zdatność

Jogging w deszczu: wskazówki dotyczące bezpiecznego i wygodnego treningu biegowego

Większość biegaczy zna to uczucie: właśnie zasznurowałeś buty do biegania i jesteś gotowy do drogi, gdy pierwsze krople deszczu zaczynają spadać na ziemię. Bieganie w deszczu może wydawać się torturą, którą sam sobie narzucasz, ale w rzeczywistości może być mądrą strategią treningową. Chociaż często trudno jest zrobić pierwszy krok w niesprzyjających warunkach pogodowych, bieganie w deszczu może być satysfakcjonujące, a nawet korzystne. Aby czerpać psychiczne i fizyczne korzyści z biegania przy złej pogodzie – i aby było jak najbardziej komfortowo – należy przestrzegać kilku zasad.

Bieganie w deszczu przyprawia cię o mdłości?

idź pobiegać w deszczu

Jeśli chodzi o wirusy i zwykłe przeziębienie, kurczą się, gdy dotkniesz czegoś, na którym jest wirus, a następnie dotkniesz nosa, ust lub oczu. Możesz również zostać zarażony, jeśli wdychasz wirusa w powietrzu. W deszczowe miesiące w roku częściej pozostajesz w domu, co zwiększa szanse na kontakt z wirusami.

Badania wykazały, że obniżenie temperatury ciała osoby może uczynić ją bardziej podatną na zarażenie wirusami przez powyższe drogi transmisji. Innymi słowy, to zimno, a nie mokro, sprawia, że ​​jesteś bardziej podatny na zarażenie wirusem lub, co gorsza, hipotermię, mówi University of Wisconsin.

jakie ubrania ubrać podczas biegania w deszczu

Na niektórych obszarach deszcz może być spowodowany nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza, co może prowadzić do problemów z górnymi drogami oddechowymi lub ataków astmy. Deszcz to również wilgoć, która zwiększa ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Ponadto kierowcy słabiej widzą podczas ulewy, więc wzrasta również ryzyko potrącenia przez samochód. Chociaż nie spowoduje to choroby, kontuzja może uniemożliwić bieganie.

Tak więc bieganie w deszczu samo w sobie nie może sprawić, że poczujesz się chory. Jednak obniżenie temperatury ciała poprzez bieganie w zimnym deszczu może zwiększyć prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem. Istnieje również kilka innych zagrożeń, ale przy odpowiednich środkach ostrożności możesz mieć bezpieczny i wygodny bieg.

Dlatego jogging w deszczu jest zdrowy

pobiegaj w deszczu ze sprzętem i butami

Bieganie w deszczu może pomóc Ci biegać szybciej.

Czy wiesz, że Twoja wydajność może ucierpieć, gdy temperatura jest nawet o kilka stopni wyższa? Dzieje się tak, ponieważ podczas biegu temperatura ciała wzrasta. Im jest cieplej, tym więcej trzeba się pocić, żeby się ochłodzić. Po dodaniu wilgoci chłodzenie staje się jeszcze większym wyzwaniem. Ale deszcz działa jak naturalny klimatyzator, który utrzymuje niską temperaturę ciała, dzięki czemu możesz zachować wydajność.

Bieganie w deszczu pomoże Ci poradzić sobie z przeciwnościami losu.

Chociaż bieganie w pogodny, słoneczny dzień może wydawać się idealne, wyzwanie polegające na bieganiu w niesprzyjających warunkach, takich jak deszcz, pomoże ci uwolnić się od czynników, których nie możesz kontrolować. Pomoże Ci to nie tylko pomyślnie ukończyć treningi i osiągnąć swoje cele w wyścigach, ale także pomoże Ci radzić sobie z przeciwnościami losu przez resztę życia. W końcu codzienność rzadko kiedy jest idealnym, bezchmurnym dniem. Ponadto większość biegów nie jest anulowana z powodu deszczu.

jogging w deszczu bez kurtki przeciwdeszczowej z czapką

Bieganie w deszczu pomaga zmniejszyć stres.

Woda działa oczyszczająco, a odgłos deszczu odpręża… o ile nie chodzisz w niemal marznącej ulewie. Jeśli potrafisz uwolnić się od strachu przed deszczowymi dniami, możesz zakończyć mokre letnie biegi w bardziej uważnym stanie, niż zacząłeś.

Bieganie w deszczu może budować Twoją pewność siebie.

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że świat pustoszeje podczas deszczu (chyba że mieszkasz na północno-zachodnim Pacyfiku)? Zamiast poddawać się pogodzie, wstań i idź. Gwarantujemy, że pokonując kilka kilometrów poczujesz się o wiele odważniej.

Bieganie w deszczu może pomóc spalić więcej tłuszczu.

Jeśli deszcz jest na tyle chłodny, że twoje ciało musi pracować, aby się rozgrzać, po okresie dostosowawczym zwiększysz tempo przemiany materii, a tym samym spalisz więcej tłuszczu podczas ćwiczeń.

Jog w deszczu: oto najlepsze wskazówki

bieganie w deszczu bez kurtki przeciwdeszczowej

Uważaj na błyskawice, silne wiatry lub ostrzeżenia o przypływach

Może wydawać się to oczywiste, ale na pewno warto to podkreślić: unikaj chodzenia w jakiejkolwiek burzy. Jeśli biegasz w takich warunkach, Twoje bezpieczeństwo jest zagrożone. Nie warto trafić piorunem.

Niewielki deszcz Ci nie zaszkodzi, ale ostatecznie bieganie w bardziej ekstremalnych warunkach naraża Cię na niepotrzebne ryzyko. Trening w deszczu ma sens tylko wtedy, gdy nie przekraczasz granicy między ryzykiem a korzyścią.

Dlatego zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem i najlepszym osądem. Czy naprawdę musisz biegać i tak już błotnistą trasę w deszczu? Prawdopodobnie nie.

Miej plan tworzenia kopii zapasowych

jogging w deszczu łapiąc przeziębienie

Nawet jeśli prognoza pogody nie mówi nic nieprzewidywalnego, trzymaj się blisko domu (lub siłowni) i wybierz trasę, która pozwoli Ci bezpiecznie dotrzeć w przypadku burzy. Możesz rozpocząć bieg na zewnątrz i schować suche ubrania i buty w samochodzie. Gdy pogoda się burzy, możesz przebrać się i zakończyć bieg pod dachem na siłowni.

Weź pod uwagę temperaturę

odzież do biegania w deszczu

Przebieranie to jeden z największych błędów popełnianych przez biegaczy podczas biegania w deszczu. Ubierz się odpowiednio do temperatury, jakby to był suchy dzień. Noszenie większej ilości warstw nie zapewni ci suchości. Żadne ubrania do biegania nie zapewnią Ci całkowitej suchości w deszczu, więc spodziewaj się, że zmokniesz. Kiedy masz na sobie wiele warstw, będziesz nosić tylko mokre, ciężkie ubrania.

Kiedy na zewnątrz jest gorąco i wilgotno, nie martw się zbytnio o strój do biegania. Powinieneś tylko wybrać odzież wodoodporną i nosić wiele warstw.

Utrzymuj swój rdzeń w cieple

jogging, gdy pada napiwki

Wybierając ubrania, zadbaj o to, aby wnętrze Twojego ciała pozostało ciepłe. Ochrona rdzenia ma kluczowe znaczenie dla utrzymania temperatury ciała. (Jak wyjaśniono wcześniej, obniżenie temperatury ciała może sprawić, że będziesz bardziej podatny na wirusy). W chłodne, ale nie mroźne temperatury wystarczy kamizelka przeciwdeszczowa lub lekka kurtka przeciwdeszczowa. Im zimniej, tym więcej warstw potrzebuje Twoja górna część ciała.

Najważniejsza warstwa to ta najbliższa Twojemu ciału. Upewnij się, że jest to tkanina techniczna, taka jak polipropylen lub CoolMax, która będzie odprowadzać wodę i pot z dala od skóry.

Twoją zewnętrzną warstwą powinna być wiatro- i wodoodporna kurtka lub kamizelka. Nie noś wodoodpornej kurtki przeciwdeszczowej, ponieważ zatrzymuje wilgoć i ciepło.

Nie noś bawełny. Bawełniane koszulki i skarpetki działają jak gąbka w deszczu, chłoną wodę i przyklejają się do skóry. Bawełna nie schnie tak szybko jak włókna syntetyczne, nawet przy słonecznej pogodzie, a mokra bawełna może powodować otarcia.

Załóż kaptur lub czapkę

nakrycia głowy przeciwdeszczowe do biegania i kurtka przeciwdeszczowa

Na szczęście wiele wodoodpornych bluz i kurtek do biegania ma również kaptury, które można ciasno zaciągnąć. Jeśli to nie wystarczy, czapka będzie chronić oczy przed wodą, dzięki czemu będziesz mógł nadal coś widzieć i obserwować swoje stopy nawet podczas deszczu.

Wybierając czapkę, weź pod uwagę temperaturę i inne warunki. Kiedy jest ciepło i deszczowo, noś oddychającą czapkę z odpowiednią wentylacją, aby się nie przegrzać.

Jeśli jest zimno, deszczowo i wietrznie, wybierz grubszą czapkę i załóż na nią polarową opaskę, aby chronić uszy. Opaska może również zapobiec zdmuchnięciu czapki przez podmuch wiatru.

Wybierz odpowiednie buty

sprzęt do biegania w deszczu

Zarówno nowe, jak i mocno noszone buty mogą być gotowe na bieg w deszczu. Podczas gdy starsze, zużyte buty mogą nie mieć wystarczającej przyczepności, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo na śliskich, mokrych nawierzchniach, zupełnie nowe buty mogą być nieco śliskie podczas pierwszych kilku biegów. Buty do biegania są często wykonane z oddychającego materiału, który zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, ale nie są one idealne do przedzierania się przez kałuże. Zamiast tego rozważ buty do biegania w terenie, które zazwyczaj mają wodoodporną cholewkę.

Przygotuj się na możliwe tarcia

bieganie w deszczu latem

Tarcie – najgorszy koszmar każdego biegacza – jest prawie nieuniknione w mokrych warunkach. Dlatego zaleca się korzystanie z obszarów wrażliwych, takich jak: Na przykład, użyj środka do ochrony skóry, takiego jak Body Glide lub wazelina, na wewnętrznej stronie ud, pod pachami i brodawkach. Jeśli obawiasz się pęcherzy, możesz używać go również między palcami stóp i piętami.

Kiedy masz trochę miejsca w pasie do biegania lub w torbie na pasek, zapakuj dodatkową parę skarpet w plastikową torbę. Podczas gdy stracisz trochę czasu na ich zmianę, sucha para skarpetek będzie o wiele wygodniejsza i miejmy nadzieję, że zapobiegnie powstawaniu pęcherzy. Jest to szczególnie przydatne, gdy pada deszcz i na początku biegu mokre skarpety, ale deszcz przestaje padać podczas biegu.

Reflektory są koniecznością

Odblaski to podstawa podczas nocnego joggingu

Jeśli biegasz w ulewnym deszczu, ważne jest, aby być widocznym, aby uniknąć wypadków. Odzież odblaskowa – jak kurtka lub kamizelka – pomaga innym (zwłaszcza kierowcom) Cię zobaczyć. To dobry pomysł w dzień, ale absolutna konieczność w nocy.

Chroń swoją elektronikę

airpody biegające w deszczu

Zachowaj elektronikę, taką jak Przez nas Smartfon i twoje `s iPod, w torbie z zamkiem błyskawicznym lub wodoodpornej torbie. Lub po prostu zostaw je w domu. Bardzo Zegarki do biegania oraz Inteligentne zegarki są wodoodporne, ale nie wszystkie. Jeśli więc nosisz zegarek podczas biegania w deszczu, dokładnie sprawdź jego specyfikacje, aby działał dobrze.

Wielu też zastanawia się, czy możesz użyć Airpody biegające w deszczu Móc. Bezprzewodowe słuchawki Apple nie są oficjalnie wodoodporne, ale według doniesień użytkowników bez problemu wytrzymują pot i krople deszczu w mżawce. Nie możesz jednak wpaść w kałużę. Podczas ulewnego deszczu należy albo wyjąć delikatne kolczyki z ucha, albo nosić je pod kapturem. Etui ładujące również nie jest wodoodporne.

Uważaj gdzie stąpasz

jogging w deszczu i zimnie

Zawsze należy zachować czujność, ale należy zachować szczególną ostrożność podczas chodzenia w deszczu, ponieważ droga lub ścieżka jest śliska. Najważniejszą rzeczą jest stawianie małych kroków i dbanie o stopy, podobnie jak bieganie po ścieżkach z dużą ilością korzeni, kamieni lub gałęzi, o które można się potknąć. Przy odrobinie dodatkowej ostrożności i umiarkowanym tempie wszystko będzie dobrze.

Staraj się unikać wchodzenia w kałuże tak często, jak to możliwe. Twoje buty do biegania i stopy mogą być mokre od deszczu, ale całkowicie przemokną, jeśli wejdziesz do dużej kałuży.

Skróć swój krok

Skróć długość kroku podczas joggingu w deszczu

Aby uzyskać dodatkową stabilność w deszczu, biegacze zalecają skrócenie długości kroku. Najlepiej trzymać ramiona nad stopami. Pomoże to zachować równowagę, zwłaszcza jeśli trafisz w śliskie miejsce. Długi krok sprawia, że ​​jesteś bardziej niestabilny i łatwo się ślizgasz.

jogging w deszczu, w co się ubrać

Wniosek

Najtrudniejszą częścią biegania w deszczu jest często początek. Kiedy już się rozgrzejesz i zaczniesz biegać, przekonasz się, że naprawdę Ci się to podoba. To także świetny sposób na nawiązanie kontaktu z wewnętrznym dzieckiem podczas pluskania się w kałużach.

Jednocześnie poczujesz się jak prawdziwy twardziel biegający w deszczu. Gdy deszcz uderza ci w twarz, buduj siłę psychiczną i uświadom sobie, że możesz sprostać każdemu wyzwaniu, które stanie na twojej drodze.