zdatność

Rolowanie pianki: co to właściwie jest i czy pomaga trening rolowania powięzi przeciw cellulitowi?

Sezon bikini jest w pełnym rozkwicie i wszystkie kobiety chcą pokazać swoje ciało jak najlepiej na wakacje na plaży. Niestety wszyscy je znamy – małe i nieestetyczne wgniecenia na nogach i pośladkach. Bez względu na poziom sprawności i wiek – według najnowszych badań aż 95% kobiet na całym świecie cierpi na cellulit. Podczas gdy drogie kremy i zabiegi kosmetyczne obiecują poprawę cery w możliwie najkrótszym czasie, ćwiczenia fizyczne są jedynym najbezpieczniejszym sposobem walki z pomarańczową skórką. Walcowanie pianki stało się w ostatnich latach coraz bardziej popularne i nie bez powodu. Trening powięziowy ma na celu przede wszystkim złagodzenie bólu pleców, rozluźnienie napięcia mięśniowego i zapobieganie kontuzjom. W naszym artykule powiemy Ci dokładnie, co kryje się za trendem kosmetycznym i najskuteczniejszymi ćwiczeniami z rolką powięzi na cellulit!

Foam Rolling Facia Roll Training Korzyści Ćwiczenia przeciwko cellulitowi z własnym ciężarem

Chociaż rolki powięziowe oferują wiele korzyści dla naszego zdrowia, są niestety jednym z najbardziej niedocenianych akcesoriów fitness. Dzięki rolowaniu piankowemu poszczególne części ciała są toczone tam iz powrotem na specjalnych rolkach piankowych. Brzmi całkiem prosto, prawda? Zdziwisz się, jak wszechstronne mogą być role. Rozgrzewka, większa elastyczność, szybsza regeneracja mięśni czy walka z cellulitem – to niesamowite narzędzie, które zdecydowanie powinieneś włączyć do swojej rutyny fitness.

Czym właściwie jest powięź??

Ćwiczenia treningowe na uda przeciwko toczeniu piany na cellulit

Zanim przejdziemy do korzyści płynących z wałkowania pianki dla naszego ciała, najpierw wyjaśnijmy, czym właściwie jest powięź. Jest to rodzaj „sieci tkankowej”, która otacza nasze narządy, mięśnie, ścięgna i więzadła i przebiega przez całe ciało. Powięź składa się z grubych włókien kolagenowych i elastynowych, a przede wszystkim zapewnia stabilność i elastyczność ciała. Biorą również udział w transporcie składników odżywczych i magazynowaniu wody, zapobiegają zakwasom mięśni oraz redukują cellulit na pośladkach i udach. Brak ruchu lub zbyt duży stres może powodować tzw. „przyklejanie się” powięzi, czego efektem jest często silny ból. Zdrowa tkanka łączna odgrywa kluczową rolę w naszym samopoczuciu i zdrowiu fizycznym. I tu właśnie pojawia się trening zwijania powięzi – obracanie się w przód i w tył wywiera niewielki nacisk na skórę. Delikatny masaż rozluźnia nasze mięśnie i rozluźnia unieruchomioną powięź.

Czy wałkowanie pianki może pomóc w walce z cellulitem??

Ćwiczenia z cellulitem nogi brzucha pośladki trening ćwiczenia na rolkach powięziowych

Jak już wspomniano, lepkie powięzi mogą pogorszyć wygląd naszej skóry i sprzyjać rozwojowi cellulitu. Jednak ukierunkowany trening rolowania pianką jest jedną z najskuteczniejszych metod promowania produkcji włókien kolagenowych i stymulacji komórek w tkance łącznej. Dodatkowo masaż i szybkie ruchy pomagają wycisnąć wodę z tkanki łącznej. A jak wszyscy wiemy, zatrzymanie wody i osłabienie tkanki łącznej to najczęstsze przyczyny skórki pomarańczowej. Można więc powiedzieć, że wałkowanie pianki może pomóc w walce z nieestetycznymi wgnieceniami.

Ćwiczenia zapobiegające bólom pleców Korzyści z treningu zwijania powięzi

W badaniu przeprowadzonym przez Dermatology Research and Practice Journal zbadano wpływ toczenia pianki na kobiety z cellulitem na udach i pośladkach. Po zaledwie 2 tygodniach regularnych treningów uczestnicy stracili średnio 1,7 centymetra, a skóra wyglądała na znacznie jędrniejszą i zdrowszą. Jednak ćwicząc powięź, upewnij się, że wykonujesz ćwiczenia tak szybko i intensywnie, jak to możliwe. Najnowsze badania wykazały, że powolne ruchy mogą faktycznie zwiększyć wizualny efekt cellulitu.

Trening na rolkach powięziowych przeciwko cellulitowi – Jak często powinieneś ćwiczyć?

Ćwiczenia rolowania pianką ćwiczenia brzucha nogi pośladki trening z własną masą ciała

Nie dziwi nas, że rolowanie pianką w ostatnich latach stało się tak ważne w świecie fitness. To jeden z najłatwiejszych i najbardziej wszechstronnych sposobów ćwiczeń w domu i redukcji cellulitu. Ćwiczenia z rolką powięziową pomagają rozciągnąć tkankę łączną i poprawić krążenie krwi. Pozwala to organizmowi na wydalanie retencji wody i toksyn, co prowadzi do redukcji cellulitu. Aby uzyskać szybsze i trwalsze rezultaty, zaleca się wykonywanie treningu wałkowania pianki około 3 do 4 razy w tygodniu. Aby energicznie masować tkankę, wałek powięziowy powinien być trochę twardszy.

Ćwiczenia treningowe z wałkiem piankowym przeciw cellulitowi Ćwiczenia domowe

Toczenie pianki jest wspaniałym dodatkiem do każdego treningu i jest idealne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Wiele ćwiczeń z rolką powięziową jest podobnych do klasycznych pozycji z jogi i pilatesu i dlatego są idealne do zapobiegania bólom szyi. Jeśli jednak nie jesteś w pełni zaznajomiony z treningiem powięzi, powinieneś zacząć od krótszych jednostek i lżejszego nacisku, aby zapobiec możliwym kontuzjom i bólowi. A tutaj znajdziesz najskuteczniejsze ćwiczenia na rolkach powięziowych na cellulit:

  • Dokręć przód ud – To ćwiczenie skupia się na przedniej części uda i pomaga rozluźnić powięź i poprawić krążenie krwi. Aby to zrobić, przejdź do klasycznej pozycji push-up i umieść rolkę powięzi między udem a matą fitness. Napnij brzuch i pośladki i powoli tocz wałek w dół, aż znajdzie się tuż nad kolanami. Następnie przeturlaj się w przeciwnym kierunku i wykonuj ruch przez około 30-60 sekund.

Brzuch Nogi Pośladki Trening z własnym ciężarem Toczenie pianki Korzyści Ćwiczenia przeciwko skórce pomarańczowej

  • Ćwicz zewnętrzne uda – Zewnętrzne części ud są jednym z obszarów najbardziej dotkniętych cellulitem i dlatego należy je regularnie ćwiczyć. Połóż się na boku na macie do ćwiczeń i wałku piankowym pod biodrami. Podnieś ciało kilka centymetrów nad podłogę i podeprzyj się przedramieniem, utrzymując dolną część nogi prosto, a górną część nogi lekko zgiętą przed dolną. Przetaczaj się tam i z powrotem przez 30-60 sekund i zmieniaj strony.
  • Rolowanie pianki na mocne nogi – Poniższe ćwiczenie masuje nie tylko pośladki, ale także mięśnie tylnej części ud i jest prawdziwą cudowną bronią przeciwko skórce pomarańczowej. Usiądź na podłodze z wyciągniętymi nogami i umieść rolkę powięzi pod udami. Napnij brzuch, wyprostuj plecy i zacznij delikatnie toczyć się w przód iw tył. Staje się jeszcze bardziej intensywny i męczący, jeśli trzymasz jedną nogę prosto, a drugą lekko zgiętą. Więc ciężar jest przesunięty na jedną stronę, która jest trenowana jeszcze bardziej. Powtarzaj ruch przez 30-60 sekund.

Trening pośladków nóg brzusznych do domowych ćwiczeń toczenia pianki

  • Ćwiczenie wałka powięziowego na pośladki – Jeśli marzysz o jędrnym pupie bez cellulitu, to jesteś w dobrych rękach z tym ruchem. Usiądź na rolce powięzi i połóż dłonie za ciałem. Skrzyżuj nogi, umieszczając dolną nogę jednej nogi tuż nad kolanem na udzie drugiej. Powoli tocz się tam i z powrotem przez 30-50 sekund i powtórz ruch drugą nogą.
  • Toczenie boczne – To ćwiczenie działa na kilka grup mięśni jednocześnie i jest idealne do redukcji cellulitu na pośladkach i udach. Usiądź na wałku i oprzyj ramiona za ciałem. Lekko ugnij nogi, a następnie powoli opuść kolana w prawo, przekręcając biodra w lewo. Powtórz ćwiczenie co najmniej 10 razy z każdej strony.

Ćwiczenia na uda Ćwiczenia w domu Ćwiczenia w domu Korzyści z treningu powięzi

  • Trenuj swoje łydki – Nawet jeśli same cielęta mogą nie być dotknięte cellulitem, odgrywają ważną rolę w naszym zdrowiu fizycznym i poprawiają ogólny wygląd skóry. Usiądź na podłodze i umieść wałek piankowy pod łydką jednej nogi. Podeprzyj się rękami do tyłu i podnieś pośladki tak, aby dotykać podłogi tylko rękami. Skrzyżuj nogi, a następnie powoli tocz się w przód iw tył. Wykonaj 10-15 powtórzeń, zmieniając strony.
  • Dokręć przywodziciele za pomocą wałka piankowego – Jeśli chcesz mieć smukłe i jędrne nogi bez cellulitu, powinieneś również trenować przywodziciele. Połóż się twarzą w dół i zegnij jedno kolano w bok pod kątem 90 stopni. Umieść rolkę pod kolanem i przetocz nogę do przodu w kierunku dołu, a następnie do tyłu. Powtórz ruch 10-15 razy i zmień strony.

Trening powięzi przeciw bólowi pleców Korzyści płynące z toczenia pianki