia. Z tego powodu wysoki udział nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów jednonienasyconych jest dość odporny na ogrzewanie. Natomiast oleje o wysokiej zawartości kwasu oleinowego lub oleje rafinowane, które są bogate w tłuszcze wielonienasycone, nie nadają się do smażenia.

jaki olej użyć do smażenia masła kawałek żeliwnej patelni ghee masło klarowane tłuszcz maślany

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze tłuszczu kuchennego jest jego koncentracja – temperatura, w której tłuszcz ulega rozkładowi i zamienia się w dym. Dzięki wysokiemu punktowi dymienia możesz przekonać się, czy olej nadaje się do smażenia, czy nie. Ale najpierw dokonajmy porównania alternatyw.

Podgrzej olej kokosowy i użyj go jako oleju do smażenia

najlepszy olej do smażenia wskazówki sposób gotowania tłuszcz kokosowy przepołowiony mleko kokosowe łyżka szklanka oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia olej kokosowy zdrowy

Tłoczony na zimno olej kokosowy to doskonały wybór do gotowania w wysokich temperaturach przekraczających 200 stopni. Ponad 90% zawartych w nim kwasów tłuszczowych jest nasyconych, a zatem bardzo odpornych na ciepło. Jest to olej wielofunkcyjny, który w temperaturze pokojowej pozostaje półstały i ma bardzo długi okres trwałości.

najlepszy olej do smażenia wskazówki sposób gotowania tłuszcz drewniana łyżka szklanka olej kokosowy olej kokosowy zdrowy

Olej kokosowy ma również inne ważne właściwości zdrowotne. Jest szczególnie bogaty w kwas laurynowy – nasycony kwas tłuszczowy, który może dobrze wpływać na cholesterol i ma działanie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Nierafinowany olej kokosowy nadaje potrawom m.in. lekki, przyjemny smak i egzotyczny aromat.

Masło klarowane do smażenia

najlepszy olej do smażenia wskazówki sposób gotowania tłuszcz zwierzęcy masło deska kuchenna nóż obrus niebieski biały w kratkę papier do pieczenia

Masło ma wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które są pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu został odrzucony jako odpowiedni olej do smażenia. W rzeczywistości nie ma powodu, aby całkowicie unikać tego tłuszczu. Najnowsze badanie naukowe nie znajduje bezpośredniego związku między tłuszczami nasyconymi a chorobami sercowo-naczyniowymi w tym zakresie. Prawdziwym szkodnikiem jest w rzeczywistości margaryna do smażenia, która jest bogata w tłuszcze trans i dlatego w ogóle nie jest polecana.

jakiego oleju użyć do smażenia kawałków masła aluminiowa patelnia ghee masło klarowane tłuszcz maślany

Z drugiej strony masło klarowane jest w rzeczywistości dość bogate w składniki odżywcze i zawiera witaminy A, E i K2. Związany kwas linolowy w swoim składzie może wspomagać odchudzanie i ma silne właściwości przeciwnowotworowe. Zawiera również maślany – sole kwasu masłowego (kwasu butanowego), które pomagają zwalczać stany zapalne i poprawiają zdrowie jelit.

jakiego oleju użyć do smażenia masła kawałek żeliwnej patelni szklane ghee klarowane masło stek z tłuszczu maślanego

Jeśli nie tolerujesz laktozy lub po prostu chcesz spożywać oczyszczone masło, możesz znaleźć tak zwane ghee (tłuszcz maślany) w sklepach ze zdrową żywnością. To indyjski produkt otrzymywany przez ogrzewanie masła przez jakiś czas. Podczas gdy białko mleka (kazeina i serwatka) i laktoza osadzają się na dnie, czyste masło klarowane pozostaje na powierzchni. Jest on następnie filtrowany w celu wytworzenia czystego tłuszczu do użytku. Ghee ma dość wysoki punkt dymienia – 252 stopnie, podczas gdy konwencjonalne masło pali się przy 177 stopniach.

Oliwa z oliwek do smażenia

weź oliwę z oliwek do smażenia szklana butelka patelnia polać płyta grzewcza warzywa przyprawy gotować

Jak każdy olej do smażenia, oliwa z oliwek jest również olejem roślinnym, który zawiera głównie tłuszcze jednonienasycone. Być może słyszałeś wcześniej, że nie nadaje się do gotowania. Do niedawna wiele osób wierzyło w ten mit, ale po większości jego badań okazało się, że ta teoria jest w rzeczywistości błędna.

Weź oliwę z oliwek do smażenia szklana butelka miska wlej oliwki naczynia do gotowania

W składzie zawiera 73% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także 11% wielonienasyconych i 14% nasyconych kwasów tłuszczowych. Innymi słowy, odporne na ciepło tłuszcze jednonienasycone i nasycone stanowią 87% rafinowanej oliwy z oliwek. Jego skupienie jest również więcej niż wystarczające – między 165 a 190 stopni, w zależności od jakości. Nieźle jak na tłuszcz, który podobno nie powinien nadawać się do gotowania.

weź oliwę z oliwek do smażenia szklana butelka patelnia zalać gazową płytą grzejną warzywa gotować

Jak zapewne już wiesz, wysokiej jakości oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia ma szereg korzyści zdrowotnych. Jest bogaty w przeciwutleniacze i może regulować poziom dobrego cholesterolu HDL we krwi, jednocześnie zmniejszając poziom złego utleniania LDL. Przechowuj oliwę z oliwek w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, aby chronić ją przed jełczeniem.

Olej z awokado z maślanej gruszki do gotowania

najlepszy olej do smażenia wskazówki sposób gotowania tłuszcz warzywo wegetariański gruszka masło szklana butelka olej z awokado połówki awokado

Awokado to jedne z niewielu tłustych owoców. Zawierają witaminę E, witaminy z grupy B, potas, magnez i błonnik. Olej z awokado jest bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, co czyni go pierwszym kuzynem oliwy z oliwek. Jest jednak jeszcze lepszym wyborem do gotowania, ponieważ jego tłuszcz ma jeden z najwyższych punktów skupienia, czyli 271°C. Ważne jest, aby był tłoczony na zimno (nierafinowany), w przeciwnym razie podczas obróbki cieplnej mogą zostać utracone cenne składniki odżywcze.

najlepszy olej do smażenia wskazówki sposób gotowania tłuszcz warzywo wegetariańskie masło gruszka szklana butelka olej z awokado warzywa z awokado

Olej z awokado jest maślany i ma szczególnie wysoką temperaturę dymienia, co czyni go idealnym olejem do grillowania lub smażenia na patelni. Najczęściej stosuje się go do przygotowania brukselki lub smażonych warzyw. Olej z awokado ma wiele zalet, w tym obniża poziom cholesterolu oraz poprawia zdrowie serca i oczu, a także łagodzi objawy zapalenia stawów.

Tłuszcz zwierzęcy jako olej do smażenia

najlepszy olej do smażenia wskazówki sposób gotowania tłuszcz zwierzęcy szklana drewniana łyżka

Zawartość kwasów tłuszczowych u zwierząt różni się w zależności od sposobu odżywiania. Jeśli zwierzętom hodowlanym podaje się głównie zboże, ich tłuszcz będzie bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jeśli są roślinożercami, ich mięso będzie bogate w tłuszcze nasycone i jednonienasycone.

najlepszy olej do smażenia wskazówki sposób gotowania tłuszcz kwasy tłuszczowe bogate w zwierzęta szklana łyżka stołowa pełna

Właśnie dlatego tłuszcze zwierzęce z naturalnie wygłodzonych zwierząt są idealne do gotowania. Większość tłuszczów zwierzęcych jest wysoce nasyconych, a zatem odpornych na obróbkę cieplną. Pozostają w stanie stałym w temperaturze pokojowej i niekoniecznie muszą być przechowywane w lodówce.

Olej lniany jako olej do smażenia

Nie używaj oleju lnianego do smażenia szklanej miski posypanej siemieniem lnianym

Olej lniany zawiera również kwasy tłuszczowe omega-3, ale w postaci rośliny, której organizm ludzki nie może wydajnie wykorzystać (kwas alfa-linolenowy). Wiele osób używa tego oleju, aby uzyskać dzienną dawkę kwasów tłuszczowych omega-3, co w rzeczywistości jest błędem.

Czy olej z orzechów ogólnie lub olej arachidowy jest zdrowy??

użyj oleju makadamia do smażenia okrągłych szklanych butelek orzechów macadamia

Orzechy, takie jak migdały, orzechy nerkowca, orzechy włoskie, orzechy laskowe itp., są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, co sprawia, że ​​olej z orzechów jest raczej kiepskim wyborem do gotowania. Można to uwzględnić w przepisach, ale nie wolno go używać do smażenia lub gotowania w wysokich temperaturach. Jest jednak jeden wyjątek reprezentowany przez olej z orzechów makadamia, ponieważ jest bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Olej orzechowo-maślany doskonale nadaje się do smażenia, zwłaszcza przy przygotowywaniu ryb. Charakteryzuje się również wysoką temperaturą dymienia około 495 stopni. Podobnie jak olej kokosowy, olej makadamia jest bardzo zdrowy dla serca.

olej arachidowy do smażenia weź szklaną butelkę miskę drewniany stół

Olej arachidowy ma słodki, orzechowy smak i wysoką temperaturę dymienia 440 stopni, dzięki czemu idealnie nadaje się do smażenia, zwłaszcza w kuchni azjatyckiej. Razem z smażeniem olej arachidowy jest dobrym wyborem do smażenia w głębokim tłuszczu. To zdrowy olej, który jest dobry dla serca, ponieważ zawiera dużo tłuszczów jednonienasyconych.

olej palmowy

smażenie olej palmowy ciepło owoce olej z liści palmowych butelka palmowa kubek miska olej

Olej palmowy pozyskiwany jest z owoców palm olejowych. Zawiera głównie tłuszcze nasycone i jednonienasycone oraz niewielkie ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. To sprawia, że ​​olej palmowy jest odpowiednim wyborem do gotowania. Jest również bogaty w witaminę E, koenzym Q10 i inne ważne składniki odżywcze. W tym miejscu chcielibyśmy zaznaczyć, że ten post dotyczy oleju palmowego tłoczonego na zimno, ponieważ tańsza wersja zawiera dużo kwasów tłuszczowych trans i dlatego jest dość szkodliwa dla zdrowia.

Olej rybny

smażyć metodę gotowania na patelni rybnej z bliska

Kiedy smażysz lub grillujesz ryby, otrzymujesz danie bogate w zwierzęce formy omega-3, kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Jedna łyżka oleju rybiego może zaspokoić Twoje dzienne zapotrzebowanie na te niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

jaki olej do smażenia ryb kapsułki z olejem rybnym suplementy diety

Jednak ze względu na wysokie stężenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych nigdy nie należy używać oleju rybnego podczas gotowania. Raczej bierz go jako suplement diety, chociaż wskazane jest również trzymanie oleju w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.

Oleje roślinne z zakładów przemysłowych

olej roślinny rośliny przemysłowe plastikowe butelki nie zalecane niezdrowe tłuszcze trans kwasy tłuszczowe trans

Dotarliśmy więc do punktu, w którym dowiemy się więcej o oleju najczęściej używanym w kuchni. Prawda jest taka, że ​​przemysłowy olej do smażenia, taki jak olej rzepakowy lub słonecznikowy, kukurydziany lub sezamowy itp., jest wysoko przetworzonym, rafinowanym produktem bogatym w kwasy tłuszczowe omega-6.

unikaj smażenia w oleju słonecznikowym niezdrowe panierowane kawałki mięsa smaż ryby na gorąco

Jeśli uważasz, że na przykład olej słonecznikowy jest zdrowy, pamiętaj, że zawiera ponad 68% tłuszczów omega-6. Dlatego zastanów się dwa razy, zanim następnym razem użyjesz oleju słonecznikowego do smażenia lub smażenia. Kiedy te oleje są spożywane w nadmiernych ilościach, delikatna równowaga między kwasami omega-6 i omega-3 łatwo ulega zaburzeniu, co pogarsza procesy zapalne w organizmie. Należy więc nie tylko wykluczyć te tłuszcze z ogrzewania, ale także całkowicie ich unikać i usunąć z codziennego jadłospisu. Nowe badania łączą przemysłowe oleje roślinne z szeregiem chorób przewlekłych, w tym chorobami układu krążenia i rakiem.

Jak prawidłowo przechowywać tłuszcz jadalny

oleje roślinne rośliny przemysłowe produkty spożycie zdrowy organizm

Aby upewnić się, że spożywane kwasy tłuszczowe nie są szkodliwe dla twojego organizmu, możesz przestrzegać tych prostych zasad. Przede wszystkim staraj się spożywać równomierną ilość tłuszczu podczas posiłków. Ekspozycja na ciepło, tlen i światło jest główną przyczyną utleniania tłuszczu.

kwiaty inkrustowane olejem kwiaty szklane dekoracje

Dlatego przechowuj tłuszcz do smażenia w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, które zawsze trzymasz zamknięte. Zachowaj ostrożność podczas przechowywania tłuszczów jednonienasyconych, takich jak rafinowana oliwa z oliwek lub olej z awokado oraz tłuszczów wielonienasyconych, takich jak olej rybny, olej z nasion, olej lniany itp. Tłuszcze nasycone, takie jak masło zwierzęce, olej kokosowy i palmowy nie są tak wymagające.