zdatność

Co zrobić na skurcze nóg – witaminy i minerały potrzebne na skurcze mięśni

co zrobić na skurcze nóg domowe środki pomoc w walce ze skurczami mięśni trening jogging

Czasami trudno jest podjąć odpowiednie środki przeciwko skurczom nóg. Skurcze mięśni często występują, gdy mięsień mimowolnie się kurczy. Zwykle możesz wtedy wyczuć twardy guzek w miejscu bólu – jest to skurczony mięsień. Skurcze łydek lub ud zwykle występują, ponieważ niektóre mięśnie w dotkniętym obszarze są zmęczone lub nadmiernie obciążone. Innym powodem napięcia mięśniowego może być odwodnienie organizmu. W tym poście skupimy się na kilku wskazówkach i narzędziach, których możesz użyć w przypadku skurczów nóg.

Co zrobić w przypadku skurczów nóg – przyczyny i przydatne wskazówki

skurcze łydek obolałe mięśnie trening po schodach siedząc odzież sportowa legginsy buty sportowe bluza

Na przykład, gdy nie otrzymujesz wystarczającej ilości elektrolitów, takich jak potas lub magnez, twoje mięśnie odmawiają pracy z resztą ciała. Te minerały pomagają mu prawidłowo funkcjonować, a płyny pomagają organizmowi przetwarzać minerały.

wiek powoduje skurcze mięśni napięte skurcze nóg

W większości przypadków skurcze mięśni nie wskazują na chorobę podstawową. Jednak istnieje większe ryzyko u osób w wieku powyżej 65 lat. Skurcze mogą być również związane z alkoholizmem, niedoczynnością tarczycy lub cukrzycą. Jeśli skurcze nóg występują często, wskazane jest oczywiście poinformowanie o nich lekarza. Istnieje jednak kilka sposobów na samodzielne wypróbowanie.

Samodzielnie rób środki przeciw skurczom nóg

preparat magnezu lek suplement diety tabletki białe

Nocne skurcze nóg, skurcze łydek lub stóp mogą przydarzyć się każdemu. Nagły ból łydek jest intensywny i może zatrzymać cię w środku treningu, obudzić w nocy lub przeszkadzać w pracy. Jak wspomniano powyżej, naciągnięte mięśnie, odwodnienie oraz niedobory witamin i minerałów są najczęstszymi przyczynami skurczów ud, a nawet skurczów palców stóp.

orzechy nerkowca migdały orzeszki ziemne pieczone solone orzechy włoskie

Oprócz dobrego nawodnienia, możesz zapobiegać skurczom mięśni, utrzymując spożycie niektórych witamin i minerałów. Więc zamiast brać leki na skurcze łydek, istnieje kilka prostych zasad, które możesz wykorzystać do samoleczenia.

Użyj magnezu i złagodzić skurcze

kobieta w ciąży lek weź szklankę wody

Jeśli masz regularne skurcze nóg, które nie są związane z poważniejszym stanem, możesz spróbować dodać do swojej diety więcej magnezu. Orzechy i nasiona są doskonałym źródłem magnezu. Został zasugerowany w leczeniu skurczów mięśni podczas ciąży, ale potrzebne są dalsze badania. Jeśli jesteś w ciąży, najlepiej porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem suplementów magnezu.

ból kolana skurcz bieganie kontuzja joggingu

Odwodnienie jest przyczyną skurczów łydek, które można powiązać z zaburzeniami równowagi elektrolitowej. Magnez jest ważnym elektrolitem pod tym względem, ponieważ pomaga przenosić wapń i potas do iz komórek, co wpływa na rzeczywiste skurcze mięśni.

jedz jedzenie bogate w magnez rybne orzechy ziarno szpinaku stół jadalny

Z tego powodu niedobór magnezu może zaburzać równowagę elektrolitów, co w konsekwencji może prowadzić do skurczów nóg. Regularne spożywanie pokarmów takich jak migdały i orzechy nerkowca, szpinak, fasola i awokado może zapewnić wystarczającą ilość magnezu.

Wapń na skurcze

wapń jagody owoce musli posypana sól produkty mleczne szklanka mleka truskawki jagody mięta

Wapń jest również elektrolitem, ale odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu nerwów, skurczu i rozluźnieniu mięśni. Kurczenie mięśni może również powodować skurcze, jeśli nie ma wystarczającej ilości wapnia, aby je rozluźnić. Więc jeśli jesz pokarmy bogate w wapń, takie jak mleko, jogurt i ser, możesz być pewien, że zaspokoją one Twoje dzienne zapotrzebowanie na wapń.

potas

Dojrzałe banany potasu szklanki wody białe tło

Potas jest również elektrolitem odpowiedzialnym za przewodzenie impulsów nerwowych w organizmie. Odgrywa kluczową rolę w skurczu mięśni, a brak potasu lub hipokaliemia może prowadzić do skurczów mięśni. Jedzenie mięsa, niektórych rodzajów ryb, produktów mlecznych, owoców, warzyw i fasoli pomoże utrzymać prawidłowy poziom potasu i zapobiegnie skurczom mięśni. Popularne produkty o wysokiej zawartości potasu to banany, owoce cytrusowe, pomidory i ziemniaki.

sód

sól himalajska kryształy młynek sodu

Sód działa w połączeniu z innymi elektrolitami, potasem, magnezem i wapniem, tworząc odpowiednie impulsy nerwowe i skurcze mięśni. Gdy poziom sodu jest niski z powodu braku płynów lub nadmiernego pocenia się, mogą wystąpić skurcze mięśni. Podczas gdy diety niskosodowe są promowane dla ogólnego dobrego stanu zdrowia, jeśli doświadczasz skurczów mięśni, możesz dodać trochę więcej soli do posiłków.

Kompleks witaminy B

kompleks witaminy B masy ciała tabletki musujące szklane dno

Witaminy z grupy B biorą udział w wielu procesach biologicznych, począwszy od produkcji czerwonych krwinek i wytwarzania energii po prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni. Najnowsze badania sugerują, że niedobór witaminy B może prowadzić do wielu problemów, w tym skurczów nóg.

Przygotuj smoothie z warzyw liściastych, popraw niedobór magnezu, zapobiegaj skurczom mięśni

Badanie opublikowane w czasopiśmie Neurology wykazało, że kompleks witaminy B zmniejsza skurcze mięśni u 86% przebadanych pacjentów. Witaminy z grupy B można znaleźć w mięsie, jajach, produktach mlecznych, produktach pełnoziarnistych, fasoli i zielonych warzywach liściastych.

Witamina D

młoda kobieta leżąca pod słońcem łąka kwiaty trawnik

Witamina D jest ważna dla zdrowia kości i mięśni. Jeśli masz niski poziom witaminy D we krwi, możesz odczuwać więcej skurczów mięśni. Witamina D jest wytwarzana przez organizm, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych i znajduje się również w niektórych produktach spożywczych. Źródła dietetyczne witaminy D obejmują wzbogacone mleko i niektóre rodzaje ryb. Ale nawet przy odpowiednim odżywianiu i przebywaniu na słońcu nadal możesz mieć niedobór. Lekarz może sprawdzić poziom witaminy D, aby sprawdzić, czy suplementacja jest potrzebna.

Rozciąganie na skurcze nóg

co pomaga przy skurczach mięśni?

Rozluźnij obolałe mięśnie, unikając jakiejkolwiek aktywności, która mogła wywołać skurcz. Lekko rozciągnij mięśnie, delikatnie przytrzymując rozciąganie. Możesz nawet masować obszar podczas rozciągania lub krótko po nim.

poduszka grzewcza łagodzi ból nogi

Po rozciągnięciu naciągnij poduszkę grzewczą na obszar. Jeśli mięśnie łydek skurczą się w środku nocy, wstań i powoli poruszaj zaatakowaną nogą, aby odepchnąć piętę i rozciągnąć mięsień. Innym sposobem na powstrzymanie skurczów nóg jest nawodnienie. Złagodzenie bólu może zająć trochę więcej czasu, ale po wypiciu wody lub napoju sportowego z elektrolitami można zapobiec kolejnemu skurczowi.