zdatność

Czy powinieneś trenować z bolącymi mięśniami? – Oto wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć!

Czy w końcu zdecydowałeś się jeść zdrowiej i więcej ćwiczyć? Świetny! Rozpoczęcie programu ćwiczeń może być dla niektórych z nas prawdziwym wyzwaniem. Wystarczająco trudno jest przezwyciężyć swoje słabsze ja i poświęcić czas na trening, ale są też paskudne bóle mięśni, które pojawiają się podczas treningu. Niezależnie od tego, czy po intensywnym treningu ud, czy po treningu Crossfit – każdy sportowiec przynajmniej raz miał obolałe mięśnie. Czasami ból jest tak silny, że nawet proste czynności, takie jak wchodzenie po schodach czy mycie zębów, stają się prawdziwą męką. I właśnie wtedy wszyscy zadajemy sobie pytanie: czy trenować z bolącymi mięśniami, czy teraz jest to obowiązkowa przerwa? Czy najpierw trzeba zregenerować mięśnie, czy możemy wrócić od razu na siłownię? I jak można zapobiegać lub łagodzić bóle mięśni? Wyjaśnimy to wszystko i wiele więcej poniżej!

Co to jest ból mięśni i jak powstaje?

co zrobić z bólem mięśni należy ćwiczyć z bolącymi mięśniami

Wszyscy byliśmy tam wcześniej – po intensywnym treningu lub po długiej przerwie od siłowni, mięśnie bolą, a nasze mięśnie przez chwilę czują się trochę bardziej nieruchome i cięższe. Dobrą wiadomością jest to, że w większości przypadków ból jest nieszkodliwy, a organizm sam się leczy. I chociaż ból mięśni jest dowodem na to, że dla niektórych ludzi naprawdę rzucili sobie wyzwanie, może to zniszczyć motywację dla innych. Bolesność mięśni jest zawsze spowodowana przeciążeniem mięśni i jest sygnałem ostrzegawczym organizmu, że zbyt mocno je obciążyliśmy.

co pomaga przeciw bólom mięśni ćwiczenia rozciągające dla kobiet

Nadmierny stres prowadzi do drobnych mikrouszkodzeń we włóknach, które rozrywają się podczas intensywnych lub nietypowych ruchów. Woda przenika przez powstałe pęknięcia, co prowadzi do obrzęku mięśni i powoduje zakwasy. Zwykle dzieje się tak w przypadku ruchów, które mają elementy podatne (mimośrodowe). Aby pomóc Ci zrozumieć, co to właściwie jest, mamy dla Ciebie przykład. Na przykład, kiedy robisz uginanie bicepsa, a nie podnoszenie hantli, a raczej kontrolowane opuszczanie jest nieznanym i forsownym ruchem dla naszych mięśni.

Jeśli trenujesz z bólem mięśni??

należy ćwiczyć z bolącymi mięśniami Wskazówki, jak złagodzić ból mięśni

Niestety nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy można trenować z bolącymi mięśniami, czy też należy czekać, aż ból minie. To zależy trochę od tego, jak silny jest ból. Jeśli czujesz tylko trochę obolałych mięśni, z pewnością możesz kontynuować trening. Aby organizm mógł się w pełni zregenerować, zaleca się jednak ochronę zaatakowanych mięśni przez co najmniej 48 godzin. Ale zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do regularnych treningów, z pewnością trudno będzie ci zrobić dłuższą przerwę z powodu bólu mięśni. Ponieważ ból mięśni często wiąże się z ograniczoną mobilnością, należy unikać intensywnego stresu. Z jednej strony ćwiczenia często nie mogą być wykonywane poprawnie, a z drugiej strony przetrenowanie dotkniętych grup mięśni może prowadzić do pogorszenia uszkodzeń.

kontynuuj trening z bolącymi mięśniami zdrowe wskazówki dotyczące napiętych mięśni

Tak długo, jak dasz chorym mięśniom krótką przerwę, możesz bez problemu kontynuować trening z bolącymi mięśniami. Nie należy jednak napinać grupy mięśni, która jest aktualnie bolesna. Na przykład, jeśli wykonałeś ciężki trening na triceps i następnego dnia ledwo poruszasz rękami, możesz ćwiczyć nogi i pośladki. Lub spróbuj czegoś nowego i skorzystaj z delikatnych metod treningowych, takich jak joga, slow jogging, jazda na rowerze lub pływanie. Powinieneś również upewnić się, że mięśnie, w których masz obolałe mięśnie, nie powinny być używane jako mięśnie pomocnicze. Lekkie ruchy stymulują krążenie krwi, a nawet mogą pomóc złagodzić ból.

Ból mięśni i tak, ćwiczenia rozciągające korzyści z treningu

Zanim wyjdziesz na siłownię i zaczniesz ćwiczyć z bolącymi mięśniami, powinieneś najpierw nauczyć się rozpoznawać sygnały swojego ciała. Jeśli ból jest zbyt intensywny i masz problemy z wykorzystaniem mięśni do codziennych ruchów, warto zrobić sobie krótką przerwę od treningu. A może czujesz się bezsilny i słaby przez kilka dni po treningu? Wtedy nie zmuszaj się do dalszych ćwiczeń. Sport nie powinien być programem obowiązkowym, powinien być przede wszystkim dla nas dobrą zabawą.

To są typowe objawy bólu mięśni

Korzyści z treningu siłowego dla kobiet ćwiczących ból mięśni

Zwłaszcza początkujący fitness często uważają, że mają dużo obolałych mięśni, podczas gdy w rzeczywistości nie mają żadnego lub są tylko niewielkie. Ale jest też coś przeciwnego: ludzie, którzy trenują przez długi czas, mają tendencję do pomijania lub bagatelizowania bólu. Na dłuższą metę to z kolei może prowadzić do większego ryzyka kontuzji, a nawet regresji podczas treningu. Poniżej wyjaśnimy, jak rozpoznać ból mięśni i jakie są typowe objawy.

Trening siłowy dla kobiet powinien przynieść korzyści osobom z bólem mięśni

  • Bolesność mięśni zwykle nie pojawia się natychmiast, ale 24 do 48 godzin po treningu. Ból jest najsilniejszy drugiego dnia, a następnie powoli ustępuje. Jeśli objawy utrzymują się znacznie dłużej, należy udać się do lekarza.
  • Nawet przy minimalnym ruchu bez obciążenia można wyczuć lekki ból mięśni.
  • Dotknięte mięśnie są znacznie bardziej napięte, wrażliwe na nacisk, twarde i sztywne.
  • Bardzo ograniczony zakres ruchu to kolejna oznaka bólu mięśni. Jeśli masz problemy z wstawaniem z łóżka lub normalnym chodzeniem po treningu nóg, możesz oczekiwać, że twoje ciało będzie potrzebowało jeszcze kilku dni wolnego.

Trenuj z bolącymi mięśniami i co temu pomaga?

I tak wykonuj ćwiczenia rozciągające po treningu na obolałe mięśnie

Lepiej zapobiegać niż leczyć i abyś nie trenował z bolącymi mięśniami, powiemy Ci, jak możesz im zapobiegać.

  • Rozgrzewka i schładzanie są absolutną koniecznością na każdym treningu. Krótka rozgrzewka przygotowuje mięśnie do nadchodzącego obciążenia i jednocześnie zapobiega kontuzjom. Odpoczynek natomiast normalizuje puls, tętno i częstość oddechów oraz regeneruje mięśnie po treningu.
  • Jedz wystarczająco dużo białka – Zrównoważona i zdrowa dieta może nie zawsze zapobiegać bólom mięśni, ale może wspierać ich regenerację. Szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniej podaży białka i włączenie do diety wysokiej jakości źródeł białka.
  • Poznaj swoje ograniczenia – Jeśli przeceniasz siebie i swoje mięśnie i nadmiernie się obciążasz, bolesność mięśni jest nieunikniona. Dotyczy to również nowych ćwiczeń, do których ciało musi się najpierw przyzwyczaić. Szczególnie początkujący fitness powinni stopniowo zwiększać intensywność i nie trenować zbyt długo lub zbyt intensywnie.

Napięte mięśnie po wskazówkach treningowych, które powinieneś ćwiczyć z bolącymi mięśniami