zdrowe odżywianie

Jakie pokarmy spożywać na wysokie ciśnienie krwi? Oto lista i wskazówki

Niezdrowy styl życia z małą ilością ćwiczeń i złą dietą może, oprócz wieku i osobistego usposobienia, podwyższać ciśnienie krwi. To z kolei zwiększa ryzyko wielu chorób. Z tego powodu ważne jest, aby pozostać aktywnym i stosować odpowiednią dietę. Jak w wielu przypadkach, natura oferuje odpowiedni rodzaj pożywienia. Dzisiaj wymieniamy niektóre produkty spożywcze, które obniżają ciśnienie krwi. Poniżej dowiesz się, które pokarmy mogą przeciwdziałać wysokiemu ciśnieniu krwi – zarówno w celach profilaktycznych, jak i terapeutycznych.

Jaka dieta na nadciśnienie??

Pokarm na wysokie ciśnienie krwi – który pokarm obniża ciśnienie krwi

Zanim przejdziemy do listy pokarmów na nadciśnienie, podamy kilka ogólnych wskazówek, jak obniżyć ciśnienie krwi. Ponieważ nie wystarczy od czasu do czasu spożywać określone pokarmy przeciwnadciśnieniowe. Należy zwracać uwagę na właściwą dietę ogólnie i profilaktycznie w przypadku nadciśnienia. Jakie pokarmy obniżają ciśnienie krwi, a które podnoszą ciśnienie krwi? Sprawdź te listy:

Jakie pokarmy? zmniejszyć ciśnienie krwi:

 • Jeśli to możliwe, nieprzetworzone oleje spożywcze zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe
 • świeża ryba; Zmniejsz mięso (sól oszczędnie, najlepiej dopraw ziołami zamiast soli)
 • Woda mineralna
 • Herbaty ziołowe i owocowe, niesłodzone
 • owoce i warzywa

A jakie owoce i warzywa obniżają ciśnienie krwi? Dowiesz się za chwilę!

Pokarmy na nadciśnienie i których należy unikać

Żywność obniżająca ciśnienie krwi wznosić:

 • pokarmy bogate w tłuszcz i cukier
 • za dużo soli
 • peklowane lub wędzone mięso i ryby
 • za dużo kiełbasy
 • za dużo sera
 • Fast food
 • wyroby cukiernicze produkowane przemysłowo
 • częste spożywanie alkoholu

Elektrolity na wysokie ciśnienie krwi

Pokarmy na nadciśnienie to te, które zawierają elektrolity, takie jak potas, magnez i sód

Organizm potrzebuje wystarczającej ilości elektrolitów do życia i funkcjonowania. Jednak inaczej wpływają na ciśnienie krwi. Na przykład teraz wiemy: potas obniża ciśnienie krwi, gdy jest przyjmowany w większych ilościach. Dlatego jedz pokarmy bogate w potas na wysokie ciśnienie krwi (np. banany). To samo dotyczy magnezu. W przypadku sodu, czyli np. soli jest odwrotnie. W dzisiejszych czasach ludzie mają tendencję do przesadzania z soleniem. Jeśli jednak chcesz przeciwdziałać nadciśnieniu za pomocą jedzenia, lepiej ograniczyć spożycie soli.

Pokarm na nadciśnienie – kakao

Kakao w ciemnej czekoladzie działa przeciwnadciśnieniowo

Zacznijmy od jedzenia na nadciśnienie, które pokochają wszyscy miłośnicy słodyczy. Bardzo pożądana czekolada może faktycznie znormalizować ciśnienie krwi, ale tylko wtedy, gdy jest naprawdę ciemna. Ale dlaczego ta żywność ma działanie przeciwnadciśnieniowe? Dzieje się tak za sprawą kakao, które w gorzkiej i ciemnej czekoladzie zawarte jest w większych ilościach, a dokładniej flawonoidy (substancje roślinne). Jedno z badań wykazało, że niewielki spadek (zarówno skurczowy, jak i rozkurczowy) do 2 mmHg jest możliwy w okresie od 2 do 12 tygodni (tyle trwało badanie). Uczestnicy spożywali średnio 670 mg flawonoli. Nawiasem mówiąc, ciemna czekolada jest również wspaniałym, naturalnym środkiem tłumiącym apetyt!

Zielone liściaste warzywa

Zielone warzywa liściaste jako pokarm przeciw nadciśnieniu dzięki potasowi

Jeśli chcesz obniżyć ciśnienie krwi poprzez odżywianie, często będziesz używać zielonych warzyw liściastych. Jak już wspomniano, pokarmy bogate w potas są idealne na nadciśnienie, a te warzywa zawierają ich mnóstwo. Szczególnie polecane są tu jarmuż, szpinak, sałata rzymska i rukola.

Regulowanie wysokiego ciśnienia krwi poprzez żywność – buraki

Naturalne środki przeciwnadciśnieniowe - Jedzenie buraków na dobre ciśnienie krwi

Nie wszystkim smakuje ziemisty burak, ale te warzywa korzeniowe są zawsze zdrowe – między innymi dlatego, że warzywo ma działanie obniżające ciśnienie krwi. Ten pokarm na wysokie ciśnienie krwi jest bogaty w azotany. Substancja jest przekształcana przez ślinę w azotyny i ma zdolność rozszerzania naczyń krwionośnych, co z kolei ma pozytywny wpływ zarówno na skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi. Dlatego kapsułki z buraków oferowane są również przeciw nadciśnieniu. Więc burak jest idealnym naturalnym środkiem przeciwnadciśnieniowym! To, czy warzywa mogą długoterminowo obniżać wysokie ciśnienie krwi i w jakich ilościach należy je spożywać, pozostaje do zbadania.

Jakie warzywa obniżają również ciśnienie krwi? A może trochę czosnku??

Jakie pokarmy obniżają ciśnienie krwi – czosnek

Według badań czosnek jest dobrym pokarmem na nadciśnienie

Czosnek obniża ciśnienie krwi. Różne badania wykazały, że jest to dobry pokarm na nadciśnienie. Tutaj obniża się skurczowe ciśnienie krwi, a to ze względu na wysoką zawartość siarki. Chociaż potrzeba więcej badań, aby udowodnić ten efekt, nie ma gwarancji, że zaszkodzi spróbować. W końcu czosnek świetnie smakuje w potrawach!

Granat na wysokie ciśnienie krwi

Granat nie jest tak skuteczny w nadciśnieniu, jak sądzono

Według niektórych opinii granat może wpływać na ciśnienie krwi. W rzeczywistości jest to owoc bogaty w witaminy i składniki botaniczne. Ale czy ten pokarm naprawdę może obniżyć ciśnienie krwi? Nie zostało to jeszcze potwierdzone. Obecnie istnieje wiele badań, które sprawdzały, czy ta żywność może działać przeciwko wysokiemu ciśnieniu krwi. Badano sok i ekstrakt z granatów w formie kapsułek. Jak dotąd jednak wyniki są sprzeczne, a zatem wątpliwe. Więc jeśli szukasz pokarmów obniżających ciśnienie krwi, powinieneś spróbować innych.

Cytryna na wysokie ciśnienie krwi

Połączenie cytryny i czosnku w celu obniżenia ciśnienia krwi

Czy cytryna obniża ciśnienie krwi? W połączeniu z czosnkiem podobno działa cuda jako lekarstwo! Zagotuj 5 ćwiartek cytryny i 30 ząbków czosnku w jednym litrze. Następnie trzymasz gotowy napój w butelkach i codziennie przez 3 tygodnie pijesz mały kieliszek pełen tego kieliszka. Następnie weź tydzień wolnego i powtórz kurs. Mówi się, że ta kombinacja pokarmów na wysokie ciśnienie krwi pomaga również schudnąć, co jest również ważne dla dobrego ciśnienia krwi. Na każdy stracony kilogram wartość skurczowa powinna spaść nawet o 2,5 mmHg, a rozkurczowa o 1,5 mmHg.

Orzechy włoskie na wysokie ciśnienie krwi

Jedz orzechy włoskie, pistacje i migdały, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi

Większość ludzi wie, że zaleca się spożywanie garści orzechów, oczywiście niesolonych, dziennie. Orzechy włoskie są wspaniałym pokarmem, który obniża ciśnienie krwi i robią to znacznie. W tym celu należy spożywać trzy orzechy dziennie. Zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które, jak już wspomnieliśmy, są ważne dla regulacji ciśnienia krwi. To zdecydowanie nie wszystko! W orzechu włoskim można również znaleźć przeciwutleniacze, potas, cynk i wiele witamin.

Jakie jedzenie na wysokie ciśnienie krwi – płatki owsiane

Płatki owsiane jako środek przeciw nadciśnieniu w musli lub owsiance

Już przy 40 g płatków owsianych możesz zaspokoić swoje codzienne potrzeby i pozytywnie wpłynąć na ciśnienie krwi. Dzieje się tak dzięki beta-glukanowi z owsa i potasowi, które są składnikami płatków. Warto więc zacząć poranek od pysznego, domowego musli lub owsianki.

Oliwa z oliwek

Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się w oliwie z oliwek oczyszczają naczynia krwionośne i obniżają poziom cholesterolu

Czy słyszałeś o diecie śródziemnomorskiej? Jeśli nie, zachęcamy do zapytania o to. Dzieje się tak dlatego, że jest to niezwykle zdrowa dieta, która ma również pozytywny wpływ na ciśnienie krwi. Ważnym produktem w tej diecie jest oliwa z oliwek, która działa przeciwnadciśnieniowo i jest idealna jako pokarm przeciw nadciśnieniu. Efekt ten zapewniają polifenole, a zwłaszcza zawarte w oleju nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzieje się tak, ponieważ kwas oleinowy ma zdolność obniżania poziomu cholesterolu we krwi.

Ocet jabłkowy na wysokie ciśnienie krwi

Pokarm na nadciśnienie - ocet jabłkowy jako lekarstwo na krwioobieg

Ocet jabłkowy to sprawdzony domowy środek, który pod wieloma względami jest dobry dla zdrowia. Na przykład zawiera potas i magnez, które, jak wspomniano powyżej, mogą obniżać ciśnienie krwi. Ocet jabłkowy można stosować jako lekarstwo lub w formie napoju z jemiołą i miodem. Przede wszystkim podobno napój sprawdził się w walce z nadciśnieniem, jak tłumaczy wielu lekarzy.

Rodzynki i daktyle jako środki przeciw nadciśnieniu

Rodzynki i daktyle są bogate w potas i stanowią zdrową, przeciwnadciśnieniową przekąskę

Powinieneś unikać słodyczy, jeśli to możliwe, a możesz zaspokoić swoje zachcianki na przykład za pomocą suszonych owoców. Ale który owoc w postaci suszu obniża ciśnienie krwi? Rodzynki! Jedno badanie daje również wskazówki, jak najlepiej je jeść: garść trzy razy dziennie. Owoce mają stopniowo obniżać ciśnienie krwi. Więc uzbrój się w cierpliwość. Pierwsze sukcesy należy zauważyć najwcześniej po 4 tygodniach, a najpóźniej po 12 tygodniach. Jednak w tym czasie zawsze obserwuj zmierzone wartości. Korzystne są również daktyle, które podobnie jak rodzynki są bogate w potas.

Obniżyć ciśnienie krwi poprzez jedzenie – jogurt

Pokarm na nadciśnienie – bakterie kwasu mlekowego w jogurcie niskotłuszczowym

Częściej używaj jogurtu lub odtłuszczonego mleka. Zaleca się 400 g tygodniowo i najlepiej wybrać niskotłuszczowy jogurt naturalny, który spożywasz bez cukru. Ta karma na nadciśnienie jest dobra, ponieważ zawiera bakterie kwasu mlekowego.

Niższe ciśnienie krwi naturalnie dzięki diecie – ziemniaki

Ziemniaki zawierają fonole, potas i przeciwutleniacze i mogą obniżać ciśnienie krwi

Fonole, potas i przeciwutleniacze to aktywne składniki ziemniaków, które mają wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Dotyczy to zwłaszcza odmian o intensywnych kolorach, takich jak ziemniaki niebieskie i czerwone. W dużych ilościach są tam również obecne karotenoidy barwnika roślinnego, które mają również pozytywny wpływ na serce. Oczywiście nie oznacza to, że możesz teraz skubać tony tłustych frytek. Ważne jest, aby ziemniaki przygotowywać i jeść zdrowo.

Arbuzy

Podobnie jak owoc kiwi, arbuzy są bogate w przeciwutleniacze, a ananas ma działanie rozrzedzające krew

Arbuzy są bogate w aminokwas cytrulinę. W naszym organizmie jest on przekształcany w argininę. To z kolei powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepszą cyrkulację krwi – ważny warunek wstępny zapobiegania lub przeciwdziałania wzrostowi ciśnienia krwi. Jaki inny owoc jest korzystny na wysokie ciśnienie krwi? Jak arbuzy kiwi bogaty w przeciwutleniacze, takie jak luteina i aminokwasy oraz Ananas ma działanie rozrzedzające krew, dzięki czemu jest owocem przeciwnadciśnieniowym.

pomidory

Pomidory w sałatce lub soku regulują ciśnienie krwi

Mało kto wyobraża sobie sałatkę bez tych przysmaków. I nie musisz! Likopen, kwas foliowy i potas zawarte są w dużych ilościach w pomidorach i zapewniają, że nasz organizm może rozkładać nie tylko toksyny, ale także cholesterol. To z kolei jest ważne, aby na ściankach naczynia nie tworzyły się żadne osady. Dobrym sposobem na spożywanie pomidorów, jeśli chcesz używać pokarmów na wysokie ciśnienie krwi, jest sok pomidorowy. Pij szklankę dziennie, aby cieszyć się jej dobroczynnym działaniem.

Jedzenie na nadciśnienie – Bez alkoholu!

Alkohol ma negatywny wpływ na ciśnienie krwi i należy go unikać

Oczywiście, szukając pokarmów na wysokie ciśnienie krwi, ważne jest również, aby wiedzieć, których należy unikać. Nie zdziwi Cię, że odradzamy alkohol. Alkohol to zły pomysł, zwłaszcza jeśli masz problemy z ciśnieniem krwi. Działa w następujący sposób: Na początku rozszerza naczynia krwionośne, co obniża ciśnienie krwi. Niektórym sprawia to wrażenie, że nadaje się jako środek obniżający ciśnienie krwi. Jednak ta faza trwa krótko, bo potem obkurcza naczynia krwionośne i wzrasta ciśnienie krwi. Ponadto w rezultacie ciśnienie krwi nie może się regulować. Jeśli już zażywasz leki na nadciśnienie, alkohol może również na nie wpływać. Nie zapominaj też, że w napojach alkoholowych jest dużo cukru. Zwiększa to masę tłuszczu na brzuchu, co również ma negatywny wpływ na ciśnienie krwi. Upewnij się, że masz co najmniej trzy do czterech dni bezalkoholowych w tygodniu.

Jakie pokarmy obniżają ciśnienie krwi??

Lista pokarmów na wysokie ciśnienie krwi - To jest dobre dla układu sercowo-naczyniowego

Oczywiście, wspomniane pokarmy nie są jedynymi, które można spróbować obniżyć ciśnienie krwi. Oto kilka innych:

Naturalne pokarmy przeciwnadciśnieniowe:

 • czerwony pieprz
 • Zioła (np. pietruszka, czosnek niedźwiedzi, pokrzywa, lawenda i seler)
 • Głóg
 • poślubnik
 • Brązowy ryż (dzięki zawartemu w nim aleuronowi); nie poddany obróbce końcowej, konwencjonalny ryż!
 • Morela
 • awokado
 • Melon spadziowy
 • Orzechy laskowe
 • Pistacje
 • migdały
 • Gryka
 • żyto
 • Orkisz
 • Koper włoski
 • kalafior
 • brokuły
 • Kalarepa
 • grzyby

W tym artykule znajdziesz kilka przepisów na wysokie ciśnienie krwi.