zdrowe odżywianie

Nasiona chia i ich cudowny wpływ na organizm

chia-nasiona-efekty-uboczne-zdrowie

nasiona Chia były używane jako pożywienie i lekarstwo przez Majów, Inków i Azteków wiele wieków temu. Te nasiona były wtedy tak przydatne, że były cenniejsze niż złoto. Dziś nazywa się je superfoods, ponieważ są bogate w witaminy, minerały, przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik i białka. Są nie tylko źródłem niezbędnych składników odżywczych, ale także ogólnie pozytywnie wpływają na organizm człowieka oraz regulują poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Nasiona Chia – cudowna roślina z Mesixo

Szałwia hiszpańska-meksykańska-chia-roślina

Chia lub Salvia hispanica to roślina kwitnąca pochodząca z Meksyku i Gwatemali. Roślina chia ma fioletowe i białe kwiaty i osiąga wysokość około jednego metra. Nasiona są najważniejszą częścią rośliny i źródłem składników odżywczych. Zawierają wysokiej jakości białko, wapń, bor i żelazo. Jego właściwości przeciwutleniające są 3 razy większe niż jagody.

Bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i błonnik

chia-nasiona-miska-czarno-biała

nasiona Chia to prawdziwy pokarm energetyczny, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i błonnik. Podobnie jak siemię lniane, są gotowe do spożycia i mogą być przechowywane przez kilka lat bez zjełczenia. Mała porcja nasiona Chia może dostarczyć nam jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na błonnik. Ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3 i błonnika mogą również pomóc w odchudzaniu, ponieważ zapewniają długotrwałe uczucie sytości i pomagają organizmowi w eliminacji niechcianych toksyn.

Zdrowe odżywianie: 14 przepisów z nasionami chia na odchudzanie

Przydatne wskazówki dotyczące odżywiania dla zdrowego organizmu

Przepisy bezglutenowe z nasionami chia – zdrowe i pyszne

Skuteczna regulacja poziomu cukru i lipidów we krwi

chia-nasion-żel-zrób-sam

nasiona Chia mają zdolność stabilizowania poziomu cukru we krwi. Po rozpuszczeniu w płynie nasiona chia przekształcają się w żel. W żołądku podczas trawienia spowalniają przemianę węglowodanów w cukier. Pozwala to ciału dłużej pozostać pełnym, daje mu bardziej stałą energię i zapobiega gwałtownemu wzrostowi poziomu cukru we krwi. Według raportu w British Journal of Nutrition z 2009 roku nasiona chia stabilizują poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz redukują całkowitą tkankę tłuszczową.

Stabilizacja elektrolitów i płynów ustrojowych

chia-pudding-mleko-jagody

nasiona Chia posiadają właściwości hydrofilowe, dzięki czemu są skutecznym stabilizatorem płynów i elektrolitów w organizmie. Nasiona te mają zdolność wchłaniania wody ponad 12-krotność swojej wagi. Dlatego spożywanie nasion chia pomoże regulować płyny ustrojowe i zmniejszy ryzyko odwodnienia.

nasiona chia -superfood-odżywki-porównawcze chia-nasiona-pozytywne-efekty-zdrowie chia-nasiona-pozytywne-efekty-ludzki-organizm