zdatność

Wykonanie przysiadów – korzyści zdrowotne i wiele wariantów na pierwszy rzut oka!

Piękne, smukłe nogi i jędrny dół – to marzenie każdej kobiety. I wszyscy znamy sekret – ćwiczenia, odpowiednie ćwiczenia i zbilansowana, zdrowa dieta. Jeśli szukasz świetnego sposobu na ćwiczenia w domu i jednoczesne zrzucenie kilku kilogramów, to przysiady są najlepszym rozwiązaniem. Poza wariantami ćwiczeń na deskę, przysiad jest również jednym z najskuteczniejszych ćwiczeń do treningu domowego i zapewnia niesamowite efekty w bardzo krótkim czasie. Nie bez powodu nazywa się je matką wszystkich ćwiczeń. Aby jednak skorzystać z wielu zalet, prawidłowe wykonanie przysiadu jest absolutną koniecznością. W naszym artykule powiemy Ci, jak to zrobić, a także wiele wspaniałych odmian, które zapewniają większą różnorodność!

Przysiad ze sztangą dla kobiet Plan treningu górnej części ciała dla domu

Wbrew temu, co myśli wielu ludzi, przysiady nie są tylko dla ciężarowców czy kulturystów. Trenuje głównie pośladki i nogi, ale także dolną część pleców i mięśnie brzucha. Ponadto dodanie przysiadów do rutynowych ćwiczeń może pomóc zmniejszyć ryzyko kontuzji, poprawić wydajność i koordynację oraz wzmocnić kości.

Wykonanie przysiadów – jak to zrobić dobrze!

Przysiady Wykonanie Przysiady Warianty Ćwiczeń Treningowych dla Kobiet w Domu

Chociaż na początku przysiad może wydawać się prosty, istnieje wiele drobnych błędów, które mogą prowadzić do trwałych kontuzji pleców i kolan. Dlatego szczególnie osobom początkującym fitness zaleca się naukę czystej techniki pod okiem trenera. A tak to się robi:

 • Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder.
 • Napnij i wciągnij mięśnie brzucha.
 • Teraz powoli opuść ciało, jakbyś siedział na krześle. Wykonuj ruch powoli.
 • Powoli ugnij kolana, aż uzyskasz kąt 90 stopni, upewniając się, że równomiernie rozkładasz ciężar na całą stopę. Nie wolno stawać na palcach.
 • Przytrzymaj pozę przez kilka sekund.
 • Zrób wydech i przesuń górną część ciała nad pięty. Podczas wykonywania przysiadu ważne jest, aby górna część ciała pozostawała niezmieniona podczas ruchu.

Jakie są korzyści przysiadów dla naszego organizmu?

Przysiady Wykonanie ćwiczeń Przysiady Korzyści zdrowotne

Przysiady to w rzeczywistości znacznie więcej niż proste ćwiczenie nóg. Regularne wykonywanie ćwiczeń przynosi wiele korzyści zarówno dla całego organizmu, jak i dla naszego zdrowia.

 • Ujędrnia nogi i pośladki – Jest to prawdopodobnie najbardziej logiczna korzyść z wykonania przysiadu. Ćwiczenie wykorzystuje przede wszystkim mięśnie czworogłowe, ścięgna podkolanowe i pośladkowe, które wzmacniają nogi i napinają pośladki.
 • Wzmacnia mięśnie rdzenia – W celu utrzymania równowagi podczas ruchu w dół, w przysiadzie włączane są mięśnie brzucha i pleców. Rezultatem jest płaski brzuch i mocniejsza dolna część pleców. Badanie z 2018 r. wykazało, że przysiad jest tak samo skuteczny dla mięśni tułowia, jak klasyczne ćwiczenie deski. Silne mięśnie tułowia mogą znacznie ułatwić codzienne ruchy, takie jak skręcanie, zginanie, a nawet stanie, i łagodzą ból pleców.

Zgięcie kolan sumo wykonujące ćwiczenia fitness w domu z własną wagą

 • Przysiady stymulują wydzielanie hormonów – Przysiady są klasycznym ćwiczeniem siłowym, a zatem wspaniałym sposobem na zwiększenie produkcji hormonów wzrostu.
 • Pomóż budować mięśnie – Ćwiczenie przysiadu jest dość statyczne i jest ukierunkowane na określone grupy mięśni, a nie zwiększa tętno. Spowoduje to również uszczuplenie kalorii, ale nie tak bardzo, jak na przykład jogging lub bieganie na bieżni.
 • Szybko spalaj kalorie – Spalanie kalorii najczęściej kojarzy się z treningiem wytrzymałościowym. Jednak wykonanie planu treningowego HIIT, który obejmuje przysiady i inne ćwiczenia, okazało się lepszym sposobem na szybsze uzyskanie wyników. Oprócz spalania tłuszczu promowana jest również budowa mięśni, a to z kolei zapewnia tzw. efekt poparzenia. Według Harvard Medical School osoba ważąca 80 kilogramów może spalić do 260 kalorii w ciągu 30 minut treningu siłowego.

Warianty przysiadów Zalety wykonywania przysiadów

 • Przysiad można wykonać w dowolnym miejscu i bez specjalnego sprzętu – Chociaż istnieje niezliczona ilość wariantów z hantlami, kettlebellami lub taśmami fitness, klasyczny przysiad z własnym ciężarem jest najlepszym ćwiczeniem w podróży i można go wykonywać w dowolnym miejscu i czasie.
 • Doskonale nadaje się do efektywnego treningu górnych partii ciała – Jeśli istnieje jedno ćwiczenie, które wykorzystuje większość mięśni ciała w tym samym czasie, to jest to przysiad. Dodanie ciężarów do rutyny działa również na górną część ciała, a w jednym ćwiczeniu uzyskujesz zasadniczo idealny trening całego ciała.

Przysiad wykonujący plan treningowy w domu bez ciężarów

 • Przysiady na cellulit – Bez względu na to, jak bardzo jesteś wysportowany, nadal możesz mieć cellulit na pośladkach lub nogach. Około 90% kobiet na całym świecie walczy ze skórką pomarańczową. Jedną z największych korzyści, jakie przysiady mają dla kobiet, jest to, że poprawiają krążenie krwi. Ćwiczenie zapewnia, że ​​do najważniejszych organów dociera wystarczająca ilość składników odżywczych i tlenu. Regularne rozciąganie mięśni i zdrowy przepływ krwi to prawdziwa cudowna broń przeciwko cellulitowi.
 • Popraw trawienie – Chociaż trenowane są głównie mięśnie nóg i pośladków, trenowane są również inne grupy mięśni. Zwiększa to prędkość przepływu płynów przez organizm, a rezultatem jest lepsze i szybsze trawienie.
 • Przysiad poprawia elastyczność i pomaga zapobiegać kontuzjom – Większość kontuzji treningowych jest spowodowana słabymi stawami, tkanką łączną i mięśniami stabilizującymi – tymi mięśniami, które nie są bezpośrednio zaangażowane w ruch, ale pomagają głównym grupom mięśniowym działać prawidłowo. Jednak niezbędna jest do tego czysta technologia.

Jakie są najczęstsze błędy przysiadu?

Przysiady Błędne Przysiady Wykonywanie ćwiczeń Ćwiczenia w domu Kobiety

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych ćwiczeń, prawidłowe i czyste wykonanie również odgrywa bardzo ważną rolę w przysiadzie. Poniżej znajdują się niektóre z najczęstszych błędów przysiadów.

 • Palce i pięty wystają z ziemi – W celu równomiernego rozłożenia obciążenia i utrzymania równowagi podczas ćwiczeń bardzo ważne jest, aby nie podnosić pięt i stóp z podłogi. Prowadzi to do większego ucisku w kolanach i może spowodować trwałe urazy.
 • Kolana zapinane do wewnątrz – Uginając kolana do wewnątrz, staw znajduje się w niebezpiecznej i niestabilnej pozycji. Zwiększa to ryzyko kontuzji kolan i dolnej części pleców.
 • Niewystarczająca głębokość – Jeśli nie przykucniesz wystarczająco głęboko, grupy mięśniowe nie są używane. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że nogi są równoległe do podłogi pod kątem 90 stopni.
 • Miej oczy w dół – Chociaż patrzenie w dół podczas przysiadu wydaje się dość naturalne, zamiast tego utrzymuj szyję w neutralnej pozycji, a oczy skierowane są do przodu. Powinieneś także skupić się na utrzymaniu wyprostowanego i wyprostowanego kręgosłupa i górnej części ciała.

Różnorodność treningu pomaga w motywacji – warianty przysiadów

Warianty przysiadów Treningi całego ciała dla kobiet w domu do treningu siłowego

Kiedy już poczujesz się komfortowo z klasycznym wykonywaniem przysiadów i opanujesz czystą technikę, możesz zwiększyć poziom trudności, dodając do treningu różne warianty przysiadów. Dzięki temu ćwiczenie jest interesujące, a jednocześnie aktywuje różne grupy mięśni. Na przykład możesz użyć sztangi lub hantli, kettlebells, piłek lekarskich lub opasek fitness. Jednak w celu zapobieżenia poważnym urazom szczególnie ważne jest utrzymanie prawidłowej postawy.

 • Przysiad sumo jest bardzo niewielkim odchyleniem od normalnego przysiadu i różni się głównie ułożeniem stóp. Aby to zrobić, umieść stopy nieco szerzej niż szerokość bioder i skieruj czubki stóp na zewnątrz. Napnij brzuch, wyprostuj plecy i opuść ciało. Upewnij się, że Twoje kolana są skierowane w tym samym kierunku, co palce u nóg. Krótko utrzymaj pozycję, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Oprócz celowania w mięśnie nóg i pośladków, to ćwiczenie jest również ukierunkowane na wewnętrzne uda.

Wykonanie przysiadów Trening siłowy Kobiety budujące mięśnie

 • Przysiad ze sztangą jest uważane za najlepsze ćwiczenie w treningu siłowym. Jeśli jesteś początkującym, polecamy zacząć od lżejszych ciężarów i stopniowo zwiększać poziom trudności. Umieść hantle na górnej części pleców, utrzymując prostą klatkę piersiową. Rozstaw stopy na szerokość bioder i obróć je lekko na zewnątrz. Napnij brzuch i odciągnij łopatki do tyłu. Teraz powoli opuść się, krótko utrzymaj pozycję, a następnie rozciągnij się. Upewnij się, że plecy się nie zginają, a kręgosłup pozostaje neutralny.
 • Z kettlebell lub hantlami nad głową – Ten wariant trenuje mięśnie dolnej części pleców i ramion. Ruch prawie nie różni się od klasycznego przysiadu, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na swoją technikę. Podnieś piłkę lekarską, kettlebell lub dwa hantle i trzymaj je nad głową przez cały czas ćwiczenia. Postaw stopy nieco szerzej niż szerokość ramion, a następnie przykucnij.

Przysiad ze skokiem Plan treningowy treningu w domu Dolne partie ciała

 • Przysiady z wyskokiem to wspaniałe ćwiczenie plyometryczne, czyli inaczej ćwiczenie aerobowe, które zwiększa tętno i stymuluje spalanie tłuszczu. Ponieważ powoduje to większy nacisk na stawy, ważne jest, abyś nie miał żadnych problemów z kolanami i biodrami. Zrób perfekcyjnie normalne przysiady, a w miarę przesuwania się w górę skacz tak wysoko, jak tylko potrafisz.
 • Przysiad na jednej nodze to niezwykle skuteczne ćwiczenie funkcjonalne zwiększające wytrzymałość i koordynację. Wariant to także nie lada wyzwanie dla profesjonalnych sportowców. Dlatego na początek zaleca się używanie krzesła jako pomocy. Stań przed krzesłem i podnieś jedną nogę. Następnie wykonuj przysiad, aż dotkniesz krzesła. Następnie wróć z tej pozycji do pozycji wyjściowej. Gdy opanujesz czystą technikę, możesz zwiększyć poziom trudności. Aby to zrobić, stań prosto na jednej nodze, a drugą wyciągnij do przodu. Teraz przykucnij jak najniżej, utrzymując nogę ładnie wyprostowaną i nad podłogą. Aby uzyskać lepszą równowagę, pochyl górną część ciała lekko do przodu i wyprostuj plecy. Podejdź do pozycji wyjściowej i powtórz z drugą nogą.

Squat Variation Pistol Squat Ćwiczenie Trening całego ciała z ciężarem własnym