zdrowe odżywianie, zdrowie

Zdrowa żywność z morza – ale dlaczego?

Niemieckie Towarzystwo Żywienia (DGE) trzyma się tego zalecenia: ryby należy podawać dwa do trzech razy w tygodniu. Ale co tak naprawdę sprawia, że ​​ryby są tak zdrowe? A czy jest więcej zdrowych rzeczy z morza? Poniższy artykuł zawiera odpowiednie odpowiedzi na te pytania.

Ryba jest zdrowa – ale dlaczego właściwie??

DGE zaleca spożywanie ryb dwa do trzech razy w tygodniu

Według różnych badań zawałom serca, udarom i zaburzeniom metabolizmu lipidów można zapobiegać dzięki regularnemu spożywaniu ryb. Za ten pozytywny efekt odpowiadają kwasy tłuszczowe, które szczególnie występują w tłustych rybach, takich jak makrela, śledź czy łosoś. Mówimy o kwasie dokozaheksaenowym, który jest w skrócie DHA i kwasie eikozapentaenowym lub w skrócie EPA. Razem te długołańcuchowe kwasy tłuszczowe obniżają poziom trójglicerydów we krwi, a tym samym zmniejszają ryzyko chorób serca.

Łosoś ma wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3

Spojrzenie na dane pokazuje, że wybór gatunku ryb jest zdecydowanie ważny. Podczas gdy 100 gramów śledzi zawiera 3000 miligramów DHA i EPA, karmazyna, morszczuk, gładzica i dorsz pozostają znacznie poniżej 1000 miligramów. Każdy, kto je ryby dwa do trzech razy w tygodniu, powinien obejść zalecaną dzienną dawkę 250 miligramów DHA i EPA – a tym samym spożywać wystarczającą ilość ważnych kwasów tłuszczowych, aby zapobiec chorobom serca. Pozytywnym skutkiem ubocznym spożywania ryb jest to, że ryby mogą dostarczać selen, białko i witaminę D. Jod znajduje się również głównie w rybach morskich. Zalecenie nie jest jednak realizowane przez Niemców, tak mówi DGE w odniesieniu do badania konsumpcji. Zgodnie z tym, mężczyźni otrzymują 105 gramów ryb tygodniowo, kobiety tylko 91 gramów.

Jaki pozytywny wpływ ma proszek koralowy??

Proszek koralowy jest bogaty w wapń, minerały i pierwiastki śladowe

Wprawdzie proszek koralowy jest prawdopodobnie bardzo nieliczny w tygodniowym menu, ale w najlepszym przypadku powinno to pasować Wapń Sango Coral z Vitaminexpress reszta. Proszek składa się z drobno zmielonych koralowców, produktu pochodzącego z morza. Wysoki udział pierwiastków śladowych i minerałów stanowi podstawę zrównoważonej równowagi kwasowo-zasadowej. Koralowce morskie, które zostały przetworzone na proszek koralowy morski Sango, pochodzą z Okinawy. Region Japonii obejmuje ponad 150 wysp na morzu między Japonią a Tajwanem i słynie z tropikalnego klimatu i raf koralowych. Woda pitna tam również ma unikalny skład, o którym niewiele osób wie. Wartość pH, która wynosi od 8 do 8,5, jest wzbogacona pierwiastkami śladowymi i minerałami, gdy przenika przez piasek koralowy.

Z każdą łyżką wypełnioną 1000 miligramów proszku odważa się 100 miligramów magnezu i 200 miligramów wapnia. Pierwiastki śladowe, takie jak żelazo, potas, chrom, bor, molibden i inne, a także minerały mają dobrą biodostępność dzięki swojej zjonizowanej formie. Organizm potrafi je szybko wchłonąć i dobrze wykorzystać. Dzięki połączeniu proszku koralowego z wapniem oraz witaminami D3 i K2, puder wzbogacony jest o zdrową dawkę. Chociaż wykazano, że wapń jest ważny dla kości, zębów, komórek nerwowych, mięśni, trawienia i krzepnięcia krwi, witaminy D3 i K2 wspomagają wchłanianie wapnia.

Czy same owoce morza są równie zdrowe??

Owoce morza są niskokaloryczne i tłuste, ale bogate w białko

Absolutnie! Owoce morza znajdują się na szczycie listy zdrowej żywności. Krewetki, małże i przegrzebki, nori, ostrygi i skorupiaki dostarczają organizmowi wielu dobrych składników. Ale co dokładnie kryje się za tymi produktami??

– Skorupiaki to dostawcy białka o niskiej zawartości tłuszczu i kalorii. Jod, witamina B12, selen i cynk to inne zdrowe składniki. Nadmierne spożycie małży może być niebezpieczne, ponieważ małże mają właściwość niezdrową dla nich i dla ludzi: filtrują wodę morską. Małże są mniej aktywne od września do kwietnia. To z kolei oznacza, że ​​ładunek zanieczyszczeń jest w tym czasie mniejszy.

Owoce morza są na szczycie listy zdrowej żywności

– Krewetka są szczególnie cennym pokarmem dla mięśni i mózgu. Gwarantuje to wysoka zawartość białka i niska zawartość tłuszczu. Sportowcy powinni się tym cieszyć, ale osoby z wysokim poziomem cholesterolu muszą uważać na krewetki.

– skorupiaki są bogate w cynk i witaminę E. Duet ten znany jest jako doskonały pokarm dla zdrowych paznokci i włosów oraz jako ochrona przed nadmiernym starzeniem.

Większość owoców morza jest bogata w naturalny jod. ostrygi są również predestynowane do uzupełniania zapasów żelaza w organizmie. Mówi się również, że są w stanie wzmocnić układ odpornościowy i dostarczyć mnóstwo witamin z grupy B. Chociaż witaminy z grupy B są ważne dla nerwów i mózgu, a nawet mogą zniwelować wahania nastroju, zawartość cynku zapewnia utrzymanie równowagi hormonalnej.

Ryba z piekarnika zdrowa

Tak więc zasadniczo zwierzęta morskie są bogate w zdrowe składniki. Dopiero ich siedlisko staje się coraz bardziej niekorzystne, co wpływa również na zwierzęta morskie jako pokarm. Eksperci ds. zdrowia uważają, że ryzyko jest zmniejszone, jeśli przestrzega się zalecanych dwóch posiłków rybnych. Konsumenci powinni wybierać produkty ze znakiem jakości, spożywać wyłącznie świeże towary i przygotowywać owoce morza ze szczególną starannością. Wtedy witaminy, minerały, pierwiastki śladowe, żelazo, selen i aminokwasy również docierają tam, gdzie mogą mieć wpływ.